Zprávy / KlimaV Česku bylo loni zaregistrováno 1163 nových autobusů, na elektřinu jich bylo 4017.4.2023 11:18 | PRAHA
(ČTK)
V Česku bylo loni zaregistrováno 1163 nových autobusů a i přes postupnou snahu EU o přechod na nízkoemisní či bezemisní dopravu jich bylo 92 procent na naftu. Dřívější velké nákupy dopravců autobusů na stlačený zemní plyn (CNG) jsou kvůli drahému plynu minulostí. Elektrobusů, které jsou vhodné do městského provozu, bylo loni registrováno 40, o rok dříve pouhé dva, uvedl Lukáš Kadula z Centra dopravního výzkumu.
Ministři skupiny G7 se dohodli na urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů17.4.2023 01:48 | SAPPORO
(ČTK)
Ministři životního prostředí a energetiky ze skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 se na dvoudenním zasedání v Japonsku dohodli na urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů energie a vyzvali ke snížení spotřeby zemního plynu. Nestanovili ale termín pro postupné ukončení produkce elektřiny z uhlí. Potvrdili také závazek skupiny dosáhnout do roku 2035 plně nebo převážně dekarbonizované energetiky. Vyplývá to ze zveřejněného komuniké.
Policie v Austrálii zadržela na 50 aktivistů, kteří shazovali uhlí z vlaku17.4.2023 00:50 | SYDNEY
(ČTK)
Greenpeace se odvolala proti prodloužení těžby v dole Bílina14.4.2023 11:25
(ČTK)
Organizace Greenpeace se odvolala proti rozhodnutí, které umožňuje prodloužit těžbu v dole Bílina na Teplicku do roku 2035. Povolení těžit o pět let déle než dosud vydal v březnu Obvodní báňský úřad v Mostě pro společnost Severočeské doly, kterou ovládá skupina ČEZ. Podle Greenpeace v rozhodnutí chybí navazující a smysluplný plán na rekultivaci území po těžbě či posouzení negativních vlivů spálení bílinského uhlí na klima.
Pomůže recyklace kovů k udržení cíle čistých nulových emisí?13.4.2023 11:35 | BIRMINGHAM
(ČTK)
Do zařízení na recyklaci kovů ve střední Anglii přicházejí denně tisíce tun drceného šrotu z různých zdrojů, od automobilů po stavební suť. Šrot se tam zpracovává na jednotlivé materiály a prodává. Směs kovů, plastů a dalšího materiálu prochází složitým bludištěm více než 100 pásových dopravníků, kde se dál třídí několika různými způsoby - může se vznášet na vodě nebo se dají použít magnety a roboty.
Greenpeace: ČR letos už přesáhla poptávku po přírodních zdrojích oproti produkci13.4.2023 01:44 | PRAHA
(ČTK)
Česká republika včera podle organizace Greenpeace přesáhla moment, kdy poptávka obyvatel po přírodních zdrojích přerostla kapacitu, kterou země letos dokáže obnovit. V tiskové zprávě tak organizace vyzvala vládu, aby zajistila ochranu přírodních zdrojů. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) v reakci připomnělo své snahy řešit klimatickou krizi, například odklonem od uhlí do roku 2033.
Americký úřad navrhl přísnější pravidla pro emise u nových aut13.4.2023 01:42 | WASHINGTON
(ČTK)
Americká federální Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) navrhla přísnější pravidla pro emise u nových automobilů. Návrh by podle ní mohl vést k tomu, že se podíl elektromobilů na celkovém prodeji nových aut ve Spojených státech do roku 2032 zvýší na dvě třetiny. V loňském roce přitom činil necelých šest procent.
Němečtí Zelení kritizují "elitářské" protesty hnutí Poslední generace13.4.2023 01:04 | BERLÍN
(ČTK)
Vítr a slunce loni měly na globální výrobě elektřiny podíl rekordních 12 procent12.4.2023 15:42 | LONDÝN
(ČTK)
Větrné a solární elektrárny měly v loňském roce na celosvětové výrobě elektřiny rekordní podíl, který činil 12 procent. Zvýšil se tak z deseti procent o rok dříve, vyplývá ze zprávy nezávislé organizace Ember. Loňský rok tak podle zprávy mohl znamenat vrchol emisí oxidu uhličitého (CO2) z energetického sektoru, který je největším znečišťovatelem ovzduší.
Studie: Česko může do roku 2030 zvýšit podíl obnovitelné energie na 33 procent Aktualizováno12.4.2023 01:09
(ČTK)
Česko je schopné do roku 2030 zdvojnásobit podíl obnovitelné energie na spotřebě a zvýšit ho tak na 33 procent. Může k tomu přispět zejména sluneční a větrná energie a zvýšení energetické účinnosti. Vyplývá to ze studie, která vznikla ve spolupráci expertních týmů Fakta o klimatu a Frank Bold. Ministerstvo životního prostředí považuje potenciál rozvoje obnovitelných zdrojů energie (OZE), který studie uvádí, za reálný. V případě podílu OZE k roku 2030 se musí počítat nejen s výrobou z OZE, ale i s celkovou konečnou spotřebou, kde studie správně počítá i s potenciálem energetických úspor, sdělil ČTK ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Bloomberg: Křetínský vydělává díky své sázce proti ekologickým plánům Evropy11.4.2023 01:50
(ČTK)
Agentura Bloomberg ve svém článku mapuje podnikání českého miliardáře Daniela Křetínského a jeho Energetického a průmyslového holdingu (EPH) v oblasti fosilních paliv. Označuje Křetínského za "nepolapitelného miliardáře", který vybudoval své impérium na předpokladu, že ekologická transformace Evropy bude chaotickým a zdlouhavým procesem, takže bude ještě dlouhou dobu potřeba využívat uhlí a plyn.
Katalánsko bojuje s kritickým suchem, přehrada Sau je skoro bez vody9.4.2023 01:30
(ČTK)
Na hladině španělské přehrady Sau mají rybáři v malých loďkách plné ruce práce s tím, aby sítěmi odlovili ryby, a tím je zachránili. V nádrži je totiž tak málo vody, že by ryby jinak čekal úhyn, a rozklad jejich těl by navíc kontaminoval vodu, kterou už by nebylo možné dál použít. Přehrada se pro místní stala symbolem nejhoršího sucha, jaké pamatují, a pro Katalánsko živou připomínkou, že globální změny klimatu mají zcela hmatatelné důsledky, napsal server BBC.
Pro zvládnutí klimatické krize je potřeba obchodní nastavení, řekl šéf COP288.4.2023 02:03
(ČTK)
Jestli se má svět úspěšně vypořádat s klimatickou krizí, musí při tom využít i způsob uvažování typický pro byznys a do snižování emisí skleníkových plynů více zapojit soukromý sektor. V rozhovoru v deníku The Guardian to řekl předseda letošního zasedání klimatické konference OSN Sultán Džábir. Konference COP28 se letos uskuteční ve Spojených arabských emirátech a Džábir je tamním ministrem průmyslu a zároveň šéfem státní ropné společnosti ADNOC. Mnoho aktivistů to považuje za výsměch a obrovský střet zájmů.
Klimatičtí aktivisté ve Švýcarsku zablokovali klíčový tunel, zasahovala policie8.4.2023 01:01
(ČTK)
Copernicus: Svět zažil druhý nejteplejší březen v historii měření6.4.2023 14:26
(ČTK)
Životní prostředí v ČR zůstává podle analýzy jedno z nejhorších v EU4.4.2023 10:40
(ČTK)
Životní prostředí v České republice zůstává jedno z nejhorších v Evropské unii. Česku patří v této oblasti v letošním ročníku Indexu prosperity a finančního zdraví 22. místo z 27 členských států, oproti loňsku si polepšilo o jednu příčku. Zemi se sice podařilo mírně zvýšit podíl recyklovaného odpadu, čím dál víc ale zaostává v omezování emisí. Nejhoršího výsledku ze všech států unie dosáhlo Česko stejně jako minulý rok v podílu půdy postižené suchem, vyplývá z dnes zveřejněných výsledků.
Mníšek odmítl dotaci na retenční nádrž na dešťovou vodu, opozice to kritizuje aktualizováno3.4.2023 13:20 | MNÍŠEK POD BRDY
(ČTK)
Aktivisté nalili černou tekutinu do fontány v Římě, policie je zadržela2.4.2023 01:01 | ŘÍM
(ČTK)
Tři klimatičtí aktivisté z uskupení Ultima Generazione (Last Generation) včera vylili černou tekutinu do jedné z ikonických fontán v centru Říma. Italská policie prakticky okamžitě dva muže a jednu ženu zadržela, hrozí jim obvinění z poškozování kulturního dědictví, uvedla agentura ANSA. Happeningu přihlížely desítky turistů.
Měření ledovců v Rakousku za uplynulý rok ukázalo rekordní tání31.3.2023 20:04
(ČTK)
V rakouských Alpách vědci v uplynulém roce pozorovali nejrychlejší úbytek ledovců v dějinách měření. Rakouský alpský spolek (ÖAV) dnes oznámil, že ledovce loni v zemi ztratily v průměru asi 29 metrů délky, což je nejvíce od konce 19. století. V roce 2021 ledové masy ustoupily o 11 metrů, uvedla agentura DPA.
Španělsko čelí desítkám lesních požárů, ten největší se podařilo stabilizovat31.3.2023 20:00
(ČTK)
Španělský region Asturie dnes odpoledne čelil na svém území 91 lesním požárům. Píše to agentura EFE s odkazem na prohlášení úřadů. Podle šéfa regionu Adriána Barbóna ohně, které ohrožují i předměstí správního střediska Ovieda, založili žháři. Největší lesní požár v regionu Valencie se podle hasičů podařilo stabilizovat a zhruba 1300 evakuovaných obyvatel vesnic a obcí v oblasti se mohlo vrátit domů.
Sněhová pokrývka v Kalifornii po sérii bouří překonala 30 let starý rekord31.3.2023 15:17
(ČTK)
Sněhová pokrývka na horách amerického státu Kalifornie dosáhla po dlouhé sérii zimních bouří rekordní úrovně, oznámil podle médií místní úřad pro správu vodních zdrojů. Po posledním sněžení z tohoto týdne se objem vody uskladněné ve sněhu dostal na 235 procent normálu, čímž bylo překonáno dosavadní maximum ze sezony 1982/1983. Vydatné zimní srážky přináší jistou úlevu od dlouhodobého sucha, které v nejlidnatějším státě USA panuje.
Z proměny krajiny u Broumova v odolnější je model, jak lépe zadržet vodu, pro celou ČR31.3.2023 01:22 | KŘTINY
(ČTK)
Z původně lokální proměny krajiny v okolí Broumova na Náchodsku, která dokáže mnohem lépe zadržet vodu a čelit dopadům klimatické změny, se stal tzv. Model Živá krajina, jenž se může uplatnit v celé republice. Předseda spolku Živá voda Jiří Malík usiluje o lepší vodní režim v krajině téměř dvě desetiletí. Od té doby vzniklo know-how, které mohou sdílet obce i jednotlivci a s pomocí konkrétního příkladu, jednotné metodiky i počítačového programu mapovat a navrhovat klimaticky odolnější krajinu, řekl Malík ČTK na konferenci Živá krajina pro jižní Moravu ve Křtinách na Blanensku.
Podmořské proudy u Antarktidy prudce zpomalují, dramaticky to ovlivní klima30.3.2023 16:24
(ČTK)
Oceánské proudy u Antarktidy vlivem rychle tajících ledovců prudce zpomalují, což bude mít katastrofální důsledky pro klima. K takovému závěru dospěli australští vědci v nové studii, kterou zveřejnili v časopise Nature. Podle jejich propočtů hlubokomořské antarktické proudy do roku 2050 zpomalí až o 40 procent, čímž se naruší schopnost vody pohlcovat oxid uhličitý a dál urychlí tání ledu, dalekosáhle to ovlivní i ekosystémy.
Analytici: Cíl EU na růst podílu OZE je hodně ambiciózní, ČR musí hodně přidat30.3.2023 16:19
(ČTK)
Nový cíl EU na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie na celkově spotřebě je velmi ambiciózní a bude vyžadovat vysoké náklady, míní oborové svazy a analytici, které ČTK oslovila. Česko podle nich bude muset vlastní cíle výrazně navýšit, přičemž kromě energetiky bude nutný další rozvoj obnovitelných zdrojů i v dopravě a v průmyslu.
Macron představil národní plán hospodaření s vodou, týká se všech odvětví30.3.2023 16:15 | SAVINES-LE-LAC
(ČTK)
Snížit spotřebu vody ve všech odvětvích o deset procent do konce desetiletí, omezit úniky vody z potrubí, znovu využít více odpadní vody a reformovat zemědělství, to jsou hlavní body francouzského národního plánu pro hospodaření s vodou, který dnes představil francouzský prezident Emmanuel Macron, píše web stanice TF1. Prezident vystoupil na symbolickém místě v Savines-le-Lac v alpském departementu Hautes-Alpes, kde leží jezero Serre-Ponçon, největší zásobárna sladké vody v západní Evropě.
Státy EU a europoslanci se shodli na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie Aktualizováno30.3.2023 11:58
(ČTK)
Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných zdrojů. Shodli se na tom dnes nad ránem zástupci členských států a Evropského parlamentu, jejichž dohoda zvýšila dosavadní závazek z 32 procent. Závazek se týká unie jako celku, řada členských zemí včetně Česka má národní cíle výrazně níže. Směrnice o obnovitelných zdrojích je součástí balíku návrhů, které mají přispět k výraznému snížení emisí skleníkových plynů do konce desetiletí. Podle analytika Jiřího Gavora jde o velmi ambiciózní cíl, jehož dosažení bude obtížné. Očekává ještě spory při rozdělení podílu mezi jednotlivé státy.
Nejhorším znečišťovatelem skrze soukromé lety v Evropě je Británie, tvrdí studie30.3.2023 11:53 | LONDÝN
(ČTK)
V loňském roce z Británie vzlétlo soukromé letadlo každých šest minut, čímž se země dostala před zbytek Evropy, pokud jde o o tuto extrémně znečišťující formu cestování. Vyplývá to ze studie, o které napsal list The Guardian. Ekologičtí aktivisté z hnutí Greenpeace označili mnoho z těchto cest za "nesmyslné", protože jsou tak krátké, že by se daly absolvovat vlakem, a v jednom případě dokonce za 30 minut jízdy na kole.
IRENA: Investice do obnovitelných zdrojů energie se musí zvýšit čtyřnásobně30.3.2023 01:11
(ČTK)
Každoroční celosvětové investice do technologií umožňujících transformaci energetiky se musí více než zčtyřnásobit, aby se splnily závazky pařížské dohody o klimatu. Uvedla to Mezinárodní agentura pro obnovitelné energie (IRENA). Letos investice do technologií obnovitelných zdrojů energie dosáhly rekordních 1,3 bilionu dolarů (28,3 bilionu Kč).
Valné shromáždění OSN schválilo historickou klimatickou rezoluci Aktualizováno29.3.2023 19:18 | NEW YORK
(ČTK)
Valné shromáždění OSN přijalo klimatickou rezoluci požadující po Mezinárodním soudním dvoru (ICJ), aby určil právní povinnosti států pro boj se změnou klimatu. Za přijetí historické rezoluce vedla čtyři roky kampaň skupina 18 zemí v čele s ostrovním státem Vanuatu, který se už nyní potýká s důsledky oteplování planety. Soudnímu dvorů by mohlo své poradní stanovisko vydat za zhruba 18 měsíců, píše agentura Reuters. Pozice ICJ nebude pro státy OSN právně závazná, ale může fungovat jako etický kompas, který národní soudy často berou v úvahu, uvádí agentura AFP.
Státy EU se při vrcholícím jednání o obnovitelné energii přou o vodík z jádra Aktualizováno29.3.2023 15:54 | BRUSEL
(ČTK)
Spor o začlenění jaderné energie do nových pravidel pro obnovitelné zdroje rozdělil země Evropské unie na dvě podobně velké skupiny, které se před dnešním rozhodujícím vyjednáváním s europoslanci neshodly na společném postoji. Zatímco zastánci jádra, jako je Francie či Česko, chtějí otevřít cestu k podpoře jaderné energie v rámci směrnice stanovující závazný podíl obnovitelných zdrojů, odpůrci v čele s Rakouskem se stavějí rázně proti. Podle diplomatických zdrojů ČTK se dá očekávat dlouhé noční jednání, jehož výsledek lze stěží předpovídat.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
11. ledna 2025 (sobota) 10:00 - 17:00 11th Winter Double Cavy Show 2025 (Trhy, bazary, swapy, prodejní akce, Výstavy a veletrhy, Praha 15 )
11. ledna 2025 (sobota) 14:00 - 15:30 Za krásami Toulcova dvora (Exkurze a vycházky, Praha 10 )
12. ledna 2025 (neděle) 09:30 - 16:00
Zooškola pro dospělé na téma Zbavte se fobií (Dílny a workshopy, Přednášky a diskuse, Praha 7 ) reklama |