Zprávy / KlimaStravovat se lokálně? Pro většinu světa to je jen zbožné přání21.4.2020 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Konzumovat potraviny z lokálních zdrojů se opakovaně objevuje jako jeden z doporučovaných receptů na lepší budoucnost. Vyvarovat se dovozu zdaleka totiž znamená snížit emise a zrovna tak prospět soběstačnějším formám zemědělství. Má to háček. Vyjma obyvatel Evropy a severu Ameriky si „lokální dietu“ v podstatě nikdo jiný dopřát nemůže. Píše o tom Phys.org.
Bez započítání neviditelných emisí do národních plánů se klima nezlepší20.4.2020 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Obnovitelné zdroje energie, elektrické spotřebiče i chytré domácnosti, nastavené na nejvyšší stupeň energetické efektivity, elektromobily nahrazující osobní auta na fosilní paliva. Nic z toho nedokáže srovnat neviditelnou emisní stopu, kterou Velká Británie nechává svou poptávkou a dovozem „v zámoří“. Proč by na tom mělo záležet? O tom píše Independent.
Studie: Využití vodíku sníží emise CO2 za 30 let o třetinu20.4.2020 00:31
(ČTK)
Využití vodíkových technologií a zeleného vodíku z obnovitelných zdrojů může do roku 2050 snížit světové emise CO2 o jednu třetinu. Náklady na výrobu vodíku elektrolýzou vody v posledních pěti letech klesly o 40 procent a s dalším technologickým rozvojem a rozšiřováním výroby budou dále klesat. Prvním státem, který vypracoval národní vodíkový program, v němž tento plyn figuruje jako strategický nosič energie, bylo Japonsko. Česko připravuje využití vodíku v autech a chystá otevření prvních čerpacích stanic. Vyplývá to ze zprávy Hydrogen Economy Outlook, vypracované analytiky z Bloomberg NEF.
S likvidací kůrovce v hradeckém kraji pomůžou dobrovolní hasiči20.4.2020 00:22 | HRADEC KRÁLOVÉ
(ČTK)
S likvidací kůrovcové kalamity a sázením stromků pomohou v Královéhradeckém kraji dobrovolní hasiči. Královéhradecký kraj pro ně vypsal nový dotační program se dvěma miliony korun. Žádosti o dotaci sbory dobrovolných hasičů nebo obce, které jednotky požární ochrany zřizují, budou moci podávat do konce letošního října.
Rakousko uzavřelo poslední uhelnou elektrárnu v zemi18.4.2020 10:46
(ČTK)
Miliony lidí omezily svůj pohyb a změnily životní styl, ale poptávka po energiích a emise neklesají Video15.4.2020 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Je v tom kus očekávání a zklamání. Karanténa udělala z milionů lidí, kočujících auty z práce a zpět, usedlé obyvatele domácností. Očekávatelné snížení spotřeby energií a produkce emisí, které by se blížilo nízkoemisnímu životnímu stylu, se ale zatím nekoná. Proč? Píše o tom TreeHugger.
Vědci: Z opadavých lesů mizí vzácné rostliny, častých přibývá Aktualizováno15.4.2020 00:31
(ČTK)
Zřejmě vlivem nárůstu emisí oxidů dusíku ubývá vzácných rostlin v opadavých lesích Evropy. Častých a odolných druhů, vyskytujících se po celé Evropě, naopak přibylo. Poukazují na to výsledky výzkumu druhové rozmanitosti, který provedl tým kolem iniciativy forestREplot, do něhož patří i čeští vědci. Za Botanický ústav Akademie věd ČR (AV) o tom dnes informovala Miroslava Dvořáková.
Emise skleníkových plynů v Japonsku klesly na rekordní minimum15.4.2020 00:18 | TOKIO
(ČTK)
Emise skleníkových plynů v Japonsku ve fiskálním roce do konce března 2019 klesly o 3,9 procenta na rekordní minimum. Přispělo k tomu širší využití obnovitelných zdrojů energie, pozvolný návrat jaderné energie a nižší poptávka po elektřině díky teplejší zimě. Emise v zemi klesly již pátým rokem za sebou a jejich vývoj je v kontrastu s růstem globálních emisí, které loni stouply na rekord, uvedla agentura Reuters.
Stav stromů u silnic Vysočiny se zhoršuje, kvůli stáří i suchu14.4.2020 00:18 | JIHLAVA
(ČTK)
Stav stromů u silnic Vysočiny se podle krajské správy a údržby postupně zhoršuje. Hlavní podíl na tom má podle silničářů stáří stromů a v posledních letech i sucho, případně kůrovec. Stromy se lámou při silném větru či námraze. Nově museli silničáři loni na podzim sázet 600 dřevin náhradou za uschlé stromy v alejích, které byly ošetřené díky dotacím. Vyplývá to z údajů, které novinářům poskytl ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Radovan Necid.
Pozor, v lesích se pracuje, počítejte se tím, vzkazují lesníci před velikonočními svátky9.4.2020 13:24 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jarní teplé počasí a volné velikonoční dny zvou k vycházkám a výletům, tedy i do lesů. Tam se ale intenzivně pracuje, především těží a zalesňuje, takže se na cestách mohou lidé potkat s lesnickou technikou, harvestory, nákladními a jinými vozy lesnického personálu. S tím je třeba počítat. A také je nutné nedělat z lesa parkoviště. Lesní zákon stání i vjezd motorových vozidel do lesů zakazuje. Informují o tom Lesy ČR.
Je sucho. Jak se na něj zemědělci připravili?9.4.2020 04:30 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Evropská komise chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení9.4.2020 00:20 | MADRID/ŘÍM
(ČTK)
Evropská komise (EK) hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části států či průmyslových lobby, které volají po odkladu plnění klimatických cílů kvůli koronavirové krizi. Priority plánu známého jako Zelená dohoda pro Evropu chce předsedkyně EK Ursula von der Leyenová zohlednit v chystaném návrhu příštího sedmiletého rozpočtu EU a Brusel plánuje do podzimu představit analýzu dopadů dalšího zpřísnění emisních limitů. Někteří experti tvrdí, že současný útlum ekonomiky spojený s šetrnějším provozem může být pro zelený plán dobrým stimulem.
V hradeckém kraji v březnu meziročně přibylo požárů v přírodě9.4.2020 00:11 | HRADEC KRÁLOVÉ
(ČTK)
Měly by fosilní zdroje nést podobné varování pro spotřebitele jako cigarety?8.4.2020 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Fosilní paliva si zaslouží, aby na nich bylo vytištěno zdravotní varování, podobně jako na cigaretách. Tento postřeh, který ve formě názorového příspěvku zveřejnila nerecenzovaná rubrika týdeníku British Medical Journal, se dočkal poměrně velkého ohlasu. O podrobnostech píše Independent.
Vědci zaznamenali rekordní ozonovou díru nad Arktidou Video8.4.2020 00:27 | LONDÝN
(ČTK)
Voda z Moravy zaplavuje lužní lesy, jde o opatření proti suchu8.4.2020 00:23 | HODONÍN
(ČTK)
Lesy ČR i letos zaplavují lužní lesy na Břeclavsku a Hodonínsku, nyní voda z řeky Moravy takto zaplavuje asi 1000 hektarů mezi Hodonínem a Lanžhotem na Břeclavsku. V tiskové zprávě to včera uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Jde o opatření proti suchu, lužní lesy na jihu Moravy totiž nyní potřebují k přežití více vody, než je roční úhrn srážek v kraji.
Sucho se vrací. Na jaře je nedostatek vláhy problém7.4.2020 08:58 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Současné jasné počasí spolu s rozvíjející se vegetací opět prohlubuje problém posledních několika let: sucho. Jaro je období náročné na vlhkost půdy, protože vegetace potřebuje k růstu dostatek vody, kterou odčerpává z půdy do svého těla a spotřebovává ji při evapotranspiraci. Spolu s nedostatkem srážek tedy začínáme pociťovat, že sucho je zpět.
Vědci: Emise CO2 mohou kvůli koronaviru klesnout nejvíce od války7.4.2020 00:29 | LONDÝN
(ČTK)
Emise kysličníku uhličitého mohou klesnout nejvíce od druhé světové války, neboť současná pandemie koronaviru v podstatě vyřadila z chodu světovou ekonomiku. Vyplývá to z odhadů vědců sdružených ve skupině Global Carbon Project, o nichž minulý pátek informovala agentura Reuters. Pokles je ovšem podle nich spíše dočasný a nepředstavuje potřebnou strukturální změnu pro plnění klimatických cílů.
Lesníci budou moci po kácení zalesňovat holiny pět let v celé ČR7.4.2020 00:20
(ČTK)
Lesníci v celé zemi mohou prodloužit zalesňování kalamitních holin na pět let, zatím toto opatření platilo jenom v nejpostiženějších oblastech, tzv. červené zóně rajonizace. V jiných místech byla lhůta dva roky. Minulý pátek o tom informovalo ministerstvo zemědělství v tiskové zprávě. Stát tak chce uvolnit podmínky pro vlastníky lesů, kteří možná nebudou mít dostatek pracovních sil na boj s kůrovcovou kalamitou. V lesnictví se pracujících nedostává dlouhodobě, situaci ještě zhoršuje koronavirová krize. Stát také uvolnil podmínky pro přenos sadebního materiálu v celé zemi. U výsadby se tak nebude muset hledět na to, z jaké lokality nebo vegetačního stupně semenáčky jsou, s výjimkou smrku ztepilého.
Studie: Koronavirus sníží letos emise leteckého průmyslu o 38 procent6.4.2020 00:26 | SYDNEY
(ČTK)
Emise oxidu uhličitého z letecké dopravy by letos mohly klesnout o více než třetinu. Epidemie onemocnění způsobeného novým koronavirem prudce snížila poptávku po letecké přepravě a tento trend by mohl pokračovat, protože firmy přehodnocují své potřeby létat. Vyplývá to ze zprávy hospodářského institutu Australia Institute, na kterou upozornila agentura Bloomberg.
Aktivisté stávkovali on-line, projevy zkomplikovala technika Video6.4.2020 00:15
(ČTK)
On-line "stávku" za klima v pátek uspořádala česká odnož Fridays For Future (FFF). Aktivisté ve videích na Facebooku odsoudili březnové rozhodnutí o prodloužení těžby v polském dole Turów či žádost ČEZ o výjimku z emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Počerady. Vyzvali také, aby se příznivci hnutí soustředili na činnost po konci současné krize. Přenos některým mluvčím zkomplikovaly technické potíže.
Počasí bude kvůli zastavení letů méně předvídatelné1.4.2020 00:27 | ŽENEVA
(ČTK)
Kvůli zastavení letecké dopravy v důsledku pandemie koronaviru bude počasí méně předvídatelné a pozorování klimatu méně přesné. Pro meteorologické modely chybějí data, která za normálních okolností obstarávají senzory na letadlech. S odvoláním na Světovou meteorologickou organizaci (WMO) o tom dnes informovala agentura DPA.
Kam s uhlíkem? Možná by z něj šly vyrábět čedičové kostky31.3.2020 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Experimenty s fixováním atmosférického uhlíku v tuhých depozicích dnes patří mezi populární směry bádání a islandský přístup s rychlenou mineralizací oxidu uhličitého se mezi nimi jeví jako velmi slibná cesta. Poslední takový pokus z geotermální elektrárny Hellisheiði ukazuje, jak se dá uhlík zapracovat do čediče. Píše o tom EOS.org.
Díky opatřením proti pandemii je v Evropě čistší ovzduší30.3.2020 00:32
(ČTK)
Opatření zavedená ve snaze zmírnit šíření koronaviru vedla ke zlepšení kvality ovzduší v Evropě. Informovala o tom v pátek Evropská kosmická agentura (ESA), podle které nad evropskými metropolemi a průmyslovými zónami poklesla koncentrace oxidu dusičitého. Látku produkují například auta, továrny či elektrárny.
Pandemická opatření zkomplikují lesníkům na jaře boj s kůrovcem30.3.2020 00:27 | OLOMOUC
(ČTK)
Opatření proti šíření koronaviru letos na jaře zkomplikují majitelům lesů boj s kůrovcem, jehož sezona kvůli teplému počasí začala dříve než loni. Omezení platná na hranicích podle jednatele Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL) Petra Skočdopoleho takřka zastavila obchod s vytěženým dřevem, lesníci se však budou snažit pokračovat v obnově lesů zasažených kůrovcovou kalamitou.
V Sydney opět zhasla opera, po celém světě proběhla globální Hodina Země30.3.2020 00:18 | SYDNEY;BERLÍN;NEW YORK
(ČTK)
Navzdory omezením kvůli koronaviru začala v sobotu na Novém Zélandu, na Fidži a v Austrálii již tradiční celosvětová akce Hodina Země, při níž lidé od 20:30 místního času zhasínali na jednu hodinu světla, ať už ve známých budovách, anebo ve svých bytech. Hodinová tma měla upozornit na klimatické změny a potřebu šetřit energií. V Česku se zapojily desítky obcí, potemnila i Praha.
Centrum Prahy potemní, aby připomnělo Hodinu země a ochranu klimatu27.3.2020 15:23 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zítra centrum Prahy potemní. Mezi večerní půl devátou a půl desátou hodinou si lidé zhasnutím světel připomenou význam, jaký pro nás má příznivé životní prostředí. Smyslem akce Hodina Země je poukázat na skutečnost, že klimatické změny nemají zůstat bez pozornosti ani dnes. K lidem míří výzva, aby si stanovili osobní a konkrétní závazek pro snížení svého dopadu na klima.
Nový Bor se připojí k projektu Hodina Země a ponoří se do tmy Video27.3.2020 00:18 | NOVÝ BOR
(ČTK)
Nový Bor na Českolipsku se v sobotu připojí k projektu Hodina Země. Celosvětový happening již počtrnácté propojí obce, firmy i jednotlivce, jimž není lhostejná ochrana a budoucnost planety. V Libereckém kraji se vedle jednotlivců připojí spolu Novým Borem také obce jako Hrádek nad Nisou, Svor, Dolní Řasnice nebo Hlavice, zjistila dnes na stránkách projektu.
Ministerstvo zemědělství: Na rozhodování o kompenzacích za mrazy je brzy27.3.2020 00:15
(ČTK)
Na zjištění, jaké škody na ovoci způsobily mrazy, které o víkendu zasáhly ČR, je brzy. Další vlny mrazů mohou přijít v dubnu nebo v květnu. Teprve potom by se mohlo rozhodovat, zda pěstitele stát podpoří pomocí kompenzací, sdělil včera mluvčí ministerstva zemědělství (MZe) Vojtěch Bílý. Obvykle stát tvoří kompenzační tituly za nepřízeň počasí až po skončení možnosti příchodu mrazů a poté, co plody dozrají, aby se ukázalo, jaké byly reálné ztráty.
V soutěži projektů na zvládání změn klimatu je zatím 24 přihlášek27.3.2020 00:13 | BRNO
(ČTK)
V soutěži uskutečněných projektů pomáhajících přizpůsobit města, domy a krajinu změnám klimatu je zatím 24 přihlášek, přihlášený je například i takzvaný Plusový dům Chimney v Brně. Organizátoři kvůli koronavirové krizi prodloužili termín možnosti podání přihlášek projektů o měsíc. V tiskové zprávě to včera za pořadatelskou Nadaci Partnerství uvedl David Kopecký. Loni jako nejsympatičtější projekt lidé zvolili Ptačí park Josefovské louky na Náchodsku.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšíVeronika Murzynová14.1.2025 Přebytečná elektřina by mohla pomoci spotřebitelům. Kvůli absenci legislativy ji Česko nesmyslně maří
související rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy13. ledna 2025 | MŽP ČR
MŽP ČR: Ministr Hladík navštívil Liberecko. Debatoval se starosty a ve sklárně Crystalex se zúčastnil představení projektu na modernizaci provozu financovaného i z dotací MŽP10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzitysouvisející kalendář akcí
15. ledna 2025 (středa) 16:00 Zvířecí záchranáři (Přednášky a diskuse, Praha 6 )
15. ledna 2025 (středa) 17:00 Na kole a autostopem do Asie a zpět (Přednášky a diskuse, Praha 6 )
15. ledna 2025 (středa) 19:00
Paradoxy památkové péče III. (Přednášky a diskuse, Praha 2 ) reklama |