Zprávy / EnergetikaChrudim podpořila vznik spalovny komunálního odpadu v Opatovicích23.6.2023 11:10 | CHRUDIM
(ČTK)
Česko zaostává v rozvoji vodíkové mobility, firmy vyzvaly stát k větší podpoře23.6.2023 01:07
(ČTK)
Česko zaostává v rozvoji vodíkové mobility. V zemi jsou dosud tři plnící stanice na vodík, oproti tomu například v sousedním Německu jich je více než 100 a rychle přibývají další. Podle výrobců a distributorů vodíku a vozidel stát nemá propracovanou strategii pro využití vodíků v dopravě i hospodářství. Zástupci čtyř nadnárodních firem, které společně vytvořily Iniciativu vodíkové mobility, proto vyzvali vládu k aktivní podpoře rozvoje vodíkové infrastruktury v zemi, například podporou výstavby plnících stanic nebo úpravami legislativy.
K Platformě proti hlubinnému úložišti se připojily další čtyři obce, má 56 členů23.6.2023 00:37
(ČTK)
K Platformě proti hlubinnému úložišti se připojily další čtyři obce z míst zvažovaných pro tuto stavbu. Jde o Rudíkov, Oslavičku a Hodov z lokality Horka na Vysočině a Malý Bor z území Březový potok na Klatovsku. Platforma tak má 56 členů. Připojí se k ní ještě také nový spolek Satis z území Janoch na Českobudějovicku, který je ve fázi registrace. K posílení vedla frustrace z postupu státních orgánů, uvedla platforma.
Vavrouškovu cenu za celoživotní přínos získal publicista Pavel Bezouška, autor pořadu Nedej se!22.6.2023 21:26 | PRAHA
(ČTK)
Cenu Josefa Vavrouška za celoživotní přínos získal publicista Pavel Bezouška, který založil investigativní pořad Nedej se! o životním prostředí. Cena za výjimečný počin pro životní prostředí patří Ondřeji Přibylovi, zakladateli Fakt o klimatu. "Eko-zásek roku" určený lidem do 26 let letos porotci udělili studentovi Ondřeji Žákovi, který pomáhá uklízet přírodu ve své rodné obci Hrušky na Břeclavsku. Ceny dnes ve Valdštejnském paláci v Praze předala Nadace Partnerství.
Aktivisté obsadili na protest proti prodloužení těžby rypadlo v dole Bílina Aktualizováno22.6.2023 21:05 | BÍLINA
(ČTK)
Sedm aktivistů z Česka, Polska a Německa dnes na několik hodin obsadilo rypadlo v hnědouhelném dole Bílina na Teplicku. Protestovali tak proti prodloužení těžby, které mají Severočeské doly, jež patří pod skupinu ČEZ, od Obvodního báňského úřadu do roku 2035. Původně chtěli na rypadle zůstat minimálně 24 hodin, nakonec ho opustili už odpoledne kvůli hrozbě extrémních bouřek. Policie nikoho nezadržela, báňský úřad ale aktivistům uložil pokutu. Důl nejprve přerušil činnost, čímž mu vznikla finanční ztráta. Postupně ale provoz obnovil ještě před tím, než aktivisté velkostroj opustili.
Zelenskyj varuje svět před ruským teroristickým útokem na jadernou elektrárnu22.6.2023 13:27 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na svém facebookovém kanálu informoval, že podle ukrajinské rozvědky zvažuje Rusko teroristický útok na Záporožskou jadernou elektrárnu, v jehož důsledkem by byl únik radiace. "Mají pro to vše připraveno," říká ukrajinský prezident. "Nikde by nemělo dojít k teroristickým útokům na jaderné elektrárny. Tentokrát by to nemělo být jako s přehradou Kachovka - svět byl varován, takže svět může a musí jednat," říká Volodymyr Zelenskyj. Podle včerejšího prohlášení generálního ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafaela Mariana Grossiho si agentura je vědoma zpráv o minách. Podle něho by hlavní bezpečnostní funkce elektrárny neměly být ovlivněny.
Ekologické organizace žádají rozhodnutí o emisích pro elektrárnu Chvaletice21.6.2023 18:26 | PARDUBICE
(ČTK)
Hnutí Duha a další ekologické organizace a spolky vyzvaly ministerstvo životního prostředí, aby krajskému úřadu v Pardubicích odebralo řízení o změně integrovaného povolení pro elektrárnu Chvaletice a samo rychle rozhodlo. Elektrárna stále nezískala pravomocnou výjimku z emisních limitů pro oxidy dusíku a rtuť, před rokem ji zrušil soud. Přísnější normy přitom platí od srpna 2021. Zároveň organizace připravují žalobu na krajský úřad, pokud by výzvy ministerstvu nepomohly, uvedly v tiskové zprávě. Krajský úřad uvedl, že postupuje bez zbytečného odkladu, rozhodnout by chtěl po 22. červnu. Elektrárna zatím testuje novou technologii na snížení emisí rtuti, uvedl její mluvčí.
ECA: EU hrozí, že neuspěje ve snaze stát se globální mocností ve výrobě baterií20.6.2023 01:41
(ČTK)
Evropské unii hrozí, že neuspěje ve své snaze stát se globální mocností ve výrobě baterií. Hlavní překážkou zůstává nedostatečný přístup k potřebným surovinám spolu s rostoucími náklady a ostrou světovou konkurencí. Vyplývá to ze zprávy Evropského účetního dvora (ECA). Zpráva varuje, že EU by tak nemusela dosáhnout svých klimatických cílů. Plány EU jsou totiž ve velké míře závislé na přechodu k elektromobilům poháněným pomocí baterií, píše agentura Reuters.
Průměrný nájezd elektromobilů byl loni vyšší než u benzinových aut19.6.2023 11:13
(ČTK)
Norsk Hydro jako první na světě vyrobila hliník s využitím zeleného vodíku19.6.2023 01:12
(ČTK)
Společnost Norsk Hydro vyrobila jako první na světě várku hliníku s využitím zeleného vodíku. Je to první krok směrem k dekarbonizaci produkce tohoto kovu, uvedla firma ve svém prohlášení.
Správa úložišť představila v Pošumaví průzkum vytipovaných úložišť19.6.2023 00:37 | HORAŽĎOVICE
(ČTK)
Tým více než 20 expertů Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) minulý týden v Horažďovicích na Klatovsku představil veřejnosti chystané geologické práce v lokalitách vytipovaných pro stavbu hlubinného úložiště radioaktivních odpadů. Pracovníci správy odpovídali na dotazy obyvatel obcí z pošumavské lokality Březový potok, která je jednou ze čtyř uvažovaných lokalit. Kde úložiště vznikne, má být jasné do roku 2028, začít fungovat má v roce 2050. Obce dál u sebe úložiště nechtějí.
Švýcaři v referendu schválili návrh zákona o uhlíkové neutralitě i vyšší daň18.6.2023 18:46 | BERN
(ČTK)
Švýcaři dnes v referendu schválili návrh zákona usilující o dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Obyvatelé této alpské země rovněž schválili zvýšení daně z příjmu velkých podniků. Pro klimatický návrh hlasovalo 59,1 procenta zúčastněných a pro novou sazbu daně 78,5 procenta. Vyplývá to z konečných výsledků, které zveřejnil server Neue Zürcher Zeitung (NZZ).
V Temelíně se vylíhlo mládě kriticky ohroženého sokola stěhovavého17.6.2023 00:52 | TEMELÍN
(ČTK)
V jaderné elektrárně Temelín se nedávno vylíhlo mládě sokola stěhovavého, dostalo jméno Laura. Sokolí pár jej na svět přivedl v budce na druhé nejvyšší stavbě v areálu, stometrovém ventilačním komíně. Stav mláděte zkontroloval ornitolog, který jej také okroužkoval. Na záchraně sokola stěhovavého spolupracuje ČEZ s ornitology od roku 2011, informoval temelínský mluvčí Marek Sviták. Sokol stěhovavý je kriticky ohroženým druhem. V Česku se sleduje asi 120 pravidelně hnízdících párů těchto dravců.
Lidé si mohou prohlédnout vodní elektrárnu Lipno, 160 metrů pod hladinou nádrže17.6.2023 00:30 | LIPNO NAD VLTAVOU
(ČTK)
MŽP vyzvalo správu úložišť, aby doplnila žádosti k průzkumům pro úložiště16.6.2023 10:09 | JIHLAVA/PRAHA
(ČTK)
Ministerstvo životního prostředí přerušilo řízení o stanovení průzkumného území ve třech ze čtyř území uvažovaných pro stavbu hlubinného úložiště a požádalo Správu úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) o doplnění jí podaných žádostí. Řízení bylo přerušené v lokalitách Horka, Janoch a Březový potok, stejný postup ministerstvo připravuje také pro Hrádek. K zaslání výzvy k doplnění žádosti ministerstvo přistoupí v nejbližších dnech, uvedla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Lucie Ješátková. Obce se úložišti dlouhodobě brání.
Skupina odborníků radí Evropské unii snížit emise až o 95 procent do roku 204016.6.2023 01:40
(ČTK)
Skupina vědců a odborníků doporučuje Evropské komisi, aby do roku 2040 snížila emise skleníkových plynů až o 95 procent ve srovnání s úrovní z roku 1990, píše agentura Reuters. Dosažení takového cíle si podle skupiny 15 odborníků vyžádá rozsáhlé investice do obnovitelných zdrojů, nahrazení fosilních paliv takzvaným zeleným vodíkem či přechod energeticky nejnáročnějších průmyslových odvětví na elektrickou energii.
Přechod k uhlíkové neutralitě Česka si vyžádá 3,2 bilionu korun15.6.2023 10:45 | OTTAWA
(ČTK)
ČR bude muset do transformace na bezuhlíkovou ekonomiku do roku 2050 investovat 3,2 bilionu korun. Vyplývá to ze studie, kterou dnes představily poradenská firma Boston Consulting Group a Aspen Institute. S investicemi je podle ní potřeba začít okamžitě a musí se zaměřit na podporu technologií, které lze vyvážet do ostatních zemí. Jedině tak si ČR v konkurenci evropských států udrží silnou pozici a vysokou životní úroveň obyvatel, uvedli autoři studie.
Hackathon MŽP má tři vítěze, zabývali se umístěním slunečních a větrných elektráren15.6.2023 01:16 | PRAHA
(ČTK)
Datovými podklady, komunikací i zjednodušením legislativy se zabývaly týmy, které v Praze vyhrály soutěž o vytvoření inovativního řešení umístění slunečních a větrných elektráren. Hackathon s názvem Kam s obnovitelnými zdroji? pořádalo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Výstupy týmů, které ocenilo, využije ministerstvo k dalšímu nastavování takzvaných go-to zón.
Výzkum: Přechod k obnovitelným zdrojům zaostává v odvětví paliv a vytápění14.6.2023 10:30 | SINGAPUR
(ČTK)
EY: Německo předstihlo Čínu v atraktivitě pro investice do obnovitelných zdrojů13.6.2023 19:45
(ČTK)
Německo předstihlo Čínu a stalo se druhou nejatraktivnější zemí na světě pro investice do obnovitelných zdrojů energie. Vyplývá to z každoročního žebříčku čtyřiceti největších světových trhů s obnovitelnou energií, který zveřejnila poradenská společnost EY. K postupu Německu pomohla jeho snaha urychlit reformu energetického trhu a také odklon od fosilních paliv. Na první příčce se umístily Spojené státy a Německo se poprvé za deset let posunulo o jedno místo.
Polsko se kvůli zákazu aut se spalovacími motory obrátí na soud EU13.6.2023 00:49 | VARŠAVA
(ČTK)
Japonsko dá kvůli dekarbonizaci v přepočtu 2,4 bilionu Kč na dodávky vodíku12.6.2023 11:01 | TOKIO
(ČTK)
Japonsko v následujících 15 letech investuje kvůli dekarbonizaci 15 bilionů jenů (2,4 bilionu Kč) do zvýšení dodávek vodíku. O plánu minulý týden rozhodla japonská vláda. Revize strategie počítá s investicemi veřejného i soukromého sektoru, informovala agentura Kjódó. Tokio chce do roku 2040 zvýšit dodávky vodíku šestinásobně zhruba na 12 tun. Japonsko plánuje do roku 2050 dosáhnout nulových emisí skleníkových plynů, klíčovou roli v přechodu na čistší ekonomiku má hrát právě vodík.
Analýza: Český trh s nemovitostmi není připraven přijmout ESG standardy12.6.2023 10:57
(ČTK)
Český trh s kancelářemi zatím není schopný přijmout kritéria na výstavbu ekologických a společensky odpovědných (ESG) kanceláří. Uvedla to ve své analýze společnost Colliers. Podle jejích odhadů bude mít tento typ energeticky udržitelných kanceláří nájem vyšší až o 50 procent než budovy s klasickou zelenou certifikací. Investoři chtějí stavět kanceláře s ESG certifikací kvůli následným nižším finančním nákladům na energetickou spotřebu. Zároveň jim certifikace ale také umožňuje získat například výhodnější půjčku.
Zdražení elektřiny a zvýšení spotřební daně snižuje poptávku po pálení ovoce10.6.2023 00:41 | BŘASY
(ČTK)
Zdražení elektřiny a zvyšování spotřební daně z lihovin výrazně snižuje poptávku po pěstitelském pálení ovoce od drobných zahrádkářů. Pálenice v Plzeňském kraji zaznamenaly, že zájem o pálení kořalky byl po loňské sklizni o 30 procent nižší, než předpokládaly. Richard Schwarz ze sadů ve Vranově na Rokycansku předpokládá, že zájem o pálení nebude ani letos. Přitom letošní úroda má být dobrá, řekl ČTK jeden z největších pěstitelů jablek v Plzeňském kraji, který provozuje i pálenici.
Záporožská jaderná elektrárna i přes pokles hladiny čerpá vodu z protržené Kachovské přehrady9.6.2023 16:22 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pro doplnění zásob vody chladicí nádrže Záporožské jaderné elektrárny jsou i alternativní zdroje, říká Petro Kotin, generální ředitel ukrajinské státní společnosti Energoatom, která provozuje všechny čtyři ukrajinské jaderné elektrárny. Respektive tři, protože o března loňského roku je Záporožská jaderná elektrárna pod kontrolou ruské armády.
Drábová: Elektrárnu Záporoží by neměl ohrozit ani další pokles hladiny přehrady9.6.2023 12:28
(ČTK)
Pokles hladiny zničené ukrajinské Kachovské přehrady na úroveň, která už neumožňuje čerpat vodu pro Záporožskou jadernou elektrárnu, by zřejmě v příštích týdnech nebo měsících elektrárnu neměl ohrozit. Vyplývá to z večerního vyjádření předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábové pro ČTK. Připomněla, že reaktory jsou odstavené a chlazení je zajištěné ze speciální nádrže. Zátěžové testy elektrárny navíc v minulosti ukázaly, že by bylo možné ji chladit i bez vody v Kachovské přehradě, dodala.
Hladina vody v Kachovské přehradě klesla pod "mrtvý bod", píše Unian9.6.2023 12:27 | KYJEV
(ČTK)
Hladina vody ve zničené Kachovské přehradě klesla na 12,5 metru, přičemž minimum potřebné pro odběr vody do zásobovacích kanálů je 12,7 metru. Podle agentury Unian to včera řekl šéf společnosti Ukrhidroenerho Ihor Syrota. Týká se to podle něj mimo jiné dodávek pro Záporožskou jadernou elektrárnu, která využívá vodu z kachovského rezervoáru k chlazení reaktorů. Voda nadále přes zničenou hráz vodního díla odtéká.
Studie: Zrychlení stavby OZE může navýšit příjmy v ČR o stovky miliard korun9.6.2023 00:51 | PRAHA
(ČTK)
Zrychlení výstavby obnovitelných zdrojů energie (OZE) může podle studie poradenské společnosti Deloitte do roku 2030 zavýšit příjmy domácností a veřejných rozpočtů o stovky miliard korun. Studie také počítá s růstem výroby v průmyslu, růstem HDP a vytvořením přes 34 000 pracovních míst. Česko podle Svazu moderní energetiky, pro nějž byla studie zpracována, může za evropské peníze postavit stovky velkých elektráren, musí však zjednodušit povolovací procesy.
Je nezbytné, aby byla zachována celistvost chladicí nádrže Záporožské jaderné elektrárny, říká Rafael Mariano Grossi8.6.2023 16:10 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně probíhají práce na zajištění zásob maximálního množství chladicí vody pro případ, že by přišla o vodu z nedaleké nádrže Kachovka. Ta byla v úterý zničena a z nádrže nekontrolovaně uniká voda. Hladina vody v nádrži tak neustále klesá. Od určitého okamžiku nebude možné vodu z nádrže využít pro potřeby chlazení jaderné elektrárny. O situaci včera informoval generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Mariano Grossi.
Dlouhodobé spory o terminál na LNG na německém ostrově Rujána neutichají8.6.2023 10:30 | BERLÍN
(ČTK)
Několik měsíců trvající spory o vybudování terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) na německém baltském ostrově Rujána nijak neutichají, německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) nyní požaduje zastavit veškeré přípravné práce a ukončit všechna schvalovací řízení. Zařízení pro opětovné zplynování LNG má provozovat společnost Deutsche ReGas, která tak nahradí koncern RWE, jenž se z projektu stáhnul.
|
související Nejčtenější článkysouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy21. prosince 2024 | Zelení - Strana zelených
Zelení - Strana zelených: Klimaticko-energetický plán: Zpoždění plánů nás bude stát víc, než jen čas.18. prosince 2024 | Úřad Vlády ČR
Úřad Vlády ČR: Vláda schválila nový energetický a klimatický plán či program podpory strategických investic do roku 2034související kalendář akcí
24. prosince 2024 (úterý) 10:00 Štědrý den v zoo (Festivaly a slavnosti, Ostatní, Praha 7 )
25. prosince 2024 (středa) 10:00 První svátek vánoční v zoo (Festivaly a slavnosti, Ostatní, Praha 7 )
26. prosince 2024 (čtvrtek) 10:00
Druhý svátek vánoční v zoo (Festivaly a slavnosti, Ostatní, Praha 7 ) reklama |