https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lukasn-cizek-odpoved-profesoru-petru-maderovi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lukáš Čížek: Odpověď profesoru Petru Maděrovi

25.2.2021
Vyfrézovaná paseka s tabulí naučné stezky „Lužní les“ představuje exotický ořešák černý jako kousek Ameriky na Moravě. Dle piktogramů zde není žádoucí trhat kytičky, rušit ptáčky ani si zpívat. Ředitel biosférické rezervace Dolní Morava, o.p.s. představuje výsledek frézování slovy: „Půdní povrch zůstává obvykle netknutý.“
Vyfrézovaná paseka s tabulí naučné stezky „Lužní les“ představuje exotický ořešák černý jako kousek Ameriky na Moravě. Dle piktogramů zde není žádoucí trhat kytičky, rušit ptáčky ani si zpívat. Ředitel biosférické rezervace Dolní Morava, o.p.s. představuje výsledek frézování slovy: „Půdní povrch zůstává obvykle netknutý.“
Foto | Lukáš Čížek
Děkuji profesoru Maděrovi za reakci. V textu, na který reaguje, nebylo mým záměrem nikoho urazit ani zpochybnit objektivitu výzkumů zúčastněných vědců. Práce mnoha z nich si totiž vážím. Velmi pečlivě jsem proto volil slova a doufám, že z textu je to zřejmé. Pokud ne, pak se omlouvám. Vyslovené obavy souvisejí s „komunikační strategií“ v rukou podivně fungující o.p.s. BR Dolní Morava a tím, jak výsledky výzkumu použijí Lesy ČR.
 

Prosím bez urážek

Spojení se zmíněnou o.p.s. o výzkumu profesora Maděry nevypovídá. Proto jsem také nenapsal ani se nepokoušel naznačit, že jej členství v radě o.p.s. „diskvalifikuje dělat nezávislý a objektivní výzkum“. Přesto mi toto tvrzení podsouvá a označuje je za „osobní urážku“. Prosím profesora Maděru, ať najde a cituje větu nebo pasáž, kde něco podobného tvrdím nebo naznačuji. Má již předem mou omluvu.

Maděra: frézování pasek do biosférické rezervace nepatří

Výzkum Soutoku, placený Lesy ČR, nezávislý být nemůže, protože Lesům ČR na jeho vyznění záleží. Objektivitu profesora Maděry jsem nezpochybnil a nemám k tomu důvod. Jako spoluautor čerstvé studie o vegetaci Soutoku profesor Maděra s užitím standardních vědeckých metod plně potvrzuje obavy týkající se frézování. Ukazuje totiž, že mechanická příprava půdy (dnes frézování, dříve buldozer) přispívá k šíření astřičky kopinaté a dalších invazních rostlin, ovlivňuje složení podrostu na desítky let, snižuje rozmanitost podrostu, určuje pokryvnost a početnost nepůvodních druhů, a že na plochách s přípravou půdy déle přežívá vyšší procento nepůvodních rostlin. Rovněž konstatuje, že: „environmentální politika a lesnický management jsou v biosférických rezervacích v konfliktu“. Profesor Maděra se spolupracovníky tak ukázali rozměr problému, o kterém se léta diskutuje. Věřím, že se svými závažnými a vědecky podloženými poznatky seznámí BR Dolní Morava o.p.s. a zejména LZ Židlochovice. A těším se, že frézování bude konečně brzy ukončeno alespoň v jádrové a nárazníkové zóně BR.

Prosby na závěr

Budou-li výzkumy prof. Maděry placené Lesy ČR stejně objektivní a s jasnými závěry, jako ten citovaný, není se čeho bát. Věřím, že se svými závažnými a vědecky podloženými poznatky seznámí BR Dolní Morava o.p.s. a zejména LZ Židlochovice. Dovolím si prof. Maděru poprosit, aby nás co nejdříve informoval, jak na jeho zjištění reagoval LZ Židlochovice a jaký postoj k frézování zaujímá o.p.s. Ta po letech konečně zveřejnila zonaci BR Dolní Morava. A je zřejmé, že tato respektována není. I v jádrové zóně se holosečně těží a frézuje. Jako místopředsedu správní rady BR Dolní Morava, o.p.s., jej proto prosím, aby se zasadil o respektování zonace BR, na jejíž správě se roky podílí. Jeho vlastní vědecké výsledky jasně ukazují, kde je jeden z hlavních problémů. Těším se proto, že frézování bude brzy ukončeno v těch zónách, kde to pravidla fungování biosférických rezervací.

Seriál textů Lukáše Čížka k tématu Soutok a reakce na jeho texty:

Lukáš Čížek: Informační válka o lužní les I: Proti nám a za naše peníze? (5. 1. 2021)

   Odpověď Martina Zajíčka z Lesů ČR (na Ekolistu vydáno 8. 1. 2021)

Lukáš Čížek: Informační válka o lužní les II: Dohoda pohoda? (11. 1. 2021)

   Odpověď Martina Zajíčka z Lesů ČR Soutok všem není kampaň, válka už vůbec ne (na Ekolistu vydáno 12. 1. 2021)

    Reakce k tématu od Otakara Pražáka Pochybné příměří v třicetileté válce o Soutok (18. 1. 2021)

Lukáš Čížek: Informační válka o lužní les III: Zdání ochrany (19. 1. 2021)

   Jan Vybíral: Soutok - Tušení a odhalování důležitých souvislostí ekosystému lužních lesů (26. 1. 2021)

Lukáš Čížek: Informační válka o lužní les IV: Kouzlo nezávislého výzkumu (27. 1. 2021)

   Jan Vybíral: Člověk jako součást vývoje společnosti a změn v přírodě (3. 2. 2021)

       Lukáš Čížek: Biosférická rezervace, nebo Potěmkinova vesnice? (14. 2. 2021)

   Martin Zajíček: Soutok – opravdu černá a bílá? (4. 2. 2021)

    Petr Maděra: Kritika ve vědě a společnosti (10. 2. 2021)

   Lukáš Čížek: Odpověď profesoru Petru Maděrovi (25. 2. 2021)

   Lukáš Čížek: Státní Lesy o Soutoku nediskutují (28. 2. 2021)

   Otakar Pražák: Proč je biosférická rezervace Dolní Morava trnem v oku? 2. 3. 2021)

Lukáš Čížek: Legrace temně zelená (7. 2. 2021)

Lukáš Čížek: Státní Lesy o Soutoku nediskutují (28. 2. 2021)

   Trochu silná káva (reakce na texty Lukáše Čížka k Soutoku) (24.3.2021)

Stanislav Lusk: Soutok také jinak (5. 3. 2021)

Otakar Pražák: V devadesátých letech, nejen na Soutoku. Aneb o spolupráci ochránců přírody s lesníky (8. 3. 2021)

Otakar Pražák: Na Soutoku od sekyry a motyky po frézu (19. 3. 2021)

Lukáš Čížek: O frézování pasek s respektem k faktům (30. 3. 2021)


reklama

 
foto - Čížek Lukáš
Lukáš Čížek
Autor pracuje na Entomologickém ústavu Biologického centra AV ČR a přednáší na Jihočeské univerzitě.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist