Zprávy / KlimaPolský náměstek: Pokroku u Turówa bylo dosaženo, věc ale stále nevyřešena25.9.2021 01:25 | VARŠAVA
(ČTK)
Asi dvě stě studentů v ulicích Brna demonstrovalo za klimaticky odpovědnou vládu24.9.2021 20:37 | BRNO
(ČTK)
Centrem Brna prošly asi dvě stovky studentů, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.
Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem Aktualizováno24.9.2021 16:37 | PRAHA
(ČTK)
Několik stovek lidí se vydalo centrem Prahy v průvodu za klima Aktualizováno24.9.2021 16:31 | PRAHA
(ČTK)
Přes tisíc lidí dnes demonstrovalo v Praze za klima. Protest zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu. Protest byl součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future (FFF) a zástupci jeho české odnože už v srpnu uvedli, že jím chtějí apelovat na vládu, která vzejde z říjnových sněmovních voleb, aby měla řešení změny klimatu jako prioritu.
Spor o Turówu by se měl řešit dvoustranně, ne na úrovni EU, míní polská strana24.9.2021 16:26 | VARŠAVA
(ČTK)
Spor o hnědouhelném dolu Turów by se podle polské strany měl vyřešit při dvoustranných jednáních, ne eskalovat na úrovni Evropské unie. Záležitost se musí rychle ukončit, řekl novinářům náměstek polského ministra zahraničí Pawel Jabloński. Zástupci obou zemí dnes jednají na ministerstvu životního prostředí v Praze, aktuálně pokračují po polední přestávce.
Zástupci ČR a Polska jednají v Praze o problematice dolu Turów24.9.2021 12:46 | PRAHA
(ČTK)
Zástupci Česka a Polska dnes jednají o situaci kolem hnědouhelného dolu Turów. ČTK to sdělil mluvčí polského ministerstva klimatu a životního prostředí Aleksander Brzózka. Polští vyjednávači podle polského tisku zvažovali zrušení dnešní cesty do Prahy. Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že jde o odbornou, nikoli politickou záležitost. Polská strana měla podle něj dostatek času na to, aby problém sama řešila. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) věří, že jednání pomůže zklidnit situaci. ČTK řekl, že se podle něj událost dostala do stavu, kdy může poškodit vztahy mezi oběma národy.
Americká EPA zásadně omezuje využívání fluorovaných skleníkových plynů24.9.2021 11:03 | WASHINGTON
(ČTK)
Americká federální Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) představila pravidlo pro dramatické omezení domácí produkce a spotřeby fluorovaných uhlovodíků, což jsou velmi silné skleníkové plyny používané v chladírenské technice a klimatizaci. Vládní činitelé hovoří o klíčovém kroku v boji proti klimatickým změnám, píše agentura AP.
Ekologické hnutí Fridays for Future pořádá globální stávku za klima24.9.2021 10:42 | BERLÍN
(ČTK)
Ekologické hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost) po pauze zaviněné pandemií nemoci covid-19 svolalo další globální klimatickou stávku. Jedna z největších demonstrací se uskuteční v Berlíně, kde se očekává až 20 000 účastníků včetně švédské klimatické aktivistky Grety Thunbergové. Další protesty jsou v plánu po celém světě včetně Prahy.
Biometan jako součást řešení čisté mobility? Potenciál je prý velký24.9.2021 06:57 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jak se liší metan a biometan? Biometan je bioplyn upravený na kvalitu zemního plynu s minimálně 95% obsahem metanu. A bioplyn je směs plynů, které jsou výsledkem procesu anaerobní fermentace - biologického rozkladu biomasy a bioodpadů bez přístupu vzduchu, který probíhá v bioplynových stanicích, čistírnách odpadních vod nebo na skládkách odpadu. Obsahuje cca 55 % metanu, 40 % oxidu uhličitého a 3 % dalších plynů. Bioplyn je obnovitelným zdrojem energie, který se používá k výrobě elektřiny, tepla nebo se upravuje na biometan, který může nahradit fosilní zemní plyn. Používá se především v dopravě jako LNG, CNG nebo v teplárenství.
SZÚ: Díky teplým zimám pokleslo znečištění ovzduší v ČR24.9.2021 01:47 | PRAHA
(ČTK)
Teplotně nadprůměrné zimy v letech 2012 až 2020 a mimořádně příznivé rozptylové podmínky v loňském roce jsou hlavní příčinou toho, že v ČR meziročně opět významně poklesly koncentrace většiny měřených látek v ovzduší. Případná změna meteorologických faktorů by ale mohla znamenat rychlý návrat většího znečištění. V souvislosti s vydáním aktualizovaných pokynů pro kvalitu ovzduší, které připravila Světová zdravotnická organizace (WHO), o tom informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Pokyny podle SZÚ slouží Evropské komisi pro nastavení standardů pro čisté ovzduší. Nařízení komise je pak závazné ve všech členských státech EU.
Změna klimatu nejhůře zasáhne banky v jižní Evropě, uvádí Studie ECB24.9.2021 00:37 | BERLÍN
(ČTK)
Německý aktivista drží 25 dní hladovku za klima, v sobotu přestane i pít Aktualizováno23.9.2021 18:49 | BERLÍN
(ČTK)
Německý aktivista Henning Jeschke, který drží 25. dnem nedaleko kancléřství a sídla parlamentu hladovku za klima, přestane od soboty přijímat tekutiny, protože se s ním trojice kandidátů na kancléře odmítla sejít k veřejné debatě. Sociální demokrat Olaf Scholz, konzervativec Armin Laschet a lídryně Zelených Annalena Baerbocková nabízejí, že se s aktivisty sejdou až po nedělních parlamentních volbách.
Čtyři středoevropské plynárenské společnosti chtějí vybudovat vodíkovou "dálnici" napříč střední Evropou23.9.2021 14:14 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Středoevropský vodíkový koridor, tak se jmenuje společná iniciativa plynárenských společností, která má vést k rozvoji vodíkové "dálnice" ve střední Evropě. Počítá s tím, že v budoucnu se na Ukrajině bude produkovat vodík, který bude potřeba dopravit přes Slovensko a Českou republiku do oblastí očekávané silné poptávky v Německu a EU. Informuje o tom slovenský provozovatel přenosové soustavy plynu Eustream, Provozovatel plynárenské přenosové soustavy Ukrajiny (Gas TSO of Ukraine), český provozovatel přenosové soustavy plynu NET4GAS a německý provozovatel přenosové soustavy plynu OGE.
Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN23.9.2021 11:03 | NEW YORK
(ČTK)
Prezident Biden znovu otevřel těžbě ropy miliony hektarů v Mexickém zálivu23.9.2021 06:12 | PRAHA
(Ekolist.cz)
S politiky je to tak, že dokud jsou jen pouhými kandidáty a o nějaký post se teprve ucházejí, ukazují se veřejnosti v příznivém světle. Ale když se dočkají zvolení? Mohou se začít projevovat i dost odlišně, než jak zněly jejich předvolební proklamace. Například americký prezident Joe Biden nyní vydal svolení k otevření 80 milionů akrů pro těžbu ropy a plynu v Mexickém zálivu.
WHO vydala přísnější doporučení pro mezní koncentrace škodlivin v ovzduší23.9.2021 01:46 | ŽENEVA
(ČTK)
Špatný vzduch škodí lidskému zdraví více, než se dosud myslelo, a dosavadní mezní hodnoty škodlivin v ovzduší jsou tak příliš benevolentní. Uvedla to Světová zdravotnická organizace (WHO), která současně výrazně zpřísnila svá doporučení ohledně nejvyšších pro zdraví ještě snesitelných koncentrací polétavého prachu a oxidu dusičitého (NO2). Informovala o tom agentura DPA.
Morawiecki si podle polského listu počíná ve sporu s ČR jako řidič v protisměru23.9.2021 01:24 | VARŠAVA
(ČTK)
Šéfové české a německé horní komory jsou pro realistický přístup ke klimatu22.9.2021 18:31 | PRAHA
(ČTK)
Na realistickém přístupu k plnění klimatických cílů se shodli předsedové horních komor českého a německého parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) a Reiner Haseloff (CDU). Podle nich plánované snižování emisí nesmí mít negativní dopady na ekonomiku, soběstačnost a bezpečnost, uvedli v Praze. Podle Haseloffa je třeba využívat nové technologie, aby se Česko a Německo mohly nadále vyvíjet jako průmyslové země.
Polští horníci chtějí na protest proti pokutě od EU zablokovat dálnici22.9.2021 18:28 | VARŠAVA
(ČTK)
Havlíček: Evropská komise by měla zvážit, zda je potřeba emisní norma Euro 7 pro auta22.9.2021 14:08 | PRAHA
(ČTK)
Evropská komise by měla zvážit problematické aspekty a potřebnost nového emisního standardu Euro 7 po roce 2025 pro lehká a těžká silniční vozidla. Jeho navrhovaná podoba je téměř nesplnitelná a bude znamenat zdražení nových aut a stárnutí vozového parku. Vyplývá to z dopisu, který ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček poslal čtyřem eurokomisařům. Podle něj chce Česká republika zabránit tomu, aby se snížila konkurenceschopnost automobilového průmyslu.
Čína slíbila, že nebude budovat nové uhelné elektrárny v zahraničí22.9.2021 14:02 | PEKING
(ČTK)
Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země nebude budovat nové uhelné elektrárny v zahraničí. Ve své řeči potvrdil závazek, že Čína dosáhne uhlíkové neutrality před rokem 2060, uvedla agentura Reuters. Slova čínského vůdce přivítal zvláštní zmocněnec Spojených států pro otázky změn klimatu John Kerry a generální tajemník OSN António Guterres.
Mladí lidé se obávají klimatických změn, cítí kvůli nim bezmoc či strach22.9.2021 11:51 | PRAHA
(ČTK)
Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20 let. Dvě třetiny mladých pokládají za důležité, aby Česká republika snižovala své emise skleníkových plynů bez ohledu na postup jiných zemí. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků průzkumu, který připravila katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a organizace Green Dock ve spolupráci s organizací Člověk v tísni.
Studie: ČR má prostor ke snižování kapacit pro výrobu elektřiny z uhlí22.9.2021 11:45 | BERLÍN
(ČTK)
Kapacity pro výrobu elektřiny z uhlí v České republice výrazně převyšují potřeby této země, což vytváří prostor k jejich snižování. Tvrdí to studie organizace Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA), která zkoumá situaci v devíti evropských zemích. Upozorňuje také, že Česká republika je v rámci Evropy pozadu ve využívání elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Většina zemí EU překračuje limity škodlivých látek v ovzduší, je mezi nimi i ČR22.9.2021 01:28 | BRUSEL
(ČTK)
Většina zemí Evropské unie dál překračuje limity koncentrace škodlivých látek v ovzduší, i když situaci dočasně zlepšila opatření proti pandemii covidu-19, díky nimž se mnohde kvalita vzduchu zvýšila. Ve své zprávě to uvedla Evropská agentura pro životní prostředí (EEA), která v ní prezentuje výsledky měření z roku 2019 a také předběžná data z loňského roku. Česko podle ní patří k zemím, které předloni překročily limity u většiny sledovaných látek včetně oxidu dusičitého (NO2), prachových částic, přízemního ozonu či benzoapyrenu.
Ekologičtí aktivisté žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacím motorem22.9.2021 01:12 | MNICHOV
(ČTK)
Pokuta kvůli Turówu je příliš nízká a přišla pozdě, míní obyvatel Uhelné22.9.2021 01:10 | LIBEREC
(ČTK)
Pokuta pro Polsko vyměřená Soudním dvorem Evropské unie kvůli nezastavení těžby v hnědouhelném dole Turów poblíž české hranice je příliš nízká a přišla pozdě, míní obyvatel Uhelné Milan Starec. Osada patřící pod Hrádek nad Nisou na Liberecku je na české straně spolu s Václavcemi nejblíž polského dolu.
Liberecký kraj chce, aby se penále za Turów použily pro nápravu následků těžby21.9.2021 16:00 | LIBEREC
(ČTK)
Liberecký kraj bude požadovat po Evropské komisi (EK), aby vytvořila speciální dotační program a převedla do něj vybrané penále od Polska v souvislosti s příhraničním hnědouhelným dolem Turów. Zároveň bude chtít, aby peníze z tohoto programu uvolnila EK na opatření, které souvisí s negativními dopady těžby Turówa na životy obyvatel České republiky. Zejména na zajištění náhradních zdrojů pitné vody, monitoring hluku, prašnosti a poklesu terénů v oblasti zasažené činností tohoto dolu. Usnesení schválili zastupitelé Libereckého kraje.
Odborníci budou hovořit o dopadech možné výstavby kanálu Dunaj-Odra-Labe21.9.2021 15:50 | PRAHA
(ČTK)
Dnes v podvečer se uskuteční první část dvoudenní on-line konference na téma kanálu Dunaj-Odra-Labe, na které budou odborníci hovořit o ekologických a ekonomických dopadech možné výstavby nákladného projektu. Konference se bude po oba dny konat od 17:00 do 18:30. ČTK to sdělil Jiří Kaňa, mluvčí neziskové organizace Arnika, která akci pořádá. Přípravu první části vodního koridoru na řece Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi schválila vláda loni v říjnu. Tato etapa by měla stát zhruba 15 miliard korun.
Ekologičtí aktivisté v Británii zablokovali dálnici, bojují za izolaci budov21.9.2021 15:48 | LONDÝN
(ČTK)
Ekologičtí aktivisté dnes v Británii zablokovali provoz na frekventovaném dálničním obchvatu Londýna, policie kvůli tomu zatkla 23 lidí. Informoval o tom server BBC. Aktivisté z hnutí Insulate Britain chtějí přimět vládu, aby více investovala do izolace budov, což podle nich povede k úsporám energie a nižším emisím. Ministryně vnitra Priti Patelová protest označila za "nepřijatelný".
Johnson: Bohatší země mají povinnost podpořit udržitelný rozvoj těch chudších21.9.2021 11:21 | LONDÝN
(ČTK)
Britský premiér Boris Johnson společně s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem hostil jednání desítek světových lídrů na téma finanční podpory rozvojovým zemím v boji proti klimatickým změnám. Poskytování nejen finanční pomoci označil za povinnost bohatších zemí a vyzval k naplnění slibu vysbírat na tento účel každý rok 100 miliard dolarů (skoro 22 bilionů Kč). Podle čerstvé zprávy zatím totiž slíbené peníze do chudších regionů neproudí.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Klára Kocmanová: Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením a Piráti v Poslanecké sněmovně ho nepodpoří22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Česko potřebuje stabilní prostředí pro energetiku. Piráti nesouhlasí s návrhem Stanjury znovu snižovat slíbenou podporu obnovitelných zdrojůsouvisející kalendář akcí
27. listopadu 2024 (středa) 15:00 Volcanism in the Early Solar System (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 )
27. listopadu 2024 (středa) 18:00 Architektura ČSSR 58-89 (Filmy, videoprojekce a koncerty, Přednášky a diskuse, Praha 2 )
28. listopadu 2024 (čtvrtek) 09:00 - 16:00
Vzdělávání veřejné správy: Jak na zdravou krajinu na Opavsku (Konference, semináře, školení a stáže, Smolkov ) reklama |