Zprávy / KlimaKlimatické změny pohledem humanitních vědců Video21.12.2018 01:54 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Změna klimatu není doménou jen „tvrdé“ vědy. Zkoumat lze i její společenské aspekty. 19. listopadu se v Praze konala konference věnovaná právě sociálním rozměrům klimatické změny. Zde je stručný výpis toho nejzajímavějšího.
Radikální proměna okolí Národního muzea. Sto zahradníků ukázalo, co umí, říká Ondřej Fous20.12.2018 15:03 | PRAHA
(Ekolist.cz)
„Sto zahradníků se spojilo a ukázalo to nejlepší, co umí,“ říká Ondřej Fous, vedoucí krajinářského řešení úprav prostoru kolem pražského Národního muzea. Vysázeli 65 nových stromů a 260 druhů rostlin. Každý nový záhon má své téma, každý trávník svůj důvod a účel. Bude tu pobytový trávník pro lidi, psí trávník, který by měl snést nápory moči a exkrementů, historicky komponovaný záhon a další tematicky laděné kouty. Pokud se vše podaří podle plánu, budou tu kvést květiny od března až do listopadu.
Do Antarktidy Masarykova univerzita v zimě vypraví dvě expedice20.12.2018 00:12 | BRNO
(ČTK)
Brněnská Masarykova univerzita vypraví v tuto zimu do Antarktidy dvě expedice. Vedle tradiční výpravy na základnu J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse vědci vyrazí i na Nelsonův ostrov, kde si univerzita pronajala stanici od Českého antarktického nadačního fondu. Vědci to včera uvedli na tiskové konferenci.
Experti: Konference o klimatu přinesla pravidla, ne řešení18.12.2018 00:30
(ČTK)
Pozitivním výsledkem světové konference o klimatu COP24 v polských Katovicích je, že byla přijata pravidla pro uplatňování závazků pařížské dohody z roku 2015, shodují se ekologové a experti. K tomu, aby se zamezilo výraznému růstu teploty, je podle nich ovšem potřeba tyto závazky ještě zpřísnit. Podle Hospodářské komory však patří ČR mezi vyspělé průmyslové země a požadavky na energetiku jsou jiné než u států, jejichž průmysl není tak vyspělý.
Veganství jako etická volba? Ne v Austrálii17.12.2018 01:15 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Snaha minimalizovat utrpení zvířat a zlepšit vlastní nemasitou stravou zdraví své i planety. To jsou jedny ze základních motivů, které vegetariány a vegany vedou ke konzumaci rostlin raději než masa zatíženého proklamovanou lidskou krutostí. Text uveřejněný v The Conversation jim tuto iniciativu nikterak neupírá, jen poukazuje na to, že v případě celého kontinentu Austrálie se podobná snaha dá jen stěží nazývat etickou, hospodárnou nebo ekologickou.
BBC shrnula závěry klimatické konference do pěti bodů Video17.12.2018 00:48 | KATOVICE
(ČTK)
Zástupci téměř 200 států se po dvoutýdenním jednání v Polsku shodli na pravidlech uplatňování pařížské dohody o klimatu z roku 2015. Světová konference o klimatu COP24 měla původně skončit už v pátek, kvůli rozporům byla ale prodloužena do soboty. Jaké klíčové body vzešly z jednání shrnuje britská BBC.
Výsledek světové konference o klimatu vyvolává chválu i kritiku17.12.2018 00:12 | KATOVICE
(ČTK)
Světová konference o klimatu COP24 v polských Katovicích a její urputná jednání ukázaly, že boj proti oteplování planety zůstává namáhavý. Účastnické státy se po dvoutýdenním jednání v sobotu shodly na pravidlech uplatňování pařížské dohody o klimatu z roku 2015, výsledkem ale nejsou všichni nadšeni, napsala agentura DPA. Potlesk a chvála přijatého dokumentu zazněly v jednacím sále po schválení dohody v sobotu večer, ekologické organizace s ní ale v noci na neděli vyjádřily nespokojenost a nabádaly k větší ochraně klimatu a solidaritě s chudými zeměmi.
Vědci: Přísná regulace cílené editace genomu poškodí zemědělství15.12.2018 01:15 | OLOMOUC
(ČTK)
Rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie (SDEU), podle kterého organismy získané moderními metodami pro cílenou editaci genomu podléhají stejně přísné regulaci jako ty geneticky modifikované, může podle vědců olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) nenávratně poškodit evropské zemědělství i životní prostředí a zároveň způsobit odliv inovací mimo EU. Vědci ve středu proto vyzvali premiéra Andreje Babiše a další politiky, aby se se zasadili o změnu evropské legislativy v této oblasti.
Stát chce uvolnit kapacitu na těžbu kůrovcového dříví14.12.2018 14:54 | PRAHA
(ČTK)
Ministerstvo zemědělství chystá novelu lesního zákona, která by umožnila rozdělit stát do tří zón podle úrovně umírání smrkových porostů zasažených kůrovcem. Území by se tak rozdělilo na nejpostiženější oblast, ve které by nemuseli vlastníci lesů těžit napadené dřevo, těžební kapacity by se tak mohly přesunout do "nárazníkové oblasti" mezi Moravou a Čechy. Dnes to na tiskové konferenci uvedl náměstek ministra zemědělství pro lesní hospodářství Patrik Mlynář. Podle Hnutí Duha tzv. rajonizace může pomoci, problémem jsou podle něj legislativní bariéry, rozdrobené vlastnictví lesnické půdy a smlouvy Lesů ČR s těžařskými firmami.
Kůrovcová kalamita patří k nejhorším v historii, hrozí rozšíření14.12.2018 13:30 | PRAHA
(ČTK)
Jednání konference o klimatu je "v kritické fázi"14.12.2018 00:25 | KATOVICE
(ČTK)
Klimatické změny vedou k poklesu výkonu větrných elektráren v Indii13.12.2018 01:15 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Indie se hrdě počítá mezi země, které v posledních deseti letech masivně investovaly do rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Prim tu hrají větrné elektrárny, které dnes mají instalovanou kapacitu 34,293 GW. Zdá se ale, že tato nákladná investice bude kvůli klimatickým změnám v regionu mít výrazně nižší návratnost. Píše o tom ScienceDaily.
Opravdu chtějí vědci z Harvardu zastínit Slunce?12.12.2018 10:55 | PRAHA
(Ekolist.cz)
S důvěryhodností bulvárních magazínů je to nahnuté, ale tentokrát ani moc nepřeháněly. To když uveřejnily „senzační zprávu“ o tom, jak chtějí inženýři z Harvardské univerzity zakrýt Slunce. Protože přesně tohle mají tamní výzkumníci v rámci projektu SCoPEx příští rok v plánu. Na pravou míru to teď uvádí ScienceAlert.
Arktida letos zažila druhý nejteplejší rok v historii měření12.12.2018 01:46 | WASHINGTON
(ČTK)
Arktida letos zažila druhý nejteplejší rok ve více než staleté historii měření; výrazné oteplování přitom dramaticky mění nejen oblast za severním polárním kruhem, ale i počasí na celé planetě. Toto varování vyslali vědci v nejnovější zprávě o arktickém klimatu, kterou včera zveřejnil americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA).
Studie: Vývoj klimatu dál směřuje k překročení pařížského cíle11.12.2018 14:22 | KATOVICE
(ČTK)
Vývoj průměrné světové teploty směřuje k výraznému překročení cíle, který před třemi lety vytyčila pařížská dohoda o klimatu ve snaze omezit globální oteplování. Vyplývá to ze studie nazvané Carbon Action Tracker (CAT), která byla dnes zveřejněna v Katovicích na světové konferenci o klimatu COP24. Cituje z ní agentura Reuters.
Polská policie odmítla pustit do země 13 ekologických aktivistů10.12.2018 00:13 | KATOVICE
(ČTK)
Počet pasažérů v letecké přepravě v EU loni překonal miliardu7.12.2018 01:14 | BRUSEL
(ČTK)
Čína zůstává nejoblíbenější zemí pro investice do OZE, ČR chybí6.12.2018 14:11 | PRAHA
(ČTK)
Čína zůstává nejoblíbenější zemí pro investice do obnovitelných zdrojů energie (OZE), druhé jsou Spojené státy. Vyplývá to z aktuálního indexu atraktivity zemí pro OZE, který pravidelně sestavuje poradenská společnost EY. Žebříček obsahuje 40 nejatraktivnějších zemí po celém světě. Česko opět chybí, naposledy se v něm umístilo v roce 2014. Partner EY pro energetiku Blahoslav Němeček míní, že tento stav by mohlo do budoucna změnit zavedení plánovaných aukcí OZE, které se v Česku chystá.
Rozvinuté země v období 1990-2016 snížily emise o 13 procent6.12.2018 13:15 | KATOVICE
(ČTK)
Rozvinuté země mezi lety 1990 až 2016 snížily emise skleníkových plynů o 13 procent. Uvádí se to v dnes zveřejněných úryvcích ze zprávy Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC). Od roku 2010 objem emisí vypuštěných bohatými státy klesl o 4,4 procenta. Podle autorů zprávy vydané na světové klimatické konferenci COP24 v Katovicích se tak stalo pravděpodobně díky krokům na ochranu ovzduší, které více než vyvážily přírůstek populace a hospodářský růst.
Experti: Letošní emise jsou rekordní, vrchol ale ještě přijde6.12.2018 00:33 | KATOVICE
(ČTK)
Vrchol ve výrobě skleníkových plynů na Zemi je stále ještě před námi, domnívají se experti na základě poznatků zveřejněných během včerejšího jednání světové konference o klimatu COP24 v polských Katovicích. Emise oxidu uhličitého (CO2) z fosilních paliv, kterým se přičítá hlavní vina za oteplování planety, letos zaznamenaly bezprecedentní nárůst ve srovnání s posledními sedmi lety, uvedla agentura AFP.
Volkswagen ohlásil konec spalovacích motorů5.12.2018 11:22 | PRAHA
(ČTK)
Německá automobilka Volkswagen ohlásila konec spalovacích motorů. Poslední vozy s touto technologií vyvine v roce 2026 a prodávat je bude zhruba do roku 2040. V budoucnu se soustředí na elektromobily. V úterý večer o tom na setkání výrobců automobilů organizovaném deníkem Handelsblatt informoval vedoucí firemní stratég Michael Jost. Ne všichni v automobilové branži jsou tak radikální, Volvo zatím ohlásilo pouze konec naftových motorů, píše na svém webu tentýž list.
BBC: Čína vyváží technologie uhelných elektráren navzdory emisím5.12.2018 07:33 | PEKING
(ČTK)
Čína byla dlouhodobě kritizována za provoz svých neekologických uhelných elektráren, které velkou měrou přispívají k růstu emisí skleníkových plynů. Ochránci životního prostředí tvrdí, že Čína nyní podporuje desítky projektů uhelných elektráren daleko od svých hranic. Informuje o tom zpravodajský server BBC.
Polský prezident slíbil, že nenechá "zabít" polské hornictví5.12.2018 05:20 | KATOVICE
(ČTK)
Polský prezident Andrzej Duda včera slíbil, že "nedovolí zavraždit důlní průmysl" v zemi, tedy nedovolí ukončit těžbu uhlí v Polsku, které je právě hostitelem světové konference o klimatu COP24. Účastníky konference včera - na svátek patronky horníků svaté Barbory - probudily hornické dechovky a šok jim podle tisku způsobila i skutečnost, že oficiální polský pavilon na konferenci je celý stvořen z uhlí, sehrávajícího na konferenci roli "hlavního obžalovaného".
Slovenská prokuratura nařídila propustit aktivisty z vazby4.12.2018 13:59 | BRATISLAVA
(ČTK)
Slovenská generální prokuratura nařídila propustit všech 12 aktivistů ekologické organizace Greenpeace včetně dvou Čechů z vazby, kterou na ně o uplynulém víkendu uvalil slovenský soud po jejich protestu proti těžbě uhlí na těžební věži dolu Nováky na středním Slovensku. Novinářům to dnes řekl slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár.
Brabec: ČR naplnila či aktuálně naplňuje polovinu podcílů OSN4.12.2018 11:37 | PRAHA
(ČTK)
Ze 169 částí 17 cílů udržitelného rozvoje, jež přijala Organizace spojených národů v roce 2015, se jich Česka týká 163, řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) při zahájení dnešního Fóra udržitelného rozvoje. Polovinu z podcílů Česko už naplnilo nebo aktuálně naplňuje, doplnil. Ze 17 obecných závazků však alespoň z poloviny země dosud naplnila jediný.
Náboženská praxe jako zátěž životního prostředí? Příkladem mohou být hinduistické pohřební hranice4.12.2018 08:40 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ústředním prvkem hinduismu, třetího nejrozšířenějšího náboženství na světě, je víra ve znovuzrození. Cyklus života a hlavně smrti, která je jen fází přerodu člověka na další bytost, pak usnadňuje spálení fyzických ostatků těla zesnulého. Což je praxe, která přichází celou Indii hodně draho. Píše o tom Phys.org
Švédská školačka na konferenci vyzvala mladé k ochraně klimatu Video3.12.2018 23:55 | KATOVICE
(ČTK)
Na dnes zahájené světové konference o klimatu v polských Katovicích vystoupila i patnáctiletá švédská školačka a aktivistka Greta Thunbergová. Dívka, která na protest proti změnám klimatu přestala každý pátek chodit do školy, vyzvala především mladé lidi, aby se angažovali v boji proti změně klimatu a znečištění ovzduší. Na okraj konference se setkala i s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem.
Trump je "mešuge", řekl Arnold Schwarzenegger na klimatické konferenci3.12.2018 19:10 | KATOVICE
(ČTK)
Šéf OSN vyzval k intenzivnějšímu boji proti změnám klimatu3.12.2018 12:28 | KATOVICE
(ČTK)
Generální tajemník OSN António Guterres při dnešním oficiálním zahájení světové konference o klimatu důrazně vyzval představitele téměř 200 účastnických států k aktivnějšímu boji proti globálnímu oteplování. Změny klimatu jsou pro mnoho lidí, oblastí a států po celém světě již nyní "otázkou života a smrti", prohlásil.
Světová banka dá 200 miliard USD na boj proti změnám klimatu3.12.2018 06:15 | KATOVICE
(ČTK)
Skupina Světové banky (SB) hodlá v průběhu pěti let od roku 2021 investovat 200 miliard dolarů (4,57 bilionu Kč) do boje s klimatickými změnami, což představuje dvojnásobek investic současného pětiletého plánu. Finanční prostředky půjdou na zkvalitnění předpovědí, systémy včasného varování a na informační služby. Uvádí to prohlášení skupiny, z něhož čerpala agentura Bloomberg.
|
související rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Česko potřebuje stabilní prostředí pro energetiku. Piráti nesouhlasí s návrhem Stanjury znovu snižovat slíbenou podporu obnovitelných zdrojů22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Klára Kocmanová: Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením a Piráti v Poslanecké sněmovně ho nepodpořísouvisející kalendář akcí
25. listopadu 2024 (pondělí) 17:30 Paleontologická přednáška Chitinozoa – měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
25. listopadu 2024 (pondělí) 18:00 Chitinozoa - měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
26. listopadu 2024 (úterý) 14:50
Vojtěch Ettler (ÚGMNZ, PřF UK), Bohdan Kříbek (ČGS), Aleš Vaněk (ČZU) (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 ) reklama |