Zprávy / KlimaStudie: Evropa bude do 2035 potřebovat 65 milionů nabíječek elektromobilů9.2.2022 11:30 | LONDÝN
(ČTK)
Evropa bude mít do roku 2035 na silnicích 130 milionů elektromobilů. Pro tyto vozy bude potřebovat 65 milionů nabíječek, z toho zhruba 85 procent bude instalováno v domácnostech. Vyžádá si to investice do infrastruktury ve výši asi 134 miliard USD (2,8 bilionu Kč). Vyplývá to z prognózy poradenské společnosti Ernst & Young (EY) a evropského energetického sdružení Eurelectric, na kterou upozornila agentura Bloomberg.
Městská firma SAKO Brno v budoucnu vyrobí elektřinu i teplo pro celé město9.2.2022 02:31 | BRNO
(ČTK)
Městská odpadová společnost SAKO Brno chce do roku 2030 investovat tři miliardy korun do technologií, které umožní energetickou a tepelnou nezávislost Brna na externích dodavatelích elektřiny a plynu. Zároveň by to město posunulo k uhlíkové neutralitě, které by mělo být dosaženo nejpozději do roku 2050. Nové investice spočívají v instalaci technologií, které dokážou zpracovávat odpad tak, aby se z něj dalo v obrovském měřítku vyrábět teplo i elektřina, aby se elektřina mohla skladovat a v případě poptávky distribuovat do sítě, řekl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).
Svaz: Je klíčové, že Evropská komise prohlásila jádro a plyn dočasně za udržitelné zdroje9.2.2022 00:59 | PRAHA
(ČTK)
Letiště Praha chce být do roku 2050 uhlíkově neutrální, přidalo se k deklaraci8.2.2022 13:28 | PRAHA
(ČTK)
Pražské letiště se zavázalo dosáhnout nejpozději do roku 2050 takzvané čisté uhlíkové neutrality. Nejnověji se přidalo k Toulouské deklaraci, která stanovuje základní kroky pro dekarbonizaci letectví. Dokument poprvé spojuje evropská letiště, vlády evropských zemí, Evropskou komisi, průmysl i odbory při snaze o dekarbonizaci letectví v horizontu příštích 28 let.
V Itálii a Španělsku čelí mimořádnému suchu, v Alpách je o 70 procent méně sněhu8.2.2022 01:08 | MADRID/ŘÍM
(ČTK)
Španělsko a Itálie zaznamenaly v posledních měsících mimořádně nízké srážky a v obou zemích rostou obavy z rozsáhlého sucha. Srážky za poslední čtyři měsíce byly ve Španělsku o více než třetinu nižší, než je dlouhodobý průměr, uvedl deník El País. Na severu Itálie od poloviny prosince nezaznamenali žádné vydatné srážky. Průtok řeky Pádu je srovnatelný se srpnem a v Alpách je až o 70 procent méně přírodního sněhu než je běžné, informují místní média.
Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo mezivládní smlouvu o dole Turów7.2.2022 15:28 | PRAHA
(ČTK)
Ministerstvo životního prostředí dnes na webu zveřejnilo text dohody mezi Českou republikou a Polskem o řešení vlivů těžební činnosti v hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Na jejím základě už Polsko v pátek poslalo smluvenou částku 45 milionů eur (zhruba 1,08 miliardy korun). Česko v návaznosti na to stáhlo žalobu u Soudního dvora Evropské unie. Ve sbírce mezinárodních smluv by měla být dohoda přístupná do středy, řekla ČTK Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení resortu.
Rusko zůstane klíčovým dodavatelem energetických zdrojů v EU desítky let, píše tamní tisk7.2.2022 12:56 | MOSKVA
(ČTK)
Evropa započítala po loňské energetické krizi plyn a uran do zelené energetiky - a Rusko zůstane pro Evropskou unii klíčovým dodavatelem energetických zdrojů ještě desítky let. Napsal to ruský hospodářský list Vedomosti, který se ve svém článku věnoval dopadům takzvané zelené taxonomie, tedy schválení dočasného zařazení jádra a plynu mezi čisté zdroje energie v EU.
Velké firmy často zveličují svůj boj proti klimatickým změnám7.2.2022 11:15 | LONDÝN/BERLÍN
(ČTK)
Mnoha předním světovým firmám se nedaří dosahovat svých cílů v boji proti klimatickým změnám. Podniky navíc běžně podávají přehnané či zkreslené informace o svém pokroku v této oblasti. Vyplývá to ze studie organizací New Climate Institute a Carbon Market Watch, která zkoumala 25 velkých korporací.
Peking vybudoval sjezdovky od nuly na okraji pouště, píše Yahoo! Sports7.2.2022 11:14 | PEKING
(ČTK)
Mezi rozeklanými útesy na okraji pouště se klikatí sjezdovky. Po obou stranách se tyčí mohutné skalní stěny. Sníh tady padá jen zřídka, ale často se tudy prohání vítr. Ani místní obyvatelé, ani turisté tu nikdy nelyžují. Zato tu nyní lyžují olympionici. Protože když Čína získala právo pořádat letošní zimní olympijské hry, pustila se do tříletého projektu výstavby Národního centra alpského lyžování od nuly, napsal zpravodajský server Yahoo! Sports.
Svaz moderní energetiky: ČR získala čas na přípravu plynu z obnovitelných zdrojů7.2.2022 00:53 | PRAHA
(ČTK)
Česká republika získala díky schválené podobě takzvané taxonomie delší čas na přípravu plynu z obnovitelných zdrojů. Česko ale nesmí promeškat přípravu. Ve společném prohlášení s Asociací pro akumulaci energie AKU-BAT CZ to uvedl Svaz moderní energetiky. Obě organizace oceňují zrušení průběžných milníků na dekarbonizaci plynových zdrojů. Evropská komise minulý týden schválila dočasné zařazení jaderné energie a plynu mezi čisté zdroje energie.
Havlíček: Konečná podoba pravidel pro jádro a plyn je lepší než původní návrh taxonomie7.2.2022 00:26 | PRAHA
(ČTK)
Cena emisních povolenek uzavřela na rekordu, míří k hranici 100 eur5.2.2022 20:48 | LONDÝN
(ČTK)
Hubáčková: Dohoda o Turówu není v rozporu s českým ani evropským právem4.2.2022 14:29 | PRAHA
(ČTK)
Mezivládní smlouva o řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dole Turów není v rozporu s českým ani evropským právem. V reakci na kritiku některých odpůrců dohody to ČTK napsala ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Dohodu ve čtvrtek podepsali český premiér Petr Fiala (ODS) a jeho polský protějšek Mateusz Morawiecki. Podle organizace Greenpeace a expertní organizace Frank Bold ale smlouva dostatečně nezaručuje ochranu českého příhraničí, čímž odporuje českým i unijním zákonům.
Hnutí Duha: Evropská komise se v podobě taxonomie odklonila od vědy k politickému řešení4.2.2022 01:08 | PRAHA
(ČTK)
Evropská komise se schválením dočasného zařazení jádra a plynu mezi čisté zdroje energie ještě více vzdálila od vědeckého přístupu k politickému řešení. ČTK to napsal Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí Duha. Podle Koželouha se komise snaží zahrnout požadavky co nejvíce států a hrozí, že by taxonomie mohla ztratit svůj smysl. Veronika Dombrovská z hnutí Limity jsme my dodala, že investice do jádra a plynu prodlouží a prodraží přechod na čistou energetiku.
Teplárenské sdružení vítá zmírnění požadavků u plynu v rámci takzvané taxonomie4.2.2022 01:07 | PRAHA
(ČTK)
Teplárenské sdružení České republiky vítá zmírnění požadavků ohledně rychlosti přechodu na plyn z obnovitelných zdrojů v rámci takzvané taxonomie. Původní požadavky Evropské komise (EK) byly podle sdružení nerealistické. Termín náhrady fosilního plynu do roku 2035 je však stále velmi ambiciózní, řekl ČTK ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. Evropská komise schválila dočasné zařazení jádra a plynu mezi čisté zdroje energie. Konečná podoba taxonomie se proti původnímu návrhu z přelomu roku dočkala několika změn. Komise například odstranila dílčí termíny pro přechod k čistému plynu a ponechala jen konečný rok 2035, kdy budou muset zelenými investicemi podpořené podniky využívat pouze nízkoemisní plyny.
Liberecký kraj je s dohodou spokojen, ochrání obyvatele a přinese kompenzace3.2.2022 16:55 | LIBEREC
(ČTK)
Liberecký kraj je s česko-polskou dohodou, kterou dnes v Praze podepsali premiéři Česka a Polska, spokojen. Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) mezistátní dohoda ochrání české obyvatele i krajinu a přinese také finanční kompenzace. Ty budou určeny na nové zdroje vody, ale také na sledování kvality ovzduší, hluku, poklesu terénu a výši prašnosti na česko-polské hranici blízko dolu, řekl ČTK hejtman.
Stát dá lesníkům peníze na šetrnější hospodaření. Podle ochránců přírody za ně chce málo3.2.2022 16:24 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ministerstvo zemědělství dnes otevřelo program na podporu adaptace lesů na změnu klimatu. Má motivovat státní i nestátní vlastníky lesů, aby hospodařili ve větším souladu s přírodou. Peníze budou moci využít ti, kteří budou dělat v lese menší holiny, budou vysazovat druhově pestřejší lesy, používat šetrnější lesní techniku a ponechají v lese stromy na zetlení. Nastavení programu ale čelí kritice. Ekologické Hnutí DUHA považuje podmínky za nedostatečné, Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) naopak za příliš přísné.
Greenpeace: Postup české vlády ohledně Turówa je skandál, dohoda neprůhledná3.2.2022 12:20 | LIBEREC
(ČTK)
Postup české vlády ohledně dohody o polském hnědouhelném dolu Turów u českých hranic je podle ekologické organizace Greenpeace skandální a neprůhledný. Aktivisté v tiskové zprávě kritizovali fakt, že se neví, jakou verzi dohody vláda údajně ve středu schválila a nakolik v nich ustoupila požadavkům polské strany. Samotnou dohodu pak označili jako velký ústupek Varšavě. Vadí jim například, že neobsahuje žádné omezení těžby, ani plán na její brzké ukončení.
Důl Turów není jediný spor mezi ČR a Polskem v posledních letech3.2.2022 12:12 | PRAHA
(ČTK)
Do Prahy míří Morawiecki, s Fialou by mohli podepsat dohodu o Turówu3.2.2022 10:24 | PRAHA
(ČTK)
Do Prahy dnes přijede polský premiér Mateusz Morawiecki. Úřad vlády ráno oznámil, že bude jednat s předsedou české vlády Petrem Fialou (ODS) o bilaterální spolupráci. Podle neoficiálních informací ČTK mají premiéři obou sousedních zemí podepsat smlouvu o podmínkách těžby v polském hnědouhelném dole Turów u českých hranic, kvůli němuž vede Praha s Varšavou spor. Polská tisková agentura PAP napsala, že vyjednávači obou zemí se ohledně dolu Turów dohodli a ve středu večer dohodu schválila polská vláda.
Hubáčková ocenila, že Evropská komise v taxonomii zmírnila požadavky u využití plynů3.2.2022 02:18 | PRAHA
(ČTK)
Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) oceňuje, že Evropská komise (EK) schválila taxonomii, tedy systém podpory ekologických investic, bez nerealistických dílčích termínů pro využití nízkoemisních plynů. Ministryně dále poznamenala, že v podmínkách sice zůstala povinnost plně přejít na nízkoemisní plyny v polovině 30. let, projednávání však nekončí.
Česko v elektromobilitě zaostává, v podílu elektroaut je až na 25. místě v EU3.2.2022 00:45 | PRAHA
(ČTK)
Rozvoj elektromobility v tuzemsku ve srovnání s Evropou zaostává. S podílem 1,3 procenta nových bateriových elektrických osobních aut na celém vozovém parku bylo Česko v Evropské unii až na 25. místě. Celkem loni v Česku přibylo přes 6300 aut s elektrickým pohonem, zhruba 2600 jich bylo výhradně bateriových. Uvedlo to Centrum dopravního výzkumu (CDV). Celoevropský průměr aut s elektrickým pohonem loni činil 18 procent, nejvyšší je v Nizozemsku a Švédsku, nejnižší naopak na Kypru.
Rakousko zažaluje Evropskou komisi kvůli rozhodnutí zařadit jádro a plyn mezi čisté zdroje2.2.2022 17:02 | BRUSEL
(ČTK)
Rakousko v příštích týdnech podá žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie proti dnešnímu rozhodnutí Evropské komise, které dočasně zařadilo jádro a zemní plyn mezi zelené investice. Uvedla to rakouská ministryně pro klima, životní prostředí a energetiku Leonore Gewesslerová. K Rakousku se připojí také Lucembursko, informovala agentura APA. Vídeň právní kroky předem avizovala.
Nejdůležitější pravidla pro jádro a plyn podle Evropské komise: časová omezení, emisní limity, hlubinná úložiště2.2.2022 17:01 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská komise schválila podmínky pro označení jádra a plynu za zelené investice2.2.2022 14:15 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská komise schválila dočasné zařazení jádra a plynu mezi čisté zdroje energie, na něž mají členské země Evropské unie zásadně odlišné názory. Komise v takzvané taxonomii vyšla vstříc zemím jako Francie, Polsko či Česko, které chtějí na jádro a plyn sázet při odstavování elektráren či tepláren využívajících uhlí nebo ropu. Pravidla, jejichž cílem je přesvědčit soukromé investory k podpoře zmíněných zdrojů v příštích dvou desítkách let, kritizuje skupina dalších států a Rakousko komisi hrozí žalobou.
V EU se loni poprvé prodalo víc hybridních aut než vozů s dieselovým motorem2.2.2022 14:14 | BRUSEL
(ČTK)
Loni se v Evropě poprvé prodalo více hybridních aut než vozů s dieselovým motorem. Rozdíl činil 48 aut. Ve své zprávě to uvedlo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Každé jedenácté loni prodané auto pohání baterie, úhrnem jich na silnicích přibylo 878 432.
Průzkum: Většina Němců se staví proti zařazení jádra a plynu mezi čisté zdroje2.2.2022 12:05 | BERLÍN
(ČTK)
Většina obyvatel Německa se staví proti Evropskou komisí navrhovanému zařazení jádra a zemního plynu mezi zelené investice. Podle agentury DPA to vyplývá ze zveřejněného výzkumu veřejného mínění společnosti Innofact. Jen zhruba pětina (21 procent) respondentů souhlasí, aby finanční prostředky na rozvoj udržitelné energetiky směřovaly do těchto dvou zdrojů elektřiny.
Čtyři státy EU odmítají označení plynu za čistý zdroj, Evropská komise rozhodne ve středu1.2.2022 16:20 | BRUSEL
(ČTK)
Den před očekávaným schválením podmínek pro dočasné označení jádra a plynu za ekologické zdroje vrcholí snahy části zemí Evropské unie tento krok zablokovat. Nizozemsko, Rakousko, Dánsko a Švédsko dnes zaslaly dopis Evropské komisi, aby z takzvané taxonomie zcela vyřadila fosilní zemní plyn, který podle nich nemůže být zelenou investicí. Některé státy již dříve vyzvaly komisi, aby podobně postupovala u jádra. Činitelé komise však naznačují, že proti původnímu návrhu se konečná podoba pravidel změní jen mírně.
Von der Leyenová sdílí český pohled na podporu jádra, řekla Pekarová Adamová1.2.2022 10:30 | BRUSEL
(ČTK)
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová sdílí český pohled na dočasné označení jádra a plynu za udržitelné energie. Po včerejším podvečerním jednání s šéfkou unijní exekutivy to řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která bruselské sídlo komise navštívila spolu s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. Řeč byla i o plnění klimatických závazků Evropské unie či o přípravách českého předsednictví sedmadvacítky, které začne v červenci. Oba představitelé českého parlamentu pozvali německou političku na začátek předsednictví do Prahy.
Možnosti propojení vodárenských soustav Vysočiny a jižní Moravy ukáže studie31.1.2022 16:48 | JIHLAVA
(ČTK)
Vysočina a Jihomoravský kraj chtějí společně nechat prověřit možnosti propojování vodárenských soustav na území obou krajů. Na loňské memorandum o spolupráci se krajské samosprávy chystají navázat zadáním studie proveditelnosti. Studie by měla včetně daně stát osm milionů korun, náklady by měly kraje platit rovným dílem. Návrh smlouvy o společném postupu při zadávání této veřejné zakázky už projednala krajská rada Vysočiny, krajskému zastupitelstvu doporučila smlouvu uzavřít, řekl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS a STO).
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Klára Kocmanová: Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením a Piráti v Poslanecké sněmovně ho nepodpoří22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Česko potřebuje stabilní prostředí pro energetiku. Piráti nesouhlasí s návrhem Stanjury znovu snižovat slíbenou podporu obnovitelných zdrojůsouvisející kalendář akcí
26. listopadu 2024 (úterý) 17:00 - 19:00 Workshopy ve Dřeváku - Výroba adventních věnců (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
27. listopadu 2024 (středa) 15:00 Volcanism in the Early Solar System (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 )
27. listopadu 2024 (středa) 18:00
Architektura ČSSR 58-89 (Filmy, videoprojekce a koncerty, Přednášky a diskuse, Praha 2 ) reklama |