https://ekolist.cz/cz101/zpravodajstvi/zpravy?kategorie=Odpady
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zprávy / Odpady

Praha koupí nelegální skládku, uloží na ni kal z rybníků

24.6.2019 00:36 | PRAHA (ČTK)
Foto: Hugo Charvát / Ekolist.cz Hlavní město koupí za téměř 22 milionů korun nelegální skládku o rozloze 100 metrů čtverečních na pomezí Radotína a Slivence. Pozemky plánuje využít pro uskladnění kalů, které vznikají při odkalování rybníků. Odkup schválili minulý týden pražští zastupitelé. Skládka původně vznikla při stavbě Pražského okruhu, u kterého se nachází.více

Do Vltavy v Praze unikla z lodi nafta, šíření zabránili hasiči

24.6.2019 00:29 | PRAHA (ČTK)
foto: Policie ČR/ TwitterZhruba 60 litrů nafty uniklo v sobotu odpoledne z lodi do Vltavy v Praze poblíž Rašínova nábřeží. Na řece se vytvořila zhruba 300 metrů dlouhá skvrna. Pražští hasiči položili plovoucí pásy, které naftu nasakují a zamezují jejímu dalšímu šíření po hladině, a zasypali ji sorbentem, uvedli na twitteru. Únikem se zabývá policie, napsala na twitteru.více

Safe Diesel rozšířil žalobu kvůli Dieselgate o dalších 685 lidí

24.6.2019 00:11 (ČTK)
foto: Vytautas Kielaitis / ShutterstockSpolečnost Safe Diesel, která zastupuje české spotřebitele poškozené kauzou Dieselgate, rozšířila žalobu o dalších 685 vlastníků dotčených vozidel z koncernu Volkswagen (VW). Celkem tak ve sporu zastupuje už 4005 klientů a pro každého z nich nárokuje odškodné 220.000 Kč. Firma to v pátek oznámila v tiskové zprávě. více

Z plastu mohou být čluny, ze žvýkaček boty Video

23.6.2019 01:00 (ČTK)
foto: Al Jazeera English / youtube.comPlanetu ohrožuje plastový odpad, každý rok ho v oceánech skončí 12 milionů tun. Kamerunec Ismael Essoume a Britka Anna Bullusová pro plast nabízejí nové použití. První z nich staví čluny z plastových lahví odklizených z řek, Bullusová dokáže dát novou podobu použité žvýkací gumě - její firma z ní vyrábí kelímky na kávu, boty nebo kroužky ke klíčům. Informuje o tom server stanice Al-Džazíra.více

Firma v Německu uvařila pivo z odpadní vody

23.6.2019 00:50 | BERLÍN (ČTK)
foto: ion-bogdan dumitrescu / Flickr.comVodohospodářská a technologická společnost Xylem ze západoněmeckého Herfordu představila pivo uvařené z odpadní vody. Zakoupit si ho ale možné nebude, sloužit bude totiž k reklamním účelům jako ukázka recyklačních možností. Agentura DPA poznamenala, že myšlenka vaření chmelového nápoje z odpadní vody není nová, neboť obdobné projekty se uskutečnily již v USA a také v takové pivní zemi, jakou je Česká republika.více

Studie: Vozidla bez řidiče mohou způsobit větší přetížení měst

22.6.2019 00:59 (ČTK)
foto: MichaelGaida / pixabay.comPříchod samořízených taxíků i soukromých vozů s autonomním řízením do ulic může vést k většímu přetížení městské dopravy, pokud nebude správně regulována. K tomuto závěru dospěla studie Spolkové vysoké školy technické v Curychu financovaná Spolkovým silničním úřadem.více

V Německu je záchrana potravin z popelnic nelegální

21.6.2019 00:30 (ČTK)
foto:  Foerster / commons.wikimedia.orgVyzbrojen čelní svítilnou a tvář zakrytou kapucí se Andrea v noci protahuje pod mohutnou mříží chránící přístup do zadního traktu berlínského supermarketu. Několik kroků a dosahuje svého cíle: kontejneru plného ještě poživatelných potravin. Píše o tom agentura AFP.více

Praha zaplatí za svoz bioodpadu v budoucnu 226 milionu Kč

21.6.2019 00:20 | PRAHA (ČTK)
foto: Aleksandar Mijatovic / ShutterstockPražský magistrát za svoz bioodpadu v letech 2020 až 2026 zaplatí 226,13 milionu korun. Praha využije opční právo smlouvy s konsorciem Pražské odpady 2016-2025. Rozhodli o tom včera pražští zastupitelé. Od schváleného kroku si město slibuje zlevnění svozu bioodpadu pro obyvatele až o polovinu. Možnost celoplošného sběru bioodpadu městu ukládá zákon, využití kontejneru na bioodpad nebude pro Pražany povinné. Město zároveň zvažuje zdražení svozu komunálního odpadu.více

Povinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty zrušeno nebude

20.6.2019 00:30 | PRAHA (ČTK)
foto:  Ratchapoln / Shutterstock.comPovinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty zrušeno nebude. Sněmovna návrh čtyř desítek poslanců v čele s Piráty odmítla už v prvním kole projednávání v souladu s postojem vlády, byť téměř nejtěsnější většinou. Vládní koalici ANO a ČSSD pomohly až na druhý pokus hlasy části poslanců KSČM.více

Britský umělec nechá lidi vyzkoušet, jak se dýchá v Pekingu

20.6.2019 00:25 | LONDÝN (ČTK)
foto:  Michael PinskyBritský umělec Michael Pinsky vymyslel originální způsob, jak upozornit na chronicky špatnou kvalitu ovzduší v některých světových velkoměstech, a v rámci svého projektu nechá lidi vyzkoušet, jak se dýchá ve smogem zamořeném Pekingu, Sao Paulu nebo Dillí. V Manchesteru instaloval pětici propojených stanových kupolí, v nichž pomocí přístrojů přesně replikuje složení vzduchu, v němž tamní obyvatelé žijí.více

Madrid zruší omezení pro vjezd neekologických aut do centra města

20.6.2019 00:22 (ČTK)
foto: Paolo Bona / Shutterstock.comNové pravicové vedení madridské radnice zruší omezení pro vjezd neekologických aut do centra španělské metropole, které je v platnosti teprve od loňského listopadu. Madrid se stane prvním evropským městem, které takové opatření odvolá, uvedl list El País. Evropská komise varovala, že Španělsko může čelit postihu, pokud nesplní normy pro znečištění ovzduší.více

Studenti v září upřesní své požadavky pro ochranu klimatu

20.6.2019 00:20 | PRAHA (ČTK)
foto: Petr Vrabec / Fridays for FutureStudenti, kteří v Česku organizují demonstrace za boj proti klimatickým změnám s celosvětovou iniciativou Fridays for Future, chtějí přes prázdniny vypracovat seznam požadavků, které budou prosazovat. Představit by ho chtěli během týdenní protestní akce v druhé polovině září. Na včerejším kulatém stolu společností SKAV a EDUin k tématu klimatických změn to řekla jedna ze zástupkyň stávkujících studentů Anna Mezgerová.více

Hlučínská radnice odmění obyvatele za zaplacení poplatku za odpad

20.6.2019 00:11 (ČTK)
foto: Maaark / PixabayRadní Hlučína na Opavsku odmění obyvatele za včasné zaplacení poplatku za odpad ve výši 550 korun. Mohou získat levnější celosezonní vstupenku do místního Sportovně rekreačního areálu. Úředníci evidují kolem 13.000 poplatníků, každý rok poplatek ve městě nezaplatí více než 1000 lidí. Řekla to mluvčí města Kristina Neničková.více

STAN chce sloučit ministerstva zemědělství a životního prostředí

20.6.2019 00:08 | PRAHA (ČTK)
foto: Hugo Charvát / Ekolist.czPoslanci Starostů a nezávislých (STAN) chtějí sloučit ministerstva zemědělství a životního prostředí. Je to součástí jejich legislativního balíčku proti suchu, který včera představili na tiskové konferenci ve Sněmovně. Kromě novely kompetenčního zákona obsahuje například návrhy na změnu zákona o dani z nemovitých věcí nebo novely vodního zákona a zákona o odpadech.více

Mostar v Bosně zaplavuje smetí, lidé zablokovali vjezd ke skládce

19.6.2019 00:30 (ČTK)
foto: US Embassy Sarajevo / twitter.comUlice bosenského Mostaru se plní neodvezenými odpadky, obyvatelé města totiž zablokovali příjezd k jediné skládce. Ta podle nich představuje nebezpečí pro životní prostředí i pro lidské zdraví, uvedla včera agentura AP. Mostar je jedním z hlavních turistických cílů v Bosně a Hercegovině. Píše o tom například Daily Echo.více

Praha chce o 30 procent zdražit svoz odpadu a převzít odvoz bioodpadu

19.6.2019 00:14 | PRAHA (ČTK)
foto: Jana Půlpánová / EnvirostylPražský magistrát připravuje novelu vyhlášky, která zvedne cenu za svoz směsného odpadu o 30 procent a zároveň zavede službu svozu bioodpadu za nižší cenu. Vyplývá to z informačního tisku, který v pondělí dostali na stůl pražští radní. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru. Svoz bioodpadu by se měl oproti cenám, za které si nyní můžou lidé sami službu objednat u Pražských služeb, zlevnit o polovinu.více

ČIŽP dala pokutu 150.000 za nedovolené skladování dřevního odpadu

19.6.2019 00:08 | PLZEŇ (ČTK)
foto:  ČIŽPČeská inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila pokutu 150.000 korun firmě GSIS Production z Dýšiné u Plzně. Výrobce pelet nedovoleně skladoval dřevěný odpad na venkovní ploše v rozporu s provozním řádem. V pondělí to řekla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. Výrobce se neodvolal, sankce nabyla právní moci, ale pokuta ještě zaplacena nebyla.více

Radní Prahy schválili závazek do roku 2030 snížit CO2 o 45 procent

18.6.2019 02:12 | PRAHA (ČTK)
foto: Martin Singr / Ekolist.czVedení hlavního města přijalo závazek, že do roku 2030 sníží emise CO2 na území metropole o 45 procent. Do roku 2050 má být město bezuhlíkové. Plán konkrétních opatření by měl být hotov do září příštího roku. Radní včera také schválili akční plán, podle kterého město v tomto a následujícím volebním období vysadí milion stromů, a memorandum s policií ohledně kontrol technického stavu vozidel. Stav klimatické nouze již vyhlásilo několik městských částí.více

Vláda schválila aktualizaci plánu na pomoc krajům po těžbě uhlí

18.6.2019 00:31 | PRAHA (ČTK)
foto: Karelj / commons.wikimedia.orgÚstecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj, tedy regiony, které poškodila těžba uhlí, budou moci využít na svou obnovu až 10,1 miliardy korun. Vláda včera schválila aktualizaci plánu Re:Start na roky 2019 až 2030, v němž navrhuje 16 nových opatření. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které návrh předkládá, počítá s tím, že 92 procent budou tvořit evropské dotace. Kabinet odsouhlasil i postup při zaplavování bývalých hnědouhelných dolů, týkat se v budoucnu má jam po dolech ČSA a Vršany.více

Pentagon má stejné emise jako Švédsko nebo Portugalsko

17.6.2019 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Foto: NASA / commons.wikimedia.orgKdyby Spojené státy americké měly zájem snížit své národní emise, jedna spolehlivá možnost k úsporám by tu byla. Stačilo by utáhnout kohout financování armády. Jen činnost Pentagonu, tedy Ministerstva obrany, totiž produkuje tolik emisí, kolik nezvládne ani celé Švédsko nebo třeba Portugalsko dohromady. Píše o tom Independent.více

Německo podpoří cíl EU snížit emise CO2 do roku 2050 na nulu

17.6.2019 00:32 (ČTK)
foto: Gregory Heath / CSIRONěmecko podpoří cíl Evropské unie do roku 2050 snížit čisté emise oxidu uhličitého (CO2) na nulu. Vyplývá to z uniklých dokumentů, do nichž měl možnost nahlédnout list Financial Times (FT). S podporou Berlína se zvyšuje pravděpodobnost, že představitelé EU dospějí na jednání v tomto týdnu k dohodě.více

Ekologičtí aktivisté odložili protest na letišti Heathrow

17.6.2019 00:19 (ČTK)
foto: graceful / pixabay.comSkupina ekologických aktivistů odložila plán s pomocí dronů zablokovat provoz na londýnském letišti Heathrow. Vypracovala novou taktiku, aby zmírnila obavy veřejnosti o bezpečnost. Akci, k níž se chystali v úterý 18. června, chtějí provést až po skončení léta, napsala agentura Reuters.více

Ekologické spolky kritizují návrh plán zlepšování ovzduší v Praze

17.6.2019 00:15 | PRAHA (ČTK)
foto: www.eu-uhi.euNávrh aktualizace pražského programu zlepšování kvality ovzduší, který připravuje ministerstvo životního prostředí, podle zástupců ekologických organizací dostatečně neformuluje požadavek na snížení motorové dopravy. Novinářům to minulý týden řekli zástupci asociace Zelený kruh, která sdružuje spolky zabývající se životním prostředím. Velkou část stávajícího plánu, který byl schválen v roce 2016, loni zrušil soud na základě napadení ze strany organizace Frank Bold, která je členem Zeleného kruhu. Doprava v metropoli způsobuje většinu znečištění.více

Lidé týdně zkonzumují 5 gramů plastů, uvádí studie

14.6.2019 00:40 (ČTK)
foto: Rich Carey / ShutterstockČlověk za týden průměrně vypije a sní pět gramů plastu, což je ekvivalent kreditní karty, tvrdí studie Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Podle vědců lidé týdně zkonzumují 2000 částeček umělé hmoty menších než 1 milimetr, 90 procent jich pochází z vody. Část plastů přijmeme i z piva, soli, nebo korýšů. O problému píše například CNN.více

Haldy v česko-polském příhraničí škodí ovzduší méně, než se čekalo

14.6.2019 00:15 | OSTRAVA (ČTK)
foto: Petr Štefek / Wikimedia CommonsHaldy v česko-polském příhraničí, které jsou dosud termicky aktivní, škodí ovzduší méně, než se čekalo. V jejich emisích mají největší zastoupení uhlovodíky, které jsou nejméně škodlivé, těch nejrizikovějších je naopak minimum. Novinářům to včera řekli vedoucí dvouletého česko-polského výzkumu škodlivin z hald Václav Dombek z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava a Leszek Drobek z Hlavního báňského institutu v polských Katovicích.více

Nejlepší systém třídění odpadů z obalů má v Česku Beroun

14.6.2019 00:11 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
foto: worradirek / ShutterstockNejlepší systém sběru a třídění odpadů z obalů měl loni v Česku středočeský Beroun. Zvítězil v 15. ročníku soutěže O křišťálovou popelnici, jejíž výsledky byly vyhlášeny v Hradci Králové na konferenci Odpady a obce 2019. Oznámili to organizátoři soutěže. Do soutěže pořádané firmou Eko-kom, která organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů, bylo zapojeno přes 6100 měst a obcí.více

Vláda chce Británii do roku 2050 zbavit skleníkových plynů Video

13.6.2019 00:20 (ČTK)
foto: terimakasih0 / PixabayBritská vláda se chystá schválit závazek, podle kterého by se země v polovině tohoto století zcela zbavila skleníkových plynů přispívajících k oteplování planety. Premiérka Theresa Mayová hodlá před svým odchodem z funkce docílit toho, aby se její země stala prvním větším státem s takovým cílem. Informovala o tom včera stanice BBC.více

Malešická spalovna za 700 milionů vyměnila první ze čtyř kotlů

13.6.2019 00:08 | PRAHA (ČTK)
foto:  Pražské služby - nepřEKOnatelný servis / facebook.comMalešická spalovna za 700 milionů korun vyměnila první ze čtyř kotlů, ve kterých se spaluje pražský odpad. Chce je vyměnit všechny, s dalším se začalo. Celková investice do modernizace spalovny bude zhruba 2,8 miliardy. Nové kotle mají nižší emise a vyšší účinnost. Novinářům to včera sdělili zástupci městské firmy Pražské služby (PSAS), která spalovnu spravuje, a hlavního města. Provoz v Malešicích začal v roce 1998 a nyní má kapacitu asi 330.000 tun odpadu ročně.více

Včely samotářky si hnízdní komůrky postavily jen z plastu. Podle vědců to není nutně špatná zpráva

12.6.2019 01:47 | PRAHA (Ekolist.cz)
Foto: USGS Bee Inventory and Monitoring LabVčely pro stavbu hnízd využívají nejrůznější materiály. Argentinské vědce nicméně překvapilo, když v hnízdních dutinách našli výplň jen z plastových materiálů. Těch je v přírodě zdá se dostatek: plastové odpady se zachytávají na plotech a křoviscích. Vědci z argentinského Národního zemědělského technologického institutu o tom informovali v odborném magazínu Apidologie.více

Část lidí v Palmě de Mallorca nechce velké výletní lodě Video

12.6.2019 00:45 (ČTK)
foto:Dvě desítky ekologických a občanských sdružení ve městě Palma de Mallorca včera zahájily kampaň za omezení provozu velkých výletních lodí, které přivážejí na ostrov mnoho turistů. Podle stěžovatelů to neúnosně zatěžuje město odpadem. Uvedla to agentura AFP. Proti cestám turistů na velkých plavidlech se bouří také někteří lidé v Benátkách, kde se proti tomu konal v sobotu protest.více
| 1 | .. | 99 | | 101 | | 103 | .. | 201 |
reklama


Pražská EVVOluce

související kalendář akcí

23. června 2026 (úterý) 10:00 - 13:00
Zelený Velký mlýn - přesazujeme spolu! (Ostatní, Praha 8 )
23. června 2026 (úterý) 17:00 - 19:00
Posezení nad květináčem (Ostatní, Praha 1 )
24. června 2026 (středa) 08:30 - 19:30
VědaFest (Festivaly a slavnosti, Praha 7 )
 
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist