Zprávy / KlimaVědci chtějí v Antarktidě sledovat vliv klimatu na led i život10.1.2020 00:25 | BRNO
(ČTK)
Vědci z Masarykovy univerzity budou letos v Antarktidě sledovat dopady klimatické změny na ledovce, permafrost, jezera, vodní toky, půdu a veškerý život od mikroorganismů až po nižší rostliny. Na základnu Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse by měla odjet v pátek 17. ledna z Česka devítičlenná výprava. Koncem ledna by pak měla vyrazit další šestičlenná expedice na Nelsonův ostrov v souostroví Jižní Shetlandy, kde bude sbírat vzorky pro další výzkum.
Dobrá, zlá i ošklivá: Jak si stojí města, coby naše životní prostředí?9.1.2020 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Je environmentálně šetrnější život v malém městečku či na vesnici, nebo v metropoli? Pohled na to, zda města představují z hlediska klimatických změn spíše problém nebo jeho řešení, se různí. Záleží na interpretaci. Co je zapotřebí vzít v potaz? O tom nezávisle na sobě píše BBC a TreeHugger .
Pouze rok 2016 byl teplejší než loňský, uvádí evropští experti9.1.2020 00:30
(ČTK)
Rok 2019 se v historickém srovnání zařadil hned za rok 2016 coby druhý nejteplejší v záznamech meteorologů. Oznámil to včera evropský program Copernicus, který monitoruje klimatické změny. Průměrná teplota vzduchu byla loni o 0,6 stupně Celsia vyšší, než je světový průměr z let 1981 až 2010, uvedla agentura AFP.
Austrálie musí kvůli suchu zastřelit 10.000 divokých velbloudů9.1.2020 00:24
(ČTK)
Australské úřady musí zastřelit 10.000 divokých velbloudů, početná stáda totiž při hledání vody a jídla v suchem a rozsáhlými požáry stižené zemi představují hrozbu pro obyvatele. Zvířata ve vnitrozemí státu Jižní Austrálie působí škody na majetku a jsou nebezpečná pro motoristy. Pětidenní kampaň, při které budou velbloudy zabíjet ostřelovači z helikoptér, začala už včera, píše AFP.
Starostové chtějí sloučit ministerstvo zemědělství a ministerstvo životního prostředí9.1.2020 00:10 | PRAHA
(ČTK)
Ministerstva zemědělství a životního prostředí by se měla od roku 2026 sloučit do ministerstva pro udržitelný rozvoj. Nový úřad by měl mít na starosti úkoly obou nynějších ministerstev, od ochrany zemědělského půdního fondu, vodního hospodářství až třeba k potravinářskému průmyslu. Počítá s tím novela kompetenčního zákona, kterou ve Sněmovně předložili poslanci Starostů. Nyní ji dostane k projednání vláda.
Regulovat konzumaci masa? Japonsko ukazuje, proč to možná není dobrý nápad8.1.2020 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jeden správný model optimální výživy nejspíš neexistuje, jak nyní znovu dokládá studie zaměřená na uhlíkovou stopu stravování v Japonsku. Omezení konzumace masa by tu výrazné úspory emisí nepřineslo, problematizující jsou spíše cukrovinky, alkohol a stravování v restauracích. Píše o tom MaketWatch.
Praha pošle požáry ničené Austrálii pomoc 160.000 korun8.1.2020 00:27 | PRAHA
(ČTK)
Pražský magistrát pošle požáry ničené Austrálii finanční pomoc 160.000 korun. Dostane je organizace Bushfire Emergency Wildlife Fund, která provozuje zoo v Melbourne. Vyplývá to z dokumentu, který by měli ve čtvrtek projednat pražští radní. Při požárech v Austrálii shořela plocha o větší rozloze než Česko, zemřelo 26 lidí a zničeny byly asi dvě tisícovky domů.
Emise skleníkových plynů v Německu loni klesly o sedm procent8.1.2020 00:15 | BERLÍN
(ČTK)
Emise skleníkových plynů v Německu loni klesly o sedm procent, což je výrazně více, než se čekalo. Ukazuje to analýza organizace Agora Energiewende, která se zabývá změnami v energetice. Vyplývá z ní i to, že spolková republika loni poprvé získávala více energie z obnovitelných zdrojů než z uhelných a jaderných elektráren dohromady.
Kvůli suchu vznikne nový dotační program k propojení vodovodů7.1.2020 00:27 | PRAHA
(ČTK)
Na rekonstrukci páteřních vodovodů a propojování vodovodních soustav dá stát v příštích dvou letech bezmála půl miliardy korun. Ministerstvo zemědělství proto vytvoří samostatný dotační program pro vlastníky vodárenské infrastruktury, oznámil včera šéf úřadu Miroslav Toman (za ČSSD). Peníze mají sloužit ke zmírnění následků lokálního sucha.
Obnova vykácené Amazonie? Sekundární lesy nepomohou biodiverzitě, ani s uhlíkem v atmosféře6.1.2020 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vykácíme staré, vysadíme nové a nikdo nic nepozná? Jak nyní názorně dokládá dlouhodobý monitoring jihoamerických pralesů, není to zrovna fungující přístup. Představa, že by nově vytvořené lesní porosty dokázaly kompenzovat schopnosti těžbou nedotčených amazonských pralesů z hlediska vázání atmosférického uhlíku, je prostě lichá. Píše o tom Independent.
Starosta Strašic: Vodní dílo Amerika v Brdech už není aktuální6.1.2020 00:12 | STRAŠICE
(ČTK)
Globální oteplování má podle studie vliv na podobu ptačích těl5.1.2020 00:52 | CHICAGO
(ČTK)
Ornitolog Dave Willard po 40 let sbíral mrtvolky ptáků, kteří zahynuli při nárazu do mrakodrapů v Chicagu, a také osobně změřil více než 70.716 takto nalezených ptáků. Zjistil, že se ptáci v oblasti postupem doby zmenšují. Podle studie, vypracované na základě jeho měření, došli nyní vědci k názoru, že jak se klima otepluje, zmenšuje se u ptáků trup a zvětšuje rozpětí křídel. O studii informoval server BBC News.
Písek je v Nizozemsku spojencem v boji proti vzestupu vod4.1.2020 00:52 | TRINTELHAVEN
(ČTK)
V době, kdy oteplování klimatu komplikuje v Nizozemsku boj s nebezpečím záplav, se místní radují z nové metody, která mění písek v jejich spojence. Konstrukce s použitím písku se často považují za nestabilní, avšak Nizozemsko tvrdí, že vyvinulo techniku, která umožňuje tento materiál využít k upevnění jedné z nejvýznamnějších hrází v zemi. Zhruba třetina rozlohy Nizozemska leží pod úrovní hladiny moře.
Princ William bude udělovat ceny za řešení ekologických otázek4.1.2020 00:25 | LONDÝN
(ČTK)
Britský princ William v úterý oznámil, že bude v nadcházející dekádě udělovat ceny v celkové hodnotě několika milionů liber lidem, kteří se mimořádně zasadí o řešení největších ekologických výzev. Jak velký finanční obnos si jednotliví vítězové odnesou, zatím není jasné. Projekt nicméně podporuje koalice organizací a filantropů, informovala agentura Reuters.
Nový režim ochrany přírody v KRNAP by mohl začít platit na podzim3.1.2020 00:37 | VRCHLABÍ
(ČTK)
Nové vymezení zón Krkonošského národního parku (KRNAP) by mohlo začít platit na podzim. Změna takzvané zonace vyplývá z novely zákona o ochraně přírody a krajiny z roku 2017, která platí pro všechny čtyři národní parky v ČR. Uvedli to zástupci ministerstva životního prostředí. Od začátku roku se změnily zóny v NP České Švýcarsko a NP Podyjí, na vydání vyhlášky čeká také NP Šumava.
Toman: Zásadní obrat v boji s kůrovcem letos nenastane3.1.2020 00:27
(ČTK)
V letošním roce se nedá očekávat zásadní obrat v kůrovcové kalamitě k lepšímu. Novinářům to v rozhovoru řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Stát se bude snažit šíření zpomalit, v některých lokalitách by se šíření za příznivých meteorologických podmínek mohlo zastavit. Loni se do konce října ve státních lesích vytěžilo zhruba 9,6 milionu metrů krychlových kůrovcového dříví, což byl meziroční nárůst o dvě třetiny. V letošním roce ministr očekává těžbu v podobné výši. Současná situace je podle odborníků nejhorší v historii českého lesnictví.
Rakouská vláda sníží lidem daně, producentům CO2 je naopak zvýší3.1.2020 00:25 | VÍDEŇ
(ČTK)
Budoucí rakouská vládní koalice lidovců (ÖVP) a Zelených hodlá prosadit snížení daní zaměstnancům i firmám. Větším zdaněním či poplatky naopak plánuje zatížit neekologické provozy a zařízení, které produkují oxid uhličitý. Vyplývá to ze včera zveřejněného programového prohlášení, v němž se budoucí kabinet kancléře Sebastiana Kurze přihlásil k uhlíkové neutralitě do roku 2040.
Za svět zelenější? Stromy mají v přírodě své místo. Ale ne všude2.1.2020 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Odložte prosím rýče a krumpáče. Studie, kterou nám letos v červenci představili švýcarští badatelé prostřednictvím žurnálu Nature, rozhodně patřila mezi nejdiskutovanější témata roku. Odhalovala totiž potenciál klimatické obnovy, který se skrývá v celoplanetární výsadbě stromů a mnoho lidí učinilo z jejích závěrů svůj program do budoucích let. Nature World News nám teď vysvětluje, proč to není úplně šťastný nápad.
Velká belgická města zakázala vjezd starším dieselovým vozům2.1.2020 00:28
(ČTK)
Kašperským Horám se vinou kůrovce výrazně sníží rozpočtové příjmy2.1.2020 00:25 | KAŠPERSKÉ HORY
(ČTK)
Kašperské Hory, třetí největší vlastník městských lesů v ČR, budou mít příští rok vinou kůrovcové kalamity výrazně nižší rozpočtové příjmy. Zatímco v minulých letech zajišťovaly lesy zhruba čtvrtinu, příští rok to bude kvůli velmi nízkým cenám dřeva výrazně méně, řekla starostka Bohuslava Bernardová (BEZPP, SNK Nové Kašperské Hory). Dřevo leží v lesích a nikdo ho nechce.
Suchem sužované Polsko hledá způsob, jak mu čelit1.1.2020 00:30
(ČTK)
Od začátku roku vejde v platnost několik vyhlášek Ministerstva životního prostředí31.12.2019 00:42
(ČTK)
Obce budou nově od 1. ledna podle vyhlášky ministerstva životního prostředí (MŽP) povinně zajišťovat celoroční svoz použitých jedlých olejů a tuků. Zpřísní se také požadavky na stálé spalovací zdroje, protože vstoupí v účinnost požadavky takzvaného ekodesignu, což je soubor požadavků, které musí výrobce nebo dovozce dodržet při uvedení výrobku spojeného se spotřebou energie na evropský trh. Účinné budou od 1. ledna též vyhlášky, jež nově člení národní parky České Švýcarsko a Podyjí do čtyř zón. Na dotaz novinářů o tom informovalo tiskové oddělení MŽP.
Thunbergová byla hostující editorkou BBC, mluvila s Attenboroughem31.12.2019 00:32 | LONDÝN
(ČTK)
Ekologická aktivistka Greta Thunbergová se včera na tři hodiny stala hostující editorkou britské rozhlasové stanice BBC Radio 4 a do programu během té doby zařadila například rozhovor s šéfem britské centrální banky Markem Carneym nebo přírodovědcem Davidem Attenboroughem. Kromě toho stanice odvysílala i rozhovor s mladou Švédkou a jejím otcem. Oba mluvili i o tom, jak jim život změnila náhlá popularita, která z šestnáctileté studentky udělala celosvětově známou tvář boje proti klimatickým změnám.
Park České Švýcarsko se vyrovnává s turisty i kůrovcem31.12.2019 00:23 | KRÁSNÁ LÍPA
(ČTK)
Národní park České Švýcarsko mění členění území. Vyrovnat se musí s nárůstem počtu turistů, pro které chce zajistit bezpečný pohyb kolem suchých stromů. Likvidace stromů lýkožroutem smrkovým bude pokračovat zřejmě i v následujícím roce. Prioritou zůstává ochrana přírody. Řekl to mluvčí parku Tomáš Salov.
Odvrácená tvář zákazu jednorázových plastů30.12.2019 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Snad proto, že je Jižní Austrálie nejsušším státem kontinentu, neměli tu se zákazem jednorázových plastů žádné problémy. Na zdraví planety jim tu záleží, a proto místní vláda schválila obsáhlý seznam výrobků, které teď z obchodů zmizí. Příběh s dobrým koncem? Jak se to vezme. Komplikace teď vyvstávají hlavně pro tělesně postižené. Píše o tom ABC.net.
Somálsko se potýká s nejhorší invazí pouštních sarančat za 25 let Video30.12.2019 00:30 | ADDIS ABEBA
(ČTK)
Somálsko se potýká s nejhorší invazí pouštních sarančat za posledních 25 let. S odkazem na vyjádření Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) o tom informovala agentura Reuters. Hmyz už v zemi poničil desetitisíce hektarů polí a hrozí, že se bude množit i dál. Experti přitom nemají příliš možností, jak proti náletům sarančat účinně zakročit.
Při požárech v australském státě zahynulo až 30 procent koalů29.12.2019 00:23 | SYDNEY
(ČTK)
Při lesních požárech na pobřeží australského státu Nový Jižní Wales nejspíš zahynulo až 30 procent tamních koalů medvídkovitých. Informoval o tom britský list The Guardian s odvoláním na prohlášení australské ministryně pro životní prostředí Sussan Leyové. Od začátku požárů před několika týdny zemřelo v Austrálii nejméně devět lidí, oheň rovněž zničil přes pět milionů hektarů vegetace, z toho 3,4 milionu hektarů právě ve státě Nový Jižní Wales.
Šéf CzechGlobe považuje Zemanův projev za nepřijatelný a tragický27.12.2019 00:33 | LÁNY
(ČTK)
Ředitel Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky (CzechGlobe) Michal Marek označil včerejší názory prezidenta Miloše Zemana na klimatické změny za nepřijatelné a tragické. Zeman ve vánočním poselství řekl, že si není jistý, zda je rozhodujícím faktorem oteplení planety činnost člověka. Člověk stojí za klimatickou změnou a zpochybňovat to je krajně nezodpovědné, řekl Marek novinářům. Biolog a ekolog David Storch nepovažuje Zemanovy názory na klima za kontroverzní. Většina odborníků se sice shodne, že klimatické změny alespoň zčásti způsobil člověk, dokázat to ale nelze, míní.
Zeman kritizoval klimatické náboženství Video27.12.2019 00:30
(ČTK)
Kritice pomalosti soudních a stavebních řízení i charakteru debaty o klimatické změně se ve včerejším vánočním poselství věnoval prezident Miloš Zeman. Hlava státu uvedla, že si není jista, zda rozhodujícím faktorem oteplení planety je činnost člověka. Zeman v té souvislosti varoval před důsledky, které může způsobit upřednostňování obnovitelných zdrojů energie a tzv. zelených projektů. Projev ocenili premiér Andrej Babiš (ANO) i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), chválili ho také lídři SPD a KSČM. Obsah naopak kritizují pravicová opozice či oslovený odborník na klimatické otázky.
Prioritami MŽP pro rok 2020 jsou plasty, uhelná komise či fond27.12.2019 00:22
(ČTK)
Prioritami ministerstva životního prostředí (MŽP) pro rok 2020 jsou mimo jiné zákaz jednorázových plastů, dokončení práce uhelné komise či příprava modernizačního fondu. Úřad chce také pokračovat v dotačních programech z evropských a národních zdrojů, důležité je pro něj také projednání nové odpadové legislativy či novely vodního zákona v Parlamentu. Na dotaz novinářů to uvedlo tiskové oddělení ministerstva.
|
související rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Česko potřebuje stabilní prostředí pro energetiku. Piráti nesouhlasí s návrhem Stanjury znovu snižovat slíbenou podporu obnovitelných zdrojů22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Klára Kocmanová: Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením a Piráti v Poslanecké sněmovně ho nepodpořísouvisející kalendář akcí
26. listopadu 2024 (úterý) 14:50 Vojtěch Ettler (ÚGMNZ, PřF UK), Bohdan Kříbek (ČGS), Aleš Vaněk (ČZU) (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 )
26. listopadu 2024 (úterý) 17:00 - 19:00 Workshopy ve Dřeváku - Výroba adventních věnců (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
27. listopadu 2024 (středa) 15:00
Volcanism in the Early Solar System (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 ) reklama |