Otakar Pražák: Na Soutoku od sekyry a motyky po frézu
Od roku 1990 se stávají lužní lesy na Soutoku předmětem zájmu ochranářské veřejnosti. Mezi první požadavky lze zařadit snahy o zrušení obory včetně odstranění oborního plotu. Bezprostředně poté následoval požadavek, směřující k výraznému snížení stavů jelení a daňčí zvěře. Prakticky celá devadesátá léta lze charakterizovat snahami o rozšíření CHKO Pálava. Bez projednání s lesníky a vyjádřením jejich souhlasu, se od roku 2005 stává Soutok součástí Natury, přičemž tento bezprecedentní akt lze považovat za jeden z nosných argumentů pro záměry vyhlášení území za zvláště chráněné lokality. V listopadu minulého roku je, pod nátlakem různých ochranářských iniciativ, uzavřena rámcová dohoda mezi Lesy ČR a Agenturou ochrany přírody, o obnově dubových porostů prosvětlováním na ploše 780 ha lužních lesů.
Jedním z posledních požadavků je ukončení plošné mechanické přípravy půdy formou frézování pasek. Na webových stránkách SILVARIUM.CZ, ze dne 2. března 2021, v diskuzi k mému příspěvku v Ekolistu „Proč je Biosférická rezervace Dolní Morava trnem v oku?“ se rozepisuje anonymní čtenář, schovávající se pod mailovou adresu, o svém subjektivním pohledu na frézování pasek. V závěru článku „Celoplošná příprava v lesích a její důsledky pro biodiverzitu“ autorů Lukáš Čížek, Jan Roleček a Jiří Danihelka, zveřejněného v časopisu Živa č.6/2007, uvádějí jeho zpracovatelé následující: „Celková fyzická destrukce lesního podrostu způsobuje šíření invazních druhů, rovněž změny nutričních poměrů v půdě nahrávají invazním a nitrofilním ruderálním druhům rostlin a ovlivňují budoucí směr sukcese vegetace. Celoplošná příprava půdy tak dlouhodobě nebo možná i trvale mění lesní vegetaci a škodí populacím ohrožených a chráněných druhů rostlin. Pro mnohé živočichy jsou paseky hlavním nebo jediným prostředím, kde mohou přežívat. Je zřejmé, jaký bude jejich osud, jestliže je připravíme i o toto poslední útočiště.“
Frézování pasek v lužních lesích je z hlediska řady dopadů na flóru a faunu určitě diskutabilní. Málo se však hovoří a píše o tom, co této novodobé technologii předcházelo. Lesy měkkého luhu s malým zastoupením dubu se začaly obnovovat na velkých pasekách, kde se prodalo veškeré dříví včetně vyklučených pařezů. Sekyrami a motykami je místní lidé klučili z hloubky až jednoho metru. Suché dobře hořely, ale protože na nich ulpívaly zbytky hlíny, musely se při dalším rozřezávání častěji brousit pily. Ostatní zbytky dříví se z pasek beze zbytku odklidily a spálily v kamnech. Na takto připravených plochách se vysévaly žaludy a v meziřádcích se polařilo. Sázely se brambory a krmná řepa. Pěstování uvedených plodin se neobešlo bez ručního okopávání a ošetřování postřiky proti škůdcům - tehdy rozmanitou škálou insekticidů včetně přípravků s vysokým obsahem DDT (velmi málo se ještě vědělo o jeho negativních účincích na lidské zdraví). Popsaný jednoduchý princip umělé obnovy lesa se udržel v lesích na Soutoku až do konce osmdesátých let dvacátého století. Umožňoval to permanentní zájem o dříví a zemědělskou půdu. Velikost pasek byla na lužních stanovištích většinou na horní hranici 5 ha, kterou tehdy zohledňoval platný lesní zákon.
S postupem elektrifikace a plynofikace se zájem o palivové dříví postupně snižoval. V minulosti tolik žádané pařezy, které se výhodně prodávaly, začaly být klučeny těžkou mechanizací a ukládány do valů, nebo tzv. pohřbívány. Přibližně od roku 2000 se při přípravě pasek před zalesněním používají štěpkovací frézy.
Kritici frézování pasek v lužních lesích, snad z neznalosti či záměrně, opomíjejí historii jejich pěstování. Nevnímají ani to, že zásadní změna přišla po eliminaci povodní, kterým již čtyřicet let, až na výjimky, úspěšně brání vodohospodářské úpravy. Lužní les zcela zbavený záplav přestává být lužním lesem a postupně se mění v jiný ekosystém. Pro mnohé rostliny a živočichy se podmínky v těchto lesích zásadně změnily.
Pokud frézování pasek způsobuje negativní změny v půdě, šíření invazních a nitrofilních ruderálních druhů rostlin včetně likvidace posledních útočišť bezobratlých, tak každoroční povodně způsobovaly tyto „katastrofy“ v nesrovnatelně větším měřítku a daleko častěji.
Lukáš Čížek: Informační válka o lužní les I: Proti nám a za naše peníze? (5. 1. 2021)
Odpověď Martina Zajíčka z Lesů ČR (na Ekolistu vydáno 8. 1. 2021)
Lukáš Čížek: Informační válka o lužní les II: Dohoda pohoda? (11. 1. 2021)
Odpověď Martina Zajíčka z Lesů ČR Soutok všem není kampaň, válka už vůbec ne (na Ekolistu vydáno 12. 1. 2021)
Reakce k tématu od Otakara Pražáka Pochybné příměří v třicetileté válce o Soutok (18. 1. 2021)
Lukáš Čížek: Informační válka o lužní les III: Zdání ochrany (19. 1. 2021)
Jan Vybíral: Soutok - Tušení a odhalování důležitých souvislostí ekosystému lužních lesů (26. 1. 2021)
Lukáš Čížek: Informační válka o lužní les IV: Kouzlo nezávislého výzkumu (27. 1. 2021)
Jan Vybíral: Člověk jako součást vývoje společnosti a změn v přírodě (3. 2. 2021)
Lukáš Čížek: Biosférická rezervace, nebo Potěmkinova vesnice? (14. 2. 2021)
 Martin Zajíček: Soutok – opravdu černá a bílá? (4. 2. 2021)
Petr Maděra: Kritika ve vědě a společnosti (10. 2. 2021)
 Lukáš Čížek: Odpověď profesoru Petru Maděrovi (25. 2. 2021)
 Lukáš Čížek: Státní Lesy o Soutoku nediskutují (28. 2. 2021)
 Otakar Pražák: Proč je biosférická rezervace Dolní Morava trnem v oku? 2. 3. 2021)
Lukáš Čížek: Legrace temně zelená (7. 2. 2021)
Lukáš Čížek: Státní Lesy o Soutoku nediskutují (28. 2. 2021)
 Trochu silná káva (reakce na texty Lukáše Čížka k Soutoku) (24.3.2021)
Stanislav Lusk: Soutok také jinak (5. 3. 2021)
Otakar Pražák: V devadesátých letech, nejen na Soutoku. Aneb o spolupráci ochránců přírody s lesníky (8. 3. 2021)
Otakar Pražák: Na Soutoku od sekyry a motyky po frézu (19. 3. 2021)
Lukáš Čížek: O frézování pasek s respektem k faktům (30. 3. 2021)
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (84)
Josef Střítecký
19.3.2021 14:41 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
22.3.2021 06:54 Reaguje na Josef StříteckýAle jak jsem psal... my mladší se dočkáme toho, že vy zločinci zdegenerovaní totalitou vymřete. A nebude to rukou psychopata, kterého se snažíte udělat i ze mě.... nene... bude to přirozená obměna generací...
To svinstvo, kterého jste očividně i vy fandou, vymře spolu s vámi....
Tik, tak, tik, tak..... :)
Slovan
19.3.2021 10:49Že se ochrana přírody začala zajímat o Soutok až od roku 1990? To do té doby ta oblast ochranáře nezajímala? Asi těžko, když měla být krajina Soutoku zařazena již do vznikající CHKO Pálava. Dost mě také zaujal útok na to, že byla na Soutoku vyhlášena Natura 2000. Nechápu proč. V soustavě Natura 2000 je spousta jiných oblastí, nejenom oblast Soutoku, která jsou cenná mj. díky citlivému hospodaření, které se tam praktikovalo a většinou dosud praktikuje. Soustava Natura 2000 nijak lesníkům nezakazuje hospodaření - pokud by se každé chráněné území mělo vyhlásit jen se souhlasem všech dotčených skupin, nevyhlásí se a neochrání skoro nic. Soutok měl a stále ještě má na to být v soustavě Natura 2000 - proto tam je a je to tak dobře. Šetrný způsob hospodaření je důležitým nástrojem ochrany mnoha území, která jsou v soustavě. Problém ale asi je, že současný způsob hospodaření LČR má na Soutoku jasně zhoršující vliv na chráněné druhy, samotné přírodní stanoviště a s citlivým hospodařením, které by dokázalo Soutok zachovat jako cennou lokalitu, to nemá nic společného. To je proti principu Natury 2000 a to je důvod, proč ochrana přírody žádá LČR, aby na tomto, ne zrovna obrovském území, změnily hospodaření. Vskutku hrozný požadavek!
Je také zajímavé, že poslední smlouva mezi AOPK a LČR je podle Vás, pane Pražáku, jen díky nátlaku ochranářských organizací. Ano i já jsem tak napůl přesvědčen, že tato dohoda vznikla hlavně proto, že ochrana přírody v roce 2019 neschválila lesní hospodářský plán na dalších deset let. Lesní závod Židlochovice tak v roce 2020 hospodařil bez plánu, což se ukázalo jako velmi komplikované. LČR k těm ústupkům byly napůl donuceny právě tímto. Otázka tedy jen, proč jim to ochrana přírody neschválila? No protože už zde jedna dohoda byla - vznikla v roce 2010 a LČR ji nedodržely prakticky v ničem! Jak napsal pan Čížek: "Dohoda s ochranáři buď není brána úplně vážně, nebo v Lesích ČR (a na Ministerstvu zemědělství) soupeří dvě skupiny. Jedna ochotná k ústupkům a spolupráci, druhá naopak ze všech sil bránící současný stav."
K tomu frézování. Čemu pařez vadí pokud chci sázet nový les? Odpověď: ničemu. Je to jen další klasická výmluva typu "to nejde". Ten negativní vliv takovéhoto hospodaření je jasně prokázaný a srovnávat to s přirozenou povodní je skoro až zoufalé. Záplavy mají na hmyzí populace většinou pouze po určitý čas omezující, ale nikoli zničující vliv, což se o frézování říci nedá.
Karel Zvářal
19.3.2021 11:04 Reaguje na SlovanJakub Graňák
19.3.2021 19:00 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
19.3.2021 19:42 Reaguje na Jakub GraňákTo daleko větší průšvih vidím v dnešní zchemizované agrární krajině. O ní jsem se dozvěděl (ústy informované moderátorky), že není ani lepší, ani horší (než ta starodávná), je zkrátka JINÁ...
A právě u lesů to vidím tímto prizmatem - není ani lepší, ani horší... tolika dravců (IKON!-) tam nikdy dříve nebylo více - takže za mou maličkost - naprostá spokojenost:-)
A jak bylo řečeno jinými jinde: sežeňte pracovní sílu, která to bude provádět postaru, a nemáme se o čem bavit. Dějí se v dnešní krajině daleko větší prasárny, než nějaké frézování pařezů. Ten pojem je vcelku novodobý, ve starších porostech pařezy jsou i s roháči. A jinak jsem se k problematice vyjádřil dříve: bezzásahově bych nechal 5-7% porostů (rozptýleně), to by pro reprodukci hmyzu mělo zcela postačovat.
Jakub Graňák
20.3.2021 09:14 Reaguje na Karel ZvářalDovolím si citovat ze třetího dílu červené knihy ohrožených a vzácných druhů ČSFR, z roku 1992:
"Příčiny ohrožení: Kácení starých doubrav a smíšených lesů s odstraňování trouchnivějících kmenů a pařezů... Ochrana: Lokality výskytu zabezpečit v rámci chráněných území, v nichž je možno zachovat podmínky pro jeho reprodukci. Druh je zákonem chráněn na území celé republiky." Je tam i hezká mapka, znázorňující výskyty před rokem 1960 a po roce 1960, která se doslova hemží křížky, zato puntíků s doloženým výskytem je poskromnu (nepochybně se za následujících třicet let stav nezlepšil).
Je poněkud absurdní, že mě, když chytnu roháče a dám do smrtičky, tak hrozí kriminál a mastná pokuta, zatímco u státního podniku se přimhouří oko u likvidace jejich stanovišť. Řekl bych, že je spíš čas hnát dotyčný lesní podnik k soudu, kde si může zkusit obhájit decimování patrně poslední naší populace zákonem chráněného druhu.
Jakub Graňák
20.3.2021 09:15 Reaguje na Jakub GraňákKarel Zvářal
20.3.2021 10:55 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
20.3.2021 11:27 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
20.3.2021 11:44 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
20.3.2021 12:15 Reaguje na Karel ZvářalOtakar Pražák
19.3.2021 11:20 Reaguje na SlovanSlovan
19.3.2021 13:44 Reaguje na Otakar PražákZajímalo by mě tedy, zda je podle Vás vymezení území Natura 2000 na Soutoku špatné. Budu citovat ze stejného článku Mgr. Duška: "Problémy jsou v relativních detailech, POČET ŠPATNĚ VYMEZENÝCH LOKALIT JE VELMI NÍZKÝ. Měl by se ale rozhodně více sledovat vliv managementu na stanoviště a populace druhů."
- Druhá věta se mj. týká právě Soutoku, kdy řada odborníků z různých oborů upozorňuje na to, že současný managment a hospodaření má negativní vliv jak na stanoviště jako takové, tak celkem logicky i na populace některých druhů, na což poukazuje např. pan Čížek.
"Ekologicky je neúměrné upřednostňování lesních ploch neobhajitelné."
- Opět Soutok. V roce 1938 zabíraly otevřené lesy či louky s velkým množstvím solitérních stromů necelou polovinu lesů na Soutoku. Dříve to bylo zřejmě ještě více. Dnes se tam pěstuje hustý a ještě ke všemu stejnověký les. A opět je to věc, která se kritizuje a podle mě naprosto správně.
Pro ostatní odkaz na samotný článek (je tam i zajímavý článek pana Čížka a Miklína přímo k Soutoku): http://www.forumochranyprirody.cz/sites/default/files/fop_duben_fin.pdf
Otakar Pražák
19.3.2021 14:17 Reaguje na SlovanSlovan
19.3.2021 16:49 Reaguje na Otakar PražákJakou zemědělskou půdu máte namysli? Louky?
Otakar Pražák
19.3.2021 17:20 Reaguje na SlovanJakub Graňák
19.3.2021 17:42 Reaguje na Otakar PražákOtakar Pražák
19.3.2021 17:47 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
19.3.2021 18:46 Reaguje na Otakar PražákSlovan
19.3.2021 21:55 Reaguje na Otakar PražákTohle považuji, podobně jako pan Graňák, za ne zrovna prvořadý problém Soutoku. Ten je úplně jinde. Jedná se hlavně o lesní hospodářství, které by se dalo s trochou vůle změnit během chvíle.
Jarek Schindler
20.3.2021 11:03 Reaguje na SlovanJakub Graňák
20.3.2021 12:22 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
20.3.2021 18:03 Reaguje na SlovanTakže pánové, nejdříve si zjistěte mýtní věk tamních dubových porostů a potom teprve něco mluvte.
Jakub Graňák
20.3.2021 18:34 Reaguje na Jarek SchindlerApropos ty osmdesátileté stromy nekončí na pile? Oni je tam někde poštěpkují, nebo co se s nimi stane?
Jarek Schindler
20.3.2021 19:33 Reaguje na Jakub GraňákJá tvrdím, že mýtní věk tam bude, odhaduji, někde kolem 130 až 140 let s dobou obmýtí 30 let. O zastoupení porostů starších jsem psal. Ještě dodám , že se ponechává 10 výstavků na hektar.
No podle vás stromy nezestárnou protože končí v 80 letech na pile. To je jediný obsah vašeho klamného sdělení.
Slovan
20.3.2021 22:25 Reaguje na Jarek SchindlerNějakých 140 let je zrovna pro dub prd. Jak napsal správně pan Graňák: "Bude osluněný dub v senescentním věku, bude organismus." - dodám jenom, že nebude-li takovýto dub, nebude ani ten organismus. A vo tom to je, že.
Jakub Graňák
21.3.2021 08:11 Reaguje na SlovanPokud by jste měl někdy cestu do Slezska, vřele doporučuji návštěvu zámeckého parku v Linhartovech. Máme zde pár unikátních dubů nejen v senescentním věku, nejstarší, dnes už senescentní jedinec má v obvodu téměř devět metrů a stáří téměř tisíc let
Slovan
21.3.2021 19:39 Reaguje na Jakub GraňákJinak děkuji za tip. Sice mám Slezsko celkem z ruky, nicméně do Jeseníků mám v plánu vyrazit buď ještě letos nebo za rok, tak bych se mohl kouknout i na tento zámek, jeho zahradu a hlavně ony duby :)
Jarek Schindler
23.3.2021 13:38 Reaguje na Slovantisíciletý?
No a nereaguji na jednu "nepřesnost" ale na snahu tou nepřesností dehonestovat vlastně celý systém péče.
J D
20.3.2021 00:40 Reaguje na SlovanNa vymezování EVL jsem se nijak nepodílel (na mapování ano), ale u počátečních debat jsem byl a z povzdáli jsme sledoval i další dění. Jistě, při vymezování používala politická kritéria. Pokud například bylo možné chránit příslušný přírodní biotop v požadovaném buď rozsahu v souvislých celcích a státní půdě, anebo na rozdrobeném soukromém pozemkovém majetku, bylo politicky, administrativně i z dalších důvodů vhodnější vymezit EVL na státní půdě. V případě lesních biotopů se proto přednostně vybíraly pozemky, které spravují statní lesy. Rozhodovalo se tedy zčásti politicky. Zda je takové politické rozhodování nelegitimní a automaticky vede k chybným výsledkům, na to nechť si odpoví každý čtenář sám.
Není mně úplně jasné, proč citujete mezititulek "Ekologicky je neúměrné upřednostňování lesních ploch neobhajitelné." To se netýká soustavy Natura 2000 ani území nad soutokem Moravy a Dyje. Tvrzení se týká územních systémů ekologické stability. (Autor si opravdu s textem měl dát o něco víc práce…) Donedávna totiž mezi „úsesáři“ (a nejen mezi nimi) převládal nebo možná ještě převládá názor, že trávník je vždycky lepší než pole, křoví je vždycky lepší než trávník a stromy a les jsou vždycky lepší nežli křoví, prostě ekologická dokonalost sama. To vedlo k absurditám, že projektant ÚSES tu a tam nechal zamokřený kus pole, ostřicoviště nebo relativně slušnou louku osázet stromy nebo aspoň křovím, jindy při návrhu ÚSES ignoroval hodnotné suché trávníky nebo mezi dvěma kusy „stepní“ rezervace navrhl jako biokoridor větrolam. Z hlediska ochrany biodiverzity je to samozřejmě kontraproduktivní a je to stejná pitomost, jako když nejmenovaný někdo nechal (ve spolupráci s nejmenovaným lesním závodem) osázet zbytky slaniska v Novém Přerově jasany (viz https://mapy.cz/letecka-2006?x=16.4920302&y=48.8119592&z=18&source=muni&id=5585; 48°48'41.3"N, 16°29'26.5"E). Ze začátku to vypadalo nadějně, tj. že přežije kriticky ohrožený jitrocel přímořský, nakonec bohužel vyhrály jasany. Dneska AOPK opečovává posledních pár jitrocelů na 48°48'36.7"N, 16°29'42.9"E.
Slovan
20.3.2021 14:48 Reaguje na J DK druhému: to je právě to. Já jsem jen amatér zajímající se o téma a problematiku ochrany přírody (a nestydím se za to), proto jsem rád, když se do debaty zapojí i lidé, kteří se na tom ideálně nějakým způsobem podíleli. Já se nikdy žádného vymezování ani mapování EVL neúčastnil - a myslím, že ani nikdy nebudu :) Tudíž Vám děkuji (opět) za zajímavé informace v celém příspěvku.
K třetímu: jelikož sem si celý článek skutečně také přečetl, tak vím, že to bylo k jinému tématu. Důvod, proč jsem to zmínil je, že na Soutoku lesníci v posledních desítkách let upřednostňují husté lesy před těmi otevřenými, které bohužel mizí (spolu se starými stromy). Historická data to bohužel potvrzují. Pokud se nepletu, na tyto biotopy jsou vázány různé světlomilné druhy, druhy potřebující ke svému životu nebo vývoji velmi staré stromy, případně trouchnivějící dřevo. I díky tomu byla na Soutoku (a dodnes díky bohu ještě je) vysoká biodiverzita. Tyto druhy ale začali, celkem logicky, mizet. Je pravda, že i otevřený les je les, tak to možná opravdu z mé strany nebylo ideální. Ale snad jsem Vám dokázal vysvětlit své myšlenkové pochody :)
Jarek Schindler
20.3.2021 10:14 Reaguje na Slovan"Podmět ke zrušení obory Soutok z 22.9.1992.
V roce 1971 byla OMV Břeclav vyhlášena obora Soutok na ploše 3600 ha. V roce 1990 byly na podnět Lesprojektu, na základě škod působených chovanou zvěří na produkci dřeva, lesní porosty zahrnuté do obory převedeny z kategorie lesů zvláštního určení do kategorie lesů hospodářských.
Vzhledem k tomu, že uplynuly dva roky určené ke snížení stavu spárkaté zvěře v oboře, je na čase oboru Soutok zrušit de jure s tím, že bude určena doba dožití mysliveckých zařízení (plot, krmelce, posedy apod.)
V souvislosti ze škodami způsobenými zvěří v reservacích Soutok a Cahnov žádáme zrušení obory Soutok v tomto roce s dobou dožití tři roky
S pozdravem RNDr Mojimír Vlašín
Je to doslovný přepis jednoho dopisu adresovanému referátu životního prostředí na Okresním úřadě Břeclav. O tom co ochranu přírody tenkrát zajímalo mluví snad také dost výmluvně a přesně.
K tomu frézování. Pokud sázíte mechanizovaně a tamní terénní podmínky k tomu přímo vybízejí, tak vadí hodně.
No a pan Pražák nezmínil oheň jako další formu údržby tamní krajiny. No a vypalovalo se ve velkém. Dub má, na rozdíl od dalších dřevin tu výhodu, že díky silné kůře ten oheň většinou přežije.
Jinak pokud srovnáváte záplavy a tím frézováním tak zapomínáte na jednu malou skutečnost. Ta záplava je většinou celoplošná. Frézuje se pouhý zlomek plochy. Nemyslíte že právě ta plocha je k určení vlivu celkem zásadní?
Jakub Graňák
20.3.2021 11:26 Reaguje na Jarek SchindlerKarel Zvářal
20.3.2021 11:57 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
20.3.2021 12:18 Reaguje na Karel ZvářalJarek Schindler
20.3.2021 18:42 Reaguje na Jakub GraňákVele A., Holuša J., Horák J. (2016): Ant abundance increases with clearing size. Journal of Forest Research 21 (2): 110-114 MNOŽSTVÍ MRAVENCŮ ROSTE S VELIKOSTÍ PASEKY Mravenci jsou důležitými bioindikátory, a to nejenom v lesích. V této studii se autoři soustředili na to, zda se liší druhové složení a druhová bohatost mravenců mezi velkými mýtinami (30 ha), malými mýtinami (4 ha) a zralým lesem. Průzkum byl prováděn ve smrkových porostech v Jizerských horách. Ukázalo se, že malé mýtiny a vzrostlý les se mezi sebou neliší, kdežto na velkých mýtinách se objevuje průkazně více druhů i komplexnější společenstvo mravenců. Na velkých mýtinách bylo nalezeno 6 druhů, kdežto na malých jeden a ve zralých porostech dva druhy.
Jakub Graňák
20.3.2021 19:18 Reaguje na Jarek SchindlerNěco podobného lze sledovat např i na extenzivních pastvinách na Jablunkovsku, kde na louce jsou i kupy lesních mravenců a na krajích lesa zase travní druhy.
Jarek Schindler
23.3.2021 13:45 Reaguje na Jakub GraňákJ D
21.3.2021 00:53 Reaguje na Jarek SchindlerStejně tak se na pasece objeví i luční a plevelné druhy rostlin. A s rostoucí velikostí paseky roste i počet takových druhů. Pokud jde o fytodiverzitu (v entomologii se nevyznám!), vyhnul bych se mechanické interpretaci, že je s ohledem na "zvýšení biodiverzity" žádoucí zvětšit velikost paseky. Jsem si jist, že v botanické a ekologické komunitě bych se takou interpretací výsledků jen zesměšnil. Podle mne se mají, pokud je to vůbec potřeba, luční organismy chránit na loukách, lesní v lese a plevelné na poli, ale uznávám, že ve výzkumných institucích existuje "publikační tlak", takže relativně triviální závěry je potřeba atraktivně zabalit a prodat.
Summa summarum: chtělo by se to naučit takové práce číst a hlavně interpretovat jinak než mechanicky. K tomu je obyvkle potřeba aspoň minimální formální školení...
Karel Zvářal
21.3.2021 06:54 Reaguje na J DJ D
21.3.2021 10:50 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
21.3.2021 10:57 Reaguje na J DJ D
21.3.2021 11:42 Reaguje na Karel ZvářalS lidmi, kteří mají na všechno předem hotový názor, obvykle v oboru, kterému vůbec nerozumí, nemá smysl debatovat. Argumentace, že má někdo „naježděno“ nebo „nachozeno v terénu“, a proto rozumí tomu nebo onomu, je prostě skurilní. Podle té logiky by nejlepším odborníkem na evropské louky byl řidič kamionu, ve vsi pak listonoš nebo traktorista. Ano, pošťačky nebo traktoristy a možná i Vás bych se zeptal, kde nějaká tráva roste, ale obrázek o tom, jestli je to louka, anebo pole na trávu, bych si s dovolením už udělal sám. Mám k tomu formální školení i dostatečnou praxi.
Karel Zvářal
21.3.2021 12:11 Reaguje na J DJ D
21.3.2021 13:02 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
21.3.2021 13:10 Reaguje na J DOhromovat nesrozumitelnými postupy lze jen do chvíle, než se zeptám, k čemu je to dobré.
J D
21.3.2021 13:28 Reaguje na Karel ZvářalBezesporu máte právo na svůj názor a samozřejmě ho můžete svobodně vyjadřovat. Jenom se musíte smířit s tím, že některé Vaše názory jsou relevantnější než jiné a že některé jsou zcela irelevantní. Schluss!
Karel Zvářal
21.3.2021 13:30 Reaguje na J DKarel Zvářal
21.3.2021 11:11 Reaguje na J DByl jsem mezi tím půl procentem-( občánků, kteří se pod ni podepsali.
Jarek Schindler
23.3.2021 14:08 Reaguje na J DCo tak tvrzení, že paseka a její případné mulčování je ihned příčinou invaze pro les nepůvodních rostlin ? To asi v té botanické a ekologické skupině naopak frčí.
Jakub Graňák
20.3.2021 12:20 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
20.3.2021 18:38 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
20.3.2021 18:53 Reaguje na Jarek SchindlerO jakých organismech to vlastně mluvíte? Samice roháče klade vajíčka až metr hluboko, larvy tesaříka obrovského se pohybují při žíru ve starém dřevě, larvy krasců ve větvích, lesák rumělkový je dravec, který pod kůrou loví kůrovce..., takže toho by jste si měli spíš hýčkat, napadají mě tudíž jen kůrovci, ti nechybí řekl bych nikomu. Pokud vím tak to vypalování se ani v minulosti neprovádělo vprostřed léta, kdy je svrchní vrstva půdy plná bezobratlých, ale někdy v zimě, či napodzim, tudíž i v tomto případě jsou škody marginálnější, než když na jaře, potom co rozmrzne a proschne zem a bezobratlí začnou vylézat, všecko rozšmelcuje napadrť fréza.
Jarek Schindler
23.3.2021 14:24 Reaguje na Jakub GraňákJinak souhlasím, "samice roháče klade vajíčka až metr hluboko, larvy tesaříka obrovského se pohybují ... atd....." napsal jste to krásně. Jen je tedy zase otázkou, jak to drcení a frézování tyto druhy poškozuje. Ono se ten metr opravdu nefrézuje .
Karel Zvářal
20.3.2021 19:58 Reaguje na Jarek SchindlerJakub Graňák
21.3.2021 08:41 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
21.3.2021 09:19 Reaguje na Jakub GraňákJá to třeba u toho roháče vidím jako biologickou ochranu (když ta chemická se koná jen na polích-).
http://jpsp.birds.cz/vysledky.php?taxon=820
Jakub Graňák
21.3.2021 11:39 Reaguje na Karel ZvářalPokud mluvíte o biologické ochraně, jedno řešení se přímo nabízí - roháči jsou predováni ptáky, divočáky, kunami, kočkami... tak je můžem vystřílet, klesající výměra a zánik vhodných stanovišť v klesající četnosti jistě hrají pouze podružnou roli
Karel Zvářal
21.3.2021 12:05 Reaguje na Jakub GraňákJ D
20.3.2021 23:13 Reaguje na Jarek SchindlerBohužel jsem u toho tehdy byl, i když ne od začátku. Jelikož rychle zapomínám, napsal jsem na toto téma za čestvé paměti tři dostavce do jedné botanické monografie území na soutoku Moravy a Dyje. Jsem rád, že jsem to před 20 lety dal na papír, protože jinak by se na to rádo zapomnělo. Navíc teď můžu psát metodou copy-paste (omlouvám se, je to dlouhé). Takže:
"[...] Velmi nepříznivý účinek na lesnické hospodaření, zejména na přirozenou dynamiku lesních porostů, mělo zřízení obory s jelení a daňčí zvěří. Některé údaje o mysliveckém využívání oblasti v 19. století uvádí A. Mikula (in Lošťák 1983: 33), další údaje týkající se novější doby pak B. Lošťák (tamtéž), bývalý ředitel Lesního závodu Břeclav, i když s jeho hodnocením vlivu oborního chovu zvěře na lužní společenstva se autor nemůže ztotožnit. Oplocení dnešní obory Soutok bylo postaveno protiprávně na základě poža-davku lesního provozu jako „uvědomělá kompenzace“ (sic!) škod vzniklých vrtnými pracemi při průzkumu ropných ložisek koncem šedesátých let (Lošťák 1983, Čermák et Macků 1990). V roce 1971 byl přesto plot kolaudován a obora byla uznána tehdejším Okresním národním výborem Břeclav. Stala se vyhrazenou honitbou Ministerstva lesního hospodářství a dřevozpracujícího průmyslu České republiky. Stavy zvěře kulminovaly koncem osmdesátých let. Přesná čísla asi neexistují, ale rámcovou představu o množství chovaných herbivorních sudokopytníků dávají dílčí údaje o počtu od-střelených kusů, které má k dispozici Správa CHKO Pálava. Z nich vyplývá, že v letech 1989–1991 činil podle ústních informací B. Balgy, tehdy vedoucího Lesní správy Lanžhot, odstřel daňků a jelenů obojího pohlaví v oboře Soutok o ploše 4480 ha 1000, 1100 a 800 kusů. Jen v roce 1990 bylo uloveno 30 divokých prasat, přičemž dalších 285 jedinců podlehlo prasečímu moru. Ještě k 31. březnu 1993, tedy po tříletém radikálním odstřelu, který se týkal všech druhů chované zvěře, obnášely podle oficiálních údajů Lesního závodu Židlochovice sčítané kmenové stavy 800 kusů jelení
a 600 kusů daňčí zvěře, v obou případech dvojnásobek plánovaných jarních kmenových stavů, jakož i 81 divoké prase! Tyto neúnosné stavy velkých býložravých a všežravých kopytníků, které se svým účinkem jistě vyrovnaly již dávno nezákonné lesní pastvě domácího zvířectva, vedly k devastaci všech lesních porostů, a jak pro území obou lesních rezervací přesvědčivě dokládá Vrška (1997, 1998), k bezmála úplné absenci přirozeného zmlazení lesních dřevin. ¨
Při obnově lesního hospodářského plánu v roce 1990 se za spolupráce tehdejšího Lesprojektu, orgánů státní správy lesního hospodářství a ochrany přírody podařilo prosadit změnu kategorizace lesů na soutoku Moravy a Dyje, které se z kategorie lesů zvláštního určení v oborách a uznaných bažantnicích dostaly do kategorie lesů hospodářských. Důvodem bylo nesplnění úkolů předepsaných lesním hospodářským plánem, zejména nezajištění obnovy lesa. Zřízení genové základny dubu letního na ploše 900 ha vedlo k prodloužení obmýtní doby vybraných porostů na 160 let, což je z hlediska ochrany přírody bezesporu pozitivní opatření. Při obnově lesního hospodářského plánu na decennium 2000–2009 prosadil však Lesní závod Židlochovice její zrušení. V roce 1992 byl navíc provozovatel obory přinucen území NPR Ranšpurk s příspěvkem ministerstva životního prostředí oplotit, což vedlo mj. k okamžitému nástupu přirozeného zmlazení většiny dřevin (Vrška 1997, 1998). Ve stejném roce (1992) se začalo také s umělým zaplavováním celé oblasti, které by mělo aspoň částečně odčinit negativní vliv regulace Dyje a Moravy na lužní ekosystém."
Každý, kdo něco málo ví o pěstování lesů a myslivosti, si dokáže představit, jak vypadá les (nebo spíš loviště komunistických funcionářů a jejich kamarádů), kde připadá jeden jelen nebo daněk na dva hektary lesa. Když jsem se do lesan na soutokem Moravy a Dyje v roce 1991 jako student posledního ročníku lesnické fakulty poprvé dostal, bylo pro mě naprosto neuvěřitelné, že se někdo takovým způsobem může chovat k lesu; je pravda, že jsem byl tehdy značně naivní. Ostatně stav v oboře Soutok byl nepřijatelný i pro pracovníky Lesprojektu, a to i zcela veřejně (článek pánů Čemráka a Macků tu nemám, ale v knihovně se určitě dá najít). Vlašínova žádost (tehdy byl myslím vedoucím střediska ČÚOP v Brně), byla především reakcí na pomalý pokles stavů zvěře a neutěšený stav tamních pralesních rezervací. A pracovníci Lesprojektu (dnes ÚHÚL), které nebudu jmenovat, nám později v soukromých rozhovorech vyčítali, že ochrana přírody v roce 1990, kdy to bylo relativně snadné, neudělala skoro nic pro to, aby se obora zrušila. Mohlo být po problému...
Takže, ctěný pane Schindlere, ochrana přírody a ÚHÚL se tehdy starali třeba o to, aby les nesežrali jeleni a daňci, aby byla zajištěna obnova lesa atd.
Jarek Schindler
23.3.2021 15:33 Reaguje na J DAbsence přirozeného zmlazení? No dub se pod porostem asi přirozeně zmlazovat moc nebude a další dřeviny? Ono je tam žádoucí zmlazení habru či babyky? Zajímalo by mě jak vypadají ty oplocené rezervace. Kolik je tam toho dubu? Nebo spíš , jak taková bezzásahová oplocená rezervace vypadá?
No a vážené JD, ni i dnešní lesníci se starají aby jim to rostlo. No a ono to roste ale jinak než si to představují mnozí aktivisté a jinak než by to potřebovali například broučkaři.
No a pan aktivista. Já beru přírodu jako komplex, jiní mají třeba zvěř pouze za divoký dobytek.
A ano, i vy sám celkem jasně ukazujete na to co je pro ochranáře největším problémem. No obora zatím je a doufám že ještě chvíli vydrží.
J D
24.3.2021 00:37 Reaguje na Jarek SchindlerNo nic, Ale to bude asi tím, to je pohled člověka, který si před mnoha lety vybral k maturitě pěstování a ochranu lesů, nikoli těžbu.
O obou oplocených rezervacích je literatury dost, jen si ji opatřit a přečíst si ji. Pokud Vás to vůbec zajímá; podle toho, jak a co píšete, tak o tom pochybuju. Bohužel se nedá počítat s tím, že by poznatky, které autoři prezentují, zapadly do vašeho vidění světa. Takže:
Průša, E., 1985. Die böhmischen und mährischen Urwälder - ihre Struktur und Ökologie. Academia, Praha.
Vrška, T., 1997. Prales Cahnov po 21 letech. Lesnictví-Forestry 43, 155-180.
Vrška, T., 1998. Prales Ranšpurk po 21 letech (1973-1994). Lesnictví-Forestry 44, 440–473.
VRŠKA, T., ADAM, D., HORT, L., ODEHNALOVÁ, P., HORAL, D., KRÁL, K. (2006): Dynamika vývoje pralesovitých rezervací v České republice. Svazek II, Lužní lesy – Cahnov-Soutok, Ranšpurk, Jiřina = Developmental dynamics of virgin forest reserves in the Czech Republic. Volume II, Floodplain forests – Cahnov-Soutok, Ranšpurk, Jiřina. – 1. vyd., Academia, Praha, 216 s.
Pokud vím, všichni autoři jsou vzděláním lesáci. Pan Vrška myslím už druhý rok řídí ŠLP Křtiny, takže argument o "broučkařích" je v tomto případě irelevantní. Ten plot by tam vlastně být neměl, ale je to bohužel menší zlo než ta zvěř kolem. Máte to úplně jednoduché: buď máte jelenín a dančín, a nezmlazuje se lautr nic, tedy ani jasan, anebo tam nemůže vůbec žádná zvěř, a to je taky špatně, ale ta první varianta je mnohem horší.
Argument u tom, že tam kdysi obora byla, nemá smysl. To si myslíte, že tam v 19. století bylo tolik zvěře jako dneska? K čemu by to Lichtenštejnům bylo? Bylo jí tam řádově (tj. 10x) míň. Na to se v debatách rádo zapomíná. Taková obora by nevadila nikomu, ani ochraně přírody. Ostatně jako lesní hospodář, kdybych musel, tak bych si raději vybral krávu než jelena: kráva žere ze země, nevytlouká, jen so občas podrbe, a hlavně nehryže ani neloupe. A v zimě nemá v lese co dělat.
Na závěr: Fascinuje mě, že je někdo ochoten přepisovat papíry, které mu přepinkne pan Pražák, největší ochránce "na okrese" Břeclav, ale o věci nic neví. Přesto diskutuje, diskutuje a diskutuje...
Post scriptum: I mě řídí a platí Fidel Castro, Joshka Fischer a Angela Davis.
Karel Zvářal
24.3.2021 09:01 Reaguje na J DJ D
24.3.2021 10:02 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
24.3.2021 10:38 Reaguje na J DStanislav Mudra
19.3.2021 20:24Majka Kletečková
19.3.2021 23:36 Reaguje na Stanislav MudraJarek Schindler
20.3.2021 10:49 Reaguje na Stanislav MudraNo a potom je tu ještě jedna maličká otázka. Souvisí či jaká může být souvislost mezi současnou "kampaní" pana Čížka a žalobou na vrácení majetku v oblasti Soutoku, podanou Lichtenštejny u Evropského soudu ve Štrasburku? Trochu se to, třeba co se týká intenzity, překrývá.
J D
20.3.2021 17:07 Reaguje na Jarek SchindlerJakub Graňák
20.3.2021 18:39 Reaguje na J DTak to udělali jednomu známému: vrátili chlapíkovi, jehož děd nasadil kus lesa, čerstvě vykácenou paseku
Jarek Schindler
20.3.2021 19:04 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
20.3.2021 19:20 Reaguje na Jarek SchindlerLukas Cizek
22.3.2021 14:10 Reaguje na J DJarek Schindler
23.3.2021 14:30 Reaguje na Lukas CizekVladimir Mertan
20.3.2021 14:18Ondřej Dočkal
25.3.2021 20:41Ondřej Dočkal
25.3.2021 20:44 Reaguje na Ondřej DočkalU frézovaných ploch nastává silná destrukce prostředí, proto druhy členovců z těchto ploch emigrují a vyhledávají vhodnější stanoviště. Dalším důvodem úbytku druhů je fakt, že frézované plochy jsou zároveň chemicky ošetřovány, vzhledem k rychlému nástupu buřeně na holoseče.
U nefrézovaných ploch tato aplikace není nutná, proto je společenstvo stabilnější a z okolní krajiny se sem více šíří vzácné druhy preferující otevřená stanoviště. Dále je na nefrézovaných plochách výrazně vyšší rozrůzněnost porostu s přítomností mrtvého dřeva a vyššího rostlinného opadu, což má za následek větší početnost, druhovou bohatost a výskyt vzácných a ohrožených druhů. Frézováním zaniká heterogenita porostu (odstranění dřevní hmoty, narušení půdního pokryvu) a vytváření unifikovaných stanovišť.
Jarek Schindler
28.3.2021 18:53 Reaguje na Ondřej DočkalOndrej Kosulic
28.3.2021 20:58 Reaguje na Jarek SchindlerZakladni informace k clenovcum jsou uvedeny v clanku viz vyse, tady k tem rostlinam:
https://link.springer.com/article/10.2478/s11756-020-00536-5
Dan Grizzli
29.3.2021 22:18sobě. Měli bychom spojit síly!
Já jsem Soutokem nadšen. Je to úžasná krajina, která se dochovala v dnešním stavu také díky práci lesníků, ať už máme k jejich činnosti jakékoliv výhrady. Obnova a propojení starých ramen všech tří řek, o kterou se zasloužili nebožtík Ruda Prorok se svými kolegy přinesla své plody a v loňském roce, který po delší době nebyl suchý, se mi označení Moravská Amazonie nejevilo vůbec přehnané, i když nemám takováto nadnesená epiteta v lásce. Myslím, že bychom měli společně usilovat o to, aby tato jedinečná krajina dosáhla vyššího stupně ochrany. Naše země má jen 4 národní parky. Proč by Moravská Amazonie nemohla být pátým?