Zprávy / KlimaZpráva o klimatu jako příručka pro přežití lidstva21.3.2023 18:44 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Máme všechny prostředky, jak se vypořádat s klimatickou změnou. Ale chybí nám politická vůle je použít. Tak by se dalo shrnout poselství nejnovější zprávy Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC), která byla v pondělí zveřejněna ve švýcarském Interlakenu.
Vídeňské muzeum pootočilo obrazy o několik stupňů, aby upozornilo na oteplování21.3.2023 18:43
(ČTK)
Intersucho: Zemědělci vstupují do jara s mírným deficitem vláhy proti průměru21.3.2023 14:28
(ČTK)
Do jara vstupují čeští zemědělci s mírným deficitem vláhy proti průměru z let 1961 až 2010. Podle jednoho z tvůrců projektu Intersucho Miroslava Trnky chybí v půdě do jednoho metru zhruba 20 až 40 milimetrů. Není to podle něj nic dramatického, ale na jižní Moravě a v části Poohří to už může znamenat horší podmínky pro vzcházení rostlin, řekl ČTK. Střednědobá předpověď zatím přináší spíše průměrné či nadprůměrné teploty a spíše podprůměrné srážky. Zásadní zlepšení situace se tak spíše nedá očekávat.
Do Evropy se vrací noční lůžkové vlaky. Lidé mají zájem o ekologičtější cestování21.3.2023 11:03
(ČTK)
Není pochyb, že Julia Senningerová je milovnicí vlaků. Třiatřicetiletá žena, která žije ve švédském hlavním městě Stockholmu, pravidelně cestuje po železnici nejen za svou rodinou do Lucemburska, ale také do prázdninových destinací. Cestování tímto způsobem dává přednost před létáním především z ekologických důvodů. Dodává však, že vlaky jsou prostě příjemnější, zejména lůžkové spoje. Má štěstí, protože noční vlaky zažívají v kontinentální Evropě comeback a od loňského léta je v nabídce řada nových služeb a další přibudou ještě letos nebo v roce 2024, napsal server BBC News.
OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí21.3.2023 06:43 | INTERLAKEN
(ČTK)
Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.
Výzkum mezidruhových kříženců pomůže šlechtitelům pěstovat odolné traviny i ve ztížených klimatických podmínkách20.3.2023 15:41 | PRAHA
(ČTK)
Výzkum mezidruhových kříženců přispěje k efektivnějšímu šlechtění odolnějších a výnosnějších zemědělských plodin. Odborníci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB AV ČR) totiž odhalili, proč se u některých kříženců trav časem ztrácí genom jednoho z rodičů a druhý naopak začíná dominovat. Zjištění olomouckých vědců pomůže šlechtitelům pěstovat plodiny i ve ztížených klimatických podmínkách, uvedla AV ČR.
Vědci pozorují v Atlantiku obří pás mořských řas, může zahltit pláže na Floridě20.3.2023 12:57 | WASHINGTON
(ČTK)
Na hladině Atlantského oceánu se letos podle expertů vytvořila rekordně velká masa mořských řas, které by v létě mohly zavalit pláže amerického státu Florida. Pás nahnědlých rostlin o šířce okolo 8800 kilometrů míří do Mexického zálivu a už nyní znepříjemňuje pobyt na mexických plážích. Příčina fenoménu není zcela jasná, vědci podle médií spekulují o vlivu klimatické změny nebo znečištění.
Mendelova univerzita chce posílit odolnost venkova proti klimatické změně20.3.2023 01:01 | BRNO
(ČTK)
Vědci z Mendelovy univerzity v Brně chystají semináře i webový portál pro vlastníky zemědělské půdy s cílem posílit odolnost venkova proti klimatické změně. Mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová uvedla, že vědci z fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií zkoumají připravenost obcí na klimatickou změnu. Podle ní právě vlastníci mohou ovlivnit, jak se v krajině bude hospodařit.
V sobotu 25. března se uskuteční celosvětová kampaň Hodina Země20.3.2023 00:50
(ČTK)
V sobotu 25. března se uskuteční globální kampaň na ochranu klimatu. Do akce s názvem Hodina Země se bude moct zapojit každý od jednotlivců přes organizace až po města či obce. Úkolem bude zhasnout světla po dobu jedné hodiny, a to mezi 20:30 a 21:30. ČTK o tom informovaly Klimatická koalice a Ekologický institut Veronica, který kampaň v Česku pořádá.
Indonésie staví v džungli novou metropoli, ekologičtí aktivisté to kritizují19.3.2023 02:24 | JAKARTA
(ČTK)
V džungli na východě Bornea pokračuje indonéská vláda ve výstavbě nového hlavního města Nusantara, jehož vznik schválila loni v lednu. Indonéští představitelé slibují, že město Nusantara bude do roku 2045 uhlíkově neutrální, ekologičtí aktivisté a původní obyvatelé ale projekt kritizují. Podle nich ještě více zmenšuje přirozené životní prostředí ohrožených živočichů, jako jsou orangutani, a nutí k odchodu z oblasti domorodce, kteří na místní půdu spoléhali jako na zdroj obživy, píše agentura AP.
Australskou řeku ucpaly miliony rozkládajících se ryb19.3.2023 01:37
(ČTK)
Státy EU se shodly, že kontrolovat škodlivé emise budou i velkochovatelé dobytka17.3.2023 09:28 | BRUSEL
(ČTK)
Povinnost dodržovat stanovené limity škodlivých plynů a látek vypouštěných do ovzduší by se nově měla vztahovat nejen na průmyslové podniky či chovatele prasat, ale i na velkochov hovězího dobytka. Shodli se na tom ministři životního prostředí zemí Evropské unie, kteří dojednali společný přístup k novele směrnice o průmyslových emisích. V Česku se pravidla nově dotknou několika set chovatelů.
EU má produkovat více surovin klíčových pro zelené technologie, navrhla Evropská komise Aktualizováno16.3.2023 19:20 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská unie by měla na svém území do konce desetiletí vyrábět nejméně 40 procent technologií klíčových k produkci obnovitelné energie. Plánuje také začít těžit, zpracovávat a recyklovat více strategických surovin, aby omezila svou závislost na Číně a dalších mimoevropských dodavatelích. Počítají s tím dnes zveřejněné návrhy Evropské komise (EK), které mají zajistit větší soběstačnost EU a posílit její konkurenceschopnost v reakci na masivní zelené subvence USA. Aby návrhy vstoupily v platnost, musí je schválit členské státy a Evropský parlament. Někteří politici i zástupci průmyslu dali najevo, že jsou podle nich plány komise málo konkrétní.
ČHMÚ Brno: Průtoky v řekách byly v únoru nadprůměrné, skoro po roce a půl16.3.2023 11:21
(ČTK)
Únorové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 113 procent obvyklého stavu. Nad průměrem byly poprvé po sedmnácti měsících podprůměrného stavu. Loni v únoru byly na 78 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Barbora Špinarová a Jáchym Brzezina.
Slovensko má být proti zákazu spalovacích motorů v autech, uložil výbor sněmovny16.3.2023 11:15 | BRATISLAVA
(ČTK)
Slovensko se má přidat v Evropské unii k zemím, které jsou proti zákazu prodeje nových osobních vozů se spalovacími motory po roce 2035. Ministrovi životního prostředí Jánu Budajovi to uložil výbor slovenské sněmovny pro evropské záležitosti, který schvaluje stanoviska Slovenska k návrhům právně závazných aktů EU. Ministerstvo uvedlo, že rozhodnutí výboru vylučuje jakoukoliv možnost kompromisu.
Německo podle spolkového úřadu splnilo v roce 2022 své klimatické cíle16.3.2023 01:26 | BERLÍN
(ČTK)
Německo v loňském roce i přes větší využívání uhelných elektráren splnilo své klimatické cíle. Oznámil to Spolkový úřad pro životní prostředí (UBA), podle kterého Německo loni vypustilo do ovzduší 746 milionů tun oxidu uhličitého (CO2), což bylo meziročně o 1,9 procenta méně. Ve srovnání s rokem 1990 tak byly emise v roce 2022 nižší o 40,4 procenta. Šéf UBA Dirk Messner ale řekl, že Německo musí tempo snižování emisí výrazně zvýšit, aby splnilo i závazek pro rok 2030. Ten počítá se snížením emisí CO2 o 65 procent oproti roku 1990.
Pojetí návrhu EU na renovace budov je podle majitelů domů direktivní a nereálné15.3.2023 01:39 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Předseda Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Milan Krček považuje schválený návrh směrnice na podporu renovací budov v Evropské unii za nereálný a aktivistický. Podle něj jde o bezprecedentní zásah do práv především soukromých majitelů nemovitostí. Podle schváleného návrhu by obytné budovy měly do roku 2033 dosáhnout minimálně energetické náročnosti třídy D, což může podle Krčka vyvolat i paniku a způsobí to další nárůst cen stavebních materiálů i prací. Sdělil to ČTK.
V Tokiu rozkvetly okrasné třešně sakury, díky teplému počasí opět velmi brzy15.3.2023 00:35 | TOKIO
(ČTK)
Evropský parlament schválil trojici předpisů klimatického balíku Fit for 55 Aktualizováno14.3.2023 19:38 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Evropský parlament (EP) dnes schválil trojici právních předpisů klimatického balíku Fit for 55. Ty mimo jiné zpřísní nároky na členské státy ohledně snížení emisí v odvětvích, která dosud nejsou zahrnuta v systému emisních povolenek. Míra snížení bude úměrná výkonnosti ekonomik, v případě Česka je to 26 procent. Druhá norma se týká posílení schopnosti krajiny pohlcovat uhlíkové emise a třetí revize trhu s emisními povolenkami.
Nové budovy v EU by od roku 2028 měly být bezemisní, shodli se europoslanci Aktualizováno14.3.2023 18:37 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Europoslanci dnes přijali návrh nových opatření, která mají podpořit renovace budov v Evropské unii. Všechny nové budovy by od roku 2028 měly být podle návrhu bezemisní a některé již stojící budovy by musely projít renovací. O finální znění právního předpisu zatím nejde, o tom bude Evropský parlament (EP) jednat s členskými státy.
Evropská komise navrhla změny trhu s elektřinou, chce více dlouhodobých smluv a pevných cen Aktualizováno14.3.2023 15:45 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Dodavatelé elektrické energie budou mít povinnost nabízet klientům v Evropské unii různé varianty kontraktů, včetně smlouvy s pevnou cenou elektřiny. Měl by se také zvýšit podíl dlouhodobých smluv přispívajících k cenové stabilitě. Počítá s tím návrh úpravy energetického trhu, který dnes představila Evropská komise (EK). Jejím cílem je předejít opakování loňského rekordního zdražování elektřiny.
Před polskou ambasádou v Praze dnes demonstrovali lidé kvůli těžbě v dolu Turów13.3.2023 19:56 | PRAHA
(ČTK)
Před polskou ambasádou v Praze se dnes na demonstraci sešlo přes 20 převážně mladých lidí, kteří požadovali zveřejnění detailů dohody České republiky s Polskem o těžbě uhlí v dole Turów. Důl leží v Polsku v blízkosti českých a německých hranic, těžba podle ekologů ohrožuje životní prostředí ve všech třech státech, především ničí podzemní vody v okolí dolu. Demonstraci s názvem Zveřejněte dohodu, dejte stop Turówu pořádalo hnutí Fridays For Future, připojili se i zástupci hnutí Greenpeace. České ministerstvo životního prostředí (MŽP) dnes uvedlo, že poskytuje veřejnosti všechny dostupné informace, které od Polska získává.
Nová emisní norma ohrozí průmysl, řekl Kupka. Bude jednat o realističtější verzi13.3.2023 13:08 | PRAHA
(ČTK)
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) chce dnes ve Štrasburku jednat s dalšími členskými státy EU o realističtější verzi emisní normy Euro 7/VII. Podle něj by v současné době ohrozila celoevropský automobilový průmysl a zároveň by neměla ani dostatečný dopad na životní prostředí. Česko proto bude prosazovat zmírnění a odklad účinnosti některých navrhovaných pravidel. Kupka to řekl na dnešní tiskové konferenci před odletem do Francie. Kromě toho chce ministr jednat také o dalších úpravách v automobilovém průmyslu.
Zastánce veganství v Německu zalepil zámky fast foodů a obchodů s jídlem13.3.2023 13:01 | Greifswald (Německo)
(ČTK)
Fiala: Do dvou let vláda podpoří celkem 200 000 fotovoltaik na střechách12.3.2023 01:20 | PRAHA
(ČTK)
Do dvou let vláda podpoří celkem 200 000 fotovoltaických zařízení na střechách, dvojnásobek oproti cíli v programovém prohlášení. Na tiskové konferenci po uvedení nového ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) do funkce to řekl premiér Petr Fiala (ODS). V uplynulém roce podle něj ministerstvo schválilo podporu domácím i velkým fotovoltaickým elektrárnám ve výši 14 miliard korun.
Ekologické organizace apelují na nového ministra Hladíka ohledně zelenější energetické politiky a ochranu krajiny11.3.2023 01:31 | PRAHA
(ČTK)
Ekologické organizace po jmenování Petra Hladíka (KDU-ČSL) ministrem životního prostředí apelují na prosazení nové energetické politiky zaměřené mimo jiné na odklon od uhlí do roku 2033, ochranu přírody, krajiny či biologické rozmanitosti. Uvedla to asociace Zelený kruh. Hnutí Fridays for Future doufá, že s Hladíkem na ministerstvo přichází expert a člověk s aktivním zájmem o problematiku klimatické krize.
EU se dohodla na cíli do roku 2030 omezit spotřebu energie o 11,7 procenta10.3.2023 20:15
(ČTK)
Evropská unie by měla do roku 2030 omezit celkovou konečnou spotřebu energie o 11,7 procenta proti hodnotám, které pro konec desetiletí odhadovala před třemi lety. Shodli se na tom v noci na dnešek zástupci členských zemí a Evropského parlamentu. Dojednali tak podmínky další ze série norem klimatického balíčku, jehož cílem je snížit produkci skleníkových plynů do konce desetiletí. Aby norma vstoupila v platnost, státy i europoslanci ji musejí ještě oficiálně potvrdit.
Brabec přeje Hladíkovi sílu odmítnout některé nesmysly doléhající z Bruselu10.3.2023 20:06 | PRAHA
(ČTK)
Bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) přeje novému ministru Petru Hladíkovi (KDU-ČSL) mimo jiné, aby byl schopen odmítnout některé nesmysly doléhající z Bruselu a aby byl schopen úřadu vládnout neaktivistickým způsobem se zdravým rozumem. Brabec to řekl na dnešní tiskové konferenci stínové vlády ANO. Hladíka jmenoval prezident Petr Pavel do ministerské funkce dnes dopoledne. Brabec připomněl, že on vedl ministerstvo téměř osm let. Ministrem se stal v roce 2014 a skončil po sněmovních volbách s vládou Andreje Babiše (ANO) v prosinci 2021.
V Mauritánii má vzniknout zařízení na výrobu zeleného vodíku za 34 mld. USD9.3.2023 10:54 | BERLÍN
(ČTK)
Konsorcium Infinity Power plánuje postavit v Mauritánii zařízení na výrobu zeleného vodíku. Investice by mohla činit až 34 miliard USD (758,2 miliardy Kč). Německý projektový developer Conjuncta oznámil, že spolu se svými partnery z konsorcia podepsal s vládou Mauritánie memorandum o porozumění o výstavbě závodu.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
11. ledna 2025 (sobota) 10:00 - 17:00 11th Winter Double Cavy Show 2025 (Trhy, bazary, swapy, prodejní akce, Výstavy a veletrhy, Praha 15 )
11. ledna 2025 (sobota) 14:00 - 15:30 Za krásami Toulcova dvora (Exkurze a vycházky, Praha 10 )
12. ledna 2025 (neděle) 09:30 - 16:00
Zooškola pro dospělé na téma Zbavte se fobií (Dílny a workshopy, Přednášky a diskuse, Praha 7 ) reklama |