Zprávy
 V Hrádku na Rokycansku se v pátek objevili další sršni asijští. Spatřili je zaměstnanci firmy Monteferro Hrádek v kamionech, které přijely z Francie. Výskyt invazivních sršňů nahlásili a hmyz byl odchycen. Riziko jejich rozšíření po tomto incidentu nehrozí, uvedl dnes na konferenci Pracovní společnosti nástavkových včelařů Jan Walter ze Západočeské univerzity v Plzni. 
 Vědcům se podařilo identifikovat vlka, který se přesunul ze severozápadního Německa do Katalánska. Zvíře tak urazilo nejméně 1240 kilometrů, což je největší vzdálenost zaznamenaná pro vlka obecného (canis lupus), informovala agentura EFE. Vědci zmapovali pohyb šelmy díky záznamům v genetických databázích. 
 Kvůli zhoršené kvalitě ovzduší zavádí italský region Lombardie, kde žije deset milionů lidí, přísná opatření. Na většině svého území region omezí ode dneška provoz starších aut s vysokými emisemi či vytápění, informovala tisková agentura ANSA. Podle serveru IQAir, který sleduje kvalitu ovzduší ve světě, byl v pondělí Milán třetím městem na světě s nejhorším vzduchem, což však radnice odmítá. Problémy mají i další oblasti Pádské nížiny. 
 Singapur nechá cestující leteckých společností zaplatit za přechod na šetrná paliva. Z toho důvodu chystá poplatek, jenž bude součástí ceny letenek, oznámil ministr dopravy Chee Hong Tat. Téma se zřejmě bude probírat i na aerosalonu, který v Singapuru začíná právě dnes. Na něm se představí velcí i menší výrobci, americký Boeing tam ale žádná letadla pro civilní dopravu nepředstaví. Podle zdrojů CNBC je to kvůli problémům, jimž firma v poslední době čelí. K vidění tak od Boeingu bude pouze vojenská technika. 
 Zákaz zabíjení oslů pro kůži bude nezákonný po celé Africe, rozhodli představitelé Africké unie na závěr nedělního summitu v Etiopii. Poptávku po zvířecích kůžích vyvolává obliba starobylého čínského léku zvaného e-ťiao, který se tradičně vyrábí z oslích kůží. Organizace na ochranu zvířat zákaz uvítaly, uvedl server BBC News. 
 Japonsko se jako první země světa chystá letos v létě vypustit na oběžnou dráhu miniaturní satelit vyrobený ze dřeva. Cílem vědců, kteří družici vyvinuli, je bojovat proti znečištění kosmu hliníkovými a dalšími škodlivými částicemi, píše list The Guardian. Satelity se v současné době vyrábějí právě z hliníku, titanu či různých slitin. 
20.2.2024 00:52 | PRAHA
( ČTK)
 Ministerstvo financí předpokládá, že ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) předloží návrh na osvobození zemědělských dotací od daně vládě, a to včetně dopadů na státní rozpočet. K návrhu se poté ministerstvo financí vyjádří ve standardním připomínkovém řízení, řekl Ondřej Macura z tiskového oddělení ministerstva financí. 
19.2.2024 23:37 | BRATISLAVA
( ČTK)
 Nespokojení slovenští zemědělci z menších farmářských sdružení dnes vyrazili s technikou na silnice a do ulic měst v některých regionech Slovenska s cílem upozornit na nepříznivou situaci v sektoru. Organizátoři uvedli, že se do akce zapojilo více než 300 traktorů. Farmáři podle médií blokovali také silnici k hlavnímu hraničnímu přechodu s Ukrajinou a přijeli i k budově ministerstva zemědělství v centru Bratislavy. 
 Odborníci na biodiverzitu a ekologii lesa z několika institucí poukazují na podle nich necitlivý způsob lesního hospodaření ve Ždánickém lese a Chřibech na jihovýchodní Moravě. Navrhli diskusi. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Jan Běťák z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví. V lokalitě hospodaří Lesy ČR, podnik už dříve uvedl, že cílem obnovy je vytvořit podmínky pro růst druhově, věkově a výškově různorodého lesa, který odolá změně klimatu i škůdcům. 
 Mírná zima a teplé počasí posledních dní uspíšilo přílet prvních ptačích druhů na střední Moravu. Ornitologové již zaznamenali v přírodě výskyt skřivanů polních, špačků, konipasů bílých i horských, čejek chocholatých a drozdů zpěvných. Na cestu směrem dál k severu se vydaly i husy, které zimují na jižní Moravě. U Tovačova se nyní vyskytují v hejnu o počtu až několika tisíc kusů, řekl dnes ČTK místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. 
19.2.2024 18:07 | PRAHA
( ČTK)
 Část zemědělců dnes demonstrovala před ministerstvem zemědělství v Praze, protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovali magistrálu a v centru města na chvíli omezili provoz tramvají. Požadovali, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050. Protest, od kterého se distancovaly hlavní zemědělské organizace, se odpoledne přesunul na Malostranské náměstí, část zemědělců ho před tím opustila. Demonstrace poté skončila kolem 16:00. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) organizátoři akce sledují politické cíle a změny v zemědělství s nimi konzultovat nehodlá. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl na síti X, že se pořadatelé protestu netají podporou Kremlu. 
19.2.2024 10:46 | LÍNĚ
( ČTK)
 Tři nové hnízdní ostrůvky, které mají pomoci rackům chechtavým s hnízděním a s posílením kdysi velmi početné populace, postavili ochránci přírody z plzeňského Dobrovolného ekologického spolku - ochrana ptactva na vodní plochu v přírodní rezervaci Nový rybník u Líní na Plzeňsku. Kovové rošty zasypané drobnými kamínky nahrazují původní, před 13 lety postavené, dřevěné ostrůvky, které se působením vody rozpadly, řekl předseda spolku a vedoucí plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň. 
19.2.2024 10:30 | PRAHA
( ČTK)
 Zemědělcům, kteří od dnešního rána v Praze protestují před budovou ministerstva zemědělství a traktory blokují jeden pruh magistrály, vadí zejména vysoké ceny energií, byrokracie či podle nich nesmyslně nastavený Green Deal, tedy unijní Zelená dohoda pro Evropu. Řekli to ČTK. Mezi protestující a novináře před ministerstvo přišel i ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). S některými účastníky demonstrace diskutoval, někteří na ministra podle zpravodaje ČTK pískali, bučeli, volali "Hanba" nebo "Demise". 
 Německá vláda podpoří energeticky náročné podniky, které přejdou na ekologickou výrobu. Podle zdrojů agentury Reuters se jim chystá poskytnout dotaci čtyři miliardy eur (bezmála 102 miliardy Kč). Je to součást snahy Německa stát se do roku 2045 klimaticky neutrální zemí. 
 I uprostřed zimy na západě Kanady přežívají desítky požárů. Pod zemí a pod sněhovou pokrývkou doutnají takzvané zombie ohně, které tvoří uhlíky po letních požárech. Po loňském rekordně ničivém létě jich v oblasti pozorují extrémní množství, na jaře přitom mohou zažehnout plnohodnotné požáry, popisuje v reportáži zpravodajská společnost BBC. 
 Úložiště jaderného odpadu by mělo na půdu minimální enviromentální dopady a v Evropě se lepší varianty nakládaní s radioaktivním dopadem nenabízejí, řekl ČTK Jan Rohovec z Geologického ústavu Akademie věd ČR. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) aktuálně prověřuje v Česku čtyři místa, kde by mohlo úložiště za 100 miliard korun vzniknout. A to lokality Horka a Hrádek na Vysočině, Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. Většina dotčených obcí se dlouhodobě proti výstavbě vyhraňuje. 
 Píše se rok 2045 a většina Británie je po nejdeštivější zimě v zaznamenané historii zaplavená. K ostrovům se blíží další bouřkové mraky a nově zřízené ministerstvo počasí vydává rozkaz. Nad Atlantský oceán zamíří tisíce dronů. Některé z nich vypustí suchý led, další vysílají elektrické impulsy. V důsledku toho se na moři rozprší. Příval vody, který by jinak zaplavil severní Anglii, se místo toho uvolní nad oceánem, píše list The Times. 
18.2.2024 22:16 | PŘEROV
( ČTK)
 Desítky poškozených stromů má na svědomí bobr evropský, který pobývá v blízkosti rybníků v lokalitě přírodní památky Dolní a Prostřední Svrčov v majetku Přerova. Jejich vykácení a ochrana zbývajících dřevin již město stály desítky tisíc korun. Radnice se navíc obává hrozícího protržení hráze, informovali zástupci města na stránkách města. Problémy s bobrem chráněným zákonem mělo město v minulosti také v rekreační oblasti na Laguně. 
18.2.2024 18:39 | PRAHA
( ČTK)
 Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) zvažuje, že by se v rámci podpory českého zemědělství zrušilo danění dotací. Daň je podle něj v Evropské unii výjimkou, uplatňují ji pouze Česko a Slovensko. Osvobození zemědělských dotací od daní by podle prvního místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka podpořilo i největší opoziční uskupení. Politici to dnes uvedli v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi Prima. 
 Anglický přírodovědec a teolog William Buckland 20. února 1824 předstoupil před Londýnskou geologickou společnost a kolegům popsal obří čelist a kosti končetin, které objevil v břidlicovém lomu ve vesnici Stonesfield nedaleko Oxfordu. Bucklad se domníval, že tyto zkamenělé pozůstatky patřily obřímu dávnému plazovi a dal mu oficiální vědecký název: megalosaurus, neboli "velký ještěr". Je to chvíle značící oficiální určení prvního dinosaura, ačkoliv toto slovo vzniklo až později, ve 40. letech 19. století, píše agentura Reuters. 
 Vodohospodáři z Povodí Moravy začali po obnově napouštět vodní nádrž nedaleko Boskovic na Blanensku. Plná by mohla být do jara. V nádrži vznikl i nový ostrov, který poslouží především pro hnízdění ptactva, informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Obnova stála téměř 22,4 milionu korun. 
18.2.2024 02:12 | ALPE D'HUEZ
( ČTK)
 Dopravní zácpy, dlouhé čekání na lanovky i v restauracích. Lyžařů, kteří míří do francouzských středisek ve vyšších nadmořských výškách je stále více, protože v těch níže položených jednoduše není sníh. Někteří provozovatelé středisek, například v Alpe d'Huez, se tak začínají ptát, kde je hranice jejich vytíženosti, píše agentura AFP. 
18.2.2024 01:35 | VIMPERK
( ČTK)
 Šumavský národní park připravuje na letošek projekt s názvem Rok tlejícího dřeva. Chce tím upozornit na význam ponechávání popadaných stromů v lese. Šumavský národní park ponechává tlející dřevo na 44 procentech rozlohy území, řekl mluvčí parku Jan Dvořák. 
 Porosty modřínu opadavého v Nízkém Jeseníku obsahují podle vědců výrazný podíl genetického materiálu alpského původu, což v budoucnu může ohrozit populaci této jesenické dřeviny. Nejvyšší míru alpských genetických příměsí odborníci zjistili v oblastech ležících mimo původní areál rozšíření jesenického modřínu a v běžných hospodářských lesích, sdělil Jan Řezáč z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, jehož pracovníci genetickou variabilitu modřínů rostoucích v Nízkém Jeseníku zkoumali pomocí molekulárně genetických metod. 
 Neznámý druh leguánovitého ještěra, nalezený v rezervaci v peruánské džungli, byl pojmenován na počest zpěváka britské heavymetalové skupiny Iron Maiden Bruce Dickinsona, uvedla agentura AFP s odvoláním na správu přírodních chráněných území Sernanp. 
18.2.2024 00:54 | BRNO
( ČTK)
 Mladá módní návrhářka Linda Havrlíková, která si vytvořila vlastní značku a vyrábí vlněné oblečení, spojila v životě starost o rodinné hospodářství s ovcemi v krajině pod Brdy s módou. Chov postupně upravila tak, aby vlna z ovcí byla využitelná k výrobě tkanin a oděvů a aby výroba byla udržitelná a ekologická. Pod jejíma rukama tak vzniká oblečení, které pochází z vlny českých ovcí, je prosté průmyslových chemikálií a na konci své životnosti je kompostovatelné, řekla na brněnských veletrzích mody Styl a Kabo. 
18.2.2024 00:28 | OSTRAVA
( ČTK)
 Ostravská nezisková organizace Eko-info centrum (EICO) připravuje společně s ochotníky z Národního divadla Čkyně divadelní představení, které má informovat děti i dospělé o ochraně životního prostředí a změně klimatu. Projekt nazvaný Divadlo pro změnu bude obsahovat i interaktivní programy pro školy. ČTK to za organizátory řekl Pavel Pechoušek. 
 Světové ceny kakaa dosáhly na nový rekord, když cena za tunu na začátku února vystoupala na komoditní burze v New Yorku na dosud nevídaných 5874 dolarů (zhruba 138 000 Kč). Klíčová surovina pro výrobu čokolády tak od začátku loňského roku zdražila na zhruba dvojnásobek. Na vině je suché počasí, které poškodilo úrodu v západní Africe. Píše o tom zpravodajský server BBC. 
17.2.2024 19:11 | PLZEŇ
( ČTK)
 Návrat prvních čápů bílých po zimě hlásili tento týden lidé na některých místech v Plzeňském kraji. Čáp se objevil na hnízdě na komíně ve Spáleném Poříčí na jižním Plzeňsku, čápa pozorovali lidé také na hnízdě v Mirošově na Rokycansku. Nejsou to ale ptáci, kteří se vrátili z tradičního zimoviště v Africe, ale nejspíš trávili zimu ve Španělsku nebo v ptačích parcích v Německu. Na návrat afrických čápů si ještě počkáme, řekl ČTK vedoucí plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň. V kraji je také několik čápů, kteří v posledních letech ani na zimu neodlétají a zůstávají tu celoročně.

 Kůrovcová kalamita v oblastech spravovaných Vojenskými lesy a statky (VLS) loni skončila. Objem těžby kůrovcového dřeva se v roce 2023 vrátil k běžnému stavu. V roce 2019 dosáhl až 425 000 metrů krychlových, kdežto loni bylo vytěženo asi 50 000 metrů krychlových kůrovcového dřeva. Státní firma VLS hospodaří převážně ve výcvikových prostorech Armády ČR na zhruba 126 000 hektarech lesní půdy, což odpovídá přibližně pěti procentům lesů v Česku. 
|
2.7.2025 | Fakta o klimatu a Marie Bourne
5. července 2025 (sobota) 10:45 - 15:00
Oslava světového dne surikat
(Festivaly a slavnosti, Přednášky a diskuse, Tábory, výlety a pobytové akce, Praha 7 )
|