Zprávy / EnergetikaStředočeský kraj rozdělil mezi 600 lidí s nízkými příjmy peníze na výměnu kotlů9.12.2022 00:24 | PRAHA
(ČTK)
Plyn pro evropský trh za měsíc zdražil o 40 procent, hlavně kvůli počasí9.12.2022 00:12 | LONDÝN
(ČTK)
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se v posledních dnech zvyšuje a zhruba od první poloviny listopadu, kdy klesla pod 98 eur za megawatthodinu (MWh), se ve středu dopoledne vyšplhala nad 140 eur za MWh. Za méně než měsíc to je nárůst o více než 40 procent. Podle analytiků ale není cenový růst překvapivý, je výsledkem především chladnějšího počasí a s tím spojené vyšší spotřeby.
Londýn navzdory kritice schválil první nový uhelný důl po 30 letech8.12.2022 10:39 | LONDÝN
(ČTK)
Britská vláda navzdory kritice i z vlastních řad schválila výstavbu prvního nového uhelného dolu po 30 letech. Zelenou dal projektu v severozápadním anglickém regionu Cumbria ministr pro místní rozvoj Michael Gove, uvádí BBC. Z vytěženého uhlí se nebude vyrábět elektřina, ale koksovatelné uhlí pro výrobu oceli. Nejméně 80 procent by mělo jít na export.
Uživatelé bytů budou dostávat údaje o spotřebě tepla každý měsíc8.12.2022 00:05 | PRAHA
(ČTK)
Uživatelé bytů budou od roku 2024 dostávat údaje o spotřebě tepla a teplé vody z dálkových odečtů měřičů alespoň jednou měsíčně. Informační povinnost zavede vládní novela, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Každoměsíční poskytování údajů vychází z evropských předpisů a jeho cílem je podle zdůvodnění posílení práva příjemců centrálně připravovaného tepla a teplé vody na přesné, spolehlivé a včasné informace o spotřebě.
Síkela: Zákon k uložištím radioaktivního odpadu rozšíří práva obcí7.12.2022 10:27 | PRAHA
(ČTK)
Návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu, který stát připravuje kvůli snaze o urychlení stavbu uložišť v ČR, rozšíří práva obcí i lhůty pro posílení kontroly z jejich strany, uvedl po jednání se zástupci dotčených obcí a krajů ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Zástupcům samospráv představil zejména plány spojené s přípravou hlubinného úložiště včetně změn v právech obcí v tomto procesu. Starostové už před jednáním se Síkelou uvedli, že se jim dříve představený návrh zákona nelíbí.
Kupka: Stát může vrátit veřejným dopravcům poplatky za obnovitelné zdroje7.12.2022 10:20 | PRAHA
(ČTK)
Stát vrátí provozovatelům hromadné dopravy poplatky na podporu obnovitelných zdrojů energie zaplacené v letošním roce. Opatření schválené již loni Poslaneckou sněmovnou odsouhlasila Evropská komise s tím, že nejde o nedovolenou veřejnou podporu. Na konferenci "Výzvy moderní MHD" to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS)
Pařížská radnice využívá odpadní vodu k vytápění škol, tělocvičny i plovárny7.12.2022 01:53 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Pařížské podzemí je protkané rozlehlou kanalizační sítí a radnice pro odpadní vody našla nové využití. Voda, která odtéká ze sprch, záchodů nebo myček nádobí nově slouží k vytápění tří škol, tělocvičny a plovárny pro děti. Zajišťuje to výměník tepla a radnice 10. obvodu by v budoucnu stejnou technologii ráda použila pro vytápění dalších budov ve správě města, píše agentura AFP.
CVVM: Češi jsou s životním prostředím nejspokojenější za 20 let7.12.2022 01:46 | PRAHA
(ČTK)
Životní prostředí v okolí svého bydliště i v celém Česku lidé hodnotí nejlépe za uplynulých 20 let. Spokojenější jsou se stavem v místě svého bydliště než s tím celkovým. O životním prostředím v okolí domova se kladně vyjádřilo 84 procent lidí, o stavu přírody v celé ČR 75 procent. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
MŽP letos podpořilo téměř 50 000 fotovoltaik na domech, čtyřikrát více než loni7.12.2022 01:27 | PRAHA
(ČTK)
Ministerstvo životního prostředí letos podpořilo téměř 50 000 solárních elektráren na střechách domů. Je to čtyřikrát více než loni, řekl na tiskové konferenci ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL). Za letošek podle něj resort schválil podporu domácím i velkým fotovoltaickým elektrárnám ve výši 14 miliard korun. Jurečka očekává, že by příští rok stát mohl podpořit i více než 100 000 domácností.
Bloomberg: EU a USA zvažují kvůli emisím nová cla na čínskou ocel a hliník7.12.2022 01:07 | NEW YORK
(ČTK)
Spojené státy a Evropská unie zvažují nová cla na čínskou ocel a hliník, souviset mají s bojem proti emisím oxidu uhličitého. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. Čína má na celosvětové výrobě oceli více než poloviční podíl, USA a EU ji obviňují, že vytváří nadměrnou kapacitu, která ohrožuje život jejich vlastních ocelářských firem.
Vysočina žádá kvůli převisu žádostí o zvýšení dotace na kotle pro chudší rodiny6.12.2022 18:17 | JIHLAVA
(ČTK)
Kraj Vysočina požádá ministerstvo životního prostředí o zvýšení dotace na výměnu starých kotlů v domácnostech s nižšími příjmy přibližně o pět milionů korun na 116 milionů kvůli mírnému převisu poptávky po této podpoře. Rada kraje dnes schválila 788 žádostí o tuto dotaci a zároveň se rozhodla požádat o navýšení částky, sdělila náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti).
Fotovoltaika na bytových domech dostane od ledna zelenou, informuje Energetický regulační úřad6.12.2022 14:04 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Rada Energetického regulačního úřadu schválila novelu vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, která umožní sdílení společně vyrobené elektřiny v bytových domech. Vyhláška pomůže překonat problémy, kterým bytové domy při instalaci decentrálních zdrojů čelily v porovnání s rodinnými domy. Informuje o tom Energetický regulační úřad.
IEA: Růst kapacity obnovitelných zdrojů se v příštích pěti letech zdvojnásobí Aktualizováno6.12.2022 09:41 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Celosvětový růst kapacity obnovitelných zdrojů energie se v příštích pěti letech zdvojnásobí, růst podpoří zejména obavy o energetickou bezpečnost po ruské invazi na Ukrajinu. Ve své dnešní zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
Ve Francii budou muset mít velká parkoviště solární panely. Tím to ale nekončí6.12.2022 05:57 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Starostové Vysočiny chtějí jednat o právech obcí při výběru území pro úložiště6.12.2022 00:50 | PRAHA
(ČTK)
Starostové z obou území zvažovaných pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu na Vysočině se zúčastní dnešního setkání, na které je do Prahy pozval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Předpokládají, že je bude informovat o záměru urychlit stavbu úložiště v Česku o 15 let a o návrhu zákona o řízeních souvisejících s úložištěm, který se dotkne obcí. Starostům, které oslovila ČTK, se dříve představený návrh zákona nelíbí.
Přes miliardu korun půjde na další projekty snížení energií u veřejných budov6.12.2022 00:30 | PRAHA
(ČTK)
Více než miliarda korun poputuje na další projekty, v nichž se obce zaměřily zejména na energetické úspory a využití obnovitelných zdrojů energie u veřejných budov. Dotace z Národního plánu obnovy schválila ještě končící ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Podpora v řádu desítek milionů byla schválená i na nákup elektomobilů, pro ekologické výukové programy, výstavbu domovních čistíren, hospodaření se srážkovými vodami nebo projekty řešící odstranění nelegálních skládek, informovalo ministerstva životního prostředí.
Šéf SSHR: České rafinérie mají pro případ nouze zásoby ropy na 100 dní5.12.2022 17:51 | PRAHA
(ČTK)
Českých rafinérií se dnes spuštěné unijní embargo na dovoz ruské ropy zatím netýká, v případě přerušení dodávek mají nouzové zásoby zhruba na 100 dní. ČTK to sdělil šéf Státní správy hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. V zemích Evropské unie dnes začal platit zákaz dovozu ruské ropy na tankerech, který má Moskvu připravit o část zdrojů na financování válečné agrese proti Ukrajině. Česka se embargo zatím netýká.
Londýnský "velký smog" před 70 lety byl impulz pro změnu přístupu k prostředí4.12.2022 16:00 | LONDÝN
(ČTK)
Obloha zastíněná exhalacemi z všudypřítomných komínů se nejdéle od 19. století stala jedním z poznávacích znamení Londýna, škodlivé látky v ovzduší ovšem zároveň stály za velkým počtem úmrtí. Vrcholem se stal takzvaný velký smog, který britskou metropoli zasáhl mezi 4. a 9. prosincem 1952 a který způsobil smrt až 12.000 obyvatel Londýna. Jeho důsledkem ale byla i změna v přístupu k životnímu prostředí.
Skupina G7 se připojila k EU v zastropování ruské ropy na 60 dolarech za barel4.12.2022 02:06 | WASHINGTON
(ČTK)
Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 a Austrálie se dohodly na zavedení maximální ceny za ruskou ropu přepravovanou po moři ve výši 60 dolarů za barel, tedy na úrovni, na které se shodla také Evropská unie. Vyplývá to ze společného prohlášení G7 a Austrálie. Západní země se dlouhodobě snaží omezit příjmy ruského režimu a připravit jej o zdroje k financování války na Ukrajině. Mluvčí Kremlu uvedl, že Rusko strop nepřijme a po analýze oznámí, jak bude reagovat.
Kyjovský start-up Myco získal v celosvětovém finále ekosoutěže čestné uznání2.12.2022 18:06 | VÍDEŇ
(ČTK)
Start-up Myco z Kyjova na Hodonínsku, který vyrábí obalové materiály z odpadu a podhoubí, získal ve finále soutěže Energy Globe World Award v konkurenci 15 projektů z celého světa čestné uznání. Porota udělila pouze dvě napříč pěti kategoriemi, informovala společnost E.ON, která pořádá národní kolo soutěže.
ČEZ dokončil první průzkum místa u Temelína, kde plánuje malý modulární reaktor2.12.2022 17:50 | TEMELÍN
(ČTK)
ČEZ zakončil první fázi geologických průzkumů místa u Jaderné elektrárny Temelín, kterou vyčlenil pro malý modulární reaktor. Odborníci zjišťovali, jak hluboko bude možné dělat výkopové práce. Na ploše velké kilometr krát 500 metrů je jeden typ horniny, pararula. V lokalitě je možné malý reaktor postavit, řekli dnes novinářům zástupci ČEZ a firmy Inset. U Temelína bude malý modulární reaktor, jde o pilotní projekt v ČR. Malý reaktor by mohl být hotový v letech 2032 až 2035. Kolik bude stavba reaktoru stát, nikdo neuvedl.
IEA: Míra energetické účinnosti při vysokých cenách zrychluje2.12.2022 13:42 | KODAŇ
(ČTK)
Celosvětový pokrok v oblasti energetické účinnosti v letošním roce zrychlil, zejména kvůli vysokým cenám energií a narušení dodávek paliv. Celosvětové investice do energetické účinnosti, jako jsou tepelná čerpadla a izolace budov, letos podle předběžných údajů stoupnou o 16 procent na 560 miliard USD (13 bilionů Kč), uvedla ve své dnešní zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Dodala však, že ani toto zvýšení stále nestačí k dosažení cílů v oblasti změny klimatu.
Libkovice, poslední česká obec, která byla zbourána kvůli těžbě uhlí. Před 30 lety začala blokáda na její záchranu1.12.2022 10:18 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dnes je to přesně 30 let od začátku blokády Libkovic. Malou obec na severu Čech chtěli lidé ubránit před zbouráním kvůli těžbě hnědého uhlí. V časných ranních hodinách 1. prosince 1992 zablokovali aktivisté a aktivistky Greenpeace a dalších ekologických organizací demoliční bagry právě ve chvíli, kdy přijely zbourat místní novorenesanční kostel Sv. Michaela archanděla. Libkovice, které ležely mezi Litvínovem a povrchovým dolem Bílina, byly poslední českou obcí, která byla zbourána kvůli těžbě uhlí, přestože se zde paradoxně poté uhlí nakonec nikdy netěžilo. O události informuje organizace Greenpeace.
Maďarská státní podpora stavby jaderné elektrárny je přípustná, rozhodl soud EU1.12.2022 01:37 | LUCEMBURK
(ČTK)
Maďarská státní podpora stavby jaderné elektrárny Paks II je v souladu s právem Evropské unie. Rozhodl o tom unijní soud, který zamítl žalobu Rakouska proti rozhodnutí Evropské komise povolit vládě v Budapešti finančně podporovat stavbu dvou bloků elektrárny. Rozhodnutí je podle českého ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely důležité i pro tuzemskou stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech.
Zájem o fotovoltaiky je podle ČEZ za 2 roky osminásobný, stát jich chce 100 0001.12.2022 01:19 | PRAHA
(ČTK)
Zájem o připojení fotovoltaických elektráren v Česku je u polostátní společnosti ČEZ za poslední dva roky proti dřívějšku osminásobný a letos trojnásobný. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš při úterním představení instalace na střeše pražského Kongresového centra, která má ročně ušetřit 5,5 milionu korun, uvedl, že ČEZ Distribuce od začátku roku eviduje 55 000 žádostí. Premiér Petr Fiala (ODS) zopakoval, že vláda chce do konce volebního období vybudovat 100 000 fotovoltaik
Evropská komise Slovensku schválila program na pomoc firmám zasaženým růstem cen energií30.11.2022 15:21 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská komise (EK) Slovensku schválila program v hodnotě 600 milionů eur (zhruba 14,6 miliardy Kč) na podporu firem, které čelí vysokému růstu cen energií v souvislosti s invazí ruských vojsk na Ukrajinu. Pomoc bude k dispozici firmám všech velikostí a ze všech odvětví kromě finančního sektoru. Je určena na pokrytí části zvýšených nákladů na zemní plyn a elektřinu, uvedla komise v dnešní zprávě.
Na střeše pražského Kongresového centra se zapojuje 2080 solárních panelů. Mají pokrýt 10 % spotřeby budovy29.11.2022 18:23 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V Kongresovém centru Praha (KCP) začala výstavba největší fotovoltaické elektrárny v centru Prahy. Na ploše 7 000 metrů čtverečních bude zapojeno 2 080 solárních panelů, které ročně Kongresovému centru Praha uspoří 5,5 milionu korun za elektřinu. Fotovoltaika doplní jeden z největších projektů energetických úspor v Česku, který v Kongresovém centru realizuje ENESA, dceřiná společnost ČEZ ESCO. Projekt letos ušetřil centru 32 milionů korun. Se spuštěním elektrárny se počítá na jaře příštího roku. Informuje o tom společnost ČEZ.
Šéf IEA: Rusko přišlo navždy o Evropu jako největšího odběratele energie29.11.2022 18:19 | OSLO
(ČTK)
Rusko navždy přišlo o Evropu jako svého největšího energetického klienta. Uvedl to na energetické konferenci šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Dodal, že IEA očekává, že do konce prvního čtvrtletí příštího roku bude ruská produkce ropy nižší přibližně o dva miliony barelů denně. Letos v březnu těžba Ruska činila více než deset milionů barelů denně.
Stát při úsporách elektřiny spoléhá na dosavadní opatření, hodiny stanoví ERÚ29.11.2022 00:52 | PRAHA
(ČTK)
Česko se chystá na povinné omezení spotřeby elektřiny v částech dne s nejvyšší spotřebou, které v celé EU začne platit od čtvrtka. Stát spoléhá na to, že alespoň pětiprocentní úspory dosáhne kombinací dobrovolných úspor, nezastropováním celkové spotřeby u podnikatelů, úsporami vyvolaných růstem cen ve špičce, kampaní a dalšími už fungujícími opatřeními. Spotřební špičku stanoví podle statistik Energetický regulační úřad (ERÚ). Na dotaz ČTK to uvedla Miluše Trefancová z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu.
Prezident Zeman podepsal zákon zavádějící odvody z prodeje elektřiny28.11.2022 15:34
(ČTK)
Na výrobce elektřiny dopadne od prosince povinnost platit odvody z nadměrných příjmů za její prodej. Novelu energetického zákona, která zavádí horní hranici cen elektřiny u výrobců, takzvané zastropování, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Stát plánuje na odvodech vybrat asi 80 miliard korun ročně. Mají sloužit ke kompenzacím za vysoké ceny energií.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy21. prosince 2024 | Zelení - Strana zelených
Zelení - Strana zelených: Klimaticko-energetický plán: Zpoždění plánů nás bude stát víc, než jen čas.18. prosince 2024 | Úřad Vlády ČR
Úřad Vlády ČR: Vláda schválila nový energetický a klimatický plán či program podpory strategických investic do roku 2034související kalendář akcí
27. prosince 2024 (pátek) 10:00 Povánoční zoo (Dílny a workshopy, Exkurze a vycházky, Přednášky a diskuse, Praha 7 )
28. prosince 2024 (sobota) 10:00 Víkendová komentovaná krmení a setkání (Dílny a workshopy, Exkurze a vycházky, Přednášky a diskuse, Praha 7 )
28. prosince 2024 (sobota) 14:00 - 15:30
Za krásami Toulcova dvora (Exkurze a vycházky, Praha 10 ) reklama |