Zprávy / KlimaŠumavský národní park vrací na povrch země potoky dříve svedené do trubek24.5.2022 14:01 | DOBRÁ
(ČTK)
Šumavský národní park vrátil na povrch země několik potoků svedených dřív do trubek. Jde o součást projektu Life for Mires - Život pro mokřady, který má mimo jiné pomoci k zadržování vody v krajině. Novinářům to řekla vedoucí projektu Iva Bufková. Některé potoky byly tzv. zatrubněné až 60 let, když byly pod zem za minulého režimu svedeny kvůli tehdejší zemědělské politice.
Vodíkový vlak ve středu skončí předváděcí jízdy Českem, najezdí kolem 2400 km24.5.2022 00:59 | CERHENICE
(ČTK)
Vodíkový vlak pro osobní dopravu Coradia iLint od společnosti Alstom spotřebuje na 1000 kilometrů zhruba 250 kilogramů vodíku. Ve středu skončí v Ústí nad Labem jeho předváděcí jízdy, ve kterých od 17. května najezdí v několika českých regionech zhruba 2400 kilometrů. Vodík z mobilní vodíkové čerpací stanice pro něj dodávala společnost Air Products.
Olomoucký soud musí znovu rozhodovat o výjimce pro Elektrárnu Chvaletice24.5.2022 00:23
(ČTK)
Olomoucký krajský soud chyboval, když zrušil emisní výjimku pro rtuť a oxidy dusíku v Elektrárně Chvaletice na Pardubicku. Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl kasačním stížnostem elektrárny a ministerstva životního prostředí. Krajský soud původně tvrdil, že úředníci z krajského úřadu a ministerstva nedostatečně zjistili skutkový stav pro celé šestileté období trvání výjimky. Nyní se musí ke sporu vrátit a rozhodnout znovu. Verdikt NSS je dostupný na úřední desce.
Prodej elektromobilů se loni ve světě zdvojnásobil na rekordních 6,6 milionu23.5.2022 16:18 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Prodej elektromobilů se loni ve světě zhruba zdvojnásobil a vystoupil na rekordních 6,6 milionu. Ve své zprávě to dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Zájmu o elektrická auta ale vedle nových modelů nahrává v mnoha zemích i státní podpora. IEA také upozorňuje na potřebu většího úsilí kvůli problémům v dodavatelských řetězcích a na nutnost zvýšení produkce surovin potřebných k výrobě elektromobilů.
Čína za čtyři měsíce meziročně ztrojnásobila investice do solární energie23.5.2022 11:32 | PEKING
(ČTK)
Číšníci ve švédské restauraci nosí zástěry, které pohlcují oxid uhličitý23.5.2022 01:03 | STOCKHOLM
(ČTK)
Austrálii čeká s novým premiérem zásadní změna klimatické politiky22.5.2022 15:21 | CANBERRA
(ČTK)
Německý sedlák se soudí s Volkswagenem, prý mu kazí podnikání změnami klimatu20.5.2022 17:30
(ČTK)
Soud v západoněmeckém Detmoldu začal dnes řešit spor mezi soukromým zemědělcem Ulfem Allhoffem-Cramerem a automobilkou VolksWagen. Sedlák tvrdí, že automobilka přispívá ke změnám klimatu, jež mají negativní dopady na jeho podnikání, uvedla agentura AP. Zemědělec se žalobou domáhá, aby VolksWagen přestal do roku 2030 vyrábět vozy se spalovacími motory. Automobilka žalobu odmítá, rozhodnout o regulaci by podle ní měli zákonodárci.
Kvůli suchu už někteří zemědělci zaorávali uschlé plodiny20.5.2022 17:22
(ČTK)
Kvůli velkému suchu už někteří zemědělci zaorávali uschlé plodiny. V Česku nyní panují značné lokální rozdíly, protože v některých místech pršelo v posledních dvou týdnech vydatně a jsou místa, kde nepršelo a deficit vody v půdě je obrovský. Mnohde déšť sotva stačí na to, aby pokryl potřebu rostlin, do půdy se nemá co vsáknout. Uvedli provozovatelé webu Intersucho, kteří pracují s hlášeními jednotlivých zemědělců.
Studie: V tropické části And za 30 let roztála téměř polovina ledovců20.5.2022 10:59 | BRASÍLIA
(ČTK)
Ledovce v tropické části jihoamerických And se za posledních 30 let zmenšily téměř o polovinu, vyplývá ze studie skupiny MapBiomas, na níž se podíleli experti z Brazílie či Peru. K bezprecedentnímu úbytku ledovců podle nich přispěly klimatické změny i rozsáhlejší požáry v Amazonii, informovala agentura EFE.
Vědec: Stav půdy je špatný hlavně kvůli intenzivnímu zemědělství19.5.2022 15:18
(ČTK)
Stav půdní biodiverzity v české krajině je vinou intenzivní zemědělské produkce velmi špatný. Půda ztratila kvůli velkému omezení vstupu organické hmoty do zeminy schopnost zadržovat vodu a živiny. Na konferenci Fórum pro budoucnost zemědělství a lesnictví to řekl bývalý ministr životního prostředí, biolog a nynější poradce na ministerstvu životního prostředí Ladislav Miko. Česko si podle něj nemůže dovolit pokračovat v péči o krajinu beze změny přístupu.
Strategie Evropské komise podle ekologických aktivistů není v souladu s řešením klimatické krize19.5.2022 11:31 | BRUSEL
(ČTK)
Klimatická koalice ocenila navýšení ambic v podpoře obnovitelných zdrojů energie i energetických úspor ve strategii, s níž chce Evropská komise (EK) v příštích letech ukončit závislost EU na energiích z Ruska. Plán však nezajistí nezávislost Evropy na fosilních palivech, uvedla koalice v tiskové zprávě. Klimatická koalice je platformou tuzemských ekologických organizací.
Čtveřice evropských zemí plánuje stavbu nových větrných parků v Severním moři19.5.2022 11:25
(ČTK)
Čtveřice členských zemí Evropské unie chce v Severním moři vybudovat další větrné parky, jejichž celkový výkon by do roku 2050 mohl představovat 150 gigawattů. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na dánská média. V případě realizace projektu by se současná kapacita mořských větrných parků v EU zvýšila desetinásobně.
Brusel chce více obnovitelných zdrojů a úspor energie, investuje 300 miliard eur19.5.2022 01:27 | BRUSEL
(ČTK)
Rychlejší přechod na obnovitelné zdroje energie, zvýšení energetické účinnosti a úspory či společné nákupy plynu od nových dodavatelů. To jsou hlavní součásti zveřejněné strategie, s níž chce Evropská komise v příštích letech ukončit závislost EU na energiích dovážených z Ruska. Komise počítá s tím, že tento přechod bude do roku 2030 vyžadovat investice ve výši téměř 300 miliard eur (7,4 bilionu korun).
Odborníci: Požadavky Bruselu k ukončení závislosti na Rusku jsou reálné19.5.2022 01:15 | BRUSEL
(ČTK)
Požadavky Evropské komise, jejichž pomocí chce v příštích letech ukončit závislost EU na energiích dovážených z Ruska, jsou podle odborníků reálné. Budou ale potřeba vysoké investice a nadnárodní spolupráce. Vhodná by byla i změna české legislativy, uvedli odborníci oslovení ČTK. Hlavní součásti zveřejněné strategie EK jsou rychlejší přechod na obnovitelné zdroje energie, zvýšení energetické účinnosti a úspory či společné nákupy plynu od nových dodavatelů.
WMO: Důležité indikátory klimatické změny jsou na rekordní úrovni Aktualizováno18.5.2022 13:44 | ŽENEVA
(ČTK)
Čtyři důležité indikátory klimatické změny jsou na rekordní úrovni. Informovala o tom dnes ve své zprávě o stavu klimatu v roce 2021 Světová meteorologická organizace (WMO). Rekordy se týkají vzestupu hladiny moří, teploty oceánů, znečištění moří a koncentrace skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého (CO2) v atmosféře. Ukazuje to na zničující důsledky lidské činnosti na ekosystémy, které mají zajistit přežití lidstva, zdůrazňuje zpráva. Generální tajemník OSN António Guterres dnes v té souvislosti vyzval k většímu využívání obnovitelných zdrojů.
Životní prostředí v Česku je podle analýzy páté nejhorší v Evropské unii18.5.2022 13:41 | PRAHA
(ČTK)
Stav životního prostředí v České republice je pátý nejhorší v Evropské unii, přestože Česko na jeho ochranu vydává z unijních zemí třetí nejvyšší podíl hrubého domácího produktu. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků čtvrtého pilíře Indexu prosperity Česka. Nejhoršího výsledku ze všech států dosáhlo Česko v podílu půdy postižené suchem. Českým lesům se také nedaří zachytávat emise oxidu uhličitého.
Evropská komise představí plán, jak se může EU zbavit závislosti na energiích z Ruska18.5.2022 11:37 | BRUSEL
(ČTK)
Plán, jak co nejrychleji odbourat závislost Evropské unie na energiích z Ruska, představí Evropská komise. Brusel počítá s kombinací dodávek plynu a ropy od nových partnerů, s urychlením přechodu k obnovitelným zdrojům a s energetickými úsporami. Podle informací uniklých do některých médií chystá komise na podporu členských zemí balík téměř 200 miliard eur (4,9 bilionu korun), který chce získat mimo jiné rozšířením prodeje emisních povolenek.
Senát schválil konec povinného přimíchávání biosložky do paliv Aktualizováno18.5.2022 11:36 | PRAHA
(ČTK)
Povinné přimíchávání biosložky do motorové nafty a benzinu od letošního července skončí. Omezí se i okruh vozidel, za která musí podnikatelé platit silniční daň. Zaměstnanci, kteří využívají k soukromým účelům služební nízkoemisní vozidla, například elektromobily, se dočkají daňového zvýhodnění proti klasickým vozidlům na benzin nebo naftu. Změny zákonů, které to umožní, schválil Senát. Jde o soubor návrhů, kterými vláda reagovala na rostoucí ceny pohonných hmot z posledních měsíců. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident. Novela počítá i s dvouletým odkladem termínu zákazu provozu starých neekologických kotlů na uhlí o dva roky na 1. září 2024.
Lesních požárů bude kvůli změně klimatu v Česku přibývat, varuje vědec18.5.2022 02:09 | BRNO
(ČTK)
Vláda projedná protipovodňová opatření na horním toku Opavy včetně přehrady Nové Heřminovy18.5.2022 00:25
(ČTK)
Zprávu o opatřeních ke snížení povodňových rizik na horním toku řeky Opavy dnes projedná vláda. Materiál, který předkládá ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), uvádí, že zvýšení úrovně ochrany před povodněmi nelze dosáhnout bez stavby přehrady Nové Heřminovy. Příprava stavby by měla začít ke konci roku 2026 a do provozu by měla být nádrž uvedena v roce 2032. Obec Nové Heřminovy dlouhodobě stavbu odmítá. Celý soubor opatření bude stát podle vládního materiálu více než osm miliard korun.
Producenti uhlí z USA chtějí zvýšit vývoz, problémy jim to ale zřejmě znemožní17.5.2022 17:48 | KYJEV
(ČTK)
Producenti uhlí ve Spojených státech se snaží zvýšit vývoz, aby využili růstu cen suroviny na světových trzích po ruské invazi na Ukrajinu. Plány jim ale pravděpodobně zkříží logistické problémy, ať už jsou to potíže s dopravou, nedostatek vhodných pracovníků anebo nepříznivý dlouhodobý výhled odvětví, který nesvědčí investicím do nových dolů. Myslí si to experti, které oslovila agentura Reuters.
Vědci testují druh hnojiva, který má pomoci vinařům překonat sucho16.5.2022 14:05 | BRNO
(ČTK)
Testování nového patentovaného druhu organického hnojiva, které má pomoci vinařům v boji se suchem, začalo v Lednici na Břeclavsku. Hnojivo nazvané Hydrokompost dokáže zadržovat vodu a vracet půdě vláhu až po dobu 100 dní. V tiskové zprávě o tom informoval Výzkumný ústav rostlinné výroby (VÚRV) a Ústav vinohradnictví a vinařství Mendelovy univerzity (ÚVV MU).
Změna klimatu zvýší riziko šíření virů mezi savci16.5.2022 05:17 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Obratlovci, ptáci a savci zvláště, mohou uvnitř sebe i na svých tělech přenášet nejrůznější patogeny, včetně těch virového původu. Že tu a tam může dojít k zoonóze, tedy přenosu infekce ze zvířete na člověka, není nic nového. Nové je, jak se spolu s globálním oteplením mění areály rozšíření živočichů, a tím i „mapa“ dosahu jednotlivých nemocí.
Bek: Česko dostane dalších zhruba 14 miliard korun skrze Národní plán obnovy16.5.2022 01:07 | PRAHA
(ČTK)
Česká republika dostane prostřednictvím Národního plánu obnovy (NPO) dalších zhruba 14 miliard korun. V rozhovoru to ČTK řekl ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN). NPO je podkladem pro čerpání peněz z mimořádného fondu, který připravila Evropská unie v souvislosti s koronavirovou pandemií. Česko původně mělo možnost získat 179 miliard korun.
Odpadová firma dokončila likvidaci skládek po tornádu, odpadu bylo 210.000 tun16.5.2022 00:52
(ČTK)
Vodíkový vlak bude na prezentaci v ČR plnit mobilní čerpací stanice16.5.2022 00:43 | PRAHA
(ČTK)
Vodík pro vodíkový vlak pro osobní dopravu Coradia iLint, který v tomto týdnu přijede do Česka, dodá společnost Air Products. Pro vlak vyčlení mobilní vodíkovou čerpací stanici. Vlaky na vodíkový pohon jsou podle expertů jednou z ekologických variant budoucího provozu zejména na regionální železnici.
Mexické pobřeží v Karibiku možná zaplaví největší masa chaluh za čtyři roky15.5.2022 01:44 | CANCÚN
(ČTK)
Mexické pláže na pobřeží Karibského moře, kde se hoteliéři a obchodníci po dvou letech pandemie covidu-19 připravují na plné obnovení turistické sezony, ohrožují přemnožené hnědé řasy. Místní úřady se s problémem potýkají každoročně, letos ale varovaly, že množství chaluh je alarmující a že k pobřeží by jich mohlo připlout nejvíce za čtyři roky.
ČHMÚ Brno: Průtoky byly osmý měsíc po sobě podprůměrné, v dubnu byly na 27 procentech15.5.2022 00:51 | BRNO
(ČTK)
Dubnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 27 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly osmý měsíc po sobě, v březnu byly na 23 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Eliška Baráková a Jáchym Brzezina.
|
související rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Klára Kocmanová: Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením a Piráti v Poslanecké sněmovně ho nepodpoří22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Česko potřebuje stabilní prostředí pro energetiku. Piráti nesouhlasí s návrhem Stanjury znovu snižovat slíbenou podporu obnovitelných zdrojůsouvisející kalendář akcí
26. listopadu 2024 (úterý) 14:50 Vojtěch Ettler (ÚGMNZ, PřF UK), Bohdan Kříbek (ČGS), Aleš Vaněk (ČZU) (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 )
26. listopadu 2024 (úterý) 17:00 - 19:00 Workshopy ve Dřeváku - Výroba adventních věnců (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
27. listopadu 2024 (středa) 15:00
Volcanism in the Early Solar System (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 ) reklama |