Zprávy / KlimaSarančata v Africe: Co může za opravdu zbytečnou přírodní katastrofu?18.2.2020 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Po bitvě je každý generál, ale v případě přemnožených rojů kobylek (sarančat) ničících úrodu je jistá kritika odborníků na místě. Nejde totiž o nebezpečí neznámé a už vůbec ne o nepředvídané. Vlastně, předpovědět s nemalou pravděpodobností možný výskyt a učinit v terénu potřebná opatření pro to, aby k ničivým náletům vůbec nedošlo, už hezkých pár let umíme. Otázkou je spíš to, proč tak nečiníme. Píše o tom Conversation.
Šéf Amazonu dá na boj s klimatickými změnami 229 miliard Kč18.2.2020 00:22
(ČTK)
Zakladatel a šéf společnosti Amazon Jeff Bezos poskytne na boj s klimatickými změnami deset miliard dolarů (229 miliard Kč). O peníze, které vloží do fondu s názvem Bezos Earth Fund, budou moci od letošního léta žádat vědci, aktivisté a nevládní organizace, které se snaží o ochranu "přirozeného světa".
Maledivy: Kvůli stavbě nových ostrovů klidně zničíme ty staré17.2.2020 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Maledivy, stát nacházející se na shluku ostrovů a atolů v Indickém oceánu, bývá v souvislosti s dopady klimatických změn často zmiňován, jako „první oběť“. Minimální nadmořská výška totiž činí tento stát do krajnosti náchylným vůči stoupající hladině moře. To ale neznamená, že by tu k přírodě chovali nějaké zvláštní ohledy. O kuriózním až nelogickém počínání místních referuje AtlasObscura.
Ambice Kjótského protokolu se nenaplnily, nadějí je dohoda z Paříže17.2.2020 00:20 | NEW YORK/PRAHA
(ČTK)
Před 15 lety, 16. února 2005, vstoupil po ratifikaci Ruskem v platnost Kjótský protokol o snížení emisí skleníkových plynů. Podle dokumentu, na kterém se dohodli zástupci 159 zemí v prosinci 1997 v japonském Kjótu, měly být v letech 2008 až 2012 sníženy celkové světové emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů v průměru o 5,2 procenta v porovnání s rokem 1990. Platnost protokolu byla nakonec prodloužena do letošního roku, nahradila ho pařížská úmluva OSN o změně klimatu, která vstoupila v platnost v listopadu 2016.
Zásah proti aktivistce protestující v lomu Bílina byl nezákonný17.2.2020 00:11 | PRAHA
(ČTK)
Zásah proti aktivistce Silvii Pezzatové poté, co v červnu 2017 protestovala v lomu Bílina u Braňan na Mostecku proti uhelnému průmyslu, byl nezákonný. Pravomocně o tom rozhodl loni v září pražský městský soud, o rozsudku v pátek informovalo hnutí Limity jsme my. Žena se musela mimo jiné po policejní stanici pohybovat jen v tílku, policie jí také odepřela právo na právní pomoc. Žena i žalované ministerstvo vnitra proti rozhodnutí podají kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
V Austrálii je po požárech třeba pomoci 113 druhům zvířat16.2.2020 00:54
(ČTK)
Až 113 živočišných druhů žijících v Austrálii potřebuje po ničivých požárech naléhavou pomoc. Většina z nich přišla o nejméně 30 procent svého přirozeného prostředí. Nejpočetnější skupiny na seznamu tvoří korýši, plazi, savci, ryby a ptáci, informoval server BBC. Seznam sestavili vládní odborníci, kteří také konstatovali potěšitelný fakt, že žádný druh nebyl zcela vyhuben. Mimořádně rozsáhlé požáry sužovaly Austrálii od září. O život připravily 33 lidí a hovoří se až o miliardě mrtvých zvířat.
Teplota v Antarktidě poprvé přesáhla 20 stupňů Celsia14.2.2020 00:22
(ČTK)
Vichřice v KRNAP poničila asi 5000 metrů krychlových dřeva14.2.2020 00:14 | HRADEC KRÁLOVÉ
(ČTK)
Vichřice, která se přes Královéhradecký kraj přehnala na začátku týdne, v Krkonoších na lesních porostech větší škody nenapáchala. Podle dosavadních zjištění vítr na území Krkonošského národního parku (KRNAP) poničil asi 5000 metrů krychlových dřeva. Včera to řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Orkán Kyrill v lednu 2007 poškodil v Krkonoších 88.000 metrů krychlových dřeva a zasáhl plochu 3900 hektarů.
Macron pod Mont Blankem ujišťoval, že zelená politika má prioritu14.2.2020 00:11 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Symbolická cesta s cílem zvýšit důraz na ekologické snahy vlády, ovšem bez oznámení zásadních novinek. Takto hodnotí agentura AFP končící dvoudenní návštěvu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v regionu pod nejvyšší horou Evropy Mont Blankem. Hlava státu označila boj proti klimatickým změnám za prioritu druhé poloviny pětiletého mandátu, od opozice a environmentálních aktivistů přesto sklízí kritiku.
Konec těžby uhlí v Čechách? Ano, ale pomalu, vyplývá z průzkumu13.2.2020 00:59 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Češi podporují ukončení těžby uhlí. Mělo by se tak ale dít postupně, nikoli rychlým zastavením ke konkrétnímu datu. Budoucnost české energetiky vidí většina obyvatel v obnovitelných zdrojích energie nebo v jejich kombinaci s jadernou energetikou. Postoje české veřejnosti k energetické koncepci a těžbě uhlí zkoumala agentura MEDIAN.
Von der Leyenová: Rozpočet EU musí vyčlenit 25 procent na klima13.2.2020 00:31 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová včera v Evropském parlamentu prohlásila, že nepřijme rozpočet Evropské unie, který nevyčlení alespoň čtvrtinu prostředků na boj proti klimatickým změnám. Rozprava europoslanců se uskutečnila osm dní před mimořádným summitem Evropské unie, kde budou šéfové států a vlád zemí EU jednat o příštím dlouhodobém rozpočtu evropského bloku pro roky 2021 až 2027.
Celkem 15 velkých měst žádá EU o peníze na zelenou politiku13.2.2020 00:15
(ČTK)
Některé evropské metropole včetně Prahy a Bratislavy požadují možnost přímo čerpat z příštího víceletého rozpočtu Evropské unie, aby mohly přispět k realizaci unijního cíle uhlíkové neutrality k roku 2050. Starostové a primátoři 15 hlavních měst v dopise předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové vzkázali, že mohou být pružnější než centrální úřady v jejich zemích. Svou iniciativu včera zástupci měst představili v Bruselu.
Vítr na Šumavě poničil přibližně 50.000 stromů12.2.2020 00:37 | Č. BUDĚJOVICE
(ČTK)
Podle prvních odhadů poničil silný vítr v šumavském národním parku 50.000 krychlových metrů dřeva. Přesnou výši škod po pondělní a úterní kalamitě lesníci v terénu stále zjišťují. Řekla to Blanka Müllerová z šumavského národního parku. Podle lesnického přepočtu to znamená 50.000 stromů. Jde tak o přibližně stejný rozsah škod, které na podzim 2017 způsobil orkán Herwart.
Ministerstvo zemědělství: Zásoby vody jsou malé, na jaře můžou vyschnout menší toky12.2.2020 00:31
(ČTK)
Sněhu je nejméně za několik let, v porovnání s loňskem jsou zásoby vody ve sněhu desetkrát menší. Zřejmě už na jaře vyschnou některé menší toky, uvedlo včera v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství (MZe). Pokud ve zbytku roku budou podprůměrné srážky a vysoké teploty, zasáhne letošní sucho republiku silněji než v letech 2015 a 2018. Velké přehrady kromě Orlíku jsou ale nyní naplněné z více než 80 procent. V Orlické nádrži je kvůli rekonstrukci snížený zásobní prostor, napouštět by se měla od příštího týdne.
Pražské lesy velké škody kvůli větru zatím neregistrují12.2.2020 00:20 | PRAHA
(ČTK)
Pražští lesníci zjišťují škody v lesích a parcích způsobené silným větrem, který Česko zasáhl v noci na pondělí. Orientačně lze zatím říci, že nejsou velké, uvedla pro novináře mluvčí Lesů hlavního města Prahy (LHMP) Petra Fišerová. Nadále podle ní mají ale lidé při pohybu v lesích a parcích dbát zvýšené opatrnosti, protože v korunách stromů mohou být ulomené větve. V metropoli je kvůli nepřízni počasí stále přerušen provoz přívozu v Troji a jsou uzavřeny hřbitovy. Hasiči v noci na pondělí zasahovali u dalších osmi případů, do včerejšího rána tak evidovali kvůli silnému větru 305 případů.
Uhlíkově negativní je lepší než jen neutrální. Co to znamená pro Microsoft?11.2.2020 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pokud jste posledních pětačtyřicet let nestrávili na Měsíci nebo v kómatu, nejspíš jste už o společnosti Microsoft slyšeli. Ano, přesně ten nadnárodní gigant, s čistým ročním ziskem kolem 43 miliard dolarů, který se zabývá vším, co aspoň trochu souvisí s počítači a světem moderní technologie. Členové jeho představenstva teď způsobili nemalý rozruch, když vyhlásili svůj nový záměr. Do roku 2030 se chtějí stát uhlíkově negativní. A chtějí vymazat uhlíkovou stopu své minulosti. Píše o tom podnikový blog Microsoft.
Think Tank: Půlka smrků zmizí, kůrovec zničí v 2021 až 120 milionů metrů krychlových11.2.2020 00:25
(ČTK)
Kůrovec v letošním roce napadne až 60 milionů kubických metrů dříví, v příštím roce se pak objem poškozeného dříví může zdvojnásobit až na 120 milionů metrů krychlových. V dalších letech se kvůli tomu, že v poškozeném území zbude už méně než polovina původních smrkových porostů, počty napadených stromů sníží. Odhaduje to think tank Czech forest ve své střednědobé prognóze. Tento vývoj podmiňuje tím, že bude pokračovat vývoj kůrovcové kalamity tak, jak se dělo v posledních pěti letech. Od roku 2017 se totiž každoročně objem napadaného dříví přibližně zdvojnásobuje.
Lidé mohou do soutěže přihlásit projekty na zvládání změn klimatu10.2.2020 00:22 | BRNO
(ČTK)
Zájemci znovu mohou přihlásit do soutěže uskutečněné projekty pomáhající přizpůsobit města, domy a krajinu změnám klimatu. Minulý týden začal druhý ročník Adapterra Awards, kdy vítězné projekty vybere odborná porota a nejsympatičtější projekt si hlasováním vybere i veřejnost. V tiskové zprávě to za pořadatelskou Nadaci Partnerství uvedl David Kopecký. Loni jako nejsympatičtější projekt lidé zvolili Ptačí park Josefovské louky na Náchodsku.
Antarktida zaznamenala nejteplejší den v historii měření8.2.2020 00:54
(ČTK)
Zeman kritizoval demonstrace proti klimatickým změnám6.2.2020 00:32 | PRAHA
(ČTK)
Prezident Miloš Zeman kritizoval demonstrace studentů, které vyzývají k aktivitám proti klimatickým změnám. Jejich účastníci jsou nedospělí a měli by spíš chodit do školy, řekl včera Zeman v pořadu Xaver a host v Českém rozhlasu. Švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou, která celosvětové demonstrace zahájila, označil za hysterku.
V NP Podyjí hrozí po úterním silném větru pády nalomených stromů6.2.2020 00:22 | ZNOJMO
(ČTK)
Oceány dnes plundrujeme tak, jako před sedmdesáti lety pevninu5.2.2020 05:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V posledních desetiletích se stále častěji hovoří o dlouhodobé neudržitelnosti lidského počínání. O těžbě neobnovitelných zdrojů, ekologických dopadech rozvoje průmyslu, narůstajícím znečištění, krizi biodiverzity. Robert Blasiak z univerzity ve Stockholmu varuje, že až nápadně podobné chyby teď všichni opakujeme ve vztahu k oceánům. Už tušíme, co jsme na souši udělali špatně, ale to nám nebrání konat stejně nepřiměřeně i v oceánech. Píše o tom Conversation.
Meteorologové: Letošní leden byl nejteplejší od roku 19815.2.2020 00:35
(ČTK)
Minulý měsíc byl nejteplejším lednem v Evropě i na světě od počátku měření v roce 1981. Informovali o tom odborníci z evropské služby Copernicus, která monitoruje klimatické změny. Průměrná teplota v prvním měsíci letošního roku byla podle nich v Evropě o 3,1 stupně vyšší, než jaký je průměr let 1981 až 2010.
V ulicích Paříže se kvůli stávce ve spalovnách hromadí odpadky5.2.2020 00:20
(ČTK)
V ulicích Paříže se hromadí odpadky. Jejich odvoz narušila stávka ve třech spalovnách v okolí francouzské metropole, informoval včera server BFMTV. Zaměstnancům spaloven se nelíbí plánovaná vládní důchodová reforma, proti které ve Francii lidé různých profesí protestují již dva měsíce.
The Guardian nebude prodávat reklamu těžařům fosilních paliv5.2.2020 00:16 | LONDÝN
(ČTK)
Britský deník The Guardian s okamžitou platností nebude z ekologických důvodů nabízet reklamní prostor ropným a uhelným společnostem. The Guardian v prohlášení z minulého týdne tvrdí, že se stal první velkou globální zpravodajskou organizací, která k zákazu reklamy na společnosti zabývající se těžbou fosilních paliv přistoupila.
Thunbergová si chce nechat registrovat "Fridays for Future"5.2.2020 00:11
(ČTK)
Studie: Změny klimatu nejvíce ovlivní Bangkok či Amsterodam4.2.2020 00:33 | BERLÍN
(ČTK)
Změny klimatu do roku 2050 nejvíce ovlivní thajský Bangkok, vietnamské Ho Či Minovo Město či nizozemskou metropoli Amsterodam. Vyplývá to ze studie, kterou minulý týden zveřejnila berlínská organizace Nestpick. Mezi 85 zkoumanými městy byla i Praha, která se umístila na 50. příčce, do budoucna se bude potýkat převážně s více horkými léty.
Poselství nejhoršího klimatického scénáře se už přežilo, je třeba ho aktualizovat3.2.2020 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Klimatické změny jsou současně reálnou hrozbou i výzvou k řešení. To, jak k nim budeme přistupovat, je silně ovlivněno volbou možného scénáře budoucího vývoje. A jak píše Nature, ten nejčernější a dosud médii nejvíce propagovaný scénář, je už momentálně krajně nepravděpodobný.
Zlínská teplárna má novou technologii na snížení emisí3.2.2020 00:15 | ZLÍN
(ČTK)
Zlínská teplárna má novou technologii na snížení emisí oxidu dusíku. Díky ní teplárna splní emisní limity pro vypouštění oxidu dusíku platné od roku 2020, sdělila ve čtvrtek v tiskové zprávě Markéta Čapková, zástupkyně skupiny Sev.en Energy, do které teplárna patří. Technologie stála přes 43 milionů korun.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšíVeronika Murzynová14.1.2025 Přebytečná elektřina by mohla pomoci spotřebitelům. Kvůli absenci legislativy ji Česko nesmyslně maří
související rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy13. ledna 2025 | MŽP ČR
MŽP ČR: Ministr Hladík navštívil Liberecko. Debatoval se starosty a ve sklárně Crystalex se zúčastnil představení projektu na modernizaci provozu financovaného i z dotací MŽP10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzitysouvisející kalendář akcí
15. ledna 2025 (středa) 16:00 Zvířecí záchranáři (Přednášky a diskuse, Praha 6 )
15. ledna 2025 (středa) 17:00 Na kole a autostopem do Asie a zpět (Přednášky a diskuse, Praha 6 )
15. ledna 2025 (středa) 19:00
Paradoxy památkové péče III. (Přednášky a diskuse, Praha 2 ) reklama |