Zprávy / KlimaTony Blair: Nejen terorismus, ale i globální oteplování je problém8.1.2003 12:29 | LONDÝN/PRAHA
(EkoList)
Předseda britské vlády Tony Blair včera v projevu ke shromáždění britských velvyslanců zdůraznil, že USA musejí více naslouchat svým spojencům. Ve svém projevu se zabýval zejména současnou mezinárodní situací v souvislosti s krizí kolem Iráku a Severní Koreje, došlo ale i na další globální problémy.
Stát chce zlepšit předpověď povodní27.12.2002 09:57 | PRAHA
(ČIA)
Desítky milionů korun na modernizaci Předpovědní a výstražné služby potřebuje Český hydrometeorologický ústav, aby mohl lépe odhadnout nebezpečí povodní. "Dobré fungování Předpovědní a výstražné služby může snížit ztráty na životech prakticky na nulu a ztráty na majetku přibližně o třicet procent," tvrdí ředitel hydrometeorologického ústavu Ivan Obrusník. Při srpnových povodních zahynulo sedmnáct lidí a škody překročily 70 miliard korun. Píší o tom dnešní Hospodářské noviny.
Kde skončí oxid uhličitý?19.12.2002 10:52 | PRAHA
(EkoList)
Řada politiků si myslí, že na zvyšování emisí skleníkových plynů lze vyzrát jednoduše - vysazováním nových lesů. Stromy by při své fotosyntéze spotřebovaly oxid uhličitý (CO2) a globálnímu oteplování by byl konec. Dosavadní zjištění vědců z Evropské unie (EU), ale nejen z ní, tuto domněnku však silně nahlodávají.
Nový Zéland ratifikoval Kjótský protokol, Kanada se k tomu chystá13.12.2002 14:03 | PRAHA
(EkoList)
V úterý 10. prosince Nový Zéland ratifikoval Kjótský protokol, mezinárodní dohodu o omezení emisí skleníkových plynů. V ten samý den pak ratifikaci schválila dolní komora kanadského parlamentu. To Kanadě zřejmě umožní se k protokolu brzy připojit, neboť Senátu dominují liberální strany, které ratifikaci podporují.
Vědci chtějí odkrýt tajemství země12.12.2002 16:48 | PRAHA/LONDÝN/NAIROBI
(EkoList)
Pár centimetrů pod povrchem Země se rozkládá téměř nepoznaný svět. Podle odborníků čekají přímo pod našima nohama na popsání desítky tisíc druhů všelijakých bakterií, hub, hmyzu, roztočů a červů. Proto se Program OSN pro životní prostředí (UNEP) společně s fondem Global Environment Facility (GEF) rozhodl podpořit tým vědců, který zkoumá "podzemní" druhovou rozmanitost v sedmi zemích světa. Širší znalost života v půdě by měla přispět ke znovuobnovení úrodnosti poškozených půd a ke zvýšení sklizně v tropických oblastech bez používání pesticidů a průmyslových hnojiv.
Česko může na emisích plynů vydělat až miliardy9.12.2002 09:33 | PRAHA
(ČIA)
Až miliardy korun by už za pár let mohlo Česko vydělat na tom, že se mu podařilo výrazně snížit emise skleníkových plynů, které způsobují globální změnu klimatu. Republika tak může následovat Slovensko, které už uzavřelo první dohodu o prodeji svých skleníkových plynů Japonsku a mělo by vydělat první desítky milionů korun. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.
Katastrofy dopadají hůř na chudé, říká programový ředitel WWF13.11.2002 17:48 | GLAND (Švýcarsko)
(EkoList)
V červenci vydal Světový fond na ochranu přírody (WWF) Zprávu o živé planetě (viz také text Kolaps nebo světlé zítřky?). "Víme, co je potřeba udělat, například snížit emise oxidu uhličitého. Čeho se nám nedostává, je politická a ekonomická vůle ke změnám," říká ke Zprávě v rozhovoru pro EkoList programový ředitel WWF Christopher Hails.
Kolaps nebo světlé zítřky?13.11.2002 17:39 | PRAHA
(EkoList)
Světový fond na ochranu přírody (WWF) se střetl s dánským institutem vedeným Bjornem Lomborgem (IMV) nad Zprávou o živé planetě. WWF se v ní snaží ukázat, že příliš využíváme zdroje Země, což by mohlo vést ke kolapsu planety. IMV oponuje, že se nemáme čeho bát. Ve skutečnosti míříme ke světlým zítřkům.
Osud Kjóta je v rukou ruské Dumy11.11.2002 15:08 | PRAHA
(EkoList)
Co dělá Evropa s odpady?8.11.2002 16:01 | PRAHA
(EkoList)
Ministr životního prostředí Ambrozek v říjnu prohlásil, že v Evropské unii (EU) "se zvedl podíl spalování a kompostování odpadů". Podle jeho názoru bychom měli následovat praxi v unii a méně skládkovat, více využívat recyklaci, kompostování a spalování s využitím energie. Jak to tedy vypadá s odpadovým hospodářstvím v unii?
V hlavní roli vodní živel7.11.2002 14:30 | PRAHA
(EkoList)
Hlavním tématem letošního ročníku Ekofilmu se staly povodně. Týkalo se jich nejen mnoho filmů, ale i seminářů a diskusí. Dokonce i starostovo zahájení.
Rok hory5.11.2002 17:15 | PRAHA
(EkoList)
V Praze se uskuteční konference o využívání energie5.11.2002 11:50 | PRAHA
(ČIA)
Příležitosti pro návratné investice v oblasti efektivního využívání energie a obnovitelných zdrojů budou hlavním tématem osmého ročníku mezinárodní konference a výstavy EEBW: Energie Efektivně 2002, která se koná ve dnech 5. až 7. listopadu v pražském Kongresovém centru. Záštitu nad touto akcí převzalo ministerstvo životního prostředí. ČIA to potvrdila mluvčí resortu Karolína Šůlová.
Lesy ČR: Vichřice způsobila vyšší škody než povodně31.10.2002 14:29 | HRADEC KRÁLOVÉ
(ČIA)
Do stovek milionů korun půjdou škody, které státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) způsobila víkendová vichřice. ČIA to dnes řekl tiskový mluvčí společnosti Jan Řezáč. Podle odhadů v lesích spravovaných LČR spadlo 1,5 až dva miliony kubíků dřeva. "Nejvíce poškozeny byly porosty na severní Moravě a jihozápadě Čech," uvedl Řezáč.
CVVM: Za povodně lidé viní počasí27.10.2002 10:03 | PRAHA
(ČIA)
Výjimečný souběh vlivů počasí považuje za jednu z hlavních příčin srpnových povodní celkem 81 procent obyvatel České republiky. Jen o jedno procento lidí méně se shodlo i na zásadním vlivu necitlivých zásahů do přírody. Vyplývá to ze zářijového průzkumu, který provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Ambrozek jedná v Gdaňsku o ochraně klimatu24.10.2002 08:58 | PRAHA
(ČIA)
Společný postup při ochraně klimatu a jednání o tom, jak uvést ve střední Evropě do praxe závěry nedávné konference Organizace spojených národů o udržitelném rozvoji, budou hlavními tématy nadcházejícího dvoudenního setkání ministrů životního prostředí zemí Visegrádské skupiny (V4). To začíná dnes v polském Gdaňsku a Českou republiku na něm bude reprezentovat ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL). ČIA to oznámila mluvčí tohoto resortu Karolína Šůlová.
Co čekat od vlády11.9.2002 18:23 | PRAHA
(EkoList)
Na počátku srpna Poslanecká sněmovna vyslovila důvěru kabinetu Vladimíra Špidly. Programové prohlášení, na jehož základě vláda důvěru získala, se na více místech věnuje i životnímu prostředí. EkoList přináší shrnutí těchto pasáží.
Summit Země skončil, závěrečný dokument schválen5.9.2002 19:54 | JOHANNESBURG/PRAHA
(EkoList)
Středeční konec johannesburského Summitu o udržitelném rozvoji prozrazoval návrat místních dětí z prázdnin a návrat mnoha jejich rodičů a dalších lidí, kteří pronajali své bydlení návštěvníkům summitu. Implementační plán, závěrečný dokument summitu, schválilo téměř 200 států světa. Večer byla přijata i tzv. Politická deklarace, která nakonec zahrnuje zmínku o dvou překážkách udržitelnému rozvoji - cizí okupaci (pod vlivem arabských zemí se zřetelem k palestinským územím) a AIDS, což prosazovaly USA.
Powell v Johannesburgu vypískán, Chirac hýřil sliby4.9.2002 18:05 | JOHANNESBURG/PRAHA
(EkoList)
Vystoupení ministra zahraničí USA Colina Powella v závěrečném dni Světového summitu pro udržitelný rozvoj se setkalo s drsným přijetím. Delegáti jej odměnily smíchem a úšklebky, když mluvil o aktivitě, se kterou Spojené státy čelí změnám v životním prostředí. Ekologické skupiny vyčítají Americe blokování silnější finální verze Implementačního plánu a ignorování summitu ze strany prezidenta Bushe.
Kjótský protokol možná brzy vstoupí v platnost4.9.2002 16:30 | JOHANNESBURG/CANBERRA/PRAHA
(EkoList)
Australský premiér John Howard ve středu naznačil možný posun v odmítavém názoru jeho vlády vůči Kjótskému protokolu. "Pokud v následujících měsících nabudeme přesvědčení, že je v zájmu Austrálie podepsat protokol, podepíšeme jej, ať se Spojené státy zachovají jakkoliv," řekl Howard rádiu v australském Brisbane. Ekologičtí aktivisté to u Austrálie, hlavního exportéra uhlí, považují za zřejmý posun, protože dosud byla Austrálie svým negativním postojem v pevné koalici se Spojenými státy, dokonce podmiňovala svůj podpis podpisem USA.
Posun v jednání na summitu: biodiverzita, obchod a Kjótský protokol3.9.2002 11:43 | JOHANNESBURG/PRAHA
(EkoList)
Vyjednávací proces na Summitu o udržitelném rozvoji (WSSD) se zrychluje. Vyjednávači například schválili Smlouvu o biodiverzitě, dosáhli částečného kompromisu v otázce obchodu a došlo také k posunu v případě Kjótského protokolu. Delegáti schválili 95 procent z Implementačního plánu, "i když některé tvrdé úkoly zůstávají," jak zdůraznil Nitin Desai, generální tajemník summitu.
Mareš: Nejde jen o vztah Severu k Jihu, ale i o Východ a Západ30.8.2002 09:21 | PRAHA
(EkoList)
"Chceme vnést do summitu kromě vztahu Sever-Jih také vztah Východ-Západ," řekl ve čtvrtek vicepremiér Petr Mareš (US-DEU) při zahájení tiskové konference k johannesburskému Světovému summitu o udržitelném rozvoji (WSSD). Mareš chce podle svých slov zdůraznit roli středo- a východoevropského prostoru, do něhož náleží Česká republika, v globálním rozhodování.
Johannesburg - den první: Ochrana biodiverzity, záplavy a nadnárodní korporace27.8.2002 17:56 | PRAHA/JOHANNESBURG
(EkoList)
Světový summit o udržitelném rozvoji (WSSD), který včera začal v jihoafrickém Johannesburgu, se pomalu rozjíždí. Na programu plenárního zasedání jsou jednání o Implementačním plánu tzv. Agendy 21. Implementační plán by měl určit, jakými konkrétními kroky se chce světové společenství ubírat směrem k udržitelnému rozvoji.
Pražská ZOO ztratila stovku zvířat, povodeň poškodila řadu pavilonů17.8.2002 15:00 | PRAHA
(EkoList)
Bolestivě zasáhla povodňová katastrofa v uplynulých dnech zoologickou zahradu v pražské Troji. Na páteční tiskové konferenci seznámil ředitel Petr Fejk novináře s katastrofální situací, která vznikla v minulých dnech v areálu zahrady. Zahrada ztratila stovky zvířat, bylo poškozeno i několik pavilonů ve spodní části areálu, který byl zcela zaplaven.
Přehled možných ekologických havárií způsobených povodněmi - pátek 16. srpna16.8.2002 15:57 | PRAHA
(EkoList)
Povodně, které zasáhly Českou republiku, zaplavují i areály některých chemických a dalších závodů. Hrozí tak ekologické havárie, případně výrazné negativní ekologické následky i po opadnutí velké vody. Včera zaplavilo Labe areál chemičky Spolana Neratovice, odkud unikl chlór, byla zaplavena amalgamovna kontaminovaná rtutí a voda se přiblížila k tzv. "dioxinovým barákům". Pokusili jsme se pro vás sledovat další potenciální ekologické hrozby, které přináší pátek 16. 8. Zprávu jsme během dne průběžně aktualizovali.
Do Prahy přiletěli Romano Prodi a Margot Wallströmová16.8.2002 13:48 | PRAHA
(EkoList)
Do Prahy dnes ráno přiletěli kvůli povodním dva členové Evropské komise (EK) - její předseda Romano Prodi a komisařka pro životní prostředí Margot Wallströmová. Prodi se sešel s prezidentem Václavem Havlem a spolu navštívili zaplavené Litoměřicko.
Moravskoslezský kraj nabízí ubytování pro děti ze zaplavených území16.8.2002 11:34 | OSTRAVA/PRAHA
(EkoList)
Severní Morava, jíž se letošní povodně vyhnuly, se snaží pomoci postiženým regionům dalším způsobem. Poté, co již v minulých dnech poskytli obyvatelé severní Moravy jižním Čechám a Praze hasiče a profesionální záchranáře, těžkou techniku i vysoušeče, začíná Krajský úřad v Ostravě shromažďovat nabídky ubytování pro děti ze zaplavených území.
Pojišťovny vyplatí za živelní pohromy miliardu26.7.2002 13:37 | PRAHA
(ČIA)
Pojistné plnění, které českým pojišťovnám vyplývá z pojištění proti škodám způsobeným živelními pohromami, dosáhlo za první pololetí letošního roku zhruba miliardy korun. Pojišťovny, které ČIA oslovila, evidují za prvních šest měsíců letošního roku více než 58 tisíc nahlášených škod, které byly způsobeny například povodněmi, lijáky, kroupami, blesky, požáry či přívaly sněhu.
SFDI by měl dnes Vysočině přidělit 75 milionů korun23.7.2002 10:05 | VYSOČINA
(ČIA)
O přidělení 75 milionů korun povodní poškozené lokalitě na Vysočině by měl dnes rozhodnout Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). Krajský úřad požádal o tyto finanční prostředky na odstranění škod na mostech a vozovce I/19 na Bystřicku. ČIA to dnes řekl zástupce hejtmana Vysočiny pro oblast dopravy Petr Pospíchal.
Na Blanensku skončil stav nebezpečí22.7.2002 17:47 | BRNO
(ČIA)
Stav nebezpečí pro území pěti měst a obcí v okrese Blansko zrušil dnes jihomoravský hejtman Stanislav Juránek. Vyhlásil ho ve středu 17. července na 20 dní v souvislosti se záplavami v povodí Olešnice a Hodonínky, které zasáhly město Olešnici a obce Crhov, Hodonín, Kunštát a Zbraslavec v pondělí 15. července. ČIA o tom informovalo vedení krajského úřadu.
|
související Nejčtenější článkysouvisející komentáře nejnovější nejčtenějšíJiří Hlavenka3.1.2025 Německé emise CO2 z výroby elektřiny – pokles je silný a dále rychle pokračuje
související rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy3. ledna 2025 | MZe ČR
MZe ČR: Jízdní řád pro Nové Heřminovy: Ministr zemědělství Marek Výborný dnes představil harmonogram výstavby vodního díla27. prosince 2024 | MŽP ČR
MŽP ČR: MŽP bilancuje: prosadili jsme větší ochranu přírody, vody i půdy, spustili jsme komunitní energetiku a připravujeme zálohování PET lahví a plechovek. Co dalšího se podařilo?související kalendář akcí
7. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 19:00 Workshopy ve Dřeváku - Stromečky štěstí (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
9. ledna 2025 (čtvrtek) Nová pravidla pro emisní obchodování - EU ETS 1 a EU ETS 2 (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 8 )
9. ledna 2025 (čtvrtek) 10:00 - 11:00
Den otevřených dveří v MŠ Semínko (Tábory, výlety a pobytové akce, Praha 15 ) reklama |