Zprávy / KlimaStudie: Osm z deseti brazilských měst s nejvíce emisemi CO2 leží v Amazonii14.6.2022 11:35
(ČTK)
Osm z deseti brazilských měst, která na národní úrovni produkují nejvíce oxidu uhličitého, leží v Amazonii a u všech tyto hodnoty souvisí zejména s odlesňováním. První příčku zaujímá amazonské město Altamira, na které připadá dvojnásobek emisí CO2 ve srovnání s nejlidnatějším brazilským městem Sao Paulem. Vyplývá to ze studie brazilské platformy Klimatická observatoř, která sdružuje sedm desítek ekologických organizací. Informovala o ní agentura EFE.
Taxonomie EU upřednostňuje německé a francouzské zájmy. A napomáhá Rusku, upozorňuje Mezinárodní centrum pro udržitelné finance14.6.2022 10:10 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zemní plyn byl Evropskou komisí označen za příznivý pro životní prostředí v rámci takzvané taxonomie EU. Ta má nasměrovat soukromé investice do činností, které jsou nezbytné k dosažení klimatické neutrality. Z podmínek nastavených taxonomií ale bude mít prospěch hlavně Německo a Francie, upozornilo na Twitteru Mezinárodní centrum pro udržitelné finance. EU má ještě šanci tyto podmínky zvrátit. V rámci dnešního hlasování může Evropský parlament podmínky nastavené doplňkovým delegovaným aktem k taxonomii EU vetovat.
Kontejnerové lodě budoucnosti by mohly mít křídla13.6.2022 17:48 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nizozemská vláda plánuje snižovat emise oxidů dusíku, zemědělci protestují13.6.2022 01:47 | HAAG
(ČTK)
Nizozemská vláda představila plány snížení emisí oxidů dusíku o 70 procent, v některých oblastech až o 95 procent. Podle vlády jde o "nevyhnutelnou změnu". Zemědělci plány označují za nerealistické a chystají protesty, napsala agentura AP. Nizozemské provinční vlády mají teď rok na to, aby představily konkrétní plány, kterými docílí požadovaného snížení.
Odborníci z Brna pomáhají farmářům v Zambii s přípravou na období sucha12.6.2022 00:52 | BRNO
(ČTK)
Odborníci z brněnské agronomické fakulty pomáhají farmářům v Zambii s přípravou na období sucha. Radí jim, jak zajistit dostatek krmiva, pečovat o dojnice nebo hygienicky ošetřit nadojené mléko. Vědci z Mendelovy univerzity do africké země jezdí od roku 2015. Díky dlouhodobé spolupráci se daří zlepšovat životní úroveň tamních farmářů, informovala fakulta na svém webu.
Resort životního prostředí schválil dotace na fotovoltaiku a energetické úspor za více než 2,2 miliardy korun10.6.2022 19:39 | PRAHA
(ČTK)
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) schválilo dotace za více než 2,2 miliardy korun. Podpora míří do projektů zaměřených zejména na fotovoltaiku a energetické úspory. S projekty uspělo 230 žadatelů z různých výzev Národního programu Životní prostředí i Modernizačního fondu, dotace půjdou z Národního plánu obnovy.
Bílý dům: USA a Brazílie budou spolupracovat na prevenci odlesňováni Amazonie10.6.2022 12:46 | LOS ANGELES
(ČTK)
Americký prezident Joe Biden a jeho brazilský protějšek Jair Bolsonaro se během setkání na summitu amerických států v Los Angeles dohodli, že budou spolupracovat na prevenci dalšího odlesňování Amazonie. Podle agentury Reuters to oznámil Bílý dům. Oba lídři se rovněž domluvili na koordinaci v Radě bezpečnosti OSN v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině.
Regenerativní hospodářství zlepšuje kvalitu půdy bez hnojiv, píše The Guardian10.6.2022 01:12 | Dartington (Británie)
(ČTK)
Na anglické farmě Huxhams Cross nedaleko vesnice Dartington v hrabství Devon je slunečný jarní den. Saláty klíčí, květiny kvetou a nad loukou krouží káně. Majitelka farmy Marina O'Connellová dohlédne z vrchu kopce na většinu svých 15 hektarů, jejichž proměně zasvětila posledních šest let života. Válka na Ukrajině a klimatická krize jsou pro zemědělský sektor budíčkem a tohle britské hospodářství ukazuje ostatním nový směr fungování, píše deník The Guardian o farmě, která byla podle jejího bývalého správce ještě před šesti lety "mizerným kusem země".
Ve třetím největším mexickém městě kvůli suchu teče voda jen šest hodin denně10.6.2022 01:07 | MEXICO
(ČTK)
Ve třetím největším mexickém městě Monterrey a jeho okolí musely úřady kvůli suchu výrazně omezit dostupnost vody. Od uplynulého víkendu v Monterrey, které je považováno za mexickou průmyslovou metropoli, teče voda z vodovodu jen šest hodin denně, uvedla agentura AFP. Omezení způsobily malé srážky a očekávaný růst spotřeby vody v letních měsících.
Studie: Hospodářské ztráty následkem změny klimatu za 30 let stouply o 250 procent9.6.2022 16:05
(ČTK)
Hospodářské ztráty způsobené změnou klimatu se ve světě za poslední tři desetiletí zvýšily o 250 procent. Přírodní katastrofy vedly za 30 let k 3,6násobnému nárůstu pojištěných škod a dvounásobnému nárůstu nepojištěných škod. Vyplývá to ze zprávy společností Capgemini a Efma, podle níž změny klimatu negativně ovlivňují pojišťovnictví.
Kvůli rozsáhlému lesnímu požáru byly na jihu Španělska evakuovány tisíce lidí Aktualizováno9.6.2022 12:30
(ČTK)
Vědci: Boj s horečkou dengue v Singapuru může být předzvěstí změn klimatu9.6.2022 01:06
(ČTK)
Epidemie horečky dengue, která je v Singapuru sezonní nemocí, letos propukla nezvykle brzy. Tento městský stát v jihovýchodní Asii už registruje více než 11 000 případů, což je dvakrát tolik, než za celý minulý rok. Odborníci varují, že situace není alarmující jen pro Singapur, jehož tropické klima je přirozenou živnou půdou pro komáry rodu Aedes, kteří virus přenášejí, ale i pro zbytek světa. Klimatické změny totiž znamenají, že v příštích letech budou podobné epidemie pravděpodobně častější a rozšířenější, informuje CNN.
Intersucho: Deštivý červen zmenšil rozsah sucha v ČR, řekám ale voda chybí9.6.2022 01:00 | BRNO
(ČTK)
Poměrně deštivé červnové počasí na většině území Česka dokázalo doplnit v půdě do jednoho metru vodu na normální či jen mírně podnormální úroveň. Oblasti zasažené suchem se výrazně zmenšily a zasahují Podkrkonoší, střední Polabí a východní část Středočeského kraje. Výrazně ustoupilo sucho v jižních Čechách, Poohří či na Hané. Vyplývá to z mapy, kterou dnes ráno zveřejnili vědci, kteří pracují na projektu Intersucho. Jelikož však sucho na jaře bylo dlouhé a výrazné, na doplnění vody v řekách deště stále nestačí a průtoky zůstávají podprůměrné. Téměř veškerá voda, která se nevypařila, se vsákla do půdy a využily ji rostliny.
Evropský parlament schválil návrh zakázat prodej nových aut se spalovacími motory od roku 2035 Aktualizováno8.6.2022 20:26 | PLZEŇ
(ČTK)
Malí farmáři odmítají protest zemědělců kvůli nastavení dotací8.6.2022 18:10 | PRAHA
(ČTK)
Europoslanci nepodpořili rozšíření emisního trhu ani další klimatické návrhy8.6.2022 17:52 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Evropský parlament dnes nedokázal nalézt shodu na zpoplatnění emisí z vytápění budov a dopravy, které je jednou z klíčových součástí klimatického balíčku navrženého loni Evropskou komisí. Nebývale rozdělení europoslanci kvůli tomu odložili hlasování o dalších souvisejících normách, mezi něž patří například zavedení takzvaného uhlíkového cla nebo vytvoření sociálně klimatického fondu.
Prezident Agrární komory: V Česku se chystá dotační tunel8.6.2022 13:05 | PRAHA
(ČTK)
Produkční zemědělci se kvůli novému nastavení dotací ocitnou na hranici přežití. Na protestním setkání zemědělců v pražské Lucerně to dnes řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal, který shromáždění svým projevem zahájil. Zmínil také, že přesun peněz k menším farmářům povede k tomu, že střední a větší podniky nebudou schopné konkurovat firmám z okolních zemí. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na setkání řekl, že vláda podpoří živočišnou výrobu a pěstitele citlivých komodit, jako jsou například pěstitelé brambor.
Nový Zéland, země ovcí a skotu, chce zavést emisní povolenky v zemědělství8.6.2022 13:01 | WELLINGTON
(ČTK)
Nový Zéland dnes zveřejnil návrh zákona, který zavádí placené emisní povolenky v zemědělství. Největším zdrojem skleníkových plynů jsou v této zemi říhající ovce a skot, píše agentura Reuters. Pokud tento systém začne platit, bude Nový Zéland první zemí, kde budou farmáři platit za emisní povolenky pro dobytek.
Europoslanci mají schválit klimatický balíček, zpřísní i emisní limity pro auta8.6.2022 12:49 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Europoslanci dnes budou hlasovat o klíčové části klimatického balíčku Fit for 55, který má výrazně snížit emise CO2 a zahrnuje i zpřísnění emisních limitů pro auta. Toto zpřísnění může znamenat i ukončení výroby a prodeje nových aut se spalovacími motory už od roku 2035. Opatření budou po dnešním schválení ještě předmětem unijního vyjednávání. V Evropském parlamentu také vystoupí předseda zákonodárného sboru Ukrajiny Ruslan Stefančuk a irský premiér Micheál Martin a udělena bude evropská filmová cena diváků LUX.
Evropská komise navrhla rozpočet EU na rok 2023, počítá se zelenou ekonomikou i dopady války8.6.2022 01:06 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Především do klimaticky šetrných projektů a digitalizace by měly země Evropské unie investovat 185,6 miliardy eur (4,6 bilionu Kč), které budou podle návrhu Evropské komise (EK) v unijním rozpočtu na příští rok. Rozpočet bude stejně jako letos doplněn dotacemi z fondu obnovy, které členským zemím zajistí dalších 113,9 miliardy eur. Unijní exekutiva chce část mimořádného balíku věnovat na následky ruské invaze na Ukrajině a s ní související energetické krize. Oznámil to eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn.
Asociace: ČR během předsednictví měla podpořit společný nákup energií v EU7.6.2022 17:14 | PRAHA
(ČTK)
Česko by se mělo při svém nadcházejícím předsednictví Radě Evropské unie zaměřit na podporu společných nákupů energií v EU. Na dnešním setkání s novináři v Praze to uvedli analytici nevládní organizace Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). Podle nich je také třeba, aby Česko přispělo do Zeleného klimatického fondu na pomoc rozvojovým zemím. České předsednictví začne 1. července.
Europoslanci jednají o klimatických opatřeních i dopadech války na Ukrajině Aktualizováno7.6.2022 12:38 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Europoslanci dnes jednají o klíčových opatřeních klimatického balíčku, který má EU pomoci naplnit závazky z pařížské klimatické dohody a který je součástí takzvané Zelené dohody pro Evropu (Green deal). Někteří europoslanci na plenárním zasedání vyjádřili obavy, aby ekologická transformace nebyla na úkor nejchudších. Tomu ale mají zabránit podpůrná opatření balíčku, mimo jiné nový sociální fond či navýšení modernizačního a inovačního fondu.
Bloomberg: Čína buduje zdroje zelené energie příliš rychle, plýtvá6.6.2022 15:22
(ČTK)
Fond letos přijal víc žádostí o dotaci z Nové zelené úsporám než za rok 20216.6.2022 11:40
(ČTK)
Do konce letošního května přijal Státní fond životního prostředí (SFŽP) 23 745 žádostí o dotace z programu Nová zelená úsporám (NZÚ), víc než za celý rok 2021. Loni jich lidé podali 22 333. Dotace z NZÚ lidem přispívají například na snižování energetické náročnosti budov a pořízení obnovitelných zdrojů energie. Současná etapa, která začala loni na podzim, zahrnuje i dotace na pořízení ekologického zdroje tepla pro domácnosti s běžnými příjmy. Podle MŽP lidé nyní nejvíce žádají o peníze na fotovoltaiku.
Ve státě New York schválili návrh zákona omezujícího těžbu kryptoměn pomocí energie z fosilních paliv6.6.2022 01:20 | NEW YORK
(ČTK)
Zákonodárci amerického státu New York schválili přelomový návrh zákona, které má zamezit rozšiřování těžby kryptoměn za pomoci energie z fosilních paliv. Podle příznivců tohoto ekologického opatření je zákon první svého druhu. O tom, zda vejde v platnost, rozhodne demokratická guvernérka státu Kathy Hochulová.
Praha 2 dala do Riegrových sadů automatické zavlažování, uspoří vodu4.6.2022 01:08 | PRAHA
(ČTK)
Radnice Prahy 2 vybudovala v Riegrových sadech automatické zavlažování. Jeho součástí jsou senzory, které hlídají například úhrny srážek nebo stav půdy. Cílem zavedení systému je uspořit vodu a zlepšit a zefektivnit péči o zeleň. Systém radnici vyšel na 165 000 korun, sdělila mluvčí radnice Andrea Zoulová. Stejný způsob zalévání radnice zavedla loni pilotně v sadech Bratří Čapků.
Odhadovat dopady sucha na úrodu je podle zemědělců zatím předčasné4.6.2022 01:05 | PRAHA
(ČTK)
Do jaké míry sucho ovlivní nadcházející úrodu, je podle Agrární komory ČR zatím předčasné odhadovat. Problémem může být také pozdní nástup letošního jara, což zkracuje vegetační období rostlin. Podle Zemědělského svazu ČR je pravděpodobné, že v nejsušších oblastech již zřejmě nastalo nevratné poškození porostů. Jinde bude záležet na dalším vývoji srážek. Zemědělci se podle informací projektu Intersucho potýkají s nedostatkem vláhy na téměř celém území republiky, což povede k propadu úrody obilovin zhruba o pětinu.
EU se shodla na podrobnostech šestého balíku protiruských sankcí včetně ropného embarga3.6.2022 01:01 | KYJEV
(ČTK)
Velvyslanci zemí Evropské unie se shodli na podrobnostech šestého balíku sankcí proti Rusku včetně zákazu dovozu většiny ruské ropy. Oznámilo to francouzské předsednictví EU. Podle diplomatických zdrojů ostatní země v zájmu konečného schválení opět ustoupily Maďarsku, které si již v minulých dnech vymohlo několik ústupků u ropného embarga. Na popud Budapešti unie z navrhovaného sankčního seznamu odstranila nejvyššího představitele ruské pravoslavné církve, moskevského patriarchu Kirilla. Dříve vyjednané výjimky u dovozu ropy má také Česko či Slovensko. Unijní země by měly sankce formálně potvrdit do dnešního rána, platit by mohly začít ještě dnes.
Historický "summit Země" se konal před 30 lety v brazilském Riu3.6.2022 01:00 | RIO DE JANEIRO
(ČTK)
Setkání více než stovky hlav států a vlád, které od 3. června 1992 jednaly o klimatu, vstoupilo do historie jako "summit Země". Oficiálně to byla 3. Konference OSN o životním prostředí a rozvoji, výrazně přispěla zejména k popularizaci myšlenky udržitelného rozvoje. Jejím výsledkem byl mimo jiné dokument nazvaný Agenda 21. Obsahoval dlouhodobé vize o tom, jak dospět k zachování rovnováhy mezi ekonomickými a sociálními potřebami lidstva na straně jedné a přírodními zdroji a ekosystémy Země na straně druhé.
Zemědělci budou mít protestní setkání kvůli dotacím, nevylučují demonstraci3.6.2022 00:52
(ČTK)
Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR chtějí příští středu uspořádat protestní setkání se svými členy kvůli rozhodnutí vládní koalice podpořit více malé farmáře na úkor středních a větších podniků. Nevylučují následnou demonstraci před úřadem vlády. Setkání se bude konat v pražském Paláci Lucerna. Organizátoři počítají s tím, že členové svazů, kteří se nevejdou dovnitř, budou sledovat dění na obrazovce na Václavském náměstí.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
12. ledna 2025 (neděle) 09:30 - 16:00 Zooškola pro dospělé na téma Zbavte se fobií (Dílny a workshopy, Přednášky a diskuse, Praha 7 )
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00
Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 ) reklama |