Zprávy / KlimaTisíce lidí v Asii a Austrálii se přidaly k protestům za klima25.9.2020 12:02 | CANBERRA
(ČTK)
Tisíce studentů v Austrálii a v řadě asijských zemí se dnes zúčastnily manifestací za ochranu klimatu, které pořádá hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost). Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová, která je hlavní tváří tohoto celosvětového hnutí, zaujala své obvyklé místo před švédským parlamentem. Ke klimatickým akcím se postupně chystají připojit i lidé v Evropě a na dalších kontinentech.
Populární přírodovědec Attenborough (94) je nově na instagramu25.9.2020 12:00 | LONDÝN
(ČTK)
Britský přírodovědec a popularizátor oboru sir David Attenborough si ve svých 94 letech zřídil instagramový účet. Chce i tohoto komunikačního nástroje využít k šíření poselství o ochraně životního prostředí. Během pár hodin měl Attenborough, známý především z mnoha televizních přírodovědných dokumentů, na sociální síti přes milion sledujících.
Čad pozastavil žádost o zapsání Čadského jezera na seznam UNESCO24.9.2020 18:44 | NDJAMENA
(ČTK)
Australané se připravují na další sezonu požárů, zbavují se porostu kolem domů a zakládají preventivní ohně24.9.2020 12:10 | CANBERRA
(ČTK)
Ekonomice i plnění klimatických cílů pomůže podpora šetrných budov. Jsou však nutné nutné legislativní změny24.9.2020 12:07 | PRAHA
(ČTK)
Vláda by měla přijmout legislativní změny, které podpoří výstavbu energeticky šetrných budov. Tato výstavba bude motorem opětovného nastartování ekonomiky ze současné krize. Z jednotlivých opatření jsou to například snížení DPH, požadavky pro využívání druhotných surovin nebo podpora výstavby na brownfieldech. Na setkání s novináři to uvedli zástupci České rady pro šetrné budovy.
Německo chce obnovit transevropské železniční spoje22.9.2020 12:30 | BERLÍN
(ČTK)
Evropu je i v rámci ochrany klimatu nutné propojit pomocí vysokorychlostních vlaků a nočních železničních spojů. Dnes to v Berlíně před začátkem železničního summitu unijních ministrů dopravy, zástupců Evropské komise (EK) a představitelů železničních společností prohlásil německý ministr dopravy Andreas Scheuer. Náměstek českého ministra dopravy Jan Sechter, který Česko na virtuální konferenci zastupuje, k tomu ČTK řekl, že Česká republika se na rozvoji transevropských spojení chce podílet a chce se stát křižovatkou železničních cest.
General Electric přestane stavět uhelné elektrárny22.9.2020 12:02 | NEW YORK
(ČTK)
Vyrostou rychle, umřou dříve. Sázka na stromy coby úložiště uhlíku nám vyjít nemusí21.9.2020 16:52 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Stromové vegetaci skleníkový efekt prospívá. Čím více je v atmosféře oxidu uhličitého a otepluje se klima, tím rostou rychleji. Jenže jak ukazuje studie z Nature Communications, rychlejší růst stromů je spjatý s jejich nižší životností. V klimatu blízké budoucnosti by tedy stromy mohly ztratit svou pro nás tolik užitečnou schopnost být efektivním úložištěm uhlíku.
Princ Charles vyzval k činům v boji s klimatickými změnami21.9.2020 13:52 | LONDÝN
(ČTK)
Britský princ Charles vyzval ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní důsledky pandemie covidu-19. Následník britského trůnu to řekl ve videoposelství, které natočil u příležitosti zahájení Klimatického týdne v New Yorku.
Ceny za udržitelný rozvoj získal cvrččí protein či umělé mokřady18.9.2020 11:53 | PRAHA
(ČTK)
Ocenění za naplňování cílů udržitelného rozvoje OSN letos v Česku získalo šest projektů. Je mezi nimi například výroba produktů se cvrččím proteinem, budování umělých mokřadů v rozvojových zemích nebo komunita vývojářů Česko.Digital. Porotci cen SDGs (Sustainable Development Goals - Cíle udržitelného rozvoje) hledají inovativní nápady, které mají pozitivní dopad na společnost i planetu. Výsledky čtvrtého ročníku organizátoři vyhlásili v pražském Černínském paláci.
Jihokorejská loděnice postavila první kontejnerovou loď na LNG18.9.2020 01:52 | SOUL
(ČTK)
Jihokorejská loděnice Hyundai Samho Heavy Industries oznámila, že dodala první velkou kontejnerovou loď na světě, kterou pohání zkapalněný zemní plyn (LNG). Námořní doprava je pod tlakem ohledně snižování emisí uhlíku, upozornila agentura Reuters. Tento rok byla zavedena nová pravidla, která se týkají obsahu síry v lodních palivech. Poptávka po dopravních a výletních lodích poháněných LNG se proto zvyšuje.
Favority na Nobelovu cenu za mír jsou Thunbergová či WHO17.9.2020 17:57 | OSLO
(ČTK)
Letošní Nobelova cena za mír by mohla připadnout švédské ekologické aktivistce Gretě Thunbergové a hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), kteří přitáhli pozornost světa k boji za lepší ochranu klimatu. Podle agentury Reuters to uvedli skandinávští experti, kteří šance kandidátů každoročně hodnotí. Thunbergovou favorizují i sázkové kanceláře, společně se Světovou zdravotnickou organizací (WHO).
Členové ekologického výboru považují emisní závazek za ambiciózní17.9.2020 01:00 | PRAHA
(ČTK)
Za ambiciózní záměr považují cíl snížit emise skleníkových plynů o 55 procent proti stavu z roku 1990 poslanci ze sněmovního výboru pro životní prostředí, které ČTK oslovila. Podle jeho předsedkyně Dany Balcarové (Piráti) změna klimatu postupuje rychle a její dopady už jsou razantní, cíl proto vítá. Místopředseda rozpočtového výboru Jan Skopeček (ODS) to ale pokládá za šílenství. O tom, že by Evropská unie měla do deseti let snížit emise oxidu uhličitého (CO2) o 55 procent, dnes ve svém poselství o stavu unie hovořila předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Dosavadní plán počítal s omezením emisí o 40 procent.
Tuzemské firmy odmítají nový plán Evropské komise na snížení emisí CO216.9.2020 17:09 | PRAHA
(ČTK)
Zástupci českých podniků odmítají plán na snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030, který představila předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Požadují nejprve analýzy vnitrostátních energetických a klimatických plánů, jakož i dopadů pandemie koronaviru či brexitu.
Ekologické organizace mají navržený emisní závazek za nízký, ale přijatelný16.9.2020 15:14 | PRAHA
(ČTK)
Klimatická koalice považuje cíl snížit emise skleníkových plynů o 55 procent proti stavu z roku 1990 za nízký, ale přijatelný. Ideální by podle ní bylo navýšení na 65 procent. O tom, že by Evropská unie měla do deseti let snížit emise oxidu uhličitého (CO2) o 55 procent, dnes ve svém poselství o stavu unie hovořila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Dosavadní plán počítal s omezením emisí o 40 procent.
Analytici: Plán na snížení emisí si vyžádá změny v ekonomice16.9.2020 14:47 | PRAHA
(ČTK)
Snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030, jak ho v Bruselu představila předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová, je ambiciózní a bez dalších opatření může zatížit řadu ekonomik EU, včetně české. Proto bude pro jeho splnění nutná změna struktury ekonomiky. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK.
Šéfka Evropské komise navrhla zvýšit emisní závazek k roku 203016.9.2020 12:04 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská unie by měla do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 55 procent proti stavu z roku 1990. Ve svém poselství o stavu unie to řekla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová, která představila priority unijní exekutivy na příštích 12 měsíců. Unie by podle ní měla pojmout současnou koronavirovou krizi jako příležitost k nastartování takzvaného zeleného růstu a více než třetinu chystaného fondu obnovy směřovat do ekologických projektů. Dosavadní plán počítal s omezením emisí o 40 procent.
Čeští vědci a vědkyně vyzývají Uhelnou komisi české vlády k rychlému útlumu uhelných elektráren15.9.2020 12:49 | PRAHA
(Ekolist.cz)
83 českých vědců a vědkyň z oborů sahajících od medicínských věd přes klimatologii až po hydrobiologii, geofyziku či environmentální psychologii sepsali výzvu adresovanou členům a členkám Uhelné komise, poradnímu orgánu české vlády, který má letos rozhodnout o termínu ukončení těžby a spalování uhlí v Česku. Výzva požaduje, aby Uhelná komise vzhledem k závazkům vyplývajícím z Pařížské dohody i k rychle se prohlubující klimatické krizi zvolila ten nejrychlejší zvažovaný scénář konce uhlí v Česku. Informuje o tom Kamil Vlček coby neurovědec na Fyziologickém ústavu AV ČR a autor výzvy.
České firmy vůči ekologickým autům zdrženlivé, má je 14 procent firem15.9.2020 11:54 | PRAHA
(ČTK)
České společnosti jsou při využívání vozů na alternativní pohon stále zdrženlivé a upřednostňují vozy na benzin a naftu. Vozy na alternativní pohon mají ve vozovém parku tuzemských firem zhruba čtyřprocentní podíl, alespoň jedno auto s alternativními technologiemi má 14 procent firem. Evropský průměr je 34 procent. Jejich nákup brzdí vysoké ceny a slabá nabídka dobíjecích stanic. Vyplývá to z průzkumu leasingové společnosti Arval. Podle statistik je v Česku registrováno z celkového počtu 8,1 milionu aut zhruba 200 000 vozů na ekologický pohon.
V Grónsku se odtrhla část ledovce o rozloze poloviny Brna15.9.2020 01:36 | KODAŇ
(ČTK)
Na severovýchodě Grónska se odtrhla část ledovce o rozloze 113 kilometrů čtverečních, což je rozloha srovnatelná s polovinou Brna. Podle vědců citovaných agenturou AP je tání ledovců v Grónsku důkazem klimatických změn a přispívá k růstu hladiny oceánů. "Vypadá to na postupný rozpad největšího existujícího arktického ledovce," uvedl profesor Jason Box z Dánské a grónské národní geologické služby (Geus), která stav ledovců pravidelně monitoruje.
Vědci: Ledovec na nejvyšším vrcholu Dolomit může za 15 let zmizet14.9.2020 12:05 | ŘÍM
(ČTK)
Ambiciózní ekologický projekt Velké zelené zdi v Africe stagnuje14.9.2020 01:45 | ADDIS ABEBA
(ČTK)
Nejambicióznější projekt zalesnění na světě - africkou Velkou zelenou zeď - se zatím podařilo zrealizovat pouze ze čtyř procent, i když už uběhla více než polovina původně plánované doby, píše deník The Guardian. Velká zelená zeď je iniciativa států Africké unie zahájená v roce 2007. Cílem je vytvořit do roku 2030 přirozenou bariéru proti rozšiřující se Sahaře, což má být 7000 kilometrů dlouhý pás vegetace spojující Senegal na západním africkém pobřeží a Džibutsko na východě kontinentu.
Mořským želvám škodí nejen turisté, ale i změna klimatu12.9.2020 01:40 | NIKÓSIE
(ČTK)
K faktorům ohrožujícím mořské želvy přibyly klimatické změny. Organizace zabývající se ochranou těchto živočichů MEDASSET tvrdí, že dosud se dala za největší ohrožení považovat výstavba na pobřeží, rybolov a rozvoj cestovního ruchu. Teď jsou to i velmi časté bouře a změny výšky mořské hladiny, což čerstvě vylíhlým želvám znesnadňuje dostat se bezpečně do vody.
Extrémní požáry drtí západ USA. K jejich ničivosti přispěla klimatická krize11.9.2020 13:32 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Na západním pobřeží Spojených států se právě odehrávají jedny z nejničivějších požárů historie. Napříč americkým západním pobřežím hoří více než 85 rozsáhlých požárů a celá řada požárů menších. Zemřelo nejméně sedm lidí, tisíce domů shořelo. Desítky tisíc lidí musely opustit své domovy. Kvůli horkému a větrnému počasí se požáry rychle šíří.
Praha podpoří projekty týkající se změny klimatu 179 miliony korun11.9.2020 01:44 | PRAHA
(ČTK)
Pražský magistrát podpoří projekty městských částí týkající se změny klimatu částkou zhruba 178,5 milionu korun. Peníze budou sloužit na projekty v energetice, dopravě, takzvané cirkulární ekonomice a v adaptačních opatřeních na změnu klimatu. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Peníze vezme město z přebytku hospodaření z minulých let.
K plotu britského parlamentu se připoutaly ekologické aktivistky11.9.2020 01:13 | LONDÝN/PAŘÍŽ
(ČTK)
K plotu britského parlamentu se ve čtvrtek připoutalo 30 ekologických aktivistek s obnaženou hrudí. Ekologičtí aktivisté demonstrovali také v Paříži. Oznámila to agentura Reuters.
Ropný gigant BP vstupuje do odvětví větrných elektráren na moři10.9.2020 13:12 | LONDÝN/OSLO
(ČTK)
Britský ropný gigant BP vstupuje na trh s elektřinou, kterou vyrábějí větrné elektrárny na moři. Firma uvedla, že tak učiní prostřednictvím dohody o spolupráci s norskou energetickou skupinou Equinor. V rámci dohody zaplatí 1,1 miliardy dolarů (téměř 25 miliard Kč) za poloviční podíly ve dvou projektech Equinoru ve Spojených státech. Jde o první významný krok v transformaci BP a její snaze odklonit se od těžby ropy a plynu, uvedla agentura Reuters.
Je vzácná kareta pravá ohrožena globálními změnami víc než obyčejný jelen evropský?10.9.2020 05:16 | PRAHA
(Ekolist.cz)
O negativním vlivu globálních změn na celou řadu živočichů se všeobecně ví, většina z nás ale očekává, že jsou jimi ohroženy především vzácné druhy. Vědci z University of Edinburgh přicházejí s novou studií, která se vlivem právě těchto změn na velikost populací různých živočišných druhů zabývá a ukazuje, že naše očekávaní nemusí být vždy správná. Informuje o tom Univesity of Edinburgh.
OSN: Pandemie covidu-19 změny klimatu nezastavila9.9.2020 16:10 | ŽENEVA
(ČTK)
Koncentrace skleníkových plynů v atmosféře dosáhly letos rekordu, upozorňuje OSN ve své nové zprávě s tím, že pandemie nemoci covid-19 nemá na klimatické změny z dlouhodobého hlediska příliš dopad. Podle zprávy tak svět není na cestě k cíli udržet růst teploty pod dvěma stupni Celsia a co nejblíže k hodnotě 1,5 stupně ve srovnání s předindustriálním obdobím, jak se státy dohody v roce 2015 v Paříži.
Ledovce tají podle nejhoršího klimatického scénáře, upozorňuje studie9.9.2020 11:55 | LEEDS
(ČTK)
Tání ledových příkrovů v Grónsku a na Antarktidě odpovídá nejhoršímu možnému scénáři Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) ohledně zvyšování hladiny oceánů. Vyplývá to z nové studie publikované v magazínu Nature Climate Change, podle níž ledovce z Grónska a Antarktidy zvedly hladinu oceánů od roku 1992 o takřka 1,8 centimetru.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Klára Kocmanová: Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením a Piráti v Poslanecké sněmovně ho nepodpoří22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Česko potřebuje stabilní prostředí pro energetiku. Piráti nesouhlasí s návrhem Stanjury znovu snižovat slíbenou podporu obnovitelných zdrojůsouvisející kalendář akcí
27. listopadu 2024 (středa) 15:00 Volcanism in the Early Solar System (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 )
27. listopadu 2024 (středa) 18:00 Architektura ČSSR 58-89 (Filmy, videoprojekce a koncerty, Přednášky a diskuse, Praha 2 )
28. listopadu 2024 (čtvrtek) 09:00 - 16:00
Vzdělávání veřejné správy: Jak na zdravou krajinu na Opavsku (Konference, semináře, školení a stáže, Smolkov ) reklama |