Zprávy / EnergetikaRozvinuté státy poskytnou Zelenému klimatickému fondu přes 9,3 miliardy USD5.10.2023 17:04 | BERLÍN
(ČTK)
Hospodářsky vyspělé státy slíbily na dnešním zasedání v západoněmeckém Bonnu přispět do Zeleného klimatického fondu OSN přes 9,3 miliardy dolarů (227 miliard Kč). Na tiskové konferenci to oznámila německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová, která jednání hostila. Schulzeová očekává, že částka určená na projekty v rozvojových zemích pro období 2024 až 2027 bude v příštích týdnech ještě navýšena, protože například Spojené státy se Švédskem chtějí finanční příslib teprve oznámit. Česká republika se podle prohlášení fondu zavázala poskytnout čtyři miliony eur (97,7 milionu Kč).
Evropský parlament potvrdil nového komisaře Hoekstru, Šefčovič bude mít novou působnost5.10.2023 16:54 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Evropský parlament dnes schválil jmenování Nizozemce Wopkeho Hoekstry novým eurokomisařem pro klima a zároveň potvrdil rozšíření působnosti slovenského eurokomisaře Maroše Šefčoviče, který nově bude mít na starosti také Zelenou dohodu. Bývalý nizozemský ministr a někdejší zaměstnanec ropné společnosti Shell Hoekstra ve funkci nahrazuje Franse Timmermanse, který 22. srpna rezignoval a bude kandidovat v nizozemských parlamentních volbách. Část Timmermansova portfolia přebírá Šefčovič.
Studie: Evropa může opustit fosilní paliva, kdyby investovala dva biliony eur5.10.2023 10:34
(ČTK)
Evropa by mohla opustit fosilní paliva a vybudovat soběstačný energetický sektor, pokud by do roku 2040 investovala zhruba dva biliony eur (téměř 49 bilionů Kč) do obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární a větrné elektrárny. Tvrdí to podle agentury Reuters studie, jejímž hlavním autorem je Postupimský institut pro výzkum dopadů klimatu.
Japonsko zahájilo druhou fázi vypouštění radioaktivní vody z Fukušimy5.10.2023 10:30
(ČTK)
Světoví lídři podle papeže nedělají dost v boji proti změnám klimatu5.10.2023 01:12 | VATIKÁN
(ČTK)
Papež František vyzval světové lídry, aby se zavázali plnit klimatické cíle a zpomalili tak změny klimatu dříve, než bude příliš pozdě. Podle agentury AP to uvedl ve své nové apoštolské exhortaci nazvané Laudate Deum.
Vodní elektrárnu Lipno navštívilo 2000 lidí, pro zájem ČEZ prohlídky prodloužil4.10.2023 10:35 | LIPNO NAD VLTAVOU
(ČTK)
Vodní elektrárnu Lipno I. navštívilo do konce září téměř 2000 lidí, podobně jako loni. Prohlídky vodního díla, při nichž se lidé podívali 160 metrů pod hladinu lipenské nádrže, ČEZ pro velký zájem o měsíc prodloužil. Teď ČEZ spouští virtuální prohlídky elektrárny Dlouhé stráně, informoval mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták. Lipno I. je nejvýkonnější zdroj takzvané Vltavské kaskády.
Na Vysočině mělo 14 z 60 obcí zvýšené koncentrace benzoapyrenu v ovzduší4.10.2023 01:38 | JIHLAVA
(ČTK)
Na Vysočině mělo podle měření prováděných od zimy 2022 zvýšené koncentrace rakovinotvorného benzoapyrenu v ovzduší 14 z 60 sledovaných obcí. Vyplývá to z výsledků sledování aromatických uhlovodíků v ovzduší, které představil Roman Ličbinský z Centra dopravního výzkumu. Podstatně horší situace byla v zimních obdobích, což podle něj vede k závěru, že zásadní vliv na kvalitu ovzduší mají lokální topeniště.
Ifo: Německou ekonomiku budou brzdit změny v energetice a nedostatek pracovníků2.10.2023 10:23
(ČTK)
Růst německé ekonomiky bude v dlouhodobém horizontu brzdit nedostatek pracovních sil a přechod k ekologičtější energetice, tedy takzvaná Energiewende. Uvedl to podle agentury DPA prezident mnichovského ekonomického institutu Ifo Clemens Fuest. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.
Tišnov nechává zmapovat znečištění ovzduší ve městě a zjistit jeho původ2.10.2023 00:48 | TIŠNOV
(ČTK)
Osm měsíců budou speciální dálkově sledovaná čidla na osmi místech v Tišnově na Brněnsku měřit znečištění ovzduší. Zaměří se zejména na prachové částice, jejichž vdechování poškozuje kardiovaskulární a plicní systém. Výzkum v Tišnově provede státní Centrum dopravního výzkumu (CDV). Práce zahájili odborníci z CDV v srpnu, senzory budou ovzduší ve městě monitorovat až do března 2024.
Strakonická teplárna změnila chlazení vodou, ročně ušetří dva miliony m3 vody1.10.2023 21:04 | STRAKONICE
(ČTK)
Strakonická teplárna změnila chlazení vodou a ročně ušetří asi dva miliony metrů krychlových vody, v penězích asi 5,8 milionu Kč za rok. Firma uzavřela svůj chladicí okruh turbíny TG2, přestala čerpat chladnou a vypouštět oteplenou vodu zpět do řeky Otavy. Místo toho využívá chlazení v nové chladicí věži. Ročně tím snížila průtok říční vody přes teplárnu o dva miliony metrů krychlových. Firma také repasovala původní kondenzátor z 50. let 20. století. Teplárna o tom informovala na webu.
Desítky tisíc lidí demonstrovaly ve švýcarské metropoli Bernu za ochranu klimatu1.10.2023 09:22
(ČTK)
Muzeum v Roztokách uspoří energii, jako zdroj teplé vody použije čistírnu vod30.9.2023 00:42 | ROZTOKY
(ČTK)
Muzeum v Roztokách uspoří energii, jako zdroj teplé vody pro vytápění použije sousední čistírnu odpadních vod. Úspora má oproti současnosti představovat třetinu. Náklady na nový systém dosáhnou včetně projektu kolem 37 milionů korun, většinu pokryje dotace ministerstva životního prostředí, uvedla za středočeské hejtmanství Zuzana Žídková. Kraj je zřizovatelem muzea.
Na soustavě vodních děl Orlík-Kamýk vznikne nová přečerpávací elektrárna29.9.2023 19:20 | Solenice (Příbramsko)
(ČTK)
Na soustavě vodních děl Orlík-Kamýk vznikne nová přečerpávací elektrárna. Projekt za několik miliard korun počítá s využitím energie v době jejího přebytku pro čerpání vody z Kamýku do výše položeného Orlíku. Ve špičce by se pak voda vypustila přes turbíny zpátky do Kamýku. Tendr na dodavatele je již vypsaný a letos by měl být uzavřen, zařízení by mělo zahájit provoz do roku 2030, řekl ČTK mluvčí ČEZ Martin Schreier. O projektu již informovaly Hospodářské noviny a Právo.
Křetínského LEAG podle Correctivu poškozuje vodní zdroje a platí za mlčení, LEAG to popřel29.9.2023 01:39 | BERLÍN
(ČTK)
Těžební činnost lužické těžební a energetické společnosti LEAG, kterou spoluvlastní český podnikatel Daniel Křetínský, poškozuje vodní zdroje Braniborska a Berlína, firma si ale kupuje mlčení německých obcí a měst. Tvrdí to investigativní skupina Correctiv, podle které společnost LEAG uzavřela smlouvu o mlčenlivosti s Frankfurtem nad Odrou. Firma i město v žádosti ČTK o komentář obvinění odmítly. Křetínský v reakci odkázal na prohlášení LEAGu.
MŽP spustilo tři dotace na úspory energií ve veřejných budovách, vydá pět miliard korun29.9.2023 01:03 | BLOVICE
(ČTK)
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) spustilo tento týden tři nové dotace na úspory energií ve veřejných budovách, jako jsou školy, nemocnice, úřady nebo kulturní domy a sportoviště. Do uzávěrky 1. března 2024 rozdělí pět miliard korun z operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Kraj, obce, města, nemocnice, úřady, neziskové organizace i soukromé subjekty poskytující nekomerční veřejnou službu mohou získat 40 až 70 procent nákladů podle výše dosažených úspor. Hlavním cílem je pomoci se zateplením oken, střech a stropů, s instalací fotovoltaických panelů a výměnou vnitřního osvětlení, řekl ČTK ministr Petr Hladík (KDU-ČSL).
Soud ve Štrasburku řeší stížnost Portugalců kvůli klimatu, týká se to i ČR27.9.2023 17:58 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Evropský soud pro lidská práva (ECHR) ve Štrasburku se dnes začal zabývat stížností šesti mladých Portugalců, kteří se na něj obrátili před třemi lety, protože podle nich vlády evropských zemí nedělají dost v boji se změnami klimatu. Případ je první svého druhu a může skončit rozhodnutím, které by státům nařídilo přijmout tvrdší opatření na snižování emisí, napsala agentura AP. Jednou ze zemí, kterých se stížnost týká, je i Česko. Vyjádření českých úřadů se ČTK snaží získat.
Čína se chystá v blízké době schvalovat šest až osm jaderných reaktorů ročně27.9.2023 17:54
(ČTK)
Čína předpokládá, že v souvislosti se snahou využívat čistší energie bude v blízké budoucnosti ročně schvalovat šest až osm jaderných reaktorů. S odvoláním na čínskou asociaci pro jadernou energetiku CNEA o tom dnes informovala agentura Nová Čína. Podle údajů čínského statistického úřadu činil podíl jaderné energie na instalované kapacitě výroby elektřiny v zemi na konci loňského roku jen 2,2 procenta.
Německý průmysl požaduje dostupné ceny energií k udržení konkurenceschopnosti27.9.2023 10:13 | BERLÍN
(ČTK)
Německý průmysl chce dosáhnout klimatických cílů co nejrychleji, kvůli příliš vysokým cenám energií ve srovnání s ostatními evropskými státy se však obává ztráty konkurenceschopnosti a zániku. Na klimatické konferenci Svazu německého průmyslu (BDI) to prohlásil šéf svazu Siegfried Russwurm. Spolkový ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck zástupce průmyslu ujistil, že dostupné ceny elektrické energie jsou i jeho cílem, protože ochrana klimatu jde ruku v ruce s hospodářskou prosperitou.
IEA: Snížit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia je stále možné27.9.2023 01:55 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Rekordní nárůst technologií čisté energie, včetně solárních panelů a elektromobilů, znamená, že je stále možné omezit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia. Svět ale do začátku příštího desetiletí bude muset zvýšit investice do přechodu na čistší energii na téměř 4,5 bilionu dolarů (103,5 bilionu Kč) ročně z 1,8 bilionu USD očekávaných v letošním roce. Ve své zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
Hladík: Scénář zvýšení obnovitelných zdrojů na 30 procent za sedm let je realistický27.9.2023 01:46 | PRAHA
(ČTK)
Klimaticko-energetický plán pro Českou republiku, který počítá s třicetiprocentním podílem obnovitelných zdrojů na hrubé spotřebě v roce 2030, považuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) při zahrnutí všech faktorů za realistický. Během konference o Zelené dohodě, udržitelnosti, energetice a dobrých příkladech v Česku v Praze uvedl, že jako ministr životního prostředí by si přál vyšší ambice, bude ale rád, když se plán naplní tak, jak ho jeho úřad připravil s ministerstvem průmyslu a obchodu. Vláda by materiál měla schvalovat příští týden, uvedl.
Ekologičtí aktivisté v Praze protestovali kvůli energeticko-klimatickému plánu26.9.2023 18:21 | PRAHA
(ČTK)
Ekologičtí aktivisté dnes před technologickým centrem UMPRUM v Praze, kde se koná takzvaný Green Deal Summit - konference o Zelené dohodě, udržitelnosti a energetice, protestovali proti prodloužení těžby uhlí v Česku v hnědouhelném lomu Bílina na Teplicku. Chtěli upozornit na údajně problematické chování společnosti ČEZ, Komerční banky a nedostatky národního energeticko-klimatického plánu.
Macron představil plán na urychlené snižování emisí, sází i na elektromobilitu26.9.2023 18:20 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Francouzský prezident Emmanuel Macron představil plán na dosažení vytyčeného cíle snížit v zemi do roku 2030 úroveň emisí skleníkových plynů o 55 procent ve srovnání s rokem 1990. Francie podle něj musí urychlit snižování závislosti na fosilních palivech a podpořit elektromobilitu, informovala agentura AP.
Von der Leyenová v Praze ocenila podíl ČR na prosazení zelené legislativy26.9.2023 10:46 | PRAHA
(ČTK)
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na dnešní konferenci Green Deal Summit v Praze ocenila podíl českého předsednictví v Radě EU na schvalování balíku klimatických norem Fit for 55. S klimatickou Zelenou dohodou stojí podle ní Evropa na české straně. Evropské firmy jsou připravené inovovat, potřebují ale předvídatelné prostředí, aby mohly do novinek investovat. Zelená dohoda podle ní takovou předvídatelnost zajišťuje.
Fiala: Zelená dohoda nenasměrovala k inovacím. Je třeba ji vzít jako příležitost Aktualizováno26.9.2023 09:57
(ČTK)
Po čtyřech letech od vyhlášení nedokázala takzvaná Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal) podle premiéra Petra Fialy (ODS) nasměrovat země EU k inovacím a proměnám ekonomiky. Je třeba příležitosti využít, uvedl dnes na úvod konference o Zelené dohodě, udržitelnosti, energetice a dobrých příkladech v Česku, které se účastnila také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Aerolinky Austrian podle soudu klamaly reklamou, že jejich lety jsou udržitelné26.9.2023 00:59
(ČTK)
Letecká společnost Austrian Airlines podle rakouského soudu klamala své klienty reklamou, že její lety jsou udržitelné. Firma totiž z valné části používá fosilní paliva, informovala agentura Bloomberg. Na firmu, která je rakouskou divizí německé Lufthansy, podalo začátkem tohoto roku žalobu rakouské sdružení na ochranu spotřebitelů kvůli reklamám na udržitelné letecké palivo.
Automobilky: Kompromisní u Euro 7 znamená zlepšení. Náklady ale budou vysoké Aktualizováno25.9.2023 19:31 | BRUSEL
(ČTK)
Dnes dohodnutý kompromisní návrh emisní normy Euro 7 znamená podle tuzemských automobilek výrazné zlepšení proti původnímu nepřiměřenému návrhu Evropské komise. I přes navržené úpravy však bude norma vyžadovat vysoké náklady na výzkum a vývoj nových komponent, zejména pokud jde o globální novinku měření emisí z otěrů z brzd a pneumatik. Na dotaz ČTK to uvedli zástupci Sdružení automobilového průmyslu (SAP). Evropská komise chtěla pomocí normy Euro 7 dále omezit emise automobilů. Nakonec se však na stole objevil kompromisní dokument, který byl pro Česko, velkého kritika původního návrhu, přijatelný. Nařízení schválily i další země, které se proti počáteční formulaci vymezily. Proti novému návrhu normy hlasovaly pouze Dánsko a Lucembursko, zatímco Německo, Rakousko, Nizozemsko a Irsko se zdržely.
Ministři EU schválili normu Euro 7, emisní limity jsou mírnější25.9.2023 15:48 | BRUSEL
(ČTK)
Ministři Evropské unie zodpovědní za konkurenceschopnost dnes schválili novou emisní normu Euro 7. Na sociální síti X to oznámil český ministr dopravy Martin Kupka, který vyjednaný kompromis označil za velký úspěch. Emisní limity pro osobní i nákladní auta už nejsou tak přísné jako v původním návrhu a rovněž se podařilo dojednat delší časový rámec zavedení normy. Českou republiku, která velmi usilovala o zmírnění limitů, dnes na jednání v Bruselu spolu s Kupkou zastupoval i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Úplný odchod od fosilních paliv je nerealistický, řekl čínský vyslanec pro klima22.9.2023 11:40 | SINGAPUR
(ČTK)
Úplný odchod od fosilních paliv je nerealistický, řekl zvláštní čínský vyslanec pro klimatické otázky Sie Čen-chua. Dodal, že tato paliva, která přispívají k oteplování klimatu, musejí i nadále hrát důležitou roli při zabezpečování globálních energetických potřeb. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Se zaváděním komunální energetiky může obcím pomoci nástroj Energie pro města22.9.2023 01:00 | PRAHA
(ČTK)
Se zaváděním komunální energetiky a orientací v této problematice může městům i menším obcím pomoci nástroj Energie pro města. Poradit může například se zavedením fotovoltaické elektrárny. Bezplatný nástroj tento týden přestavil zástupce expertní skupiny Frank Bold, která za jeho vytvořením stojí.
|
související Nejčtenější článkysouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy21. prosince 2024 | Zelení - Strana zelených
Zelení - Strana zelených: Klimaticko-energetický plán: Zpoždění plánů nás bude stát víc, než jen čas.18. prosince 2024 | Úřad Vlády ČR
Úřad Vlády ČR: Vláda schválila nový energetický a klimatický plán či program podpory strategických investic do roku 2034související kalendář akcí
24. prosince 2024 (úterý) 10:00 Štědrý den v zoo (Festivaly a slavnosti, Ostatní, Praha 7 )
25. prosince 2024 (středa) 10:00 První svátek vánoční v zoo (Festivaly a slavnosti, Ostatní, Praha 7 )
26. prosince 2024 (čtvrtek) 10:00
Druhý svátek vánoční v zoo (Festivaly a slavnosti, Ostatní, Praha 7 ) reklama |