Zprávy / KlimaTrumpův výrok o špinavém vzduchu v Indii vyvolal v zemi bouři25.10.2020 12:16 | DILLÍ
(ČTK)
Čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o "nechutně špinavém" vzduchu v Indii způsobil bouři na indických sociálních sítích. S Trumpovou poznámkou se ztotožnilo mnoho uživatelů internetu, kteří začali upozorňovat na špatnou kvalitu ovzduší především v hlavním městě Dillí a vyzývat k podniknutí kroků, které by vedly k jeho zlepšení. Apelovali také na indického premiéra Naréndru Módího, aby na situaci zareagoval, píše dnes server BBC.
Europoslanci se shodli na nové Společné zemědělské politice EU24.10.2020 11:47 | BRUSEL
(ČTK)
Po několikadenním hlasování o stovkách pozměňovacích návrhů dnes Evropský parlament schválil svůj postoj k novým pravidlům rozdělování zemědělských dotací v Evropské unii. Poslanci mimo jiné chtějí, aby třetina z přímých dotací šla na podporu ekologického hospodaření. Shodli se také na zastropování dotací pro velké podniky, ačkoli by mělo být při splnění určitých podmínek pro státy dobrovolné.
Státy EU se shodly na podmínkách klimatické neutrality24.10.2020 11:41 | LUCEMBURK
(ČTK)
Ministři životního prostředí zemí Evropské unie se v pátek shodli na podmínkách dosažení klimatické neutrality do poloviny století. Zástupci unijních vlád odsouhlasili společný postoj k takzvanému klimatickému zákonu, který vytyčuje cestu k postupnému a závaznému "vynulování" emisí skleníkových plynů. Oznámilo to německé předsednictví EU. Členské země budou dále o konečné verzi normy vyjednávat s Evropským parlamentem.
Tuleni rozvířili v Americe debatu, mnozí je považují za škodnou24.10.2020 01:00 | WASHINGTON
(ČTK)
Nick Muto rybaří podél celého pobřeží Nové Anglie a nic ho nerozlítí tak, jako pohled na tuleně. Muto, jehož dvě rybářské lodě loví hlavně ryby a korýše žijící u mořského dna jako jsou platýsi nebo humři, patří k rostoucí skupině rybářů, milovníků pláží i činitelů, kteří na místní narůstající tulení populaci bez zaváhání svedou všechno od nízkého stavu ryb po zvýšený počet žraloků, píše agentura AP.
Středomoří podle OSN hrozí nezvratné ekologické změny22.10.2020 08:40 | ATÉNY/MARSEILLE
(ČTK)
Středomoří kvůli znečištění a klimatickým změnám hrozí nezvratné ekologické škody včetně vyhynutí původních druhů zvířat a rostlin či riziko stále četnějších přírodních katastrof. Uvádí to zpráva o přírodě a rozvoji tohoto regionu, kterou ve středu vydal Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
Biden by výrobcům aut asi zpřísnil pravidla emisí22.10.2020 08:33 | WASHINGTON/NEW YORK
(ČTK)
Tání ledovců v Alpách odhaluje tisíce let staré poklady21.10.2020 21:55 | SION
(ČTK)
Malá skupina obtížně zdolává alpský ledovec a nakonec nalézá to, co hledala: křišťál. Scéna se odehrává asi před 9500 lety a muži ze střední doby kamenné (mezolitu) využívají tuto odrůdu křemene k výrobě svých nástrojů. Tak alespoň soudí archeologové, kteří mohli pátrat v této extrémní lokalitě díky tání alpských ledovců, jež odhalilo artefakty skryté pod vrstvou ledu. Ta je chránila před zubem času někdy téměř 10 000 let, píše agentura AFP.
Společná zemědělská politika EU nezavede povinné zastropování dotací21.10.2020 18:20 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Evropská unie se shodla na obecné podobě Společné zemědělské politiky (SZP), jejíž dotace tvoří téměř třetinu rozpočtu EU (9,5 bilionu Kč). Očekávaná ekologizace zemědělství se nekoná, hodnotí přijatou podobu ekologické organizace a média. O Společné zemědělské politice jednal včera paralelně Evropský parlament a Rada EU, kde jsou zastoupení ministři zemědělství.
Polská PGE chce do konce roku 2021 oddělit uhelný majetek20.10.2020 12:41 | VARŠAVA
(ČTK)
Největší polská energetická skupina PGE plánuje do konce roku 2021 oddělit svá uhelná aktiva od dalších aktivit. Uvedl to generální ředitel Wojciech Dombrowski. V současnosti státní firma vyrábí většinu elektřiny z uhlí a lignitu, plánuje se však do roku 2050 stát klimaticky neutrální a do roku 2030 investovat 75 miliard zlotých (446,9 miliardy Kč) do výstavby zdrojů obnovitelné energie a dalších projektů.
Mýtus klimatické migrace dobré věci neprospívá, tvrdí nová studie20.10.2020 01:22 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Méně senzačních titulků a článků vyvolávajících paniku, více střízlivého uvažování a solidních dat. Zhruba to je nám prý pro začátek zapotřebí, když přijde na bolavé téma migrací hnaných klimatickými změnami. Tvrdí to studie jednatřiceti kapacit v oblasti geografie, antropologie a sociální politiky uveřejněná v žurnálu Nature Climate Change. Blíže o ní referuje Conversation.
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík20.10.2020 01:09 | PRAHA
(ČTK)
Automobilky považují další zpřísnění emisí za nekoncepční20.10.2020 00:26 | PRAHA
(ČTK)
České automobilky považují zvažované další zpřísnění emisních limitů v EU během krátké doby za nekoncepční. Případný zákaz vozidel se spalovacími motory označují za nešťastný krok, který zmaří jejich investice do dalšího zefektivňování vývoje CO2 neutrálních syntetických paliv. Uvedlo Sdružení automobilového průmyslu (SAP) v reakci na čtvrteční jednání Evropské rady.
Ekologické organizace: Útlum uhlí v roce 2038 je pozdě, první odstavit Počerady19.10.2020 16:09 | PRAHA
(ČTK)
Uvažované datum konce využívání uhlí v Česku v roce 2038 je příliš pozdní z hlediska ochrany klimatu i ekonomických vyhlídek uhelného průmyslu. Na on-line tiskové konferenci to uvedli zástupci ekologických organizací Greenpeace a Hnutí Duha. Sdělili, že prosazují postupné odstavení uhelných elektráren v ČR už do roku 2030. Podle kritéria emisní intenzity, které zkoumá množství emisí oxidu uhličitého (CO2) na jednotku vyrobené energie, by jako první měla být odstavena hnědouhelná elektrárna Počerady, tvrdí.
Austrálie má letos sedm obětí žraloků, nejvíc od roku 193419.10.2020 11:38 | SYDNEY
(ČTK)
Brabec: Uhelná komise v úterý o datu ukončení uhlí nerozhodne19.10.2020 11:24 | PRAHA
(ČTK)
Takzvaná uhelná komise v úterý nerozhodne o termínu ukončení využívání uhlí v České republice. Na twitteru to dnes uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Komise, která se má zabývat útlumem těžby uhlí a také celkovým budoucím energetickým mixem ČR, dostane podklady, hlasovat bude na jednom z dalších jednání. Podle několika zdrojů ČTK přitom měla už na úterním zasedání stanovit datum konce využívání uhlí v Česku, a to na rok 2038, podobně jako již učinilo Německo.
Jak na solární budoucnost odpoví půda? Zkoumají to badatelé z NREL19.10.2020 01:43 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V roce 2050 bychom na planetě Zemi mohli mít kolem 25 milionů hektarů souše, osazených lesklými panely solárních farem. To je víc než kolik momentálně činí plocha plantáží palem olejných. Mohly by se v takovém množství solární panely, dnes tolik propagované obnovitelné zdroje energie, stát srovnatelným ekologickým problémem? A dá se s tím vůbec něco dělat? O tom píše Phys.org.
V úterý bude uhelná komise, konec uhlí v ČR asi stanoví na 203819.10.2020 00:14 | PRAHA
(ČTK)
V úterý ráno se uskuteční další jednání takzvané uhelné komise, která má řešit útlum těžby uhlí, ale také celkový budoucí energetický mix ČR. Na dotaz ČTK to uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Kvůli současnému koronavirovému stavu se bude diskutovat on-line. Podle několika zdrojů ČTK komise v úterý už stanoví datum konce využívání uhlí v Česku, a to na rok 2038, podobně jako již učinilo Německo. Havlíček to však nepotvrdil.
Summit EU podpořil zpřísnění emisních cílů pro rok 203016.10.2020 14:41 | BRUSEL
(ČTK)
Všechny členské státy Evropské unie se budou podílet na splnění přísnějších emisních cílů stanovených Evropskou komisí. Při stanovování závazků jednotlivých zemí se však bude přihlížet k jejich specifickým podmínkám. Shodli se na tom ve čtvrtek prezidenti a premiéři unijních zemí během první debaty o novém závazku k roku 2030, který je součástí snahy o dosažení takzvané klimatické neutrality do poloviny století. Definitivní schválení konkrétního cíle stanoveného v září Bruselem má přijít na řadu až na prosincovém summitu.
Svaz průmyslu nesouhlasí s navýšením klimatického cíle EU16.10.2020 14:37 | PRAHA
(ČTK)
Svaz průmyslu a dopravy (SP ČR) nesouhlasí s navýšením evropského klimatického cíle do roku 2030 bez znalosti dopadů, které by přinesl. V dnešní tiskové zprávě to uvedla mluvčí svazu Lenka Dudková. Návrh počítá se snížením emisí skleníkových plynů proti roku 1990 o nejméně 55 procent místo dosud navrhovaných 40 procent. Zpřísnění cílů ve čtvrtek podpořil summit EU. Český premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že s návrhem nemá problém, pokud to bude průměr pro celou EU. Plán přísnějšího omezení emisí vítají ekologové.
Babiš předal šéfce Evropské komise plán, jak ČR využije peníze z fondu obnovy15.10.2020 14:54 | BRUSEL
(ČTK)
Český premiér Andrej Babiš dnes předal předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové takzvaný plán obnovy, na jehož základě může Česko získat až 182 miliard korun z unijního fondu krizové pomoci ekonomikám stiženým koronavirovými omezeními. Česko chce být mezi prvními zeměmi, kterým komise plán schválí, řekl premiér. Současný návrh je pouze první verzí možného využití peněz. Definitivní podobu plánu musí Praha předložit do konce dubna.
Babiš: ČR chce snížení emisí, cíl by měl být ale průměrem celé EU15.10.2020 14:43 | PRAHA
(ČTK)
Česko podle premiéra Andreje Babiše nemá problém s návrhem Evropské komise, aby se místo dosavadních 40 procent snížily unijní země emise skleníkových plynů k roku 2030 o nejméně 55 procent proti roku 1990, pokud to bude průměr pro celou EU. Před odletem na summit, který se ochranou klimatu bude zabývat, Babiš uvedl, že je třeba vnímat specifika pro jednotlivé země. Česko trvá na zachování svého energetického mixu a očekává, že dostane dopadové studie, které ukážou, jaký vliv by další omezování mělo na jednotlivé ekonomiky.
Elektromobily Británii nezachrání, jsou to pořád jen auta, píše Guardian15.10.2020 11:42 | PRAHA
(Ekolist.cz)
George Monbiot je ekolog, levicový politik a novinář, výrazná tvář redakce Guardian. Britského deníku, který se řadí k zastáncům zelených a ekologických řešení. Za ty ale podle Monbiota elektromobily považovat nemůžeme. Neřeší problém se znečištěním ovzduší, emisemi. To, co prý nejen Velká Británie potřebuje, je komplexní změna strategie přepravy osob. Taková, která nás skutečně zbaví závislosti na automobilech. A ne chystaný zákaz prodeje vozů se spalovacími motory.
Brabec: Většímu prodeji věcí s ekoznačkou brání škála i cena zboží15.10.2020 10:46 | BRNO
(ČTK)
Lidé by podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) kupovali častěji zboží se značkou dokládající ekologickou šetrnost výrobků, ale roli hraje nižší škála i vyšší cena zboží. Brabec to řekl v online úvodní diskuzi na brněnském mezinárodním festivalu Ekofilm. Společnost jako taková je ale na zboží s ekologickým označením podle ministra připravena. Diskuze na téma "Je spotřeba potřeba?" byla přenášena pouze online kvůli opatřením proti koronaviru.
Velký bariérový útes ztratil za 30 let přes polovinu korálů15.10.2020 01:05 | SYDNEY
(ČTK)
Lídry EU čeká na summitu také debata o klimatických cílech14.10.2020 17:04 | BRUSEL
(ČTK)
Globální emise CO2 v pololetí podle studie rekordně klesly14.10.2020 17:03 | LONDÝN
(ČTK)
Globální emise oxidu uhličitého v prvním pololetí klesly meziročně o rekordních 8,8 procenta, respektive o 1,551 miliardy tun. Vliv na to měly koronavirová omezení. Vyplývá to ze studie, jejíž závěry zveřejnila v časopise Nature Communications skupina vědců z Číny, Francie, Japonska a Spojených států.
Aktivisté vyzvali Babiše k podpoře razantnějšího snížení emisí14.10.2020 16:14 | PRAHA
(ČTK)
Ekologická organizace Greenpeace na pražské Letné uspořádala komorní happening. Aktivisté žádají premiéra Andreje Babiše (ANO), aby přistoupil na ambicióznější plán Evropské unie na snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030. O záměru se bude jednat na setkání lídrů zemí Evropské unie, které začne ve čtvrtek. Kromě vyvěšení transparentu na Letné organizace Greenpeace Babišovi poslala petici. Podle organizace jejím prostřednictvím 60 000 lidí vyzývá premiéra k podpoře nového cíle v ochraně klimatu.
Sloni z tropických lesů Gabonu mají hlad. Prales už je neuživí14.10.2020 01:50 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Výzkumníci z univerzity ve Stirlingu posledních dvaatřicet let mapují vývoj lesních porostů v Gabonu. Se zvláštním důrazem na oblast Lopé, která je od roku 2002 vyhlášena národním parkem. A povšimli si, že zdejší pralesy se zvolna mění. Ubývá v nich plodonosných ovocných stromů. A s tím se snižuje i potravní nabídka pro mimořádné druhy savců, které tu žijí. Referuje o tom Independent.
Čína chce být v roce 2060 uhlíkově neutrální. Má to ale háček13.10.2020 12:01 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Na prostou otázku z titulku už existuje odpověď. Bude to v roce 2060. A vzhledem k tomu, že je to vůbec poprvé, co se čínský prezident Si Ťin-pching k něčemu takovému veřejně v televizním vysílání zavázal, je to skutečně zlomové prohlášení. Jenže tak úplně jednoduché to s čínskou uhlíkovou neutralitou do čtyřiceti let nebude. Píše o tom Phys.org.
Expedice Polarstern bije na poplach ohledně pobřežního ledu12.10.2020 13:38 | BERLÍN
(ČTK)
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Klára Kocmanová: Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením a Piráti v Poslanecké sněmovně ho nepodpoří22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Česko potřebuje stabilní prostředí pro energetiku. Piráti nesouhlasí s návrhem Stanjury znovu snižovat slíbenou podporu obnovitelných zdrojůsouvisející kalendář akcí
27. listopadu 2024 (středa) 15:00 Volcanism in the Early Solar System (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 )
27. listopadu 2024 (středa) 18:00 Architektura ČSSR 58-89 (Filmy, videoprojekce a koncerty, Přednášky a diskuse, Praha 2 )
28. listopadu 2024 (čtvrtek) 09:00 - 16:00
Vzdělávání veřejné správy: Jak na zdravou krajinu na Opavsku (Konference, semináře, školení a stáže, Smolkov ) reklama |