Zprávy / KlimaAustrálie si stanovila cíl uhlíkové neutrality do roku 205027.10.2021 01:08 | CANBERRA
(ČTK)
Austrálie chce do roku 2050 dosáhnout nulových emisí skleníkových plynů. Podle agentury AP to řekl australský premiér Scott Morrison. Oznámení přišlo necelý týden před mezinárodní klimatickou konferencí COP26 ve skotském Glasgow, na které budou lídři z celého světa jednat o boji proti klimatické změně způsobené hromaděním skleníkových plynů v atmosféře.
Britská královna ze zdravotních důvodů nepojede na klimatickou konferenci COP26 Aktualizováno27.10.2021 01:01 | LONDÝN
(ČTK)
Britská královna Alžběta II. ze zdravotních důvodů nepojede na klimatickou konferenci COP26, která začíná v neděli ve skotském Glasgow. Oznámil to Buckinghamský palác. Panovnice své neúčasti na pondělní recepci podle něj velmi lituje a delegáty konference osloví prostřednictvím předem nahraného videa.
Zájem o jadernou energii roste, nově ji odebírá ústecká Spolchemie27.10.2021 00:51 | PRAHA
(ČTK)
Zájem o jadernou energii podle společnosti ČEZ ESCO roste. Nově ji dodává do ústecké Spolchemie, která je předním producentem syntetických pryskyřic v Evropě. Chemička postupně modernizuje výrobní procesy a snaží se omezit svou uhlíkovou stopu. O uzavření smlouvy na odběr elektřiny vyrobené v českých jaderných elektrárnách informovala mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.
V Rakousku začala platit roční zvýhodněná jízdenka na hromadnou dopravu26.10.2021 17:46 | VÍDEŇ
(ČTK)
Liberečtí zastupitelé vyzvali k pokračování jednání s Polskem o Turówu26.10.2021 17:45 | LIBEREC
(ČTK)
Zastupitelé Libereckého kraje dnes vyzvali ministry životního prostředí Richarda Brabce (ANO) a zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) z končící vlády, aby pokračovali v jednání s Polskem o smlouvě, která má řešit fungování polského dolu Turów, jeho dopady na české obce a kompenzaci škod. Dohoda je rozhodně lepším řešením, než se soudit kvůli vzniklým škodám, řekl po jednání ČTK krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti). Pro výzvu dnes hlasovalo všech 38 přítomných zastupitelů.
Studie ukázala nároky cesty k energetice a dopravě bez fosilních paliv do roku 205026.10.2021 14:39 | PRAHA
(ČTK)
V roce 2050 by energetika a doprava v Česku mohly fungovat bez spalování fosilních paliv. Tento scénář má ale vysoké nároky na obnovitelné zdroje energie (OZE) a využití biomasy pro výrobu elektřiny a tepla. Vyplývá to ze studie, kterou v Praze představili zástupci Hnutí Duha a Greenpeace. Studii pro ně zpracovaly Institute for Sustainable Futures při Univeristy of Technology v Sydney a společnost Aurora Energy Research. Podle ekologů studie zdůraznila potřebu odklonu od uhlí do roku 2030 a velké investice do rozvoje OZE. Zároveň otvírá debatu o hledání řešení konce fosilních paliv slučitelného s ochranou přírody a udržitelným zemědělstvím.
Tažní ptáci tráví v Evropě více času, někteří by mohli přestat migrovat26.10.2021 10:46 | DURHAM
(ČTK)
Stěhovaví ptáci tráví v Evropě delší období než v minulosti, vyplývá z nové studie vědců z univerzity v Durhamu. Podle odborníků to vzbuzuje otázky, zda někteří ptáci přestanou v zimě podnikat cesty do teplejších krajin, informoval server BBC.
Více solárních panelů na budovách chce podle průzkumu 80 procent lidí v Česku26.10.2021 10:37 | LONDÝN
(ČTK)
Větší výstavbu solárních panelů na budovách ve svém okolí by podpořilo 80 procent lidí z Česka. Pro vznik větrné elektrárny nebo solárního parku poblíž místa, kde bydlí, se vyslovilo 59 procent respondentů. Vyplývá to z průzkumu, který provedla britská společnost YouGov na zadání Evropské klimatické nadace (ECF).
Voda ze vzduchu mění životy v indiánské rezervaci26.10.2021 06:04 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Obyvatelům americké rezervace Navajo Nation slibuje americká vláda zajištění přístupu k tekoucí pitné vodě s přestávkami posledních sto let, aniž by se s realizací nějak významněji pokročilo. Proto se místní domorodé komunity smluvily, že si vodu zajistí raději samy, s pomocí nové technologie solárních hydropanelů.
WMO: Loňský pokles emisí výrazně neovlivnil koncentraci skleníkových plynů25.10.2021 14:16 | ŽENEVA
(ČTK)
Loňský pokles emisí se výrazněji nepromítl do koncentrace skleníkových plynů v atmosféře. Uvádí to ve své zprávě Světová meteorologická organizace (WMO). Koncentrace skleníkových plynů, například oxidu uhličitého, tak rostla i loni a zůstává výrazně nad hodnotami předprůmyslové éry, uvedla agentura DPA.
Velké technologické firmy podhodnocují či špatné počítají své emise, tvrdí vědci25.10.2021 11:32 | MNICHOV
(ČTK)
Velké technologické firmy často podhodnocují či špatně vypočítávají emise skleníkových plynů, které vytváří přímo i nepřímo jejich aktivity. Poukázala na to studie, kterou zveřejnili vědci z Technické univerzity v Mnichově na webu časopisu Nature Communications. Podle nich se statistiky firem někdy liší i v závislosti na publiku, kterému jsou určeny. Vzhledem k odlišným postupům výpočtu jsou navíc hodnoty jednotlivých firem těžko srovnatelné.
Saúdská Arábie si stanovila cíl nulových emisí skleníkových plynů do roku 206025.10.2021 11:27 | RIJÁD
(ČTK)
Saúdská Arábie chce do roku 2060 dosáhnout "čisté nuly" v emisích skleníkových plynů. Oznámil to korunní princ Muhammad bin Salmán na úvod konference o ochraně životního prostředí. Království se tak připojilo k více než stovce zemí světa ve snaze omezit klimatické změny způsobované činností lidstva, napsala agentura AP.
Ruská věčně zmrzlá půda taje, což ohrožuje domy i infrastrukturu25.10.2021 01:54 | MOSKVA
(ČTK)
Staré letiště v sibiřské obci Čurapča je už léta nepoužitelné, jeho ranvej se proměnila v bažinaté pole pokryté kopečkovitým reliéfem. Kdysi hladká přistávací dráha dnes kvůli tání ledu a propadající se půdě připomíná spíše dračí hřbet. Jednou by zde mohlo vzniknout i jezero, domnívají se vědci. Podobně jako další města a obce v severním a severovýchodním Rusku se Čurapča potýká s důsledky klimatických změn, které způsobují tání permafrostu, tedy věčně zmrzlé půdy, píše agentura Reuters.
COP26 musí urychlit klimatické úsilí, míní muž, který vedl pařížskou konferenci25.10.2021 01:40 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Nadcházející klimatická konference ve skotském Glasgow (COP26) by měla být "urychlovačem kroků" v boji proti klimatickým změnám. Nedělníku Le Journal du Dimanche to řekl francouzský politik Laurent Fabius, který v roce 2015 jako tehdejší ministr zahraničí předsedal přelomovým jednáním v Paříži. Účast na COP26 zároveň potvrdil indický premiér Naréndra Módí, informovala agentura AFP.
Senátoři mají výhrady vůči evropskému klimatickému balíčku25.10.2021 01:13 | PRAHA
(ČTK)
Někteří senátoři mají výhrady k evropskému klimatickému balíčku známému pod názvem Fit for 55. Litují například toho, že Evropská komise k tomuto balíčku nepřipojila důkladné posouzení dopadů na jednotlivé členské státy, i když k tomu byla několikrát vyzvána. Důležité je podle nich také to, aby EU uznala jadernou energii jako udržitelný zdroj. Odmítají některé cíle ohledně zvyšování energetické účinnosti. Stojí to v usnesení senátního podvýboru pro energetiku, s nímž se ztotožnil i výbor pro hospodářství. Podvýbor i výbor se balíčkem zabýval v tomto týdnu. Senát by měl balíček projednat na schůzi 5. listopadu.
Evropané se shodují, že proti změně klimatu je třeba bojovat. Nejsou ale ochotni měnit svůj životní styl, zjistil průzkum24.10.2021 07:12 | PRAHA
(Ekolist.cz)
University of Cambridge provedla průzkum zabývající se environmentálními postoji v sedmi evropských zemích. Ačkoli se většina z 9000 dotázaných shoduje, že proti změně klimatu a současnému stavu přírody je třeba něco udělat, nejsou příliš ochotni jakkoli měnit dosavadní způsob svého života a zpochybňují návrhy, které ve jménu ochrany životního prostředí některé země prosazují.
V Brdech vzniklo 42 malých vodních ploch, které mají zadržet vodu v krajině23.10.2021 01:52 | STRAŠICE
(ČTK)
Vojenské lesy a statky ČR (VLS) vybudovaly za čtyři roky v plzeňské i středočeské části Brd 42 malých vodních ploch. Zadrží vodu v krajině a vytvoří podmínky pro rozvoj rostlinných i živočišných druhů. Tůně s plochou do 300 metrů čtverečních vznikly ve spolupráci s CHKO Brdy třeba na Padrťských pláních a u Strašic. ČTK to řekl mluvčí VLS Jan Sotona.
Prazdroj a Microsoft pomohou chmelařům v ČR, aby včas reagovali na výkyvy počasí23.10.2021 01:17 | PRAHA
(ČTK)
Plzeňský Prazdroj a Microsoft chtějí pomoci českým pěstitelům chmele, aby mohli včas reagovat na změny klimatu, výkyvy počasí a hlavně nepředvídatelné srážky v posledních letech. Společnosti se spojily s 30 experty z několika zemí, kteří vyvinou software k efektivnímu zavlažování chmelnic na Žatecku, kde je na řadě míst nedostatek vody. ČTK to řekl Ivan Tučník z Prazdroje, vedoucí projektu PRO CHMEL.
Klimatické změny podstatně zhorší mezinárodní napětí, varují americké rozvědky22.10.2021 18:01 | WASHINGTON
(ČTK)
Klimatické změny povedou k podstatnému zhoršení mezinárodního napětí, země budou vstupovat do ostrých sporů ohledně toho, jak krizi řešit, a největší břemeno globálního oteplování ponesou ty nejchudší. K takovému závěru dospěly ve své zprávě americké rozvědky. Jejich hodnocení zveřejnil Úřad ředitele zpravodajských služeb (ODNI).
Centrálu německé SPD pachatelé počmárali hesly ke klimatické krizi22.10.2021 17:49 | BERLÍN
(ČTK)
Centrálu německé sociálnědemokratické strany (SPD) v Berlíně v noci na dnešek počmárali neznámí pachatelé nápisy týkajícími se klimatické krize. Informovala o tom agentura DPA. Podle policejního mluvčího má čin zřejmě politický motiv. Odpoledne prostranství před stranickým sídlem zablokovali účastníci demonstrace, kterou svolalo ekologické hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost).
Před sídlem soudu EU protestovaly stovky polských odborářů kvůli Turówu22.10.2021 14:42 | LUCEMBURK
(ČTK)
K sídlu Soudního dvora EU se dnes sjely stovky polských odborářů z organizace Solidarita (Solidarność) kvůli nedávnému rozhodnutí tribunálu ohledně uzavření hnědouhelného dolu Turów nedaleko českých hranic. Demonstrace je zatím pokojná, někteří účastníci pouze odpalují dýmovnice a dělobuchy. Policie uzavřela oblast kolem sídla soudu drátěným plotem, na situaci dohlíží stovky těžkooděnců s obrněnými vozidly.
Babiš po debatě lídrů EU o cenách energií hovořil o velkém úspěchu22.10.2021 12:10 | BRUSEL
(ČTK)
O velkém úspěchu dnes ráno hovořil český premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co Evropská rada v souvislosti s růstem cen energií vyzvala Evropskou komisi k prověření fungování energetického trhu včetně obchodování s emisními povolenkami. Evropská komise podle Babiše na cenový růst nereaguje adekvátně a měla by rychle upravit pravidla tak, aby povolenky nakupovali jen ti, kdo tak musí činit. Prověřování možných problémů na energetickém trhu nicméně komise sama navrhla už minulý týden.
Nové on-line mapy zachycují proměny lesů během tisíců let22.10.2021 01:53 | PRAHA
(ČTK)
Čeští vědci vytvořili rozsáhlý on-line soubor map, který vypovídá o historii a stavu tuzemských lesů. Mapy zachytily vliv lidské činnosti od roku 5500 před naším letopočtem do současnosti. Na projektu spolupracovali vědci z Botanického ústavu Akademie věd ČR s odborníky z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse nad Labem. Za Botanický ústav o tom ČTK informovala Miroslava Dvořáková. Podle odborníků mohou nové volně přístupné mapy významně pomoci lesníkům i v ochraně přírody.
Šéfové států EU se přou, jak se vypořádat s vysokými cenami energií21.10.2021 17:55 | BRUSEL
(ČTK)
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes odpoledne v Bruselu summit, na němž je čeká zejména debata o rychle rostoucích cenách energií a o právním státu v Polsku. Političtí vůdci se na úvod summitu pokoušejí shodnout, jak společně zmírnit dopad zdražování elektřiny či plynu na obyvatele a jak do budoucna zajistit cenově dostupné energie. Krátce před začátkem jednání však vznášeli rozdílné požadavky, což může podle diplomatů předznamenat dlouhou diskusi. Napjatá debata se očekává i kolem otázky, jak přimět Polsko, aby respektovalo unijní právo.
Babiš neplánuje během summitu jednat s Morawieckým o sporu o Turów21.10.2021 17:13 | BRUSEL
(ČTK)
Premiér Andrej Babiš (ANO) neplánuje během začínajícího summitu v Bruselu mluvit s polským premiérem Mateuszem Morawieckým o sporu o fungování polského dolu Turów. Pokud ho Morawiecki osloví, předá mu stanovisko, že jediný rozpor v jednáních trvají v názoru na v délku kontraktu. Babiš to řekl před odletem na summit. Vedení Libereckého kraje ve středu vyzvalo ministry končící vlády Richarda Brabce (ANO) a Jakuba Kulhánka (ČSSD), aby pokračovali v jednání s Polskem o smlouvě, která má řešit fungování polského dolu, jeho dopady na české obce a kompenzaci škod. Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty s obnovením jednání není možné čekat dva až tři měsíce, než bude ustavena nová vláda.
Změny klimatu přispívají i k šíření tropických nemocí na sever21.10.2021 14:25 | MADRID
(ČTK)
Globální oteplování a změny klimatu způsobují nejen rychlejší tání ledovců či větší výkyvy počasí, představují také velkou hrozbu pro potravinovou bezpečnost a nebezpečí šíření tropických nemocí na sever, včetně Evropy. Vyplývá to ze zprávy Lancet Countdown, zveřejněné v odborném časopise The Lancet, o níž informovala agentura AFP.
Lidé ovlivňovali planetární atmosféru zásadním způsobem dávno před průmyslovou revolucí21.10.2021 06:09 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V souvislosti s globálním oteplováním bývá často zmiňována první polovina 19. století, jako období, kdy člověk začal industrializací poprvé výrazněji ovlivňovat svou činností planetární klima. Aktuální studie polárních badatelů, uveřejněná v žurnálu Nature přesouvá počátek lidského vlivu ale o hezký kousek nazpět. Na jižní polokouli „zatápěli“ atmosféře Maoři už ve 13. století.
Maledivy varují, že pro ně neplnění klimatických závazků může znamenat zkázu21.10.2021 02:19 | MALÉ
(ČTK)
Neplnění klimatických závazků ostatními zeměmi světa může pro Maledivy znamenat zkázu. Agentuře AP to řekla místní ministryně životního prostředí Aminas Šaunaová. Politička doufá, že na nadcházejícím klimatickém summitu v Glasgow země přijmou přísnější klimatické závazky. Podobné obavy o budoucnost v souvislosti se změnami klimatu vyjádřily už dříve i další ostrovní státy.
Ekologičtí aktivisté vyzvali budoucí vládu k rychlému konci uhlí i podpoře ozdravení krajiny20.10.2021 17:24 | PRAHA
(ČTK)
Klimatická koalice a Zelený kruh vyzvaly budoucí politickou reprezentaci k ukončení využívání uhlí do roku 2030, rychlému rozvoji obnovitelných zdrojů energie i ke krokům pro ozdravení krajiny. Zástupci organizací, které jsou součástí těchto platforem. Aktivisté také zdůraznili, že evropské finanční zdroje je třeba využít pro perspektivní odvětví a modernizaci ekonomiky.
EU musí být lídrem v klimatické politice, zaznívalo v Evropském parlamentu20.10.2021 14:49 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Evropská unie musí zaujmout vůdčí roli v celosvětovém boji proti změnám klimatu, zaznívalo na jednání Evropského parlamentu (EP) před klimatickou konferencí OSN s označením COP26, která začne na konci října v Glasgow. Evropský parlament v návrhu usnesení mimo jiné vyzývá EU, aby přiměla ostatní velké znečišťovatele ovzduší k přijetí konkrétních závazků na snížení emisí skleníkových plynů a k financování snah o dosažení takzvané uhlíkové neutrality v rozvojových zemích.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00 Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00
Hotelbusem po Francii (Přednášky a diskuse, Praha 9 ) reklama |