Zprávy / KlimaBrazilský prezident Bolsonaro čelí další stížnosti u ICC kvůli ničení pralesa12.10.2021 11:25 | HAAG
(ČTK)
Brazilský prezident Jair Bolsonaro čelí další stížnosti u Mezinárodního trestního soudu (ICC). Podnět k soudu v Haagu na něj podala rakouská nevládní organizace AllRise, podle které se brazilský prezident dopustil zločinů proti lidskosti tím, že umožnil nadměrné ničení amazonského pralesa. Větší mýcení pralesa podle organizace povede ve světě k růstu úmrtí souvisejících se znečištěním ovzduší, informovala agentura AFP. Bolsonaro na stížnost zatím nereagoval.
Výbor OSN odmítl stížnost skupiny dětí na přístup pěti vlád k ochraně klimatu12.10.2021 11:06 | NEW YORK
(ČTK)
Výbor OSN pro práva dítěte (CRC) odmítl stížnost, kterou mu předloni adresovalo 16 dětí včetně švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové a která se týká vlád Argentiny, Brazílie, Francie, Německa a Turecka. Děti kritizovaly přístup těchto vlád k boji proti klimatickým změnám. CRC uvedl, že není v jeho kompetenci se touto stížností zabývat, dokud ji neprojednají národní soudy, informovala agentura EFE.
Krajský úřad v Pardubicích chce upravit emise elektráren Chvaletice a Opatovice12.10.2021 00:46 | PARDUBICE
(ČTK)
Krajský úřad Pardubického kraje se chystá zahájit řízení o změně integrovaného povolení pro elektrárny ve Chvaleticích a Opatovicích. Obě měly od poloviny srpna plnit nové přísnější emisní limity a žádaly o výjimky z limitů pro rtuť a oxidy dusíku. Ty však zatím nenabyly právní moci a krajský úřad už nechce dál čekat, až o odvoláních proti nim rozhodne ministerstvo životního prostředí. O úmyslu zahájit řízení řekl ČTK vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu Martin Vlasák. Zástupci obou elektráren ČTK potvrdili, že o odvoláních proti uděleným výjimkám zatím rozhodnuto nebylo.
Aktivisté ocenili, že Evropská komise vyzve Polsko k platbě sankcí kvůli Turówu11.10.2021 17:57 | PRAHA
(ČTK)
Demonstrace klimatických aktivistů zablokovala rušnou křižovatku v Haagu11.10.2021 17:36 | HAAG
(ČTK)
Stovky aktivistů z hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) dnes v Haagu zablokovaly rušnou křižovatku před dočasným sídlem nizozemského parlamentu v Haagu, uvedla agentura AP. Začal tak týden protestních akcí před chystanou konferencí OSN o klimatu COP26, která má začít 31. října ve skotském Glasgow.
Jourová: Zelená a digitální proměna a obnova po covidu změní život všech v EU11.10.2021 15:08 | PRAHA
(ČTK)
Tři velké paralelní procesy změní život každého občana v Evropské unii. Jde o ekologickou a digitální proměnu a obnovu po koronavirové pandemii. Na mezinárodní konferenci Forum 2000 v Praze to řekla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Demokracie a vláda práva jsou podle ní v ohrožení a je otázkou, zda jde o dočasnou záležitost, nebo něco většího, co bude vyžadovat silnější reakci.
Princ Charles vyzval, aby se o ochraně klimatu nejen mluvilo, ale i konalo11.10.2021 14:57 | LONDÝN
(ČTK)
Britský princ Charles sdílí obavy ekologických aktivistů, že světoví vůdci o klimatických změnách "jen mluví", ale nedělají dost, aby zabránili "katastrofickým dopadům", uvedl v rozhovoru se stanicí BBC. Charles chápe "frustraci" aktivistů, například blokování silnic podle něj není řešením a spíše tím vyvolají nenávist veřejnosti. Britský následník trůnu se k ekologickým klimatům vyjadřuje pravidelně, prosazuje aktivnější ochranu klimatu.
Evropská komise včas vyzve Polsko k zaplacení sankcí kvůli dolu Turów, uvedl mluvčí11.10.2021 14:48 | BRUSEL
(ČTK)
Česko a Francie chystají spojenectví členských států EU v jaderné energetice11.10.2021 11:36 | PRAHA
(ČTK)
Česká republika a Francie chystají spojenectví členských států Evropské unie v jaderné energetice. ČTK to řekla mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Štěpánka Filipová. Ve společném prohlášení se podle ní mimo jiné píše, že "má-li Evropa v klimatickém boji zvítězit, potřebuje jadernou energii. Pro všechny představuje zásadní a spolehlivý zdroj pro zajištění nízkouhlíkové budoucnosti." K záměru se připojily také Bulharsko, Finsko, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko, uvedla Filipová. Francouzská EdF patří mezi zájemce o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech.
Proč je v USA každou sezónu postiženo požáry více domácností? Klimatické změny za tím nestojí11.10.2021 05:41 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Klimatická změna je na západním pobřeží USA hlavní příčinou sucha, to vede k požárům a výsledkem jsou nezměrné škody na majetku a bohužel občas i na lidských životech. S takto podaným řetězcem vysvětlujících příčinných souvislostí se ve státech Kalifornii, Idaho nebo Utahu setkáte často. Situace je ovšem komplikovanější. Škody a ztráty na životech tu vychází především z toho, že se stále více lidí stěhuje do oblastí s vysokým rizikem požárů.
Tesla v Berlíně oslavuje svou první evropskou továrnu, kritice navzdory11.10.2021 01:34 | BERLÍN
(ČTK)
Americká automobilka Tesla uspořádala v Grünheide u Berlína, kde roste její první evropská továrna, velký hudební festival. Osobně se ho zúčastnil i šéf firmy Elon Musk a uvedl, že první auta by tam z nové výrobní linky měla sjet ještě letos. Firma už sice začala stavět, ale činí tak jen na základě předběžného povolení a musí proto čelit protestům části místních obyvatel, píše AFP.
Šéfové firem: Nová vláda by měla řešit ceny energií11.10.2021 01:22 | ČESKÉ BUDĚJOVICE
(ČTK)
V Bruselu demonstrovaly za důslednější ochranu klimatu tisíce lidí11.10.2021 01:14 | BRUSEL
(ČTK)
Centrem Bruselu prošli v neděli demonstranti, kteří požadovali zodpovědnější přístup ke klimatickým změnám a odvážnější, solidárnější a důslednější opatření na ochranu planety. Podle policejních odhadů se v belgické metropoli sešlo nejméně 25 000 lidí. Ti, kteří dohlíželi na klidný průběh pochodu, odhadují účast na 50 000, informovala belgická stanice RTBF.
Země odráží méně světla než před dvaceti lety. Může za to změna klimatu, varuje studie10.10.2021 08:02 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Množství slunečního světla, které Země odráží se vlivem globální změny klimatu za poslední dvě desetiletí snížilo o 0,5 %. Navzdory tomu, jak nízké se toto číslo zdá vědci varují, že může dál růst, a že zadržená energie může přispívat k ještě většímu globálnímu oteplování. O studii provedené na New Jersey Institute of Technology informuje žurnál Geophysical Research Letters.
Google bude blokovat reklamy, v nichž se popírá globální oteplování9.10.2021 02:15 | WASHINGTON
(ČTK)
Společnost Google bude na svých platformách blokovat reklamy, v nichž se objeví informace zpochybňující globální oteplování. Firma to oznámila v příspěvku na svém blogu. Chce tím zúžit prostor pro dezinformace šířené popírači vědecky podložené teorie o změnách klimatu a znemožnit jim z takového obsahu profitovat. Nová pravidla se budou týkat i serveru YouTube.
Zhruba 3,5 metru švédského ledovce ochránila před táním plachta8.10.2021 11:50 | STOCKHOLM
(ČTK)
Závod Škody Auto Vrchlabí přešel na obnovitelné zdroje, je uhlíkově neutrální8.10.2021 01:07 | VRCHLABÍ
(ČTK)
Závod automobilky Škoda Auto ve Vrchlabí na Trutnovsku přešel na obnovitelné zdroje energie a ke konci roku 2020 se stal uhlíkově neutrální. Neutrální emise oxidu uhličitého závod vykazuje jako první továrna Škody Auto na světě. V celém koncernu Volkswagen, kam Škoda Auto patří, je uhlíkově neutrálních sedm závodů, a to včetně Vrchlabí, řekl vedoucí řízení značky ve Škoda Auto Miroslav Kroupa. Závod Vrchlabí zaměstnává asi 1000 lidí a vyrábí automatické převodovky.
Reuters: Gazprom plní závazky bez problémů, přesto na něj míří kritika8.10.2021 00:27
(ČTK)
Ruský plynárenský kolos Gazprom plní své dlouhodobé závazky vůči odběratelům bez problémů, jak potvrzují největší odběratelé plynu v Evropě, přesto zůstává ruský podnik v centru sporů o to, kdo může za raketový růst cen zemního plynu a zda může Gazprom dělat víc pro to, aby situaci pomohl zlepšit. Ve své analýze to píše agentura Reuters.
Turecko před klíčovým summitem schválilo pařížskou klimatickou dohodu7.10.2021 11:26 | ANKARA
(ČTK)
Turecký parlament jednomyslně schválil přistoupení země k pařížské klimatické dohodě, jejíž signatáři se zavazují bojovat proti změnám klimatu. Turecko schválením dohody dostálo slibu, který dal v září prezident Recep Tayyip Erdogan na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Ankara se k ujednání připojila jen několik týdnů před klíčovou konferencí OSN o klimatu, která začne ve skotském Glasgow 31. října. O výsledcích hlasování informovaly světové agentury.
Příjem žádostí o dotace z Nové zelené úsporám začne 12. října7.10.2021 02:07 | PRAHA
(ČTK)
Arnika: Znečišťovatelé loni meziročně vypustili víc toxických látek, vede Spolana6.10.2021 14:35 | PRAHA
(ČTK)
Ekologická organizace Arnika zaznamenala loni výrazný meziroční nárůst u vypouštěných rakovinotvorných látek či látek poškozujících hormonální systém. Zvýšilo se podle ní též množství látek toxických pro vodní organismy, včetně kyanidů v řekách. Vzrostly emise styrenu a formaldehydu z průmyslových provozů, klesly naopak emise skleníkových plynů a rtuti. Největším znečišťovatelem byla podle Arniky loni už posedmé neratovická Spolana. Zástupci organizace na dnešní on-line tiskové konferenci představili žebříčky za rok 2020, které čerpají z dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ).
Dvě z velkých přehrad zásobujících vodou Istanbul téměř vyschly6.10.2021 11:30 | ISTANBUL
(ČTK)
Dvě velké přehrady, z nichž pochází většina dodávek vody pro největší turecké město Istanbul, téměř vyschly. Naplněné jsou méně než z deseti procent. Informoval o tom opoziční deník Duvar s odkazem na data istanbulské správy vod a kanalizací (ISKI). Dlouhodobým problémem sucha v Turecku se tento týden zabývá v Ankaře první konference vědců, vládních expertů i nevládních organizací pořádaná ministerstvem zemědělství.
Starostové z českého a polského pohraničí vyzvali k obnovení jednání o Turówu6.10.2021 01:53 | LIBEREC
(ČTK)
K návratu k jednacímu stolu vyzvali ministry a premiéry Česka a Polska liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) a starostové obcí z obou stran česko-polské hranice v souvislosti s ukončením jednání o smlouvě, která má řešit fungování polského dolu Turów a jeho dopady na české obce. Jednání v noci na pátek 1. října přerušil podle českých představitelů odlišný názor obou stran na dobu trvání dohody. ČTK o výzvě informoval mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.
České projekty se mohou v novém programu ucházet o více než 60 miliard korun, schválila vláda6.10.2021 00:39 | PRAHA
(ČTK)
České projekty poklesu znečištění ovzduší, podpory biodiverzity či adaptace na změnu klimatu se mohou v novém evropském Operačním programu Životní prostředí (OPŽP) ucházet o více než 60 miliard korun. Návrh programového dokumentu OPŽP na roky 2021 až 2027 schválila vláda, vyplývá z výsledků na jejím webu. Program musí ještě schválit Evropská komise. Podle ředitele Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) Petra Valdmana však fond zveřejní první informace o výzvách již následujících dnech. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) už dříve uvedlo, že operační program bude zřejmě spuštěn na přelomu roku.
Demonstrace klimatických aktivistů zablokovala centrum Curychu5.10.2021 14:42 | CURYCH
(ČTK)
Británie chce po roce 2035 vyrábět elektřinu jen z obnovitelných zdrojů5.10.2021 13:30 | LONDÝN
(ČTK)
Volební kalkulačka pro zemědělce: Jak vybrat stranu, které jde o české zemědělství?5.10.2021 12:30 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Od roku 2009 zmizelo kvůli oteplování oceánů 14 procent korálových útesů5.10.2021 10:09 | CANBERRA
(ČTK)
V letech 2009 až 2018 se plocha korálových útesů snížila o 14 procent. Uvedla to ve své studii mezinárodní organizace GCRMN, která stav korálových útesů monitoruje. Za negativní vývoj podle badatelů mohou v první řadě vyšší teploty vod světových oceánů, uvedla dnes agentura AFP. Ve sledovaném období se plocha korálových útesů snížila o 11 700 kilometrů čtverečních, což je plocha, která odpovídá rozměru Středočeského kraje a Prahy.
Česko bylo při jednání o Turówu podle ministerstva zahraničí konstruktivní, aktivně přinášelo návrhy Aktualizováno5.10.2021 01:38
(ČTK)
Česká strana byla při jednání o provozu uhelného dolu Turów po celou dobu konstruktivní, aktivně přinášela návrhy řešení. Pro Česko nadále není akceptovatelné, že polská strana v závěru jednání přišla s požadavkem možnosti výpovědi vzájemné smlouvy po dvou letech, přestože těžba má podle stávajícího povolení probíhat dalších 23 let. Na dotaz ČTK to dnes uvedlo ministerstvo zahraničí. Mediální reakce v Polsku vnímá jako vzkazy tamní veřejnosti a součást vnitropolitického soupeření. Také podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jsou vyjádření polských představitelů spíše vzkazem určeným pro jejich politickou scénu.
Advokát soudu EU se postavil proti Volkswagenu ve sporu kolem emisí5.10.2021 01:07 | BRUSEL
(ČTK)
Software používaný německou automobilkou Volkswagen, který mění množství vypouštěných emisí na základě vnější teploty a nadmořské výšky, je v rozporu se zákony Evropské unie. Uvedl to generální advokát Soudního dvora EU Athanasios Rantos. K jeho doporučení nyní při svém rozhodování o věci přihlédne unijní soud.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00 Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00
Hotelbusem po Francii (Přednášky a diskuse, Praha 9 ) reklama |