Zprávy / KlimaEvropská komise navrhla velkou obnovu přírodní rozmanitosti v EU, chce omezení pesticidů Aktualizováno22.6.2022 13:56 | BRUSEL
(ČTK)
Země Evropské unie by do roku 2030 měly na pětině svých suchozemských i vodních ploch zavést opatření pro obnovu přírodních ekosystémů. V zájmu ochrany vymírajících druhů i lidského zdraví by také zemědělci měli do konce desetiletí omezit využívání pesticidů na polovinu. Počítá s tím dnes zveřejněný návrh Evropské komise, která předložila první celounijní pravidla k ochraně přírodních druhů. Podobu návrhu uvítali zástupci České společnosti ornitologické a Světového fondu na ochranu přírody pro střední a východní Evropu. V tiskové zprávě ho označili za milník.
Studie: Tání ledu v Arktidě umožní ekologičtější lodní dopravu, sníží vliv Ruska22.6.2022 11:55
(ČTK)
Tání ledového příkrovu v Arktidě způsobené globálními změnami klimatu umožní ekologičtější lodní dopravu a sníží díky novým námořním trasám vliv Ruska. Podle studie vědců z americké Brownovy univerzity a univerzity v Maine budou nákladní lodě moci díky odlednění využívat kratší a přímější trasy, což sníží emise.
Organizace: ČR by v čele EU měla usilovat o vyšší rozvoj OZE i ochranu přírody22.6.2022 11:34 | PRAHA
(ČTK)
Česko by za svého předsednictví Radě EU mělo usilovat o rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE), větší energetické úspory či výraznější ochranu klimatu a přírody. Vyplývá to z aktuálního dopisu, které české a zahraniční ekologické a lidskoprávní organizace adresovaly českému premiérovi Petru Fialovi (ODS). Dopis má ČTK k dispozici. Podle aktivistů by měl být rychle spuštěný i Sociální klimatický fond, který je součástí unijního klimatického balíčku Fit for 55. Ten navrhla Evropská komise loni v létě a nyní je na unijní úrovni projednáván. Obsahuje návrhy opatření, která mají pomoci EU dosáhnout 55procentního snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 proti roku 1990 a uhlíkové neutrality do roku 2050.
Německý ministr financí je proti zákazu prodeje nových aut se spalovacími motory22.6.2022 00:57
(ČTK)
Německá vláda nebude souhlasit s plánem Evropské unie zakázat od roku 2035 prodej nových automobilů se spalovacími motory. Uvedl to německý ministr financí Christian Lindner. Zákaz tento měsíc odsouhlasil Evropský parlament, návrh schválený europoslanci však ještě bude předmětem dalšího unijního vyjednávání.
Na jihovýchodě Francie padaly kroupy o velikosti tenisových míčků22.6.2022 00:41
(ČTK)
Jihovýchod Francie zasáhly v pondělí pozdě večer a v noci na úterý silné bouřky s krupobitím, na některých místech padaly kroupy až o velikosti tenisových míčků, uvedla meteorologická služba Météo France. Vedení departementu Gironde sdělilo, že kroupy ničily střechy i auta, hasiči v regionu museli vyjet k více než 900 zásahům. Kusy ledu citelně poškodily úrodu na polích, velké ztráty hlásí i vinaři, uvedl server France Info.
Regiony na severu Itálie se chystají vyhlásit nouzový stav kvůli suchu21.6.2022 13:24 | ŘÍM
(ČTK)
Severoitalské regiony se chystají vyhlásit nouzový stav kvůli suchu. To jim umožní plošně regulovat spotřebu vody a také vyplácet kompenzace zemědělským podnikům, které velký nedostatek závlahy poškozuje, uvedla agentura ANSA. Toky na severu Itálie zaznamenávají po suché zimě a teplém jaru velmi nízké stavy. Nejvíce znepokojivý stav vykazuje nejdelší italská řeka Pád, kde je podle úřadů nejméně vody za posledních 70 let. Itálii a také Řecko navíc v příštích dnech čeká velmi teplé počasí.
Odborníci hledají způsoby zadržení vody v lese, dříve musela rychle odtéct21.6.2022 11:40 | BRNO
(ČTK)
Odborníci z vysokých škol v Brně i Praze hledají způsoby zadržování vody kolem lesních cest. Dříve se většinou sváděla tak, aby z lesa rychle odtekla a nenarušovala cesty. Klimatická změna ale vyžaduje nový přístup a uvážlivější hospodaření s vodou. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně a České zemědělské univerzity se pokusí zmapovat aktuální situaci a navrhnout nová opatření, oznámil mluvčí brněnské školy Filip Vrána.
Děčínská loděnice by v budoucnu chtěla vyrábět ekologická plavidla20.6.2022 16:10 | DĚČÍN
(ČTK)
Z děčínské loděnice by v budoucnu mohla vyplout vodíková plavidla nebo plavidla s elektromotory. Společnost České loděnice čeká na rozhodnutí státu, poté by mohla začít ekologické lodě vyrábět a dovážet do ČR vodík, stlačený plyn a ropné produkty. ČTK to za společnost řekl Jan Skalický. Podle mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelky je nejprve nutné, vyřešit problematický úsek mezi Ústím nad Labem a státní hranicí, kde v uplynulých letech chyběl pro nákladní lodní dopravu dostatek vody.
Témata MŽP pro předsednictví budou adaptační opatření i světelné znečištění Aktualizováno20.6.2022 15:40 | PRAHA
(ČTK)
Podpora posunu ve vyjednávání o klimaticko-energetickém balíčku Fit for 55 a adaptace na změnu klimatu budou patřit k hlavním tématům ministerstva životního prostředí (MŽP) při nadcházejícím českém předsednictví EU. Zaměřit se chce také na ochranu biodiverzity, oběhové hospodářství či světelné znečištění. Zástupci MŽP to řekli na dnešní tiskové konferenci v Praze. Ekologické Hnutí Duha považuje balíček Fit for 55 za málo ambiciózní. České předsednictví začne 1. července.
Irácké jezero Sáva poprvé za stovky let nemá žádnou vodu20.6.2022 11:29 | BAGDÁD
(ČTK)
Husám Akúlí si pamatuje na místo u jezera Sáva, kam se jeho dvě dcery chodily brouzdat ve vodě. Chodí tam stále, ale už dva roky má pod nohama jenom suchou zem. Jezero, které nemá žádný přítok a napájí se z Eufratu systémem podzemních puklin, letos poprvé za svou staletou historii zcela vyschlo. Důvodem, proč jsou teď na místě někdejších azurových vod saliny, jsou špatná rozhodnutí místních investorů, nezájem vlády a klimatické změny, napsala agentura AP.
Nepál chce přesunout základní tábor na Everestu kvůli tání ledovce17.6.2022 14:34 | KÁTHMÁNDÚ
(ČTK)
Nepál se chystá přesunout základní tábor na nejvyšší hoře světa Mount Everestu. Jedním z důvodů jsou dopady globálního oteplování. Tábor, který v jarní horolezecké sezóně využívá až 1500 lidí, je umístěn na rychle se ztenčujícím ledovci Khumbu. Nový tábor má být v nižší nadmořské výšce, kde se nedrží led celoročně. Informoval o tom server BBC.
Ledním medvědům v jižním Grónsku se daří navzdory nedostatku mořského ledu17.6.2022 14:18 | WASHINGTON
(ČTK)
Lokální populaci ledních medvědů na izolovaném místě v jižním Grónsku se díky tajícím sladkovodním ledovcům daří navzdory nedostatku mořského ledu. Podle vědců se jedná o záblesk naděje, že tento druh šelmy přežije i v době globálního oteplování, informoval deník The Guardian.
Přechod ocelářů na vodík by spotřeboval více než roční výrobu Temelína17.6.2022 01:20 | PRAHA
(ČTK)
Zástupci ocelářů či chemického průmyslu upozorňují, že v současnosti nastavená dekarbonizace hrozí v Evropě ztrátou milionů pracovních míst. Na setkání s médii zdůraznili, že se dekarbonizaci nebrání. Přechod ocelářství na vodík by ale podle nich v Česku znamenal dodatečnou roční spotřebu ve výši asi 20 terawatthodin (TWh), což je více než byla loňská celoroční výroba Jaderné elektrárny Temelín, která je největším výrobcem elektřiny v zemi.
Elektrická a hybridní auta mají do roku 2030 ve Ferrari tvořit 80 procent17.6.2022 00:25 | ŘÍM
(ČTK)
Elektrické a hybridní modely by se měly do roku 2030 ve společnosti Ferrari na celkovém prodeji aut podílet z 80 procent. Italská automobilka uvedla, že do roku 2026 plánuje investovat 4,4 miliardy eur (108,9 miliardy Kč), převážně do vývoje nových produktů. Italský výrobce luxusních sportovních vozů dnes investorům představil svůj nový strategický plán. Šéf automobilky při té příležitosti řekl, že vozy Ferrari nikdy nebudou samořízené.
Fiala: ČR chce zmírnit zákaz nových aut na naftu a benzin po roce 203516.6.2022 18:26 | PRAHA
(ČTK)
ČR bude podle premiéra Petra Fialy (ODS) jako předsednická země EU usilovat o zmírnění zákazu prodeje nových aut se spalovacími motory od roku 2035, pokud se to nepodaří Francii. Zákaz neměl být stoprocentní, měl by se kvůli dostupnosti vozidel pro občany týkat devět desetin produkce výrobců automobilů, řekl Fiala poslancům.
Ekologické organizace kritizují nastavení zemědělských dotací, které mají motivovat k péči o krajinu16.6.2022 16:35
(ČTK)
Nastavení takzvaných ekoschémat, která mají pomocí dotací zemědělce motivovat k lepší péči o krajinu, její stav příliš nezlepší. Podle ekologických organizací návrh ministerstva zemědělství na podobu dotační politiky v následujícím období nepovede k vyšší ochraně půdy, vody ani ke zvýšení odolnosti krajiny vůči klimatickým změnám. Ve společné tiskové zprávě to uvedly Hnutí Duha, Česká společnost ornitologická a organizace Čmelák - Společnost přátel přírody. Podle ministerstva je nastavení výsledkem dohody se zemědělci.
Austrálie slíbila snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 43 procent16.6.2022 12:23 | CANBERRA
(ČTK)
Nová australská vláda vedená labouristickým premiérem Anthonym Albanesem se zavázala snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 43 procent oproti úrovni v roce 2005. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se Austrálie tímto krokem přiblížila závazkům dalších rozvinutých zemí světa. Předchozí australská konzervativní vláda slibovala snížení o 26 až 28 procent.
Priority předsednictví v EU se zaměřují na energetickou bezpečnost16.6.2022 01:18 | PRAHA
(ČTK)
Energetická bezpečnost, zvládnutí uprchlické krize, poválečná obnova Ukrajiny nebo posílení obranných kapacit a kybernetická bezpečnost budou prioritami České republiky při předsednictví v Radě Evropské unie, které nastane v druhé polovině roku. Mezi pět hlavních témat patří také strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí, oznámili premiér Petr Fiala (ODS) a ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (za STAN).
Zmocněnci pro jednání o životním prostředí budou za Česko Dusík a Miko16.6.2022 00:35 | PRAHA
(ČTK)
Na mezinárodních jednáních o životním prostředí budou zastupovat Česko během předsednictví v Radě Evropské unie exministři životního prostředí Jan Dusík a Ladislav Miko. Jako zmocněnce je schválila vláda. Dusík je náměstkem ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL), má na starosti agendu spojenou s ochranou klimatu. Miko je poradcem ministryně.
Soud: Ministerstva porušila práva spolku nesnižováním skleníkových emisí Aktualizováno15.6.2022 16:07 | PRAHA
(ČTK)
Ministerstva životního prostředí, průmyslu a obchodu, zemědělství a dopravy zasáhla do práv spolku Klimatická žaloba ČR a dalších žalobců tím, že nestanovila konkrétní zmírňující opatření k dostatečnému snižování skleníkových emisí. Dnes tak rozhodl pražský městský soud. Ministerstva podle něj nesmějí v porušování práv žalobců dále pokračovat. Cílem žaloby bylo podle spolku přimět úřady k řešení klimatické krize. Dnešní rozsudek je pravomocný, ministerstva ale mohou podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Mluvčí ministerstev zemědělství a dopravy ČTK sdělili, že úřady počkají na doručení rozsudku včetně odůvodnění, teprve poté se budou moci vyjádřit. Ministerstvo životního prostředí zváží po seznámení s rozsudkem další kroky, včetně případného podání kasační stížnosti, uvedl za tiskové oddělení resortu Ondřej Charvát. Komentář ministerstva průmyslu ČTK shání.
Německo chce do roku 2032 vyčlenit pro větrné elektrárny dvě procenta země15.6.2022 16:00 | BERLÍN
(ČTK)
Německo do roku 2032 vyčlení pro výstavbu pevninských větrných elektráren dvě procenta své plochy. Příslušný návrh zákona, o kterém ještě musí rozhodnout parlament, dnes schválila vláda kancléře Olafa Scholze. Ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck na tiskové konferenci řekl, že díky zákonu očekává rychlý rozvoj výstavby obnovitelných zdrojů energie, zároveň ale počítá s odporem některých regionů.
V uhelném dole v Rusku byl zaznamenán možná největší únik metanu vůbec15.6.2022 11:46
(ČTK)
Přibližně 90 tun metanu za hodinu unikalo v lednu z uhelného dolu Raspadskaja na ruské Sibiři. Podle dnešní zprávy listu The Guardian to vyplývá z dat monitorovací společnosti GHGSat, která sídlí v Kanadě a využívá ke sledování komerční satelity. Podle deníku se mohlo jednat o největší únik metanu na světě.
Švýcarsko debatuje o iniciativě na záchranu ledovců, chce uhlíkovou neutralitu15.6.2022 11:34
(ČTK)
Dolní komora švýcarského parlamentu začala projednávat nový balíček opatření "na záchranu ledovců". Jeho součástí je i záměr dosáhnout takzvané uhlíkové neutrality do roku 2050. Iniciativa vznikla poté, co Švýcaři před rokem zamítli v referendu klimatický zákon, uvedla agentura Keystone - STS. Nový balíček odmítají konzervativní síly, podle kterých jsou návrhy neudržitelné z finančního hlediska.
Americké úřady uzavřely kvůli záplavám Yellowstonský národní park15.6.2022 11:30
(ČTK)
Když se nevejde do ulic, dostává zeleň prostor na střechách. Fotoreportáž ze zelených střech Prahy15.6.2022 07:16 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Najít pro zeleň a stromy prostor v ulicích měst je stále obtížnější. O to více pozornosti se dostává střechám, jejichž plocha je do velké míry nevyužitá. Takzvané zelené nebo vegetační střechy se nejčastěji objevují na nových administrativních budovách, v rámci jejichž rozpočtu představují kolem 2 % nákladů. V minulém týdnu řada budov v Praze zpřístupnila své zelené střechy veřejnosti v rámci Týdne otevřených zelených střech.
Klíčové výbory Evropského parlamentu odmítly označení jádra a plynu za ekologické investice15.6.2022 01:42 | BRUSEL
(ČTK)
Dvojice klíčových výborů Evropského parlamentu včera odmítla dočasné označení jádra a plynu za ekologicky čisté zdroje energie. Europoslanci z výborů pro hospodářství a životní prostředí schválili usnesení, které má zablokovat přijetí takzvané taxonomie podporované většinou členských států včetně Česka. Konečné slovo bude mít červencové plénum EP, kde bude pro odmítnutí návrhu potřebná většina europoslanců.
Guterres varoval před nebezpečnou nečinností ohledně klimatu14.6.2022 15:30
(ČTK)
Generální tajemník OSN António Guterres dnes varoval před nebezpečným rozporem mezi tím, co požadují vědci a občané v zájmu omezení klimatické změny, a tím, co v tomto směru skutečně dělají vlády. Globální emise skleníkových plynů musí podle Guterrese v tomto desetiletí klesnout o 45 procent, ale aktuální předpovědi hovoří o 14procentním nárůstu, upozornil Guterres prostřednictvím videa účastníky konference Austrian World Summit v Rakousku.
Kvalitu vody v rybnících podle odborníka snižuje i fosfor z čističek14.6.2022 11:38 | BRNO
(ČTK)
Kvalita vody v českých rybnících se zhoršuje, příčinou je zejména sucho a klimatická změna. Dílčí negativní dopady však má podle odborníků také budování čistíren odpadních vod u menších sídel. Snižují organické znečištění, produkují ale více fosforu, který je zdrojem živin pro sinice. Některé rybníky vlivem kombinace jevů vysychají, informovala Mendelova univerzita Brno.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
12. ledna 2025 (neděle) 09:30 - 16:00 Zooškola pro dospělé na téma Zbavte se fobií (Dílny a workshopy, Přednášky a diskuse, Praha 7 )
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00
Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 ) reklama |