Zprávy / KlimaStudie: Investice do odklonu od uhlí v Česku se v budoucnu vrátí12.11.2020 11:58 | PRAHA
(ČTK)
Významné investice do odklonu od využívání uhlí v Česku se v dlouhodobém horizontu vyplatí a vrátí, protože pomohou podnikům a domácnostem snížit jejich provozní náklady. Vyplývá to z aktuální studie možných cest k dekarbonizaci pro hlavní hospodářská odvětví v ČR, kterou vypracovala poradenské společnost McKinsey. ČTK ji má k dispozici.
Francouzský europoslanec drží hladovku kvůli klimatu12.11.2020 11:46 | BRUSEL
(ČTK)
Francouzský europoslanec Pierre Larrouturou ve středu zahájil třetí týden protestní hladovky, protože evropský rozpočet podle něj nevynakládá dostatečné prostředky na boj s klimatickými změnami, zdravotnictví a politiku zaměstnanosti. Larrouturou, zvolený v roce 2019, je členem socialistické frakce a zpravodajem k rozpočtu, píše AFP. K protestní hladovce se na jeden den připojilo již téměř 20.000 lidí.
Akademici: Města mají zásadní roli v ochraně klimatu11.11.2020 18:39 | PRAHA
(ČTK)
Města mají zásadní roli v ochraně klimatu. Realizací adaptačních opatření vůči změně klimatu mohou zvýšit připravenost měst a jejich obyvatel čelit zvyšování teplot, mimořádným výkyvům počasí, dlouhodobému suchu nebo lokálním záplavám. Dnes to na konferenci pořádané Komisí pro životní prostředí Akademie věd (AV) České republiky řekla Hana Müllerová z Centra pro klimatické právo a udržitelnost Ústavu státu a práva AV ČR.
Bílý dům odvolal šéfa federálního klimatického programu11.11.2020 11:43 | WASHINGTON
(ČTK)
Bílý dům odvolal z funkce klimatologa Michaela Kuperberga, který dohlížel na sestavování zprávy o vlivu klimatických změn na USA. Podle listu The Washington Post (WP) dostal v pátek Kuperberg pokyn, aby se vrátil na svou původní pozici na ministerstvu energetiky. List s odvoláním na zdroje z Bílého domu napsal, že Kuperberga odvolání šokovalo; v čele programu o výzkumu globální klimatické změny (USGCRP) byl od roku 2015 a měl jej vést až do sestavení příští zprávy v roce 2023.
Svaz: Na přechod tepláren na plyn jsou připraveny desítky miliard korun11.11.2020 11:42 | PRAHA
(ČTK)
Na přechod tepláren z uhlí na zemní plyn jsou připraveny desítky miliard korun, přeměně pomohou peníze z evropských fondů. První dotační výzvy budou vyhlášeny v prvním čtvrtletí příštího roku, uvedl Český plynárenský svaz (ČPS), který k tématu uspořádal on-line konferenci. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) už dříve řekl, že Česko má na transformaci energetiky připraveno víc než 100 miliard korun, také podle něj desítky miliard Kč zamíří právě do teplárenství.
Energetičtí odborníci: Spojené státy pod Bidenem zezelenají10.11.2020 10:59 | WASHINGTON
(ČTK)
Spojené státy pod vedením nového prezidenta Joea Bidena zezelenají a budou klást větší důraz na ekologii, klima a moderní energetické zdroje. Shodli se na tom tuzemští energetičtí odborníci a analytici, které oslovila ČTK. Biden podle nich bude ve svých vyjádřeních a rozhodnutích umírněnější než končící prezident Donald Trump. Část analytiků upozorňuje, že to ale v žádném případě neznamená, že by americká administrativa ztratila zájem o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech nebo přestala kritizovat stavbu plynovodu Nord Stream 2.
Vývoz ojetých automobilů je také globální problém10.11.2020 08:50 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zdánlivě nenápadný export ojetin do zahraničí stírá pozitivní přínos nových moderních nízkoemisních automobilů. Píše o tom Phys.org.
Voda nad zlato. Celodenní program pro studenty a učitele o souvislostech změny klimatu10.11.2020 07:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dopolední vzdělávací program pro učitele a studenty středních a vysokých škol se zaměřuje na vztah vody a změny klimatu. Odpolední blok pak nabízí metodické webináře pro učitele a studenty vysokých škol. Celodenní program je po registraci dostupný včetně promítání filmu Děkujeme za déšť. Dopolední blok bude volně přístupný na facebookovém streamu. Zahájení programu je v 9 hodin, první přednáška má začít v 9.30.
Podmořské lesy jsou neprávem opomíjeným úložištěm uhlíku9.11.2020 01:25 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Velká Británie se podobně jako desítky dalších zemí snaží zařídit, aby do roku 2050 naplnila podstatu Pařížské úmluvy, a dosáhla uhlíkové neutrality. Jedním z aplikovaných opatření se má na ostrovech stát i poměrně masivní zalesňování. Na své podmořské lesy ale zatím zapomněli. Píše o tom Conversation.
V Irsku předčasně našli časovou schránku uloženou v ledě Arktidy7.11.2020 15:09 | DUBLIN
(ČTK)
Časová schránka, nesoucí připomínky života na počátku 21. století a uložená v roce 2018 v arktickém ledu, nakonec svědectví budoucím generacím nepřinesla. Zato překvapila dva surfaře, kteří ji náhodou objevili na severozápadním pobřeží Irska, kam ji po odtání ledu zanesly mořské proudy, píše deník The Guardian.
Největší solární elektrárna světa má mít 120 km2. Elektřina půjde na export nejdelším podmořským kabelem7.11.2020 06:24 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Australský plán postavit největší fotovoltaickou elektrárnu na světě se posunul do další fáze. Minulý měsíc bylo oznámeno, kde bude 120 km2 solárních panelů stát. Informuje o tom Science Alert.
Dát se cestou obnovitelných zdrojů nebo jádra? Ke skutečnému snížení národní emisní bilance vede jen první směr6.11.2020 01:01 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jsou jaderné elektrárny dobrým řešením pro budoucnost? Pokud nás bude zajímat jen dekarbonizace stávající energetiky, odpověď zní – rozhodně ano. Jenže do úvahy je třeba vnést i komplexnější pohled na budoucnost energetických systémů. A pak už předchozí odpověď tak jednoznačná není. Píše o tom Conversation.
Se zalesňováním Afriky musíme opatrně, varují badatelé5.11.2020 20:52 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Afrika dostala od zbytku světa jednoduchou radu, jak bojovat proti klimatickým změnám. Výsadbou stromů. A podle všeho se ji snaží naplnit. Nicméně stávající způsob provedení naznačuje další problémy. Píše o tom Phys.org.
Strategii Volkswagenu by podle šéfa firmy lépe vyhovoval Biden5.11.2020 16:41 | FRANKFURT NAD MOHANEM
(ČTK)
Tůně, meandry a hospodaření s dešťovou vodou dominovalo ekologické soutěži4.11.2020 17:50 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nejlepší důkaz, že krajina, města, ale i samotné domy mohou fungovat lépe, když si budeme všímat měnících se podmínek klimatu a prostředí, je ukázat to na příkladech. Touto cestou jde soutěž Adapterra Awards, která oceňuje inspirativní opatření, které berou v úvahu klimatickou změnu. Dnes pořadatelé vyhlásili čtyři vítěze z 21 finálových projektů ukazujících, jak ochladit naše města a zadržovat vodu v krajině.
Obří kra odtržená od Antarktidy by mohla ohrozit tučňáky a tuleně4.11.2020 10:58 | LONDÝN
(ČTK)
V současnosti největší ledová kra na planetě známá pod názvem A-68 se posouvá k ostrovu Jižní Georgie, britskému zámořskému území v jižním Atlantském oceánu. Podle serveru BBC, který o tom informoval, existuje možnost, že ledový kolos, který je podobně velký jako Moravskoslezský kraj, uvízne u pobřeží ostrova o přibližně stejné velikosti. V tom případě by mohl vážně ohrozit tamní tučňáky a tuleně.
Západní Afrika může mít do konce století neúnosné horko3.11.2020 00:30 | DAKAR
(ČTK)
Pokud lidé nezačnou účinně bojovat proti klimatické změně, mohou průměrné teploty v západní Africe do konce století odpovídat současným hodnotám z nejteplejších dní. Model zveřejněný ve studii, kterou otiskl internetový odborný časopis Climatic Change, počítá s tím, že za 80 let mohou květnové teploty v této části světa dosahovat 50 stupňů Celsia. Platilo by to pro část Senegalu, Mauritánie, Mali, Nigeru a Čadu a mělo by to zásadní vliv na zdraví a život tamních obyvatel.
V Amazonii a mokřadech Pantanal opět vzrostl počet požárů2.11.2020 11:59 | BRASÍLIA
(ČTK)
V brazilské Amazonii opět vzrostl počet lesních požárů, minulý měsíc jich tam zaznamenali víc než dvojnásobek proti loňskému říjnu. Za deset měsíců letošního roku se počet požárů v této oblasti, označované za "zelené plíce planety", zvýšil proti loňsku o čtvrtinu. Loňský rok byl přitom pro amazonský deštný prales v tomto ohledu nejhorší za deset let. Nejnovější údaje zveřejnil v neděli brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE).
Navzdory snaze o ochranu přírody se její stav v EU nezlepšuje2.11.2020 05:19 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jednou za šest let si Evropská unie vyžádá od svých členských států zprávu o stavu a ochraně přírody na jejich území. Zajímá se o evropsky významnou přírodu – tedy druhy a stanoviště, která jsou vzácná a chráněná v evropském měřítku, které může být občas odlišného od toho národního. Ze zaslaných informací pak vytvoří souhrnnou zprávu o stavu přírody v EU. A nedávno uveřejněná zpráva za roky 2013–2018 nepřináší příznivé zprávy.
Nizozemsko asi nesplní své klimatické cíle, tvrdí poradní orgán2.11.2020 00:29 | AMSTERODAM
(ČTK)
Nizozemsko, které je jedním z největších znečišťovatelů v Evropské unii, v tomto desetiletí patrně nesplní své vlastní cíle ohledně omezování emisí skleníkových plynů. Podle agentury Reuters to oznámila hlavní vládní poradenská společnost pro otázky životního prostředí (PBL). Emise se podle ní do roku 2030 sníží jen o 34 procent oproti hodnotám z roku 1990. To je podstatně méně než vládou ohlášených 49 procent.
Katastrofy v Austrálii budou kvůli změnám klimatu čím dál častější30.10.2020 14:52 | CANBERRA
(ČTK)
Thunbergová kvůli covidu povede klimatickou kampaň zase online30.10.2020 13:11 | STOCKHOLM
(ČTK)
Profesoři klimatologie mají větší uhlíkovou stopu než jiní akademici. Častěji létají29.10.2020 01:56 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Kovářova kobyla chodí bosa, v továrně na žárovky pracují potmě. A když přijde na cestování klimatologů? Jejich vlastní uhlíková stopa silně překonává ostatní univerzitní akademiky. Píše o tom Phys.org.
Ocenění za komunikaci globální změny klimatu patří Ondráši Přibylovi a jeho Faktům o klimatu27.10.2020 16:30 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Cenu za komunikaci globální změny klimatu 2020 obdržel teoretický fyzik, lektor, mediátor a konzultant Ondráš Přibyla stojící za skupinou Fakta o klimatu. Informační centrum OSN v Praze a Učená společnost České republiky chce udílením tohoto ocenění přispívat k osvětě a kultivaci věcné a na současném poznání založené diskusi o klimatické změně. Letos byla cena udělena podruhé, prvním laureátem se loni stal klimatolog Radim Tolasz.
Afrika je v souvislosti s klimatickými změnami výjimečně zranitelná, upozorňuje OSN27.10.2020 11:55 | ŽENEVA
(ČTK)
I když průměrné teploty se na africkém kontinentu zvyšují podobným tempem jako v jiných částech světa, Afrika je v kontextu klimatických změn výjimečně zranitelná, uvedla podle agentury Reuters Světová meteorologická organizace (WMO). Záplavy, sucha, teplejší počasí a invaze sarančat tvrdě dopadají na Afriku a horší časy pokud jde o zásobování potravinami, hospodářství a zdraví obyvatel má kontinent teprve před sebou, upozornila tato specializovaná organizace OSN.
Starosta Nových Heřminov chce novou diskusi o potřebě přehrady27.10.2020 00:10 | NOVÉ HEŘMINOVY
(ČTK)
Ludvík Drobný, starosta Nových Heřminov na Bruntálsku, které mají zčásti ustoupit stavbě plánované přehrady, chce znovu otevřít diskusi o potřebě vodního díla. Jeho stavba má začít v roce 2025. Zároveň nesouhlasí s tvrzením Povodí Odry, že pokud by přehrada již stála, pomohla by mnohem lépe zvládnout povodňovou situaci na řece Opavě v polovině října. Drobný to řekl ČTK.
Znečišťující ojetá auta končí v rozvojových zemích26.10.2020 14:55 | ŽENEVA
(ČTK)
Miliony vysoce znečišťujících ojetých vozů se z bohatých států dostávají do rozvojových zemí, upozorňuje podle serveru BBC zveřejněná zpráva Programu OSN na ochranu životního prostředí (UNEP). Tyto automobily způsobují dopravní nehody a značně přispívají k změnám klimatu, konstatuje studie a vyzývá exportní i importní státy, aby přijaly potřebné regulace pro zastavení jejich přílivu.
Ekologického oskara letos získal Hostětín ze Zlínského kraje26.10.2020 11:59 | PRAHA
(ČTK)
Ekologického oskara letos získala obec Hostětín ze Zlínského kraje. Porota ocenila to, že dlouhodobě klade důraz na trvale udržitelný rozvoj s co největší šetrností k životnímu prostředí. Obec aktivně využívá místních zdrojů a obnovitelných energetických surovin. Výsledky soutěže Energy Globe ČR v České televizi oznámili její organizátoři.
Japonský premiér chce dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 205026.10.2020 11:54 | TOKIO
(ČTK)
Japonský premiér Jošihide Suga se přihlásil k závazku dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality, tedy rovnováhy mezi emisemi uhlíku a jejich pohlcováním z atmosféry. Opatření podle něj představuje příležitost pro ekonomický růst, nikoliv hrozbu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se jedná o zásadní změnu v japonském přístupu vůči klimatickým změnám.
Tání ledovců může ohrozit světová velkoměsta jako New York, Tokio či Londýn26.10.2020 00:17 | ŘÍM
(ČTK)
Tání ledovců v Antarktidě může ohrozit i města New York, Tokio či Londýn. Simulace vědců z německé Postupimi potvrzují, že pokračuje velmi pomalý, ale neúprosný proces: v případě růstu teplot o čtyři stupně Celsia ve srovnání s předindustriální dobou se úroveň moře zvedne o šest a půl metru, píše italský deník La Repubblica.
|
související Nejčtenější článkysouvisející komentáře nejnovější nejčtenějšíVeronika Murzynová14.1.2025 Přebytečná elektřina by mohla pomoci spotřebitelům. Kvůli absenci legislativy ji Česko nesmyslně maří
související rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy13. ledna 2025 | MŽP ČR
MŽP ČR: Ministr Hladík navštívil Liberecko. Debatoval se starosty a ve sklárně Crystalex se zúčastnil představení projektu na modernizaci provozu financovaného i z dotací MŽP10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzitysouvisející kalendář akcí
16. ledna 2025 (čtvrtek) 10:00 Archihrátky: Malé kroky pro lepší města (Dílny a workshopy, Praha 2 )
16. ledna 2025 (čtvrtek) 14:00 Archihrátky: Malé kroky pro lepší města (Dílny a workshopy, Praha 2 )
17. ledna 2025 (pátek) 09:30 - 11:00
Dopoledne se zvířaty (Dílny a workshopy, Praha 10 ) reklama |