Zprávy / KlimaRepubliku v neděli odpoledne zasáhl orkán22.7.2002 09:45 | PRAHA/JIŽNÍ ČECHY/KLATOVY/VYSOČINA/BLANSKO
(ČIA)
Nad jižní, západní a střední částí Čech se v neděli 21. července odpoledne přehnala větrná bouře. Vichr místy dosahoval síly orkánu, tedy rychlosti 120 kilometrů za hodinu. Mnohé silnice zatarasily popadané stromy a větve. Ty někde strhaly elektrické vedení a v několika případech spadly i na obytné domy nebo na zaparkované vozy. Podle dostupných informací nebyl nikdo zraněn. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes.
Povodní poškozený Štěpánov dostane od kraje milion korun20.7.2002 15:21 | JIHLAVA
(ČIA)
Jeden milion korun dostane od Krajského úřadu Vysočina povodní poškozený Štěpánov nad Svratkou. V pátek 19. července o tom na mimořádném zasedání kraje rozhodlo 36 zastupitelů. ČIA to dnes potvrdila tisková mluvčí kraje Radka Burkertová s tím, že zastupitelstvo dále svěřilo radě pravomoc provádět v období nouzového stavu jednorázové rozpočtová opatření až do výše dvou milionů korun.
Jihomoravský kraj pomůže obcím postiženým záplavami19.7.2002 17:14 | BRNO
(ČIA)
Pomoc obcím postiženým živelnou pohromou na Blanensku má projednat mimořádné zasedání Zastupitelstva Jihomoravského kraje, které na pondělí 22. července svolal hejtman Stanislav Juránek. Oznámil to dnes na tiskové konferenci krajského úřadu.
Vichřice způsobila Lesům ČR škodu přes 10 milionů korun8.7.2002 16:11 | HRADEC KRÁLOVÉ
(ČIA)
Prudký déšť s kroupami a vichřice, které zasáhly v noci z pátku 21. na sobotu 22. června rozsáhlé území Pardubického, Královéhradeckého a Olomouckého kraje, způsobily státnímu podniku Lesy ČR (LČR) škodu přesahující 10 milionů korun. Vyplývá to z odhadů podniku, které dnes ČIA poskytl tiskový mluvčí LČR Jan Řezáč.
Kjótský protokol - utopie nebo budoucnost?27.6.2002 18:00 | PRAHA
(EkoList)
Podaří se skutečně zmírnit dopady globálního oteplování, nebo bude naše planeta stále častěji zmítána povodněmi, trpět dlouhými obdobími sucha a celá řada cenných ekosystémů bude nenávratně ztracena? I přesto, že se objevují některé jednoznačně pozitivní signály ke zlepšení situace, jako je například ratifikace Kjótského protokolu Japonskem a všemi členskými zeměmi EU, objevují se i signály zcela opačné, které již zdaleka tak povzbudivě nevyznívají.
USA: Emise zvýšíme, na klimatické změny se adaptujeme11.6.2002 13:08 | WASHINGTON/PRAHA
(EkoList)
Spojené státy jsou v současnosti největším světovým producentem skleníkových plynů a své prvenství si nehodlají nechat vyrvat. Do roku 2020 chtějí zvýšit emise skleníkových plynů o více než 40 procent oproti roku 2000. Klimatickým změnám, které to způsobí, se prý přizpůsobí. Vyplývá to ze zprávy, kterou USA koncem května zaslaly Organizaci spojených národů.
Austrálie odmítla ratifikovat Kjótský protokol6.6.2002 15:02 | CANBERRA (Austrálie)/PRAHA
(EkoList)
Austrálie, která patří k největším producentům skleníkových plynů na světě a je mimo jiné také největším světovým exportérem uhlí (jehož spalováním vzniká skleníkový plyn CO2), odmítla ratifikovat Kjótský protokol. Včera to oznámil australský premiér John Howard. "Ratifikace Kjótského protokolu není věcí australského národního zájmu," řekl Howard ve své řeči k poslancům australského parlamentu.
Hra o Zemi: Co vědí naši ministři o udržitelném rozvoji?5.6.2002 12:01 | PRAHA
(EkoList)
U příležitosti dnešního Světového dne životního prostředí rozšířili organizátoři kampaně Hra o Zemi svoji anketu na téma "Co je trvale udržitelný rozvoj?" i na ministry české vlády. Na stránce www.hraozemi.cz odpovědělo na tuto otázku sedm sociálnědemokratických ministrů.
EEA: V Evropě dostávají zabrat hlavně ryby a půda29.5.2002 19:10 | PRAHA/BRUSEL
(EkoList)
Populace některých druhů ryb a nezastavěná půda patří mezi nejvíce ohrožené přírodní zdroje Evropy. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou minulou středu zveřejnila Evropská agentura životního prostředí (European Environment Agency - EEA). Naopak příznivě ovlivnit se podařilo znečištění ovzduší a vod a omezena byla také produkce skleníkových plynů.
UNEP: Ledovcová jezera v Himalájích se začínají přeplňovat17.4.2002 14:56 | ŽENEVA/PRAHA
(EkoList)
Téměř pěti desítkám ledovcových jezer vysoko v Himalájích na území Bhútánu a Nepálu hrozí, že se kvůli globálnímu oteplování vylijí z břehů a zatopí rozsáhlé oblasti v nížinách. To znamená existenční ohrožení desítek tisíc lidí v obou těchto zemích. K takovému závěru dospěli vědci z týmu Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) ve zprávě, kterou včera zveřejnili v Ženevě.
Výstava v Muzeu hlavního města Prahy se věnuje povodním31.1.2002 20:02 | PRAHA
(ČIA)
Výstava s názvem Podnebí a povodně v Praze, historie a současnost bude v Muzeu hlavního města Prahy na Florenci otevřena až do 3. března. Skládá se ze dvou částí: první se věnuje pražskému klimatu, druhá nejničivějším povodním, jaké kdy hlavní město poznalo. "Současně také veřejnosti představujeme současnou protipovodňovou ochranu Prahy," uvedla na dnešní tiskové konferenci Pavla Státníková z autorského kolektivu, který zahrnuje 40 odborníků.
Obyvatelé Pardubicka už povodňovou krizi překonali30.1.2002 16:00 | NĚMČICE
(ČIA)
Obyvatelé Pardubicka, kde se v posledních dnech rozvodnila vlivem tání sněhu a vytrvalého deště především v okolí obcí Němčice a Dříteč řeka Labe, už počáteční krize překonali. Do dvou nejvíce postižených rodinných domků v části Sibiř, kde byla nutná evakuace lidí a domácího zvířectva, se už obyvatelé vrátili a pracují na odklízení škod. ČIA o tom dnes informoval starosta Němčic František Kvapil.
Na Labi v Ústí nad Labem platí stav ohrožení, řeka stále stoupá29.1.2002 13:26 | ÚSTÍ NAD LABEM
(ČIA)
Toky na Českolipsku již překonaly kulminaci29.1.2002 10:28 | ČESKÁ LÍPA
(ČIA)
Zákon IPPC čeká na zákon o ovzduší18.1.2002 12:25 | PRAHA
(EkoList)
Ministr životního prostředí Miloš Kužvart (ČSSD) dnes ráno před novináři připustil, že Senát včera vrátil zákon o integrované prevenci a omezování znečištění (IPPC) Poslanecké sněmovně právem, protože došlo k časovému nesouladu s projednáváním zákona o ovzduší. Senátoři zákon IPPC neschválili, protože odkazuje na ještě nepřijatý zákon o ovzduší. Ten přijde na řadu jednání pléna Senátu až 31. ledna.
Životní prostředí na přelomu milénia11.1.2002 11:10 | PRAHA
(EkoList)
Rozloučili jsme se s prvním rokem nového tisíciletí a zrekapitulovali jsme úspěchy a nezdary. Podobně tak vláda ve Zprávě o stavu životního prostředí za rok 2000, předložené ministerstvem životního prostředí (MŽP). Kvalita ovzduší se dlouhodobě lepší - v porovnání s jinými zeměmi ale máme co dohánět. Za kladné můžeme považovat déletrvající tendence snižování emisí hlavních znečišťujících látek.
EU a USA se na snižování emisí nedohodly ani v Ottawě8.12.2001 12:00 | PRAHA/OTTAWA
(EkoList)
Narychlo sjednaná dvoudenní jednání o konkrétních postupech plnění Kjótského protokolu, která včera skončila v kanadském hlavním městě Ottawě, byla opět neúspěšná. Kanadské setkání bezprostředně navazovalo na před dvěma týdny ukončenou 6. konferenci stran Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách, na níž ani po takřka čtrnácti dnech nebyli představitelé 180 zemí schopni najít společný konsensus ve svých požadavcích. Konkrétní odpovědi na otázku "jak bude možné snižovat emise" zůstaly v Haagu utopeny ve sporech mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Představitelé obou těchto stran se proto sešli v Kanadě, aby - jak sami říkají - zaplnili "zbývající mezeru", když už v Haagu bylo blízko k dohodě.
Kofi Annan je krachem jednání v Haagu zklamán30.11.2001 15:41 | PRAHA/NEW YORK
(EkoList)
Velké zklamání a obava, že Kjótský protokol nakonec nemusí nikdy začít skutečně platit - to jsou pocity generálního tajemníka OSN Kofi Annana ze závěrů 6. konference signatářů Rámcové konvence OSN o změnách klimatu. Ta skončila v sobotu 25. listopadu v nizozemském Haagu bez náznaku jakéhokoli konsensu.
TN Sofres: Občané nechtějí energii z nafty a uhlí29.11.2001 13:29 | PRAHA
(ČIA)
S využíváním nafty a uhlí jako energetických surovin nesouhlasí většina obyvatel České republiky. Naopak zemní plyn, vodní proud a štěpení atomu jsou většinou lidí schvalovány jako vhodné energetické zdroje. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který provedl agentura Taylor Nelson Sofres Factum.
Cesta k ratifikaci Kjótského protokolu otevřena27.11.2001 18:27 | PRAHA
(EkoList)
Časně ráno 10. listopadu skončilo v marockém městě Marrákeš jednání 7. konference smluvních stran (COP 7) Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu (UNFCCC). Cíle, kterým bylo převedení obecné politické dohody o Kjótském protokolu do konkrétních formulací, se nakonec podařilo dosáhnout.
Kužvart: Kolaps v Haagu může mít dopad na českou ekonomiku26.11.2001 14:00 | Praha
(EkoList, ČTK)
Za nepříjemný nejen pro Českou republiku považuje ministr životního prostředí Miloš Kužvart neúspěch 6. konference stran Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách v Haagu. "Bezprostřední vliv na republiku mít nebude. Může se to však nepříznivě odrazit v ekonomické oblasti, neboť Kjótský protokol má význam pro růstové impulsy celé České republiky," řekl včera ministr ČTK.
WCD: Velké přehrady znamenaly rozvoj, ale také bídu a ničení životního prostředí21.11.2001 15:18 | PRAHA/NEW YORK
(EkoList)
Světová komise pro přehrady (WCD) po roční práci zveřejnila studii "Přehrady a rozvoj: Nový rámec pro rozhodování". Podle předsedy komise Kadela Asmala jde o první skutečný příklad spolupráce mezi diplomaty, odborníky, nevládními organizacemi, podnikatelskou sférou a finančními institucemi. "Velké přehrady nikdy nebyly prostě dobré nebo špatné, ale příliš často byly vykoupeny příliš draze nejrůznějšími negativními dopady na lidi a na životní prostředí," shrnuje ve stručnosti závěry týmu WCD Kadel Asmal.
Po šesti dnech konference v Haagu nadále přetrvávají rozpory19.11.2001 15:30 | PRAHA
(EkoList)
Konference stran Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách v Haagu vstupuje dnešním dnem do své druhé poloviny. V konferenčních sálech nadále přetrvávají rozpory v názorech jednotlivých delegací. Svět v Haagu se stále zřetelněji rozděluje na dva tábory - první vedou především Spojené státy, Kanada a Japonsko, druhý tvoří Evropská unie, rozvojové země a ostrovní státy, nejvíce ohrožené změnami podnebí.
Jednání v Haagu se urychlují, o propadech se rozhodne dnes16.11.2001 14:05 | PRAHA
(EkoList)
Podle pozorovatelů z řad nevládních organizací se tempo jednání na konferenci OSN o klimatu v Haagu od prvního dne (pondělí) neustále zrychluje. EkoListu to dnes potvrdil Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA, které je českou "filiálkou" největší světové ekologické organizace Friends of the Earth (FOE, Přátelé Země). "Jednání probíhají ve dne v noci, oficiální zahájení proběhlo jen v nejnutnější míře, od té doby se takřka nepřetržitě jedná," popisuje Kotecký atmosféru v Haagu, jak vypadá podle aktivistů FOE. Přesto se haagská jednání nevyhnou řadě velmi sporných okamžiků. Jedním z nich je role tzv. "propadů" ("sinks") - tedy jakýchsi náhradních opatření, která sekundárně snižují obsah skleníkových plynů v atmosféře. Takovými "propady" jsou například lesy. O "propadech" budou delegáti jednat právě dnes.
Česká příroda na konci století15.11.2001 15:41 | PRAHA
(EkoList)
Ve středu 11. října schválila vláda Zprávu o životním prostředí České republiky za rok 1999, kterou zpracovalo Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Poté, co jsme její obsah přiblížili čtenářům tištěného EkoListu, přinášíme shrnutí komentáře ke Zprávě i čtenářům EkoListu po drátě.
COP6: Pronk vyzval k předběžné opatrnosti14.11.2001 20:45 | HAAG/PRAHA
(EkoList)
Nizozemský ministr životního prostředí Jan Pronk byl na včerejším zahajovacím jednání 6. konference (COP6) stran Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu (UNFCCC) v Haagu oficiálně zvolen předsedou COP6. Vyzval při té příležitosti především k dodržování principu předběžné opatrnosti. Připomněl přitom příklad Montrealského protokolu. "Bylo dobře, že jsme ozón ničící látky zakázali s předstihem. Ani v otázkách klimatu nesmíme čekat - nebo skončíme tak, že budeme žít jen proto, abychom odvraceli účinky klimatických změn," varoval Pronk.
Kofi Annan: Kjótský protokol musí platit od roku 200214.11.2001 14:44 | HAAG/PRAHA
(EkoList)
Generální tajemník OSN Kofi Annan se "virtuálně" zúčastnil včerejšího zahajovacího ceremoniálu světové konference o klimatu v nizozemském Haagu, když promluvil k delegátům zaslaným video poselstvím. "Musíte na svém jednání učinit nezbytné kroky k tomu, aby Kjótský protokol začal být v roce 2002 reálně naplňován," řekl nejvyšší představitel OSN a dodal, že v opačném případě bude vážně ohrožena udržitelnost budoucnosti lidského života na Zemi.
Aktivisté chtějí proměnit Haag v antinukleární město14.11.2001 14:15 | PRAHA
(EkoList)
Včerejší den byl pro nizozemský Haag nejen dnem zahájení 6. Konference stran Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách (COP6), ale i dnem antinukleárních aktivit. Tento přívlastek vtiskly 13. listopadu holandská nevládní organizace WISE (World Information Service on Energy, Světová informační služba o energii) a americká NIRS (The Nuclear Information and Resource Service, Jaderná informační a zdrojová služba).
Češi prý budou v Haagu radikální14.11.2001 11:34 | PRAHA
(EkoList)
Česká delegace bude na světové konferenci o změnách klimatu hájit radikálnější postoj ke Kjótskému protokolu z roku 1997. EkoListu to dnes potvrdil ministr životního prostředí Miloš Kužvart (ČSSD). V Haagu včera začala jednání v rámci 6. konference stran Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách (COP6). V průběhu COP6 by měla být konkretizována opatření ke snižování emisí tzv. skleníkových plynů. ČR bude podle ministra Kužvarta patřit k těm státům, které budou hájit závaznost požadavků, které ze tři roky starého Kjótského protokolu vyplývají.
Češi ratifikovali Kjótský protokol jako první ze zemí Visegrádu13.11.2001 11:07 | PRAHA
(EkoList)
Ministr životního prostředí Miloš Kužvart (ČSSD) dnes EkoListu znovu potvrdil informaci z minulého týdne, že Česká republika úspěšně dokončila ratifikaci Kjótského protokolu, který má zajistit pravidla pro redukci tzv. skleníkových plynů na globální úrovni. ČR se tak stala první zemí ze států Visegrádské čtyřky (V4) a třetí průmyslově vyspělou zemí (po Rumunsku a Kypru), která protokol ratifikovala.
|
související Nejčtenější článkysouvisející komentáře nejnovější nejčtenějšíJiří Hlavenka3.1.2025 Německé emise CO2 z výroby elektřiny – pokles je silný a dále rychle pokračuje
související rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy3. ledna 2025 | MZe ČR
MZe ČR: Jízdní řád pro Nové Heřminovy: Ministr zemědělství Marek Výborný dnes představil harmonogram výstavby vodního díla27. prosince 2024 | MŽP ČR
MŽP ČR: MŽP bilancuje: prosadili jsme větší ochranu přírody, vody i půdy, spustili jsme komunitní energetiku a připravujeme zálohování PET lahví a plechovek. Co dalšího se podařilo?související kalendář akcí
7. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 19:00 Workshopy ve Dřeváku - Stromečky štěstí (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
9. ledna 2025 (čtvrtek) Nová pravidla pro emisní obchodování - EU ETS 1 a EU ETS 2 (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 8 )
9. ledna 2025 (čtvrtek) 10:00 - 11:00
Den otevřených dveří v MŠ Semínko (Tábory, výlety a pobytové akce, Praha 15 ) reklama |