Zprávy / KlimaHorší trojka. Tak hodnotí rok Sobotkovy vlády Zelený kruh20.1.2015 02:29 | PRAHA
(Ekolist.cz)
"Po zoufale nekompetentních vládách Nečase a Rusnoka přinesla Sobotkova vláda pozitivní posun," hodnotí první rok fungování Sobotkovy vlády Zelený kruh. Z pohledu ochrany přírody a životního prostředí v ČR oceňuje například odmítnutí senátorského zákona o Národním parku Šumava. Naopak kritizuje omezení účasti veřejnosti na rozhodování o stavbách chemiček nebo spaloven, oslabení ochrany půdy a nízké cíle pro recyklaci odpadků. "Na pomyslném vysvědčení by od asociace ekologických organizací Zelený kruh získala horší trojku," shrnují zástupci organizace.
Tající Grónský ledovec je pro vědce stále plný záhad a překvapení18.12.2014 02:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
„Každých pár let se o Grónském ledovci dozvíme něco nového. A pokaždé nás překvapí, že ledovec dělá něco, co jsme nevěděli, že by dělat mohl,“ říká vědec Michael MacFerrin, kterému se podařilo odhalit jedno z řady nových ledovcových překvapení. Aktuální poznatky o soustavě ledovců na největším ostrově světa dává tušit, že voda z tajícího sněhu a ledu spouští řadu nečekaných mechanismů. Jedno je ale podle vědců jisté: Grónský ledovec taje. Rychleji, než se předpovídalo.
Bohuslav Sobotka ohlásil návrat udržitelného rozvoje do ČR1.12.2014 02:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V červnu tohoto roku se polozapomenutá Rada pro udržitelný rozvoj dostala zpět do gesce vlády. Zdá se, že by to mohl být jeden ze zásadních proenvironmentálních kroků vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Minulý pátek se po pěti letech konala konference Fórum udržitelného rozvoje, kterou pořádala právě Rada. Účastníci si osvěžili mantru o třech pilířích trvale udržitelného rozvoje, ale mluvilo se i o udržitelnosti v konkrétních souvislostech. Například o vztahu udržitelného rozvoje a stárnutí populace, které českou společnost čeká a které bude znamenat velkou proměnu.
Teplota atmosféry se projevuje i na teplotě podzemní vody, byť tlumeně a se zpožděním18.11.2014 02:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Debata k aktuální klimatické zprávě: Klimatická změna není jen globální oteplování6.11.2014 02:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V okolí Antarktidy je nejvíce ledu, co kdy bylo. Nejde však o popření globálního oteplování, ale o jeho důsledek. Jak říká s nadsázkou klimatolog Radim Tolasz, klimatický systém je složitý a komplexní systém a čím víc o něm víme, tím méně ho známe. V neděli 2. listopadu zveřejnil Mezivládní panel pro klimatickou změnu (IPCC) svou pátou hodnotící zprávu. Včera se v Senátu k tématu konala veřejná debata. Projděte si krátký souhrn.
Dražší povolenky přinesou ČR víc peněz, emisní obchodování ale stále nefunguje4.11.2014 12:29 | PRAHA
(EurActiv.cz)
Česko souhlasilo s klimatickými cíli EU s podmínkou, že získá dodatečné finanční kompenzace. Množství peněz, které může získat, závisí na ceně emisních povolenek. Systém emisního obchodování zatím funguje špatně. Podle ekologů za tím stojí i nepřehlednost systému a přidělování bezplatných povolenek některým podnikům. I průmysl si ale stěžuje, že mu nízká cena povolenek komplikuje život.
Klimatický balíček nestojí jen na cílech. EU chystá opatření, které zdraží vypouštění CO223.10.2014 11:15 | PRAHA
(EurActiv.cz)
Je mrtvý a nemá cenu ho oživovat. Je základem evropské klimatické politiky a je třeba ho zachránit. Názory na osud evropského systém emisního obchodování (EU ETS) se liší. Povolenek na vypouštění emisí CO2 je na trhu moc. Evropská komise to chce řešit vytvořením rezervy, do které by se přebytečné povolenky schovaly. Členské země by měly svou pozici doladit na summitu EU tento týden.
Polovina české produkce zeleniny se vyhazuje. Na vině jsou obchodníci i spotřebitelé23.10.2014 01:13 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zelená ekonomika? Ano, ale potřebujeme peníze, zní od ČR a sousedů před summitem22.10.2014 13:43 | PRAHA
(EurActiv.cz)
Kdo zaplatí investice do modernizace ekonomiky, která by spotřebovávala méně energie a vypouštěla méně emisí? Novější členské země by mohly získat speciální podporu, pokud se na tom dohodnou evropští lídři, kteří se tento týden scházejí v Bruselu. Česko se do budoucna bojí o peníze z evropských fondů. Zároveň je musí začít využívat efektivněji.
Postřehy ke klimatickému summitu. Bylo to vůbec k něčemu?7.10.2014 02:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
23. září se v New Yorku konal klimatický summit, který svolal generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Smyslem summitu bylo prošlapat cestu závazné dohodě, kterou by měly státy přijmout příští rok. Dá se už nyní říci, jestli byl klimatický summit přínosem? Přinášíme postřehy klimatologů Ladislava Metelky (IPCC), Radima Tolasze (CHMÚ) a vědce Alexandera Ače (AV ČR).
ČR a Střední Evropa: energetickou politiku si chceme vybrat sami6.10.2014 20:14 | PRAHA
(EurActiv.cz)
Než nastoupí nová Evropská komise a nový „evropský prezident“ Donald Tusk, chtějí se členské země dohodnout na pokračování klimatické a energetické politiky po roce 2020. Summit se sejde na konci října, ale v postojích států zatím není jasno. S napětím se proto očekávají výsledky dnešního neformálního jednání ministrů v Miláně. Česko ladilo pozice s Visegrádskou čtyřkou, Rumunskem a Bulharskem.
Greendex: Lidé mají větší obavy o životní prostředí, své spotřební návyky však mění pomalu30.9.2014 02:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ve většině z 18 zkoumaných zemí světa vzrostl oproti roku 2012 zájem lidí o životní prostředí. Lidé jsou si víc vědomi toho, že je během jejich života postihnou dopady klimatické změny. Na vzorce jejich spotřebního chování to však velký nemá vliv. Vyplývá to z právě zveřejněné studie National Geographic Society a GlobeScan, která představuje výsledky indexu zeleného spotřebitelského chování Greendex. Osobní Greendex si může na speciálním kalkulátoru spočítat každý.
Pan Ki-munův summit: za týden začne snaha vyhnout se dalšímu klimatickému debaklu17.9.2014 02:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Příští týden v New Yorku začne klimatický summit. Je v lecčems netradiční. Například tím, že se mu říká Pan Ki-munův summit, protože jej svolal sám generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Summit tak nepatří do série klimatických jednání Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu. Hlavním smyslem Pan Ki-munovy akce je uhladit cestu budoucí globální dohodě, ke které přistoupí co nejvíce zemí a která zároveň povede k omezování emisí skleníkových plynů. Jinými slovy jde o snahu, aby se neopakoval debaklem jakým byl napříkad výsledek jednání v Kodani z prosince 2009.
Žraloci v kyselých moří přijdou o schopnost cítit kořist12.9.2014 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Průlom ve vládní pozici: ČR už nebude proti třem klimatickým cílům EU26.8.2014 11:28 | PRAHA
(EurActiv.cz)
Do podzimních jednání o klimaticko-energetickém balíčku pro rok 2030 bude česká vláda vstupovat s novou pozicí. Dosud chtělo Česko pouze jeden závazek, a to pro snižování emisí CO2. Teď už se ale nebude stavět ani proti cíli pro obnovitelné zdroje a energetickou účinnost. Nechce se totiž dostat do politické izolace, a ztratit tak vyjednávací pozici.
Dvě ekořešení v jednom: Vědci navrhli výrobu fotovoltaických článků z vysloužilých baterií26.8.2014 01:53 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Větrné elektrárny ohrožují populace německých i migrujících netopýrů25.8.2014 01:45 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Výsledky nové studie Leibnizova institutu milovníky přírody rozhodně nepotěší. Větrné elektrárny v Německu mají na svědomí smrt statisíců netopýrů. Mezi obětmi nejsou zdaleka jen zvířata z místních populací, ale i migrující a často ohrožené druhy. Situace je o to horší, že mezi obětmi jsou ve velké míře samice a mláďata těchto létajících savců.
Bílé nebo zelené střechy? Z hlediska klimatu i peněz se zelené nevyplatí21.8.2014 01:40 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zelené střechy jsou oblíbeným doplňkem moderního města. Přinášejí do měst kus přírody a pomáhají chladit vzduch. Pokud jde ale o zmírňování dopadů změny klimatu, investice do střešních zahrad se nevyplatí, tvrdí studie laboratoře Berkley. Ta zkoumala dlouhodobé přínosy a náklady u tří typů plochých střech: běžných tmavých, bílých a střech se zeleným porostem.
Města v ČR si užijí méně výfuků z autobusů. Díky fondům EU12.8.2014 11:09 | PRAHA
(EurActiv.cz)
Autobusy na stlačený zemní plyn pomáhají snižovat emise CO2 i množství prachových částic v ovzduší. Navíc se dopravním podnikům ekonomicky vyplatí. Potřebují ale finanční injekci na jejich pořízení, protože CNG busy jsou o něco dražší než klasické. V novém programovém období by města mohla podporu pro alternativní dopravu získávat z Integrovaného regionálního operačního programu. Třeba i na elektrobusy.
Klimatické změny přinesly do Severního ledového oceánu novinku: vlny o velikosti domu7.8.2014 02:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Klimatické změny povedou nutně k proměně našeho světa. Jedním ze zdokumentovaných příkladů může být proměna, která se odehrává v Severním ledovém oceánu. Kvůli oteplování zde mizí ledový příkrov, Severní ledový oceán má více volné hladiny než kdy dříve a do budoucna jí bude přibývat. Důsledkem je, že se zde při bouřích objevují i extrémně velké vlny. V Severním ledovém oceánu jde o nový element, který zde teď působí.
Big data: bude se oteplovat, ale o extrémní zimy nepřijdeme6.8.2014 02:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Průměrná globální teplota stále roste. S tím souvisí výskyt extrémně horkých letních dnů, ale paradoxně i extrémně chladných zim. Součástí globální změny klimatu jsou totiž velké výkyvy teplot. Vědci z Northeastern University, kteří analyzovali velké množství dat (tzv. big data) tvrdí, že přestože se v průměru otepluje, stále musíme počítat i s extrémně chladnými výkyvy počasí.
OSN: Snižování emisí a hospodářský růst se nevylučují29.7.2014 04:56 | PRAHA
(Ecomonitor)
Snižování emisí skleníkových plynů nemusí ohrožovat ekonomický růst, říká OSN ve zprávě Deep Carbonization Pathways (Cesty k zásadní dekarbonizaci). Podle ní by 15 největších producentů oxidu uhličitého mohlo výrazně ukrojit z množství produkovaných emisí a přitom ztrojnásobit výkony svých hospodářství, píše deník Guardian.
Křesťanské církve řekly ne investicím do fosilních paliv18.7.2014 02:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Kondenzační stopy letadel mají větší vliv na klima než letecké emise CO223.6.2014 02:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Kondenzační stopy, které se na obloze tvoří za letadly, mají podle vědců stejný, možná i větší vliv na klimatickou změnu, jako emise CO2 spojené s letectvím. Vědci z University of Reading proto navrhují, aby se pro letadla hledaly alternativní trasy, během kterých poletí oblastmi, kde se kondenzační stopy netvoří.
Teplejší moře není schopné ukládat oxid uhličitý. Planktonu chybí železo10.6.2014 01:59 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Na dnešek připadá Světový den životního prostředí. Jaký je stav přírody v ČR?5.6.2014 09:43 | PRAHA
(ČTK/Ekolist)
Na dnešek připadá Světový den životního prostředí. Jeho mezinárodní motto pro letošek zní Svět pod vodou a klade otázky klimatických změn a zvyšování hladiny světových oceánů. Ministerstvo životního prostředí vyzvalo veřejnost, aby se připojila k dnešním oslavám konkrétními aktivitami, jež přispějí
ke zlepšení životního prostředí
, například cestou do práce na kole, vysazením stromu nebo likvidací černých skládek.
100 dní ministra Brabce: Ušetřené peníze i kritika ze Šumavy8.5.2014 01:56 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Doba hájení nového ministra životního prostředí skončila. První tři měsíce ve funkci ministr věnoval záchraně evropských peněz, personálnímu obsazení ministerstva i prvním návrhům legislativy. Zelení aktivisté první kroky Richarda Brabce (ANO) obecně chválí, tvrdá kritika se na něj naopak snesla od šumavských starostů.
Konference: Jádro českou energetiku nespasí, spíš bychom měli budovat sítě do Německa30.4.2014 01:44 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jaderná energetika se nevyplácí, ekonomicky a ani jako opatření na snižování emisí skleníkových plynů. Podíl jádra na celosvětové spotřebě energie posledních deset let klesá, protože energii dokážeme levněji vyrábět z obnovitelných zdrojů nebo z uhlí. Pokles zájmu o jádro není ani důsledkem havárie ve Fukušimě, ta situaci jen urychlila, zaznělo na konferenci Ekonomické limity jaderné energetiky pořádanou českými nevládními organizacemi.
Výrobci mají osekat emise CO2 z výfuků aut, na řadě jsou alternativní paliva12.4.2014 01:39 | PRAHA
(EurActiv.cz)
Evropská unie se definitivně shodla na postupu při snižování emisí CO2 z osobních aut. Podle výrobců jde o velkou výzvu. Zvládnout ji chtějí i díky alternativním palivům. Jednou z cest je stlačený zemní plyn, který je navíc levnější než klasické pohonné hmoty. Podle ministerstva životního prostředí mu ale v cestě stojí ještě zbytek překážek.
Potřebujeme ambiciózní dohodu o ochraně klimatu, říká šéf OSN. Silnou smlouvu podporuje i MŽP5.4.2014 02:22 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Klimatické změny jsou jednou z mých priorit, prohlásil v pátek na návštěvě Prahy generální tajemník OSN Pan Ki-mun. „Klimatické změny jsou realitou a ovlivňují celý svět, včetně České republiky,“ řekl generální tajemník na půdě Univerzity Karlovy. Připomněl, že v září pořádá setkání vrcholných politiků, kde chce, aby byla dosažena shoda na budoucí smlouvě o ochraně klimatu. České ministerstvo životního prostředí prohlásilo, že podporuje přijetí nové mezinárodní smlouvy na úrovni OSN, která zaváže i ty největší světové emitenty skleníkových plynů k jejich dalšímu snižování.
|
související Nejčtenější článkysouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy20. listopadu 2024 | Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh
Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh: Vláda doposud splnila 10 ze 75 ekologických bodů programového prohlášení. Na dotažení ji zbývá rok18. listopadu 2024 | Liberecký kraj
Liberecký kraj: Výstava na kraji představuje klimatické hrdinky z celého světasouvisející kalendář akcí
25. listopadu 2024 (pondělí) 17:30 Paleontologická přednáška Chitinozoa – měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
25. listopadu 2024 (pondělí) 18:00 Chitinozoa - měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
26. listopadu 2024 (úterý) 14:50
Vojtěch Ettler (ÚGMNZ, PřF UK), Bohdan Kříbek (ČGS), Aleš Vaněk (ČZU) (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 ) reklama |