Zprávy / KlimaStudie: Výroba elektřiny ze solárních a větrných zdrojů v EU dosáhla rekordu19.10.2022 10:49 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská unie v době války na Ukrajině vyrobila rekordní množství elektřiny ze solárních a větrných zdrojů. Vyplývá to ze studie organizací Ember a E3G. Nárůst produkce takto vyrobené elektřiny ušetřil Evropské unii zhruba 11 miliard eur (270 miliard Kč), které by jinak musela vynaložit na nákupy plynu, informovala agentura Bloomberg.
Potřebujeme akci a potřebujeme ji hned! V Praze se konala konference k návrhu nařízení o obnově přírody18.10.2022 15:22 | PRAHA
(Ekolist.cz)
"Zdá se, že většina lidí dnes chápe, proč musíme přejít na cirkulární ekonomiku. My ale potřebujeme, aby se podobná změna myšlení stala i v náhledu na ochranu přírody. Musíme vzít přírodu vážně, jako bereme vážně jinou infrastrukturu, na které závisíme," popsal změnu náhledu na vztah k přírodě ve své úvodní přednášce na konferenci Nature Restoration Law šéf ochranářské organizace BirdLife Europe Ariel Brunner.
EU musí víc podporovat elektromobilitu, aby mohla konkurovat Číně, uvádí studie17.10.2022 10:40 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská unie musí víc podporovat elektromobilitu, jinak evropští výrobci elektromobilů ztratí podíl na trhu ve prospěch Číny. Uvádí to zpráva neziskové společnosti Transport & Environment (T&E).
ČHMÚ Brno: Průtoky v řekách byly i v září podprůměrné, dosáhly 70 procent17.10.2022 10:27
(ČTK)
Zářijové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 70 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly třináctý měsíc po sobě, v srpnu byly na 72 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Barbora Špinarová a Jáchym Brzezina.
Výstava v Národním muzeu ukazuje, jak věda pomáhá řešit celosvětové problémy16.10.2022 01:01 | PRAHA
(ČTK)
Velké problémy světa a cesta k jejich nápravě z pohledu vědy - takové je téma interaktivní výstavy, která probíhá v historické budově Národního muzea v Praze. Expozice v rozšířené realitě ukazuje, jak lidské myšlení hledá odpovědi na problém extrémní chudoby, hladu či klimatické hrozby. Zároveň originálním způsobem představuje činnost vědeckých pracovišť fungujících přímo v České republice.
Karlovarský kraj dá letos na boj se suchem pět milionů korun, zájem je velký16.10.2022 00:13 | KARLOVY VARY
(ČTK)
O dotace na boj se suchem je v Karlovarském kraji letos velký zájem. Kraj rozdělí mezi žadatele pět milionů korun. Region dlouhodobě sužují problémy spojené s postupujícím úbytkem vody a vodních zdrojů na jeho území. Krajskou podporu letos získá projekt revitalizace tůní u Smolných Pecí nebo obnova alejí a stromořadí v Teplé, informoval ČTK náměstek hejtmana pro životní prostředí Karel Jakobec (ODS).
Dlouhý: Kvůli klimatické politice hrozí ztráta konkurenceschopnosti průmyslu ČR13.10.2022 00:53 | PRAHA
(ČTK)
Kvůli současné energetické politice Evropské unie zaměřené na klimatické cíle spojené se Zelenou dohodou pro Evropu (Green Deal) hrozí ztráta konkurenceschopnosti českého průmyslu, kterou budou podniky dohánět deset až 15 let. Na česko-polské konferenci o energetických problémech současnosti to řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. S dalšími účastníky se shodl na potřebě společného postupu zemí Visegrádské skupiny (V4), do které kromě Česka patří také Slovensko, Polsko a Maďarsko. Kritizoval postup Německa.
Evropská komise jedná s USA o výhradách k dotacím na podporu zelené politiky12.10.2022 10:12 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská komise jedná s Washingtonem o obavách, že nedávno schválený americký balík klimatických opatření nespravedlivě zvýhodňuje firmy ve Spojených státech. Vyplývá to z vyjádření zástupců unijní exekutivy, která si stěžuje na "diskriminující" podporu například pro americké výrobce elektromobilů. Eurokomisař pro obchod Valdis Dombrovskis chce o věci znovu mluvit tento týden při návštěvě Washingtonu.
V Brně začíná Ekofilm, hlavním motivem je klima a jeho změna12.10.2022 10:10 | BRNO
(ČTK)
Důsledky války na Ukrajině mohou být požehnáním pro boj s oteplováním, řekl šéf WMO12.10.2022 01:48 | KYJEV
(ČTK)
Důsledky ruského vpádu na Ukrajinu můžou být požehnáním v boji proti klimatickým změnám, protože země donutí k úsporám energií a investicím do obnovitelných zdrojů. Řekl to šéf Světové meteorologické organizace (WMO) Petteri Taalas, napsala agentura DPA. WMO ve své nové zprávě zároveň uvedla, že stále delší a intenzivnější sucha ohrožují produkci energie ve vodních elektrárnách a ukazují na nutnost vsadit spíše na výrobu elektřiny ze slunce a z větru.
Klimatický fond by se měl podle Jurečky spustit dřív, chce o tom v EU jednat12.10.2022 01:14 | PRAHA
(ČTK)
Sociální fond pro klimatická opatření, který zřídila Evropská unie ke zmírnění dopadů ekologické přeměny ekonomiky, by měl začít kvůli energetické krizi poskytovat podporu dřív než v roce 2025. Je o tom přesvědčen ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Tento týden o tom chce jednat se šéfy resortů práce z unijních států na neformálním zasedání v Praze, řekl na konferenci o sociálním dialogu a ekologické transformaci. Podle zástupců evropských odborů a dalších organizací by takzvaný Green Deal neboli Zelenou dohodu pro Evropu měly provázet i sociální kroky.
RWE v Německu urychlí odklon od uhlí, nyní ale prodlouží chod uhelných zdrojů. Obec Lützerath bude zbořena11.10.2022 10:23 | BERLÍN
(ČTK)
Německá energetická společnost RWE o osm let uspíší odklon od uhlí, nově tak počítá s rokem 2030. Minulý týden to oznámili spolkový ministr hospodářství Robert Habeck a šéf RWE Markus Krebber. Součástí dohody mezi Berlínem, RWE a spolkovou zemí Severní Porýní-Vestfálsko je ale prodloužení chodu rezervních uhelných elektráren do jara 2024. Tyto bloky měly být původně odpojeny ke konci letošního roku.
Těžba bitcoinů už je pro klima větší problém než hovězí maso11.10.2022 05:33 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Kryptoměna Bitcoin prodělala vzestupy a pády, ale na popularitě zatím neztrácí. Výzkumníci z univerzity v Novém Mexiku se nyní pokusili ve své studii vyčíslit, na kolik dnes přijde vytěžení jedné virtuální mince. Hodnotili přitom ekvivalent uvolněných emisí i dolarový zisk. Zjistili, že těžba bitcoinů způsobuje větší škody na klimatu než produkce hovězího masa, a téměř stejné škody jako ropa.
Výroba elektřiny ze slunce a větru se soustředí jen do několika zemí, uvedla organizace Bloomberg11.10.2022 01:29 | NEW YORK
(ČTK)
Globální energetický sektor za poslední desetiletí vzrostl. Téměř všeho je více - elektráren ve výstavbě, produkce elektráren, více obnovitelných zdrojů, ale také více uhlí a plynu. Výstavba nových energetických zařízení je ale geograficky velmi koncentrovaná a převážná většina nových kapacit připadá na malý počet trhů. Nejvíce je tato koncentrace patrná u výroby elektřiny z větru a slunce. Upozornila to organizace BloombergNEF.
Ceny emisních povolenek ze srpnového rekordu klesly o více než 30 procent10.10.2022 14:09 | BRUSEL
(ČTK)
Ceny emisních povolenek v posledních dvou měsících klesají. V srpnu cena stoupla na rekordních téměř 100 eur (2500 Kč) za tunu, od té doby se ale o více než 30 procent snížila a v posledních týdnech se pohybuje pod 70 eury za tunu. Podle analytiků jsou za poklesem ceny zejména slabší spekulace na burze, přispívá k němu ale i zhoršení výhledu ekonomiky a možnost prodeje dodatečných povolenek.
Vědci objevili u některých stromů gen sucha, lze tak pěstovat odolnější dřeviny10.10.2022 10:36 | HLUBOKÁ NAD VLTAVOU
(ČTK)
Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) objevil u některých stromů gen sucha. Vědci tak dokážou vypěstovat dřeviny odolnější vůči suchu. Ústav také spustil projekt, kdy hledá směs dřevin, která bude nejlepší pro zalesnění holin po kůrovci. S Arcibiskupstvím pražským se snaží vědci zachránit duby na vltavských stráních, jiným projektem je záchrana tetřívka v Doupovských horách, řekl Jan Řezáč, vedoucí lesnického informačního centra VÚLHM.
Australští klimatičtí aktivisté se v galerii na protest přilepili k Picassovi10.10.2022 00:32 | MELBOURNE
(ČTK)
Australská policie včera zatkla dva klimatické aktivisty ze skupiny Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí), kteří se přilepili k obrazu španělského malíře Pabla Picassa. Dílo s názvem Masakr v Koreji v národní galerii ve městě Melbourne chrání sklo, podle organizace dílo aktivisté při protestní akci nijak nepoškodili.
Ekologičtí aktivisté z hnutí Limity jsme my pronikli do areálu koksovny Svoboda v Ostravě8.10.2022 16:19 | OSTRAVA
(ČTK)
Desítky účastníků klimakempu hnutí Limity jsme my pronikly dnes ráno do areálu koksovny Svoboda v Ostravě-Přívoze. Chtěli tak upozornit na to, že koksovna podle nich dlouhodobě znečišťuje ovzduší a firma OKK Koksovny to přehlíží a bagatelizuje. Policie před polednem část ekologických aktivistů zajistila. Policejní autobus je odvezl z areálu k podání vysvětlení na policejní služebnu. Druhá část aktivistů poté zůstala na střeše jedné z budov a podle organizátorů protestu blokovali nákladiště, odkud koks odvážejí vlaky. Průběžně komunikovali s policisty a zástupci podniku. Před 14:00 začali podle zpravodajky ČTK slézat dolů. Policie na twitteru uvedla, že nyní začne zjišťovat jejich totožnost.
Podle účastníků klimakempu není transformace Moravskoslezského kraje spravedlivá8.10.2022 15:58 | DĚHYLOV
(ČTK)
Plánovaná přeměna uhelného Moravskoslezského kraje, nazvaná spravedlivá transformace a financovaná z peněz Evropské unie, spravedlivá navzdory svému názvu není. Tvrdí to pořadatelé i účastníci klimakempu Limity jsme my, který se od 3. října koná v Děhylově na Opavsku. Podle nich některé vybrané projekty v regionu prospějí hlavně velkým firmám a developerům, sdělila mluvčí kempu Kristina Hamplová. Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo (KDU-ČSL) s kritikou vybraných projektů nesouhlasí.
Vídeň se kvůli zařazení jádra a plynu mezi zelené investice obrátila na soud EU7.10.2022 17:13 | VÍDEŇ
(ČTK)
Greenpeace umístila pod Hrad maketu plynovodu, varuje před závislostí na ruském plynu6.10.2022 14:37 | PRAHA
(ČTK)
Aktivisté z ekologické organizace Greenpeace z Česka, Německa a Nizozemska dnes ráno umístili na hladinu Vltavy v centru Prahy velkou žlutou maketu plynovodu s anglickým nápisem Putinův krvavý plyn. Protestují tím proti závislosti na dovážených fosilních palivech. Požadují také stoprocentní zdanění nadměrných zisků energetických společností. Svůj apel směřují lídrům 44 zemí, kteří se dnes v Praze zúčastní prvního zasedání Evropského politického společenství.
Velké energetické firmy v Evropě se kvůli válce na Ukrajině vracejí k uhlí6.10.2022 10:31 | KODAŇ
(ČTK)
Velké energetické firmy v Evropě se vracejí k fosilním palivům, jako je uhlí, aby se před zimou vypořádaly s nedostatkem ekologičtějších paliv. Zejména plynu je totiž kvůli dopadům války na Ukrajině nedostatek. Například společnost Orsted dostala od dánských úřadů nařízeno, aby začala znovu vyrábět elektřinu ve třech již odstavených elektrárnách na fosilní paliva.
Větrolamy pomáhají proti erozi, na jejich obnovu se zaměří Mendelova univerzita6.10.2022 10:29 | BRNO
(ČTK)
Na obnovu větrolamů, tedy tradičních krajinných prvků s významnou protierozní funkcí, se zaměří vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Chtějí vyhodnotit jejich účinnost a přijít s doporučením, jak je nejlépe využívat v současné krajině zasažené klimatickou změnou, suchem, větrnou erozí i degradací půdy, oznámila ČTK mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.
Hubáčková si podle ekologických organizací vytvořila dobrý tým, kritizují dohodu o Turówu5.10.2022 01:20 | PRAHA
(ČTK)
Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) v úterý předala svou rezignaci premiérovi Petru Fialovi (ODS). ČTK to sdělila Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva. Pozitivem desetiměsíčního působení končící ministryně životního prostředí Anna Hubáčkové (KDU-ČSL) ve vládě bylo, že si na ministerstvu vytvořila kvalitní tým expertů. Na dotaz ČTK to napsali Michal Marek z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe) a ekologické organizace Hnutí Duha, Greenpeace. Organizace však kritizují vládní dohodu o polském hnědouhelném dolu Túrow, které podle nich nechrání vodu a životní prostředí na české straně. Od místopředsedy KDU-ČSL Petra Hladíka, který Hubáčkovou ve funkci zřejmě nahradí, očekávají důraz na rozvoj komunitní energetiky a ochranu krajiny.
Němečtí europoslanci navrhují, aby Evropský parlament v energetické krizi zasedal jen v Bruselu5.10.2022 01:01 | BERLÍN
(ČTK)
Vzhledem k prudce rostoucím cenám energií vyzvali někteří němečtí europoslanci, aby také Evropský parlament (EP) přijal úsporná opatření a v zimních měsících zrušil plenární zasedání ve francouzském Štrasburku. Na místo toho by se v zimě měl scházet pouze v belgické metropoli, kde sídlí i ostatní unijní instituce. Informovala o tom německá média.
Velké firmy působící v ČR budou v novém projektu usilovat o uhlíkovou neutralitu4.10.2022 11:21 | PRAHA
(ČTK)
Velké firmy působící v Česku budou v novém projektu s názvem Rethink usilovat o uhlíkovou neutralitu a energetickou bezpečnost. Včera při představení iniciativy 25 podniků podepsalo společné prohlášení. Na zahájení činnosti projektu naváže úterní inovační fórum, které se uskuteční ve Francouzském institutu v Praze.
Když ochrana nestačí. Evropa přistupuje k obnově přírody4.10.2022 06:54 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ochrana přírody je potřebná, ale nedokáže zastavit ubývání rostlinných a živočišných druhů a zvrátit krizi biodiverzity. K tomu je nutné přírodu také obnovovat, tedy vrátit do dobrého stavu ekosystémy, které člověk poničil. Takové jsou hlavní myšlenky připravovaného evropského zákona o obnově přírody Nature Restoration Law. Do Prahy se ve středu 12. října sjedou přední odborníci a odbornice na téma obnovy přírody, aby tu na konferenci diskutovali o zákoně, který je podle nich jednou z mála vážných nadějí na zastavení ztráty biologické rozmanitosti v Evropě.
ČHMÚ Brno: Průtoky v řekách byly 12 měsíců v řadě podprůměrné3.10.2022 11:19 | BRNO
(ČTK)
Srpnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 72 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly dvanáctý měsíc po sobě, v červenci byly na 47 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Barbora Špinarová a Jáchym Brzezina.
Britský král nepojede po radě premiérky Trussové na klimatickou konferenci COP27 Aktualizováno2.10.2022 16:00
(ČTK)
Britský král Karel III. na přání premiérky Liz Trussové zrušil cestu do egyptského Šarm aš-Šajchu, kde se od 6. do 18. listopadu koná klimatická konference COP27. Karel III., proslulý svým zájmem o klimatické otázky, chtěl na mezinárodním sjezdu pronést projev. Své plány ale změnil po soukromé audienci Trussové, napsal list The Times. Neúčast britského panovníka na klimatické konferenci potvrdil i Buckinghamský palác, uvedla BBC.
Z poškozeného plynovodu Nord Stream uniklo velké množství metanu, tvrdí vědci30.9.2022 15:10
(ČTK)
Z poškozeného plynovodu Nord Stream uniklo do vzduchu velké množství metanu, který je významným skleníkovým plynem. Podle prvních odhadů se jedná o množství srovnatelné s ročními emisemi metanu města o velikosti Paříže. Informovala o tom pozorovací síť emisí skleníkových plynů ICOS. Podle norských badatelů se nad poškozeným plynovodem vytvořil metanový oblak, který se zřejmě v příštích dnech posune na sever.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
12. ledna 2025 (neděle) 09:30 - 16:00 Zooškola pro dospělé na téma Zbavte se fobií (Dílny a workshopy, Přednášky a diskuse, Praha 7 )
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00
Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 ) reklama |