Zprávy / KlimaMeteorologové začali poskytovat historické záznamy zdarma, informuje Český rozhlas26.3.2020 10:07 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V roce 2015 se datový novinář serveru iRozhlas.cz Jan Cibulka obrátil na soud s žalobou, ve které napadl dosavadní praxi Českého hydrometeorologického ústavu. Ten zájemcům o data ze svých měření informace poskytoval, ale za úplatu. Dnes iRozhlas.cz informuje, že Český hydrometeorologický ústav začal veřejnosti poskytovat informace naměřené na jednotlivých meteorologických stanicích zdarma. Ústav svůj přístup změnil po rozsudku Nejvyššího správního soudu.
Odborník: Na hodnocení kvality ovzduší v karanténě je ještě brzy25.3.2020 00:26 | BRNO
(ČTK)
Na hodnocení kvality ovzduší ve městech za dobu karantény vyhlášené kvůli koronaviru oproti běžnému stavu je ještě brzy. Data ze stanic zatím žádný vliv karantény na ovzduší neukázala, je potřeba delší časový úsek, řekl včera na dotaz novinářů Jáchym Brzezina z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.
Podle vědců loni v Grónsku odtálo rekordních 600 miliard tun ledu24.3.2020 00:27
(ČTK)
Za loňského mimořádně teplého léta roztálo v Grónsku rekordních 600 miliard tun ledu. To je dost na to, aby se globální hladina moří a oceánů zvedla během dvou měsíců o 2,2 milimetru. Uvádí to nová odborná zpráva vypracovaná vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a Kalifornské univerzity v Irvinu.
Voda z Dyje pomohla Kančí oboře, jde o opatření proti suchu24.3.2020 00:22 | BŘECLAV
(ČTK)
Provoz komerčních letadel je o 10 rocent nižší než loni v březnu24.3.2020 00:13 | WASHINGTON;BRUSEL;PRAHA
(ČTK)
Globální provoz komerčních letadel byl minulý týden na o deset procent slabší úrovni než loni v březnu a dál klesá. Uvádí to newsletter služby sledování letů FlightRadar24. Výrazný pokles leteckého provozu způsobilo omezování a rušení letů, ke kterému letecké společnosti sáhly v důsledku rychlého poklesu poptávky vyvolaného šířením nemoci COVID-19, kterou způsobuje koronavir.
Německo i díky koronaviru zřejmě splní své klimatické cíle23.3.2020 00:17 | BERLÍN
(ČTK)
Německo i díky epidemii koronaviru nečekaně splní své klimatické cíle pro rok 2020, uvedla v pátek organizace Agora Energiewende, která se zabývá klimatickou a energetickou politikou. Ještě nedávno přitom i němečtí vládní politici dosažení tohoto cíle považovali za vyloučené. Spolková republika si stanovila, že emise skleníkových plynů do konce letošního roku sníží o 40 procent ve srovnání s rokem 1990.
Thunbergová kvůli koronaviru nabídne online semináře o klimatu23.3.2020 00:11
(ČTK)
Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová a další školou povinní demonstranti z hnutí Fridays for future (Pátky pro budoucnost) se koronaviru navzdory rozhodli vrátit k výuce. Preventivní opatření mnoha světových vlád jim nedovolí shromažďovat se v ulicích ani chodit do škol, budou se proto vzdělávat online pomocí vlastních seminářů, informovala s odvoláním na páteční prohlášení Thunbergové agentura Reuters.
Co je Pravidlo pěti? Nečekaně jednoduchá strategie s velkým efektem18.3.2020 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Emise skleníkových plynů vztažené k potravinám tvoří 25 % celoroční globální uhlíkové bilance. Když už se rozhodnete bojovat s klimatickou změnou, je tedy naprosto logické zaměřit svou pozornost na to, co jíte. Vaše volba, vyjádřená peněženkou či obsahem nákupního košíku, totiž může ze zmíněné čtvrtiny odebrat 29-70 %. Až potud je to vcelku jasné. Komplikace nastanou hned poté, co se rozhodnete onu pro planetu pozitivní změnu učinit. Ne každá strategie výběru potravin má skutečný efekt a často se ve snaze dobrat změny dobereme jen vyšších emisí. Kde nejčastěji chybujeme a jak to napravit? Na to se podívali badatelé z univerzity v Leedsu. Píše o tom například The Conversation.
Australští vinaři kvůli požárům nechávají hrozny na vinicích18.3.2020 00:18 | SYDNEY
(ČTK)
Je čas sklizně, ale hrozny pěstitele Graema Shawa, které vyhrávají vinařské soutěže, teď hnijí na vinici. Mohou za to požáry, které upozornily, jak je australský vinařský průmysl s ročním obratem šest miliard australských dolarů (90 miliard Kč) ohrožen změnami klimatu. Píše o tom list Financial Times.
Odstávka průmyslu a přepravy způsobená koronavirem zachrání miliony lidských životů Video16.3.2020 01:56 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Razantní opatření, určená ve světě k omezení přenosu momentálně pandemického viru, mají řadu vedlejších efektů. Omezení letecké a hromadné přepravy či přeshraničního pohybu osob, zrovna tak jako odstávky v průmyslové výrobě, například snižují znečištění ovzduší. A tímto způsobem paradoxně šířící se infekce zachrání víc lidských životů, než kolik jich nejspíš zmaří. Píše o tom Forbes.
Státní garance za ekologické škody loni klesly o 1,2 miliardy Kč16.3.2020 00:28 | PRAHA
(ČTK)
Celková výše státních garancí na odstranění starých ekologických škod činila ke konci loňského roku 137,8 miliardy korun. V meziročním srovnání tak garance klesly o 1,2 miliardy korun. Vyplývá to z pravidelného materiálu ministerstva financí, který dnes dostane vláda pro informaci. Novináři mají materiál k dispozici. Od roku 1991 do konce loňského roku ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za zhruba 175,7 miliardy korun.
Thunbergová přesunula stávku za klima z ulice na sociální sítě13.3.2020 00:25 | MILÁN/BERLÍN/BRUSEL
(ČTK)
Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová kvůli pandemii koronaviru svoji již tradiční páteční protestní akci přesunula na sociální sítě. Před sídlo švédského parlamentu dnes nepřišla protestovat proti nedostatečnému boji se změnami klimatu s vysvětlením, že v mimořádných podmínkách je třeba udělat změny.
Sněmovna chce posílit rozpočet ministerstva zemědělství kvůli boji s kůrovcem12.3.2020 00:22 | PRAHA
(ČTK)
Poslanecká sněmovna žádá premiéra Andreje Babiše (ANO), aby navýšil letošní rozpočet ministerstva zemědělství (MZe) nad schválený rámec. Peníze navíc mají být účelově určeny na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity a následné obnově lesů. Sněmovna se na tom usnesla včera na závěr debaty o informaci ministrů zemědělství a životního prostředí o kůrovcové kalamitě.
Energetiky vyzvaly Evropskou komisi, aby vědci zhodnotili jadernou energetiku12.3.2020 00:20
(ČTK)
Sedm evropských energetických firem včetně společnosti ČEZ vyzvalo Evropskou komisi (EK), aby nezávislí odborníci a vědci zhodnotili přínos jaderné energie ke klimatickým cílům Evropské unie. Bez hlubší analýzy podle nich hrozí, že jaderná energetika vypadne ze seznamu udržitelných ekonomických činností, čímž by se výrazně zbrzdily investice do nové výstavby a prodlužování životnosti stávajících zdrojů. Dnes to řekla mluvčí ČEZ Alice Horáková.
V povodí Konga se rozhoduje o celoplanetární atmosféře11.3.2020 07:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Chceme těžbu ropy, nebo chceme zachovat přírodní bohatství pralesů? Tohle dilema nepodstupuje lidstvo zrovna poprvé a jen málokdy při takovém rozhodování přeje štěstí pralesům. V povodí Konga jde ale navíc o klima celé planety. Píše o tom Guardian.
Vědci nesouhlasí s podobou nové evropské zemědělské politiky. Chtějí větší ochranu půdy a krajiny10.3.2020 12:47 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Češi už vnímají změny klimatu jako naléhavé10.3.2020 00:21
(ČTK)
Češi a Češky se obávají změn klimatu. Podle studie STEM souhlasí 84 procent lidí s tím, že člověkem způsobené klimatické změny ohrožují budoucnost. Devět z deseti občanů také míní, že bez snižování emisí nelze ochránit krajinu před suchem a umíráním lesů. Vyplývá to z informací, které minulý týden zveřejnil STEM. Rozšířená představa Čechů jako klimaskeptiků tak podle STEM přestává být platná.
Toman: Kůrovec napadne letos přinejmenším stejně dřeva jako loni9.3.2020 00:25 | PRAHA
(ČTK)
Kalamitní situace v českých lesích způsobená kůrovcem se loni opět zhoršila. Její další postup lze přes veškeré úsilí očekávat i letos a kůrovec napadne přinejmenším stejný objem dřeva jako loni. Ve Sněmovně to minulý čtvrtek při jednání o kůrovcové kalamitě řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
Za požáry v Austrálii mohou klimatické změny, tvrdí odborníci9.3.2020 00:18 | CANBERRA
(ČTK)
Za ničivé požáry, které v druhé polovině roku 2019 a na začátku letošního roku postihly Austrálii, mohou nejméně ze 30 procent klimatické změny. Uvedli to odborníci, kteří se zapojili do studie analytického centra pro výzkum klimatických změn WWA. Varovali rovněž, že požáry podobného rozsahu mohou představovat nezvladatelné nebezpečí v podobě emisí a dalšího nárůstu teplot. O studii minulý čtvrtek informovala nadace Thompson Reuters.
Vědci v Antarktidě zažili extrémně vysoké teploty i silnou vánici9.3.2020 00:16 | BRNO
(ČTK)
Expedice Masarykovy univerzity letos zatím v Antarktidě zažila extrémně vysoké teploty až 17 stupňů Celsia, ale také silnou sněhovou vánici. Počasí je proměnlivé. Odklízení sněhu a čištění fotovoltaických panelů tak patřilo mezi každodenní povinnosti členů expedice, napsal z Antarktidy vedoucí výpravy Kamil Láska. Zprávu od něj novinářům předala mluvčí univerzity Tereza Fojtová.
Thunbergová vedla několikatisícový klimatický pochod v Bruselu9.3.2020 00:14 | BRUSEL
(ČTK)
Několik tisíc převážně mladých lidí v čele se švédskou klimatickou aktivistkou Gretou Thunbergovou v pátek v centru Bruselu demonstrovalo za účinnější boj proti klimatickým změnám. Lidé v sídle evropských institucí vyzvali politiky, aby rychleji než dosud vedli své země i Evropskou unii k ekologicky udržitelnému způsobu života.
Britským dětem se zdají noční můry o klimatických změnách8.3.2020 00:25
(ČTK)
Každé páté dítě v Británii má noční můry o klimatických změnách, ukázal místní průzkum. Podle ankety také přibližně dvě z pěti dětí nevěří, že se dospělým podaří s klimatickými změnami vypořádat. V průzkumu pro televizní program BBC Newsround odpovídalo podle agentury Reuters 2000 dětí a mladých lidí do 16 let.
Ruští vědci hlásí stále více případů kanibalismu ledních medvědů7.3.2020 00:43 | MOSKVA
(ČTK)
Indie kvůli koronaviru odkládá summit s představiteli EU6.3.2020 00:30 | DILLÍ
(ČTK)
Meteorologové: Uplynulá zima byla nejteplejší v historii záznamů6.3.2020 00:27
(ČTK)
Uplynulá zima byla v Evropě nejteplejší od počátku měření v roce 1981. Informovali o tom odborníci z evropské služby Copernicus, která monitoruje počasí a klimatické změny. Průměrná teplota během uplynulé meteorologické zimy, která začala 1. prosince a skončila 29. února, překonala dosavadní rekord zimy z přelomu let 2015 a 2016 o téměř 1,4 stupně Celsia.
Letošní Noc divadel v listopadu se zaměří na ekologická témata6.3.2020 00:17 | PRAHA
(ČTK)
Letošní osmý ročník Noci divadel se 21. listopadu s podtitulem Divadlo a udr(život)elnost zaměří na ekologická témata. Zúčastněná divadla se budou věnovat změně klimatu, udržitelnosti, nadprodukci a podobně. Ekologickým tématům v umělecké tvorbě i divadelním provozu se budou organizátoři věnovat v průběhu celého roku. První akcí bude od 24. do 27. března instalace na náměstí Václava Havla. Včera o tom za pořadatele informovala Eliška Míkovcová.
Začíná filmový festival Jeden svět. Nabízí vstup do světa klimatické krize5.3.2020 15:08 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Evropská komise navrhla nařízení o klimatické neutralitě k roku 20505.3.2020 00:30 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská komise (EK) včera přišla s návrhem takzvaného klimatického zákona, podle něhož bude Evropská unie muset do poloviny století vyvážit všechny emise skleníkových plynů ekologickými opatřeními. Nařízení nepočítá s okamžitým zpřísněním limitů k roku 2030, po němž volají některé země, Evropský parlament či klimatičtí aktivisté. Dává však unijní exekutivě možnost v budoucnu rozhodovat o úpravách krátkodobých klimatických cílů EU bez přímého souhlasu členských států či europarlamentu, což patrně narazí na odpor části zemí.
Letošní vichřice poničily v Krkonoších až 8000 kubíků dřeva5.3.2020 00:20 | VRCHLABÍ
(ČTK)
Tři vichřice od začátku letošního roku na území Krkonošského národního parku (KRNAP) poničily celkem 7500 až 8000 metrů krychlových dřeva, což představuje zhruba 7500 až 8000 stromů. Nejhorší byla větrná bouře Sabine, která se přehnala přes Krkonoše v první polovině února, vyplynulo z úterního vyjádření zástupců Správy KRNAP.
Miliardář, který bohatne ničením planety, přispívá na její ochranu4.3.2020 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Heather Alberrová z Nottingham Trent University, která přednáší o politické ekologii, si na stránkách žurnálu The Conversation klade otázku, proč miliardáři, jinak štědře podporující boj proti klimatickým změnám, nepřestávají být součástí globálních problémů. A tím hezky rozvíjí úvahu, uveřejněnou o něco dříve v žurnále USA Today. Ta se pro změnu věnuje tomu, co by měl nejbohatší muž planety Jeff Bezos raději učinit, místo darování desíti miliard, pokud to tedy s klimatickými změnami myslí vážně.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšíVeronika Murzynová14.1.2025 Přebytečná elektřina by mohla pomoci spotřebitelům. Kvůli absenci legislativy ji Česko nesmyslně maří
související rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy13. ledna 2025 | MŽP ČR
MŽP ČR: Ministr Hladík navštívil Liberecko. Debatoval se starosty a ve sklárně Crystalex se zúčastnil představení projektu na modernizaci provozu financovaného i z dotací MŽP10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzitysouvisející kalendář akcí
15. ledna 2025 (středa) 16:00 Zvířecí záchranáři (Přednášky a diskuse, Praha 6 )
15. ledna 2025 (středa) 17:00 Na kole a autostopem do Asie a zpět (Přednášky a diskuse, Praha 6 )
15. ledna 2025 (středa) 19:00
Paradoxy památkové péče III. (Přednášky a diskuse, Praha 2 ) reklama |