Zprávy / KlimaNew York se potápí pod vahou skleněných mrakodrapů, tvrdí studie19.5.2023 15:53 | NEW YORK
(ČTK)
Americké město New York se potápí rychlostí jeden až dva milimetry za rok, může za to mimo jiné i váha skleněných mrakodrapů v centru. Některé části města se propadají až dvojnásobnou rychlostí. Tento trend zhoršuje dopady zvyšování hladiny moří a zvyšuje hrozby záplav pro obyvatele New Yorku. Uvádí to studie zveřejněná v odborném časopise Earth's Future, o které dnes napsal The Guardian.
Slovenský parlament se postavil proti znevýhodnění či zákazu spalovacích motorů18.5.2023 19:54 | BRATISLAVA
(ČTK)
Slovenský parlament uložil vládě, aby v rámci Evropské unie ministři hlasovali proti iniciativám směřujícím ke znevýhodnění, zdražení nebo k zákazu spalovacích motorů, pokud nebude jednoznačné, že taková opatření jsou ke prospěchu zejména zdravého životního prostředí. Návrh usnesení sněmovna schválila hlasy 127 ze 145 přítomných poslanců.
Na ochranu před suchem má jít do roku 2027 téměř 25 miliard korun ročně18.5.2023 11:16 | PRAHA
(ČTK)
Vláda schválila dokument, podle kterého má Česko dát na opatření proti suchu mezi lety 2023 až 2027 zhruba 25 miliard korun ročně. Ministerstvo zemědělství má každoročně na opatření vynaložit téměř 16 miliard korun, z toho 60 procent by mělo jít z fondů EU. Ministerstvo životního prostředí by mělo každoročně investovat asi devět miliard korun.
Francouzská firma EDF chce své jaderné elektrárny lépe připravit na vlny veder18.5.2023 11:01 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Francouzská elektrárenská společnost EDF chce své jaderné elektrárny lépe připravit na vlny veder. Zkoumá investice do rezervoárů pro studenou vodu používanou k chlazení reaktorů, která se ve vedrech kvůli své vyšší teplotě, než stanovují předpisy, nemůže vracet do řek. EDF se tak hodlá vyhnout omezením provozu kvůli zchlazování. S odkazem na ředitelku EDF pro životní prostředí Cécile Laugierovou to uvedl deník Les Echos.
WMO: Brzké překročení limitu oteplení o 1,5 stupně je stále pravděpodobnější17.5.2023 17:17 | ŽENEVA
(ČTK)
Je stále pravděpodobnější, že v některém z příštích pěti let bude překonán vytyčený limit průměrného globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální úrovní. Uvedla to dnes Světová meteorologická organizace (WMO) ve svém výhledu ohledně vývoje světového klimatu pro léta 2023 až 2027. Státy světa přitom deklarovaly vůli držet globální průměrnou teplotu pod dotyčnou hranicí.
Krkonošský národní park slaví 60 let od založení. Nejstarší park v ČR čelí změně klimatu i masové návštěvnosti17.5.2023 17:05 | VRCHLABÍ
(ČTK)
Německý soud udělil pokutu jezuitskému knězi za ekologickou blokádu16.5.2023 20:38
(ČTK)
Německý soud udělil za blokádu silnice v Mnichově pokutu jezuitskému knězi a dvěma dalším lidem. Člen řádu, v němž působil například papež František, se zúčastnil protestu, který vyzýval německou vládu k ráznějšímu postupu v souvislosti s globálními změnami klimatu, napsala agentura AP. Německé soudy se v poslední době zabývají silničními blokády ekologických aktivistů opakovaně, jen výjimečně však některé z demonstrantů poslaly do vězení.
EU se nechce podílet na degradaci lesních ekosystémů. Posvítí si na původ palmového oleje, skotu, dřeva, kávy, kakaa, kaučuku a sóji16.5.2023 15:02 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Rada dnes definitivně schválila nařízení, jehož cílem je minimalizovat riziko odlesňování a znehodnocování lesů v souvislosti s výrobky, které jsou uváděny na trh EU nebo z něj vyváženy. Informuje o tom Rada Evropské unie.
Spojené arabské emiráty pozvaly syrského prezidenta Asada na klimatickou konferenci COP2816.5.2023 01:20 | ABÚ ZABÍ
(ČTK)
Spojené arabské emiráty pozvaly syrského prezidenta Bašára Asada na klimatickou konferenci OSN COP28, která se koncem letošního roku uskuteční v Dubaji. Agentura Reuters v této souvislosti píše, že se Asad možná ocitne na stejném místě jako západní představitelé, kteří jej léta kritizují a uvalili na něj sankce.
ČHMÚ Brno: Průtoky v řekách byly v dubnu nadprůměrné, dosáhly 123 procent16.5.2023 00:50
(ČTK)
Dubnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 123 procent obvyklého stavu. Do nadprůměru se letos dostaly zatím jen v únoru, předtím byly 17 měsíců v řadě pod průměrem. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Barbora Špinarová a Jáchym Brzezina.
V Evropě je půda méně suchá než před rokem, výjimkou je Španělsko15.5.2023 01:26
(ČTK)
Vítr je v Británii poprvé hlavním zdrojem elektrické energie12.5.2023 10:17
(ČTK)
Větrné turbíny v Británii vyrábějí poprvé více elektřiny než plyn. V prvních třech měsících roku pocházela třetina elektrické energie ve Spojeném království z větrných farem. Ukázal to podle BBC výzkum londýnské univerzity Imperial College. Společnost National Grid, která v Británii provozuje distribuční síť, rovněž potvrdila, že v dubnu se v Británii vyrobilo rekordní množství energie ze slunce. Británie si přitom vytkla za cíl, dosáhnout nulových emisí při výrobě elektřiny do roku 2035.
Španělská vláda schválila opatření za více než dvě miliardy eur na boj se suchem12.5.2023 01:28 | MADRID
(ČTK)
Španělská vláda schválila opatření za 2,2 miliardy eur (přes 52 miliard korun) na boj proti suchu. Část peněz půjde na úlevy a kompenzace zemědělcům, vláda chce také investovat do nové infrastruktury, například do zařízení na odsolování mořské vody, napsala agentura EFE. Podle opozice však balík opatření vláda schválila jen proto, aby získal přízeň voličů před komunálními volbami, které se uskuteční na konci května.
Slovensko dá vyšší kompenzace energeticky náročným firmám, rozhodl parlament11.5.2023 00:57 | BRATISLAVA
(ČTK)
Slovensko bude od příštího roku vyplácet energeticky náročným firmám vyšší kompenzace z výnosů státu z prodeje emisních povolenek. Vyplývá to z novely příslušného zákona, kterou včera schválil parlament. Změnu žádali také zástupci slovenského průmyslu, který čelí vyšším cenám energií než v minulosti.
Král Karel III. zahájil v Cambridgi stavbu laboratoře, která má pracovat na snížení emisí v letectví10.5.2023 10:17
(ČTK)
Britský král Karel III. při prvním veřejném vystoupení po víkendové korunovaci slavnostně zahájil stavbu nové laboratoře na Cambridgské univerzitě. Věnoval se tak podle agentury DPA svému oblíbenému tématu, jímž je ochrana klimatu. Laboratoř má totiž umožnit rychlejší dosažení cíle nulových emisí v letectví.
Ve Vietnamu a Laosu o víkendu padaly teplotní rekordy9.5.2023 01:31 | Bangkok/Vientiane
(ČTK)
Několik zemí jihovýchodní Asie o víkendu zaznamenalo teplotní rekordy. Region již několik týdnů sužuje vlna veder, která přinesla utrpení milionům lidí. Dosavadní teplotní maxima byla překonána ve Vietnamu, Laosu a hlavním městě Thajska, kde se k horku přidalo i období intenzivního smogu, které způsobilo nárůst znečištění, informovala CNN.
Francouzská vláda zakáže kvůli suchu prodej zahradních bazénů8.5.2023 02:25
(ČTK)
V části jižní Francie bude zakázán prodej zahradních bazénů kvůli zhoršujícímu se nedostatku vody, informoval server BBC News. Francouzský ministr pro životní prostředí Christophe Béchu uvedl, že v departementu Pyrénées-Orientales, který sousedí se španělským Katalánskem, bude od 10. května oficiálně vyhlášen "krizový" stav sucha. Od stejného data začne platit zákaz mytí aut, zalévání zahrad i napouštění bazénů.
Analytici: Rekordní teploty na konci dubna by zřejmě nenastaly bez změny klimatu6.5.2023 01:52
(ČTK)
Rekordní teploty na konci dubna v západním Středomoří a na severu Afriky by téměř jistě nenastaly bez změny klimatu. Uvedla to organizace sdružující vědce zabývající se životním prostředím World Weather Attribution (WWA). Na konci dubna ve Španělsku a Portugalsku vystoupaly teploty ke 40 stupňům. V Alžírsku a Maroku byla tato hranice na některých místech pokořena, píše agentura AFP.
Olivový olej je nejdražší za 26 let, příčinou je sucho ve Španělsku5.5.2023 15:50
(ČTK)
Olivový olej se na velkoobchodním trhu nyní prodává za nejvyšší ceny od poloviny 90. let. Na vině jsou hlavně přetrvávající sucha ve Španělsku, které je hlavním producentem. Vysoké ceny se podle analytiků navíc patrně udrží delší dobu. Příčinou jsou podle nich i další faktory, zejména vysoká poptávka a také nedostatek slunečnicového oleje v důsledku války na Ukrajině.
Desítky studentů protestují před ministerstvem průmyslu a obchodu proti využívání uhlí v ČR3.5.2023 20:10 | PRAHA
(ČTK)
Desítky studentů od úterý protestují před budovou ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) v Praze proti další těžbě a spalování uhlí v Česku. Demonstranti žádají podle pořádající organizace Univerzity za klima po vládě rychlá řešení klimatické krize včetně představení harmonogramu ukončení využívání uhlí a přechodu na obnovitelné zdroje energie v České republice.
Polovina obcí v Katalánsku bude muset kvůli suchu omezit spotřebu vody3.5.2023 10:20
(ČTK)
Polovina obcí v Katalánsku bude muset kvůli dlouhou dobu trvajícímu suchu v nějaké míře omezit spotřebu vody. Rozhodla o tom katalánská vláda, píše server RTVE. Nedostatek vody výrazně nezměnily ani vydatné srážky z konce minulého týdne. Omezení se týká spotřeby pro hospodářské i rekreační účely a klesne také limit pro osobní spotřebu.
Průzkum: Evropané chtějí lepší ochranu klimatu, nechtějí ale měnit životní styl3.5.2023 01:43
(ČTK)
Mnoho Evropanů znepokojuje klimatická krize, a rádi by proto podnikli kroky k jejímu řešení a podpořili příslušnou vládní politiku. Jejich ochota je ale velká jen v případech, kdy kvůli opatřením nemusí příliš měnit svůj život. Naopak velké změny, které mohou mít významnější dopad na jejich životní styl, jsou u Evropanů spíše nepopulární. Vyplývá to z průzkumu agentury YouGov ze sedmi evropských zemí, o němž informoval list The Guardian.
Prahou prošli studentští aktivisté za klima, budou spát před ministerstvem průmyslu a obchodu2.5.2023 19:31 | PRAHA
(ČTK)
Centrem Prahy dnes odpoledne prošlo pochodem několik desítek studentských aktivistů na protest proti energetické politice vlády, která podle nich nečiní dost v odklonu od fosilních paliv. Od ministerstva financí se vydali se zastávkami k budově ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), kde plánují zůstat až do čtvrtka. Akci zorganizovala organizace Univerzity za klima, která loni v listopadu uspořádala studentskou stávku.
Podíl obnovitelných zdrojů při spotřebě energie v Německu přesáhl 50 procent2.5.2023 01:16 | BERLÍN
(ČTK)
Podíl obnovitelných zdrojů při spotřebě energie v Německu přesáhl v prvním čtvrtletí 50 procent. Vyplývá to z dat energetické skupiny BDEW a Centra pro výzkum solární energie a vodíku (ZSW). Německo má v plánu, aby se energie ze slunce, větru a biomasy a hydroelektrická energie podílely do roku 2030 na energetickém mixu 80 procenty.
Povodí Ohře je nasycené vodou, je tak připraveno na celou letní sezonu29.4.2023 00:15 | CHOMUTOV
(ČTK)
Hamé Babice ušetří díky nové technologii až 75 procent dosud spotřebované vody29.4.2023 00:10 | BABICE
(ČTK)
Potravinářský závod Hamé Babice na Uherskohradišťsku spustil novou technologii na rekuperaci a recyklaci vody. Ročně díky ní uspoří přes 300 milionů litrů vody a recyklací tepla také zhruba 5000 MWh energie a 1000 tun oxidu uhličitého. Práce na nové technologii začaly před dvěma a půl lety, náklady činily přibližně 85 milionů korun. Odhadovaná finanční návratnost investice se pohybuje mezi třemi a půl až šesti lety, řekli novinářům ředitel závodu Vojtěch Čambala a manažer projektu Tomáš Proksa.
Ember: V EU se vyrobilo více elektřiny z obnovitelných než z fosilních zdrojů27.4.2023 10:20
(ČTK)
V Evropské unii se v zimě poprvé navzdory krizovým podmínkám vyrobilo více energie z obnovitelných než z fosilních zdrojů. Mohl za to pokles poptávky po elektřině, vysoké ceny fosilních paliv i mírná zima. O historickém milníku informuje nová analýza energetického think-tanku Ember. Výrazný sedmiprocentní pokles poptávky vedl k dvanáctiprocentnímu poklesu výroby z fosilních paliv ve srovnání s předchozí zimou. Obnovitelné zdroje v zimním období (říjen 2022 až březen 2023) vyrobily 40 procent elektřiny v EU, fosilní paliva jen 37 procent. Spotřeba elektřiny klesala i v České republice. Snížení poptávky po elektřině v EU ušetřilo během zimy 12 miliard eur (282 miliard Kč).
Opravte si rybníček a pomozte se zadržováním vody v krajině. Stát vám na to přispěje26.4.2023 17:39 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Na dílčí opravy malých vodních nádrží je vyčleněno více než 30 milionů korun. Jejich majitelé či nájemci tak mohou získat finance například na opravy hrází, odtěžení sedimentu či výsadby keřů a stromů na březích. Výzva byla pro žadatele právě otevřena. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a Ministerstvo životního prostředí.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
11. ledna 2025 (sobota) 10:00 - 17:00 11th Winter Double Cavy Show 2025 (Trhy, bazary, swapy, prodejní akce, Výstavy a veletrhy, Praha 15 )
11. ledna 2025 (sobota) 14:00 - 15:30 Za krásami Toulcova dvora (Exkurze a vycházky, Praha 10 )
12. ledna 2025 (neděle) 09:30 - 16:00
Zooškola pro dospělé na téma Zbavte se fobií (Dílny a workshopy, Přednášky a diskuse, Praha 7 ) reklama |