https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martinn-zajicek-soutok-opravdu-cerna-a-bila
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Zajíček: Soutok – opravdu černá a bílá?

4.2.2021
Kdo hraje za černé, tedy temnou stranu síly, a kdo za bílé?
Kdo hraje za černé, tedy temnou stranu síly, a kdo za bílé?
Foto | Lukáš Čížek
Krátké zamyšlení Martina Zajíčka, vedoucího Odboru vnějších vztahů Lesů ČR, nad článkem Lukáše Čížka „Informační válka o lužní les“, Ekolist.cz 27.1.2021.
 

Také poslední pokračování epopeje Lukáše Čížka na variaci … kterak zlý státní moloch všemožně a bezohledně brání ochráncům a ochranářům „chránit“ to, co zbylo po tři sta let trvajícím hospodářském plundrování „Moravské Amazonie“, nepostrádá řadu silných citových momentů.

Už popisek pod hlavní fotografií čtenáře nenechá na pochybách „kdo je kdo“ – v tomto případě „ti zlí“, dialogu nepřístupní, konzervativní a v mnoha ohledech myšlenkově a názorově zaostalí, každopádně však ke krajině bezohlední, pro něž je jediným kritériem veškerého konání bezskrupulózní zisk…

A kdo jsou naopak ti hodní.

Ti jediní, kteří to myslí s naší přírodou poctivě a kteří téměř vlastními těly brání státnímu kolosu v páchání nevyslovitelných špatností na tváři naší krásné české, v tomto případě moravské krajiny.

Možná teď trochu přeháním, ale jen trochu…

Takže popisek pod hlavní fotkou: „Vyfrézovaná paseka s tabulí naučné stezky představuje exotický ořešák jako kousek Ameriky na Moravě. Dle piktogramů zde není žádoucí trhat kytičky, rušit ptáčky a zpívat…“ A fotografie paseky „zničené“ frézováním, přípravou půdy pro vysázení nového lesa.

Každý čtenář má tedy hned jasno, kdo v „informační válce“, jak tuto veřejnou diskusi, po níž mimochodem ochránci a ochranáři tak dlouho volali, pojmenoval pan Čížek… kdo hraje za černé, tedy temnou stranu síly, a kdo za bílé.

Ovšem ani slůvko o tom, že lesníci už nějakou dobu od frézování v ekologicky nejcennějších lokalitách ustupují a hospodaří přírodě bližším a šetrnějším způsobem, včetně častějšího využití chladnokrevných koní při lesních pracích. Ani slovo v této souvislosti o nedávno uzavřené dohodě o hospodaření v oblasti Soutoku mezi Lesy ČR a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR uveřejněné na tomto diskusním webovém portálu, z níž je preference přírodě blízkých způsobů hospodaření jasně patrná.

A možná ještě první věta Lukáše Čížka – autor zjevně sází na čtenáře, kteří si přečtou pověstnou první větu a popisek pod hlavní fotkou, vypovídá o záměru autora snad ještě lépe.

Věta to je úderná, efektní… a naprosto nepravdivá: "Lesy ČR by bez dotací neměly na provoz".

Nemilosrdné tvrzení. Až se nechce věřit, že by autor, čelní český entomolog, neznal veřejně přístupná, audity potvrzená a naprosto nezpochybnitelná fakta, která jeho tvrzení jasně usvědčují z přinejmenším zavádějícího dogmatismu.

Úmysl? Neznalost, ignorování faktů, které se nehodí? U vědce zarážející.

Státní lesy odvedly do státního rozpočtu za šest let více než třicet pět miliard korun. Odvedly je do téhož rozpočtu, z něhož se mimo jiné financují univerzity, vědecká pracoviště a nejrůznější granty, na nichž se autor článku mnohokrát podílel a jež mu umožňují vědeckou a další činnost.

Kůrovec, a s ním související nutnost obrovských investic do obnovy lesů, zisk podniku na pár let snížil, takže státní lesy musejí občas sáhnout i k externímu financování… což jak jistě pan Čížek ví, je v době mimořádných a nezbytných výdajů podobných astronomickému objemu pěstebního materiálu i práce nutné a žádoucí. Dělají to jednak proto, že jim povinnost obnovit lesy po největší kalamitě v novodobé historii ukládá zákon, ale i proto, že vysázet miliony sazenic vnímají stovky lesníků jako svou profesní povinnost. Stejně tak je nutné znovu zopakovat, že bez stovek milionů vynaložených na systém zavlažovacích kanálů a zavodňování, by v oblasti Soutoku prostě už žádný lužní les nebyl!

Panu Čížkovi však k vyjádření „jeho“ reality stačí jediná zavádějící a nepravdivá věta: "Lesy ČR by bez dotací neměly na provoz".

Takže tak…

A perlička na závěr, uvozená vlastním podtitulkem pana Čížka, který použil v posledním pokračování epopeje - „Nezávislý nebo objektivní?“:

Většinu svého článku pan Čížek věnoval kritice našeho grantu „Monitoring biodiverzity a ekologických změn lužních lesů a luk v oblasti soutoku řek Dyje a Moravy“. O grant se ucházelo několik řešitelských týmů. Grantová služba vybrala podle veřejně dostupných kritérií jako vítěze tým vedený profesorem Petrem Maděrou z Mendelovy univerzity v Brně.

Pan Čížek kritizuje nejen samotný grant, ale rozhořčuje se i nad vítězem. Pan profesor Maděra je mimo řadu svých jiných aktivit totiž i místopředsedou Biosferické rezervace Dolní Morava, které se autor věnoval v předchozích dílech.

Bohužel už ale pan Čížek zapomněl uvést, že se o zmíněný grant, který svým ostrým perem kritizuje, také ucházel. A neuspěl. Důvod byl prostý a z pohledu vedení grantové agentury Lesů ČR, jejíž členové musí postupovat s péčí řádných hospodářů, rozhodně nepominutelný: nabídka skupiny pana Čížka byla o 560 230 korun dražší.

Seriál textů Lukáše Čížka k tématu Soutok a reakce na jeho texty:

Lukáš Čížek: Informační válka o lužní les I: Proti nám a za naše peníze? (5. 1. 2021)

   Odpověď Martina Zajíčka z Lesů ČR (na Ekolistu vydáno 8. 1. 2021)

Lukáš Čížek: Informační válka o lužní les II: Dohoda pohoda? (11. 1. 2021)

   Odpověď Martina Zajíčka z Lesů ČR Soutok všem není kampaň, válka už vůbec ne (na Ekolistu vydáno 12. 1. 2021)

    Reakce k tématu od Otakara Pražáka Pochybné příměří v třicetileté válce o Soutok (18. 1. 2021)

Lukáš Čížek: Informační válka o lužní les III: Zdání ochrany (19. 1. 2021)

   Jan Vybíral: Soutok - Tušení a odhalování důležitých souvislostí ekosystému lužních lesů (26. 1. 2021)

Lukáš Čížek: Informační válka o lužní les IV: Kouzlo nezávislého výzkumu (27. 1. 2021)

   Jan Vybíral: Člověk jako součást vývoje společnosti a změn v přírodě (3. 2. 2021)

       Lukáš Čížek: Biosférická rezervace, nebo Potěmkinova vesnice? (14. 2. 2021)

   Martin Zajíček: Soutok – opravdu černá a bílá? (4. 2. 2021)

    Petr Maděra: Kritika ve vědě a společnosti (10. 2. 2021)

   Lukáš Čížek: Odpověď profesoru Petru Maděrovi (25. 2. 2021)

   Lukáš Čížek: Státní Lesy o Soutoku nediskutují (28. 2. 2021)

   Otakar Pražák: Proč je biosférická rezervace Dolní Morava trnem v oku? 2. 3. 2021)

Lukáš Čížek: Legrace temně zelená (7. 2. 2021)

Lukáš Čížek: Státní Lesy o Soutoku nediskutují (28. 2. 2021)

   Trochu silná káva (reakce na texty Lukáše Čížka k Soutoku) (24.3.2021)

Stanislav Lusk: Soutok také jinak (5. 3. 2021)

Otakar Pražák: V devadesátých letech, nejen na Soutoku. Aneb o spolupráci ochránců přírody s lesníky (8. 3. 2021)

Otakar Pražák: Na Soutoku od sekyry a motyky po frézu (19. 3. 2021)

Lukáš Čížek: O frézování pasek s respektem k faktům (30. 3. 2021)


reklama

 
foto - Zajíček Martin
Martin Zajíček
Autor je vedoucí odboru vnějších vztahů Lesů ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

4.2.2021 20:37
Máte to pane Zajíčku marné. Pan Čížek asi o diskusi a dohodu jako
ostatní nestojí a chce diktovat. Tu asi ke kompromisu nedojde a bude
záležet na ostrosti loktů a vlivu na patřičných místech. Zažil jsem
něco podobného, ale my jsme prohráli zápas s arogancí jedné CHKO
a od té doby jsem opatrný při záměrech něco měnit tímto směrem.
Pozor na uzurpaci přírody jednou skupinou ouřadů na úkor ostatních !
Odpovědět
OP

Otakar Pražák

5.2.2021 10:22
Podle navrženého plánu péče o navrženou NPR Soutok na období 2020 – 2028, přijde za tohle období daňové poplatníky, jen péče o 3156 ha ploch lužní krajiny, na 268 milionů korun, přičemž částky na výzkum a monitoring včetně újmy na omezení lesního hospodářství v tom nejsou zahrnuty. www.mzp.cz/cz/plan_pece_soutok.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist