Zprávy / DopravaStudie: Emise bohatých ohrožují dosažení klimatických cílů5.11.2021 14:39 | GLASGOW
(ČTK)
Jedno procento nejbohatších lidí světa je na cestě k tomu, aby mělo až 30krát vyšší uhlíkovou stopu, než je zapotřebí k tomu, aby se globální oteplování omezilo na 1,5 stupně Celsia. Naopak emise nejchudších 50 procent populace klimatické cíle nepřevyšují. S odkazem na výzkum dvou evropských environmentálních agentur o tom informuje zpravodajský web BBC.
Dillí a Peking zahalil smog, viditelnost v obou městech klesla na minimum5.11.2021 14:21 | DILLÍ/PEKING
(ČTK)
Ovzduší v indické metropoli Dillí se zhoršilo na kritickou úroveň poté, co obyvatelé města ve čtvrtek večer slavili odpalováním petard a ohňostrojů hinduistický svátek díválí. Dnes ráno město halil hustý oblak smogu a obyvatelé si stěžovali, že je pálí oči a v krku, napsal zpravodajský server BBC News. Své první varování před znečištěním ovzduší pro nynější chladnou sezonu dnes vydala i čínská metropole Peking a některé tamní továrny a staveniště proto musely přerušit svou činnost. V částech čínského hlavního města klesla kvůli smogu viditelnost na méně než 200 metrů, což si vynutilo uzavírku několika dálnic, informovala agentura Reuters.
Šéfka Evropské komise čelí kritice, že na cestu z Vídně do Bratislavy použila letadlo5.11.2021 10:51 | BRUSEL
(ČTK)
Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová čelí kritice, že na 50kilometrovou cestu mezi Vídní a Bratislavou použila soukromé letadlo. Informaci jako první zveřejnil britský deník The Telegraph v době současné klimatické konference OSN v Glasgow, kde von der Leyenová vyzývala k podpoře ekologických způsobů dopravy ve snaze zmírnit globální oteplování. Mluvčí komise krátký přelet omluvil náročnou logistikou.
Senát možná odmítne část klimatického balíčku EU, chybějí dopady opatření5.11.2021 10:39 | PRAHA
(ČTK)
Senát bude v pátek schvalovat návrhy Evropské komise v rámci evropského klimatického balíčku, který je znám pod názvem Fit for 55. Některé návrhy nařízení a směrnic by měl podle doporučení svých výborů odmítnout. K důvodům patří mimo jiné to, že komise nepředložila dopady opatření na jednotlivé členské státy. Horní komora by proto podle doporučení svých výborů měla vyzvat vládu, aby napadaná opatření vetovala, pokud se Evropská komise s námitkami nevyrovná.
Světové emise oxidu uhličitého už opět stouply téměř na úroveň před pandemií4.11.2021 10:52 | GLASGOW
(ČTK)
Dramatický a vítaný pokles emisí oxidu uhličitého (CO2) během pandemie covidu-19 už zase do značné míry zmizel a svět vypouští do atmosféry téměř stejné objemy skleníkových plynů jako před pandemií, uvedli vědci z projektu Global Carbon Project ve své výroční zprávě. Její závěry dnes představili na klimatické konferenci COP26 ve skotském Glasgow, kde o boji s klimatickými změnami jedná mezinárodní konference OSN. O zprávě, která teprve vyjde v časopise Earth System Science Data, informovala agentura AP a světová média.
Klíčové pro uhlíkovou neutralitu je globálně zpoplatnit emise u těžby, míní Alexander Ač4.11.2021 10:45 | PRAHA
(ČTK)
Dohody lídrů stovky zemí na klimatické konferenci v Glasgow o omezování emisí metanu i zastavení odlesňování planety jsou posun, ovšem spíše v rovině slibů. Klíčové na cestě k uhlíkové neutralitě by bylo v budoucnu globálně zpoplatnit emise uhlíku u těžby. ČTK to řekl Alexander Ač z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.
Několik zemí se v Glasgow dohodlo na snadnějším sdílení čistých technologií4.11.2021 01:53 | GLASGOW
(ČTK)
Klimatický balíček EU je podle expertů splnitelný, je však třeba znát dopady3.11.2021 10:53 | PRAHA
(ČTK)
Klimatický balíček EU má podle expertů splnitelné cíle, měl by ale respektovat možnosti členských zemí a promyslet jeho dopady na hospodářství a občany. Zaznělo to na senátním semináři o dekarbonizaci české ekonomiky do roku 2030. Evropská komise chce do uvedeného roku snížit opatřeními pod názvem Fit for 55 emise v Evropské unii o 55 procent.
Téměř stovka zemí se v Glasgow připojila k závazku na snížení emisí metanu3.11.2021 02:10 | GLASGOW
(ČTK)
Americký prezident Joe Biden, předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová a kanadský premiér Justin Trudeau na klimatické konferenci v Glasgow představili společný závazek téměř stovky světových zemí ke snížení emisí metanu. Podle Bidena se k cílům snížit do roku 2030 úniky metanu do atmosféry o 30 procent oproti roku 2020 zavázaly země, jež dohromady představují přes 70 procent světového hrubého domácího produktu a polovinu veškerých emisí tohoto plynu. Trudeau přislíbil, že Kanada do roku 2030 sníží emise metanu při těžbě ropy a zemního plynu o 75 procent oproti úrovni z roku 2012.
Ekologické organizace: Konference OSN bude hledat, jak dosáhnout cílů Pařížské dohody31.10.2021 01:10 | PRAHA
(ČTK)
Konference OSN o změně klimatu (COP 26), jež se uskuteční mezi 31. říjnem a 12. listopadem v Glasgow, bude podle Klimatické koalice hledat shodu na tom, jak udržet šanci na dosažení cílů Pařížské dohody. Státy mají představit nové nebo navýšené klimatické závazky, uvedla koalice. Členy koalice jsou ekologické organizace, například Hnudí Duha a Arnika. V pondělí na summit odletí z vládních představitelů premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec (oba ANO).
COP26: Největšími znečišťovateli jsou Čína, USA, Indie, Rusko a Japonsko31.10.2021 01:00 | GLASGOW
(ČTK)
Globální tempo dekarbonizace musí pětinásobně zrychlit, uvádí PwC29.10.2021 13:08 | PRAHA
(ČTK)
Globální tempo dekarbonizace, tedy snižování emisí uhlíku do atmosféry, musí zrychlit, jinak se nepodaří udržet oteplení pod 1,5 stupně Celsia v porovnání s rokem 1990. Zapotřebí je míra dekarbonizace 12,9 procenta ročně, což je pětkrát vyšší tempo, než jakým největší ekonomiky snižovaly svou uhlíkovou náročnost za poslední rok. Vyplývá to z PwC Net Zero Economy Index, informoval ČTK Aleš Černý z poradenské společnosti PwC Česká republika.
Firma Vítkovice postaví v Ostravě plnicí stanici na vodík, fungovat začne v lednu29.10.2021 00:25 | OSTRAVA
(ČTK)
Společnost Vítkovice, a. s., postaví v průmyslové části Dolních Vítkovic v Ostravě plnicí stanici na vodík. Fungovat začne v lednu. Náklady na výstavbu budou do milionu eur (25,5 milionu korun), řekla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. V Česku dosud žádná veřejná vodíková plnicí stanice nefunguje, vozy na tento pohon se v republice dosud nerozšířily.
Úvodní řeč na klimatické konferenci v Glasgow pronese princ Charles28.10.2021 01:42 | LONDÝN
(ČTK)
Úvodní řeč na konferenci OSN o klimatu ve skotském Glasgow pronese britský korunní princ Charles. Setkání označované zkratkou COP26 měla původně zahájit královna Alžběta II., ze zdravotních důvodů se ale v úterý omluvila. Změnu mluvčího na pondělní slavnostní recepci oznámila Charlesova kancelář. Skotská metropole bude jednání o boji s klimatickými změnami hostit od neděle do 12. listopadu.
OSN: Pokud svět nezmění své chování, planeta se oteplí o 2,7 stupně Celsia27.10.2021 15:26 | LONDÝN
(ČTK)
Současné závazky na snižování emisí skleníkových plynů povedou k růstu teploty na Zemi o 2,7 stupně Celsia do konce století, varuje ve své nové zprávě Organizace spojených národů (OSN). Současné úsilí států je podle ní zcela nedostatečné a svět je nadále na cestě ke klimatické katastrofě. Varování od světových státníků i organizací jsou stále častější s blížící se konferencí OSN o klimatu COP26, která začíná v neděli ve skotském Glasgow.
Většina obyvatel EU nevěří, že se podaří snížit emise do roku 205027.10.2021 11:17 | BRUSEL
(ČTK)
Většina obyvatel Evropské unie nevěří, že se vládám podaří dosáhnout snížení emisí, které si stanovily do roku 2050. Ukázal to průzkum, který zveřejnila Evropská investiční banka (EIB). Evropská unie chce dosáhnout do roku 2050 neutrality emisí skleníkových plynů, některé členské státy chtějí cíle dosáhnout ještě dříve. Nejskeptičtější jsou obyvatelé Slovinska, Chorvatska a Rakouska. Jen v pěti zemích EU většina obyvatel věří, že se záměr podaří naplnit. V ČR si 54 procent lidí myslí, že se nepodaří snížit emise podle stanovených cílů.
Senát schválil změnu zákona, která má usnadnit dostavbu dvou úseků dálnic27.10.2021 00:32 | PRAHA
(ČTK)
Senát schválil stručnou poslaneckou novelu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), která má umožnit hladkou dostavbu dvou dálničních úseků. Jde o D1 v úseku Říkovice - Přerov a D49 Hulín - Fryšták. Novela počítá s tím, že stanovisko ministerstva životního prostředí k vlivům vybraných významných dopravních staveb na životní prostředí bude muset být platné i v době, kdy další úřady vydávají svá rozhodnutí v navazujících správních řízeních. Půjde hlavně o stavební povolení.
V Rakousku začala platit roční zvýhodněná jízdenka na hromadnou dopravu26.10.2021 17:46 | VÍDEŇ
(ČTK)
Studie ukázala nároky cesty k energetice a dopravě bez fosilních paliv do roku 205026.10.2021 14:39 | PRAHA
(ČTK)
V roce 2050 by energetika a doprava v Česku mohly fungovat bez spalování fosilních paliv. Tento scénář má ale vysoké nároky na obnovitelné zdroje energie (OZE) a využití biomasy pro výrobu elektřiny a tepla. Vyplývá to ze studie, kterou v Praze představili zástupci Hnutí Duha a Greenpeace. Studii pro ně zpracovaly Institute for Sustainable Futures při Univeristy of Technology v Sydney a společnost Aurora Energy Research. Podle ekologů studie zdůraznila potřebu odklonu od uhlí do roku 2030 a velké investice do rozvoje OZE. Zároveň otvírá debatu o hledání řešení konce fosilních paliv slučitelného s ochranou přírody a udržitelným zemědělstvím.
Londýn dvacetkrát zvětšil zónu nízkých emisí zpoplatněnou pro starší auta26.10.2021 01:20 | LONDÝN
(ČTK)
Londýn rozšířil oblast zpoplatněnou pro řidiče starších aut, která více znečišťují. Za vjezd tam nyní zaplatí 12,50 libry (380 Kč), informují britská média. Londýnská zóna nízkých emisí (Ultra Low Emission Zone) už fungovala v centru Londýna, ale nyní je rozlohou téměř dvacetkrát větší. Novým opatřením se britská metropole snaží zlepšit kvalitu ovzduší.
WMO: Loňský pokles emisí výrazně neovlivnil koncentraci skleníkových plynů25.10.2021 14:16 | ŽENEVA
(ČTK)
Loňský pokles emisí se výrazněji nepromítl do koncentrace skleníkových plynů v atmosféře. Uvádí to ve své zprávě Světová meteorologická organizace (WMO). Koncentrace skleníkových plynů, například oxidu uhličitého, tak rostla i loni a zůstává výrazně nad hodnotami předprůmyslové éry, uvedla agentura DPA.
Na ElektroFest do Pelhřimova přijelo 127 elektromobilů, je to nový český rekord25.10.2021 13:57 | PELHŘIMOV
(ČTK)
Majitelé elektromobilů se v Pelhřimově postarali o nový zápis do České knihy rekordů. Na Masarykovo náměstí se jich během sobotního festivalu ElektroFest sjelo 127. Je to největší počet elektromobilů na jednom místě, řekl ČTK Miroslav Marek z pelhřimovské agentury Dobrý den, která spravuje databázi českých rekordů.
Saúdská Arábie si stanovila cíl nulových emisí skleníkových plynů do roku 206025.10.2021 11:27 | RIJÁD
(ČTK)
Saúdská Arábie chce do roku 2060 dosáhnout "čisté nuly" v emisích skleníkových plynů. Oznámil to korunní princ Muhammad bin Salmán na úvod konference o ochraně životního prostředí. Království se tak připojilo k více než stovce zemí světa ve snaze omezit klimatické změny způsobované činností lidstva, napsala agentura AP.
COP26 musí urychlit klimatické úsilí, míní muž, který vedl pařížskou konferenci25.10.2021 01:40 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Nadcházející klimatická konference ve skotském Glasgow (COP26) by měla být "urychlovačem kroků" v boji proti klimatickým změnám. Nedělníku Le Journal du Dimanche to řekl francouzský politik Laurent Fabius, který v roce 2015 jako tehdejší ministr zahraničí předsedal přelomovým jednáním v Paříži. Účast na COP26 zároveň potvrdil indický premiér Naréndra Módí, informovala agentura AFP.
Senátoři mají výhrady vůči evropskému klimatickému balíčku25.10.2021 01:13 | PRAHA
(ČTK)
Někteří senátoři mají výhrady k evropskému klimatickému balíčku známému pod názvem Fit for 55. Litují například toho, že Evropská komise k tomuto balíčku nepřipojila důkladné posouzení dopadů na jednotlivé členské státy, i když k tomu byla několikrát vyzvána. Důležité je podle nich také to, aby EU uznala jadernou energii jako udržitelný zdroj. Odmítají některé cíle ohledně zvyšování energetické účinnosti. Stojí to v usnesení senátního podvýboru pro energetiku, s nímž se ztotožnil i výbor pro hospodářství. Podvýbor i výbor se balíčkem zabýval v tomto týdnu. Senát by měl balíček projednat na schůzi 5. listopadu.
Z výrobních linek hlavního závodu BMW sjely první prodejné elektromobily i423.10.2021 01:48 | MNICHOV
(ČTK)
Z výrobních linek hlavního závodu automobilky BMW sjely první elektromobily i4, které půjdou do prodeje. Německý výrobce luxusních automobilů rozšiřuje svou nabídku elektrických vozů, automobilový průmysl je pod tlakem kvůli snižování emisí. Výroba aut se spalovacím motorem v mnichovském závodě postupně během tří až čtyř let skončí a posléze se přesune do Rakouska a Británie, informovala automobilka.
Prodej elektromobilů v EU prudce roste, mají už skoro pětinu trhu22.10.2021 14:37 | PRAHA
(ČTK)
Téměř každé páté auto, které se ve třetím čtvrtletí prodalo v zemích Evropské unie, byl elektromobil. A to buď vůz na baterii, anebo takzvaný plug-in hybrid. Dál klesal podíl aut se spalovacím motorem. Ve své zprávě to dnes uvedlo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). V České republice je zájem spíše o plug-in hybridy.
V Česku je první nabíječka pro elektromobily, napájená pouze obnovitelnou elektřinou21.10.2021 14:10 | PRAHA
(Ekolist.cz)
První nabíjecí hub pro elektromobily v Česku, napájený pouze obnovitelnou elektřinou, byl dnes slavnostně otevřen v Lovosicích. Jde zároveň o největší nabíjecí hub v ČR. Slavnostního otevření se zúčastnili zástupci města, Ministerstva průmyslu a obchodu, Škody Auto a oborových asociací. Informují o tom ve společné tiskové zprávě zapojené organizace.
EU musí být lídrem v klimatické politice, zaznívalo v Evropském parlamentu20.10.2021 14:49 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Evropská unie musí zaujmout vůdčí roli v celosvětovém boji proti změnám klimatu, zaznívalo na jednání Evropského parlamentu (EP) před klimatickou konferencí OSN s označením COP26, která začne na konci října v Glasgow. Evropský parlament v návrhu usnesení mimo jiné vyzývá EU, aby přiměla ostatní velké znečišťovatele ovzduší k přijetí konkrétních závazků na snížení emisí skleníkových plynů a k financování snah o dosažení takzvané uhlíkové neutrality v rozvojových zemích.
Přes 99,9 procenta vědců se shoduje, že člověk ovlivňuje klima, uvádí studie20.10.2021 12:55 | LONDÝN/WASHINGTON
(ČTK)
Vědci se z více než 99,9 procent shodují, že člověk má vliv na změnu klimatu, uvádí studie, která byla zveřejněna v časopise Environmental Research Letters. Její autoři analyzovali téměř 90 000 odborných publikací týkajících se klimatu.
|
související Nejčtenější článkysouvisející komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející tiskové zprávy21. prosince 2024 | Zelení - Strana zelených
Zelení - Strana zelených: Klimaticko-energetický plán: Zpoždění plánů nás bude stát víc, než jen čas.19. prosince 2024 | České dráhy
České dráhy: V apce Můj vlak si nově můžete koupit i jízdenky integrovaného dopravního systému Ústeckého krajesouvisející kalendář akcí
27. prosince 2024 (pátek) 10:00 Povánoční zoo (Dílny a workshopy, Exkurze a vycházky, Přednášky a diskuse, Praha 7 )
28. prosince 2024 (sobota) 10:00 Víkendová komentovaná krmení a setkání (Dílny a workshopy, Exkurze a vycházky, Přednášky a diskuse, Praha 7 )
28. prosince 2024 (sobota) 14:00 - 15:30
Za krásami Toulcova dvora (Exkurze a vycházky, Praha 10 ) reklama |