Lukáš Čížek: Informační válka o lužní les IV: Kouzlo nezávislého výzkumu
Biodiverzita a ekologické změny nebo „komunikační strategie“?
Zmíněný projekt Grantová služba Lesů ČR vypsala říjnu 2020. Získal jej řešitelský tým vedený profesorem Petrem Maděrou z Mendelovy univerzity v Brně. Při jeho představení pan Martin Zajíček, který za státní Lesy na tento seriál laskavě reaguje, nezmínil, že profesor Maděra je už deset let místopředsedou správní rady BR Dolní Morava, o.p.s. Její účast na projektu, mimochodem, fakticky vyžaduje formulace v zadání projektu: „Zapojení neziskových organizací, v jejichž náplni je provádění vědeckých, edičních a edukativních aktivit zaměřených na polyfunkční význam lužních ekosystémů.“
Lesy ČR v rámci projektu žádají také vytvoření „Komunikační strategie - nastavení a zahájení pravidelné komunikace se státními a samosprávními orgány dané oblasti o všech aspektech zkoumaného území.“ Dle smlouvy právě za „komunikaci“ odpovídá BR Dolní Morava, o.p.s., jejíž „představitelé aktivně brání udělení statutu OP [ochrany přírody] (…), nejcennějším lužním lesům, opakovaně napadají opatření orgánů ochrany přírody i tyto orgány jako takové“.
Za jistě nemalé peníze má tato o.p.s. komunikovat s orgány státní správy, včetně ochranářů, které dlouhodobě napadá? Co asi bude říkat samosprávám? Pokud pod rouškou „Monitoringu biodiverzity a ekologických změn“ na Soutoku státní Lesy poptávaly také protiochranářskou masáž zastupitelů a obyvatel okolních obcí, nemohly vybrat lépe. Pokud poptávaly něco jiného, budou tohle podezření jen těžko vyvracet.
Výhodná image
Pamětníkům snah o vyhlášení CHKO Soutok totiž právě tohle v souvislosti s BR Dolní Morava, o.p.s., zní příliš povědomě. O.p.s. v roce 2008 napsala dopis, v němž tehdejšímu řediteli Lesů ČR nabízí: „Připravit střednědobou strategii pozitivní kampaně ve prospěch trvale udržitelného lesnického hospodaření v lužních lesích“ a pomoci „… k vytvoření pozitivního obrazu lesníka - hospodáře a krajinného manažera“, protože „tato image je výhodná v období příprav nového LHP a při jednání o smluvní ochraně lokalit NATURA 2000.“
Samozřejmě nikoli zdarma, ve stejném dopise „OPS souhlasí, aby (...) finanční částka byla poukázána na účet společnosti jako sponzorský dar na propagaci vzorových způsobů obhospodařování lužních lesů jižní Moravy“. Od roku 2009 minimálně do roku 2011 státní Lesy posílaly BR Dolní Morava ročně 400 tis. Kč na projekt, jehož součástí byla „Environmentální osvěta, výchova a vzdělávání. Informování a spolupráce s veřejností.“
Snad v rámci „pozitivní kampaně“ pak v roce 2010 ředitel BR Dolní Morava, o.p.s., v knize „Biodiverzita a cílená péče o lužní lesy v povodí Moravy“ představil oraniště vzniklá frézováním pasek slovy: „Půdní povrch zůstává obvykle netknutý“ (orig. „Soil surface remains usually intact,“ str. 185). Tou dobou se teprve řešilo, zda bude zakázána tehdy běžná hloubková příprava půdy (minimálně 20 cm) a povolena jen příprava povrchová. Což je i aktuálně platný stav. Zároveň je třeba přiznat, že paseky po „povrchové přípravě“ vypadají mírně lépe. Za netknutý ale lze jejich půdní povrch označit těžko.
Skrze státní Lesy jsme, mimochodem, jen v letech 2006-2011 do zmíněné o.p.s. investovali 5 450 tis. Kč. V dalších letech nevíme. Pan Zajíček raději mlčí a o.p.s. ve výročních zprávách výši sponzorských darů přestala uvádět. Pokud byly Lesy stále stejně štědré, mohla od nich za 17 let své existence získat zhruba 15 milionů.
Nezávislý nebo objektivní?
Ale zpět k aktuálnímu projektu. Na něm se podílí řada institucí a osob, z nichž mnohé dělají kvalitní vědu a nebudou ochotny ke kompromisům. Po odečtení téměř milionu a půl na režii a DPH, dále neznámé, ale jistě podstatné částky pro realizátora „komunikační strategie“, zůstává pro každého ze zbylých 13 partnerů projektu částka spíše nevelká. Je tedy otázka, ke kolika kvalitním vědcům se nakonec dostane obnos umožňující reálný výzkum. A jaký budou mít vliv na způsob prezentace svých výsledků na veřejnosti a v médiích. Ale pokud se v rámci „komunikační strategie“ za erární peníze v místních zase podaří vyvolat obavy z reálné ochrany přírody, je i tohle vcelku vedlejší.
Lesy ČR se ústy pana Zajíčka ptají: „… je zde snad obava z objektivních výsledků z nezávislé vědecké studie?“. Ptají se špatně. Jako nejsou nezávislé studie o škodlivosti tabáku financované tabákovými koncerny, nebude nezávislá ani studie „biodiverzity a ekologických změn lužních lesů“ placená státními Lesy. Ale mohla by být objektivní. Angažmá BR Dolní Morava, o.p.s., však bohužel vzbuzuje zásadní obavy z reálné podoby a cílů „komunikační strategie“ i způsobu konečné interpretace snad skutečně objektivních výsledků zkoumání Soutoku.
Lukáš Čížek: Informační válka o lužní les I: Proti nám a za naše peníze? (5. 1. 2021)
Odpověď Martina Zajíčka z Lesů ČR (na Ekolistu vydáno 8. 1. 2021)
Lukáš Čížek: Informační válka o lužní les II: Dohoda pohoda? (11. 1. 2021)
Odpověď Martina Zajíčka z Lesů ČR Soutok všem není kampaň, válka už vůbec ne (na Ekolistu vydáno 12. 1. 2021)
Reakce k tématu od Otakara Pražáka Pochybné příměří v třicetileté válce o Soutok (18. 1. 2021)
Lukáš Čížek: Informační válka o lužní les III: Zdání ochrany (19. 1. 2021)
Jan Vybíral: Soutok - Tušení a odhalování důležitých souvislostí ekosystému lužních lesů (26. 1. 2021)
Lukáš Čížek: Informační válka o lužní les IV: Kouzlo nezávislého výzkumu (27. 1. 2021)
Jan Vybíral: Člověk jako součást vývoje společnosti a změn v přírodě (3. 2. 2021)
Lukáš Čížek: Biosférická rezervace, nebo Potěmkinova vesnice? (14. 2. 2021)
 Martin Zajíček: Soutok – opravdu černá a bílá? (4. 2. 2021)
Petr Maděra: Kritika ve vědě a společnosti (10. 2. 2021)
 Lukáš Čížek: Odpověď profesoru Petru Maděrovi (25. 2. 2021)
 Lukáš Čížek: Státní Lesy o Soutoku nediskutují (28. 2. 2021)
 Otakar Pražák: Proč je biosférická rezervace Dolní Morava trnem v oku? 2. 3. 2021)
Lukáš Čížek: Legrace temně zelená (7. 2. 2021)
Lukáš Čížek: Státní Lesy o Soutoku nediskutují (28. 2. 2021)
 Trochu silná káva (reakce na texty Lukáše Čížka k Soutoku) (24.3.2021)
Stanislav Lusk: Soutok také jinak (5. 3. 2021)
Otakar Pražák: V devadesátých letech, nejen na Soutoku. Aneb o spolupráci ochránců přírody s lesníky (8. 3. 2021)
Otakar Pražák: Na Soutoku od sekyry a motyky po frézu (19. 3. 2021)
Lukáš Čížek: O frézování pasek s respektem k faktům (30. 3. 2021)
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (17)
Lukáš Kašpárek
28.1.2021 07:25Boj je to sice nerovný (z protistrany neférový), ale je dobře, že probíhá....
Takové boje probíhají po celé naší zemi v podstatě ve všech přírodně hodnotných územích (o těch méně hodnotných ani nemluvě) a ani NP, u kterých je nepopiratelná priorita ochrana přírody a ŽP ze zákona není výjimkou. Aspoň tam ale naštěstí častěji vítězí ona zákonem stanovená priorita....
Bylo by skvělé, kdyby se z hodnotných území jako je Soutok nebo Jeseníky, atd. staly další NP, ale to různé zájmové skupiny podnikající v sektoru poškozování ŽP nedovolí....
Dřív než vymřou všichni komunismem "šlechtění" a toto "zušlechtění" využívající lidé si této země její obyvatelné asi vážit nebudou... do té doby budou probíhat tyto ze strany poškozovatelů ŽP nečisté boje o zachování aspoň nějakých hodnot co tu ještě hovada nestihla zničit....
Smutné, ale co se dá dělat....
J F
29.1.2021 17:06 Reaguje na Jiří SvobodaDiskutovala se také "babykárna". Bylo zajímavé pozorovat profesní zaměření na dub. Ptal jsem se tenkrát, že když tam roste (sama od sebe) babyka, tak to bude mít důvod (že tam patří). Lesnicky ale není ceněná a tam byla jasná averze. Jestli může v porostu babyky zmladit dub, teoreticky snad ano (sem tam něco), ale bude to běh na velmi dlouhou trať. Za svého života zmlazení dubu nečekám (ledaže by babyku naředil bobr, ale i tak, obráží z pařezů...).
Jakub Graňák
29.1.2021 18:00 Reaguje na J FJarek Schindler
29.1.2021 20:22 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
30.1.2021 15:10 Reaguje na Jarek SchindlerŠkoda, mohli jsme si tu věcně a na úrovni podiskutovat o tom, jak by např bylo možné redukcí počtu babyk ve fertilním věku v okolních porostech eliminovat počet jejich semenáčů. Nebo třeba o tom, jak vyrovnat rozdíly v počátečních fázích růstu na stanovišti výsadbou vzrostlejších dubů, kdy se růstová dynamika obou taxonů vyrovnává. Moje profesní skupina má totiž kombinování různě vzrůstných taxonů v popisu práce a je to našim denním chlebem, a to u stovek taxonů a kultivarů.
Ovšem jak jistě pochopíte nehodlám se snižovat na vaši křupanskou úroveň, charakterizovanou bezobsažnými posměšky a urážkami. Nečekejte tudíž, že budu na jakýkoli váš další výlev žluči reagovat.
Jarek Schindler
31.1.2021 05:39 Reaguje na Jakub GraňákJ D
31.1.2021 23:35 Reaguje na Jiří SvobodaJakub Graňák
1.2.2021 07:24 Reaguje na J DJakub Graňák
1.2.2021 08:16 Reaguje na J DBřetislav Machaček
29.1.2021 16:27že je lépe diskutovat a dohodnout se, než hrotit neustále spory.
J F
29.1.2021 17:06 Reaguje na Břetislav MachačekSlovan
30.1.2021 14:53 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
30.1.2021 16:47 Reaguje na Slovannechce, tak je sám proti sobě. Nebude v tom něco jiného?
Těm, kteří uznávají pouze "dohodu" bez kompromisů a diskusi
s těmi, kteří mají jiné názory odmítají, nezbývá než si
najít vrbu, která je vyposlouchá a třeba i podpoří. Tak
se ale problém nevyřeší. Mimochodem zdejší "veřejnost"
má pár diskutérů a opakované stesky už nikdo nekomentuje. "Veřejnost" zastoupená všemi spolupracujícími subjekty
je asi podstatně početnější a má asi jiný názor.
Slovan
30.1.2021 17:40 Reaguje na Břetislav MachačekMnohem důležitější než zdejší diskuze třeba je, že vznik CHKO dnes podporuje největší hráč, kterého by se vznik CHKO týkal - Břeclav :)