Zprávy / KlimaZrušení přimíchávání biosložky do paliv je podle zemědělského svazu špatný krok10.3.2022 08:49 | PRAHA
(ČTK)
Zrušení přimíchávání biosložky do paliv je podle Zemědělského svazu špatný krok, který se v cenách pohonných hmot nijak neprojeví. Pravděpodobně neovlivní ani osevní postupy zemědělců. Většina řepky se totiž používá na výrobu potravin, navíc je už dávno zasetá v zemi. ČTK to sdělil mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha.
Nizozemský premiér se vyslovil proti přerušení dodávek ropy a plynu z Ruska9.3.2022 16:51 | KYJEV
(ČTK)
Nizozemský premiér Mark Rutte se dnes vyslovil proti zákazu importu ruské ropy a zemního plynu do EU, pro členské země bloku by to podle něj bylo neudržitelné. Záměr zastavit dodávky ropy a plynu z Ruska v reakci na invazi Moskvy na Ukrajinu ohlásily tento týden Spojené státy a Británie, Německo však podobný krok odmítlo.
Projekt Nexus: Kalifornie zvažuje budování solárních kanálů. Pomohou se suchem i čistou elektřinou9.3.2022 14:45 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Kalifornie podle řady indicií směřuje k největší epizodě sucha za poslední staletí. Stávající vodní zdroje, včetně podpovrchových, jsou přitom už dnes přetížené a přečerpávané. Určité řešení, které by mohlo přinést více než jeden pozitivní výsledek, se nabízí v podobě překrytí vodních kanálů panely solárních elektráren.
Hnutí Duha: Česko by mělo zrychlit rozvoj obnovitelných zdrojů a zateplovat Aktualizováno9.3.2022 13:20 | PRAHA
(ČTK)
Je třeba urychlit rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Česku, včetně zařazení fotovoltaiky mezi zdroje, které mohou soutěžit o provozní podporu. ČTK to dnes sdělil Jiří Koželouh z Hnutí Duha v reakci na v úterý zveřejněný plán Evropské komise na snížení závislosti Evropské unie na plynu z Ruska. Podle Koželouha je důležité například také to, aby bylo zateplení domů dostupné i pro chudší domácnosti, ale i posílení evropské spolupráce v energetice. Jan Freidinger z organizace Greenpeace zmínil i potřebu podpory veřejné hromadné dopravy a plánu transformace teplárenství směrem k OZE.
EU představila plán na snížení závislosti na plynu z Ruska9.3.2022 02:04 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská komise plánuje v letošním roce snížit závislost Evropské unie na ruském plynu o dvě třetiny a ukončit závislost na ruských dodávkách plynu "mnohem dříve než v roce 2030". Dosáhnout toho chce rychlejším přechodem na alternativní dodávky a čistou energii. Za realizaci těchto plánů budou z velké části zodpovědné vlády jednotlivých států.
IEA: Emise CO2 z energetiky loni vzrostly na nový rekord9.3.2022 01:52 | LONDÝN
(ČTK)
Britská automobilka Bentley zahájí v roce 2025 výrobu prvního elektromobilu9.3.2022 00:24 | LONDÝN
(ČTK)
Britská automobilka Bentley zahájí v roce 2025 výrobu svého prvního plně elektrifikovaného vozu. Do konce desetiletí pak investuje 2,5 miliardy liber (73,2 miliardy Kč) do udržitelnosti. Firma, která je součástí koncernu Volkswagen, to uvedla ve svém nedávném sdělení. Výrobce luxusních vozů plánuje do roku 2030 přejít pouze na výrobu elektromobilů.
Evropská komise chystá energetické štítky i pro mobily a tablety8.3.2022 16:11 | BRUSEL
(ČTK)
Energetické štítky budou mít nově i mobilní telefony a tablety. Počítá s tím chystané evropské nařízení, které by Evropská komise měla schvalovat v prvním čtvrtletí příštího roku. Vyplývá to z informací na webu komise. Cílem opatření je, aby výrobci při navrhování mobilních přístrojů zohledňovali jejich energetickou účinnost a dlouhou životnost, opravitelnost, možnost modernizace, údržbu, opětovné použití a recyklaci.
Elektrárna Chvaletice zatím nebude omezovat provoz kvůli zrušení emisní výjimky8.3.2022 16:10 | CHVALETICE
(ČTK)
Elektrárna Chvaletice zatím nebude omezovat provoz kvůli zrušení udělené výjimky z emisních limitů. O zrušení rozhodl soud, výjimkou se bude znovu zabývat ministerstvo životního prostředí. Elektrárna zatím rozsudek analyzuje a připravuje řešení situace, uvedl na dotaz ČTK mluvčí elektrárny Petr Dušek.
Už 85 procent území Česka zasáhlo zemědělské sucho, dlouho neprší a není sníh8.3.2022 12:25 | BRNO
(ČTK)
Už 85 procent území Česka je nyní zasaženo nějakou úrovní zemědělského sucha. Řadu týdnů totiž na většině území nepršelo ani nesněžilo, výjimkou jsou hory. Nasycení půdy je ještě na většině území poměrně dobré, ale zásoba vody je na mnoha místech výrazně nižší, než je pro tuto dobu obvyklé. Nedoplňují se totiž zásoby z tajícího sněhu, který už v nížinách a středních polohách několik týdnů není. Vyplývá to z údajů, které zveřejnili vědci na webu Intersucho.
Analytik: Ukrajinská krize může zhatit sen o levnějších elektromobilech8.3.2022 02:20 | KYJEV
(ČTK)
Růst cen surovin, který ještě umocnila invaze ruských vojsk na Ukrajinu, by mohl zhatit sen šéfa společnosti Tesla Elona Muska i ředitelů dalších automobilek o cenově dostupnějších elektromobilech. Nárůst ceny lithia, niklu a dalších surovin by mohl zpomalit či dokonce zvrátit dlouhodobý trend poklesu nákladů na baterie, které jsou nejdražší částí elektromobilů. To by mohlo zabránit rozšíření této technologie, upozornil analytik Gregory Miller ze společnosti Benchmark Mineral Intelligence.
Itálie chce snížit závislost na ruském plynu, bude jednat s Evropskou komisí o cenovém stropu6.3.2022 02:32 | ŘÍM
(ČTK)
Itálie se snaží snížit svou závislost na dodávkách plynu z Ruska, které je nyní terčem západních sankcí kvůli útoku na Ukrajinu. Italská vláda proto plánuje mimo jiné prohloubit energetickou spolupráci s Katarem. Hodlá rovněž jednat s Evropskou komisí o zavedení cenového stropu u nákupů ruského plynu. Informovali o tom podle agentury Reuters představitelé italské vlády.
Europoslanci z ANO vyzvali lídry EU k vyhodnocení dopadů války na Green Deal4.3.2022 16:56 | PRAHA
(ČTK)
Europoslanci Ondřej Knotek, Martin Hlaváček a Ondřej Kovařík z hnutí ANO vyzvali předsedkyni evropské komise Ursulu von der Leyenovou, předsedu Evropské rady Charlese Michela a další členy Evropské komise, aby vyhodnotili dopady válečného konfliktu na Ukrajině na Zelenou dohodu pro Evropu (Green Deal) a evropský energetický sektor. Hnutí to uvedlo v tiskové zprávě. Součástí výzvy je i žádost o předložení nutných změn v platné i projednávané legislativě.
Tesla získala konečné povolení k provozu své továrny v Braniborsku4.3.2022 16:54 | BERLÍN
(ČTK)
Americký výrobce elektromobilů Tesla získal od braniborských úřadů povolení zprovoznit v Německu svou továrnu. Na tiskové konferenci to dnes oznámil braniborský premiér Dietmar Woidke, který schvalovací proces po dvou letech od začátku výstavby označil za obrovský úkol. Tesla doposud budovala svůj závod v braniborském Grünheide nedaleko Berlína s předběžnými povoleními. Woidke uvedl, že úřady už Tesle povolení předaly.
IEA: EU je schopna výrazně omezit dovoz zemního plynu z Ruska3.3.2022 16:22 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Evropská unie je schopna do jednoho roku snížit dovoz zemního plynu z Ruska o více než třetinu, a to prostřednictvím opatření, která by byla v souladu se Zelenou dohodou pro Evropu (Green Deal). Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Ve své zprávě představila desetibodový plán k omezení závislosti EU na ruském plynu.
Hnutí Duha: Vláda spustí tendr na Dukovany bez slibovaných ekonomických analýz3.3.2022 12:17 | PRAHA
(ČTK)
Vláda rozhodla o vypsání výběrového řízení na dodavatele nového reaktoru jaderné elektrárny Dukovany bez zpracování analýz ekonomické a bezpečnostní výhodnosti rozvoje jaderných elektráren, jak ji před volbami slibovala koalice Pirátů a hnutí STAN, uvedly ve společném prohlášení ekologické organizace Hnutí Duha a Calla. Podle aktivistů zaznívají nereálná, podceněná očekávání ohledně ceny projektu a možné doby zprovoznění.
Tesla získala konečné povolení zprovoznit svůj závod v Německu3.3.2022 12:15 | BERLÍN
(ČTK)
Americký výrobce elektromobilů Tesla získal od ministerstva životního prostředí spolkové země Braniborsko povolení zprovoznit v Německu svůj první závod na výrobu automobilů. Tesle se tak podařilo dokončit schvalovací řízení, což ale neznamená, že automobilka může okamžitě zahájit výrobu. Ta by ale patrně i tak mohla začít už brzy. Bez uvedení zdroje o tom informoval německý list Handelsblatt. V pátek se podle něj bude na toto téma konat tisková konference předsedy braniborské vlády Dietmara Woidkeho.
Senát: Plán Evropské komise na snížení energetické náročnosti budov je v ČR nerealizovatelný2.3.2022 17:11 | PRAHA
(ČTK)
Plán Evropské komise na snižování energetické náročnosti budov, které by do roku 2050 nesměly být vytápěny fosilními palivy, je podle Senátu v Česku časově nerealizovatelný. Senát mimo jiné odmítl navrhovaný zákaz podpory obnovy kotlů na fosilní paliva do roku 2027. Definitivní podoba chystané unijní směrnice bude předmětem vyjednávání zřejmě i za českého předsednictví EU.
Aktivisté vyzvali vládu k rozvoji OZE a konci dovozu paliv z Ruska2.3.2022 17:10 | PRAHA
(ČTK)
Ekologická organizace Greenpeace vyzvala českou vládu, aby učinila rychlé kroky k rozvoji obnovitelných zdrojů energie (OZE). Aktivisté v tiskové zprávě uvedli, že konec závislosti na dodávkách plynu z Ruska je prioritou a plyn by měl být nahrazen čistými zdroji s plným využitím potenciálu solárních a větrných elektráren. Organizace také žádá, aby Česko ukončilo dodávky ropy, plynu a jaderného paliva z Ruské federace.
Stellantis hodlá v Evropě od roku 2030 prodávat pouze elektromobily2.3.2022 11:20 | AMSTERDAM
(ČTK)
Automobilová skupina Stellantis hodlá v Evropě od roku 2030 prodávat pouze elektromobily. Firma to uvedla v prezentaci svého strategického plánu. Dodala, že podíl elektromobilů na jejím celkovém prodeji ve Spojených státech by se měl do roku 2030 vyšplhat na 50 procent.
Publikace Meze růstu vyšla poprvé před 50 lety, varovala před vyčerpáním přírodních zdrojů2.3.2022 01:00 | WASHINGTON
(ČTK)
Publikace Římského klubu s názvem Meze růstu, která vyšla 2. března 1972 a upozorňovala, že svět stojí před vyčerpáním přírodních zdrojů, především ropy, si získala celosvětovou pozornost. Studie prezentovala výsledky počítačové simulace exponenciálního ekonomického a populačního růstu s limitovanými zdroji. Publikace týmu výzkumníků v čele s Donellou Meadowsovou a Dennisem Meadowsem byla později přeložena do zhruba 30 jazyků, v Československu byl překlad, na kterém spolupracovali Bedřich Moldan a Josef Vavroušek, šířen samizdatově.
Velká zpráva o klimatu, které si nikdo nevšimne1.3.2022 14:18 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Včera došlo ke zveřejnění zprávy o jednom z nejdůležitějších témat lidstva: rozsahu probíhající klimatické změny. Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) vydal druhou část své čtyřdílné Šesté hodnotící zprávy. Přináší souhrn současných vědomostí o tom, jak změna klimatu dopadá na lidi a ekosystémy a jak se tomu přizpůsobujeme.
Výzkumníci budou v Plzni jednat o skladování elektřiny v průtokových bateriích28.2.2022 15:55 | PLZEŇ
(ČTK)
Výzkumné centrum NTC Západočeské univerzity v Plzni sezvalo do Plzně špičky z oboru skladování elektřiny, což je klíčové téma při využívání obnovitelných zdrojů. NTC, které se mimo jiné zaměřuje na vývoj řešení pro ekologické zdroje energie, se podílí na čtyřletém evropském projektu HIGREEW zaměřeném na průtokové baterie a jejich možnosti. Jeho koordinátorem je španělské výzkumné centrum CIC energiGUNE a spolupracují na něm nizozemská společnost Uniresearch a český start-up Pinflow Energy. V Plzni se 2. a 3. března sejdou na prvním projektovém workshopu. První den je určený i pro širokou veřejnost, řekla dnes ČTK mluvčí univerzity Šárka Stará.
Jaderná energetika? Radioaktivita je všude kolem. A není to důvod k panice28.2.2022 10:03 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dočasné zařazení jádra mezi obnovitelné zdroje energie je u nemalé části Evropanů vnímáno s rozpaky, jako velký krok zpět. Asi jako když se ve stohu slámy pokoušíte zahřát sirkami. Víte, že to nejspíš bude na chvilku fungovat, ale že následky mohou být katastrofální. Profesoři britských univerzit, z oblasti medicíny i energetiky, se pokouší tuto rozpačitost hraničící s panikou mírnit. S tím, že šum obav kolem radioaktivity je do značné míry uměle vyvolaný neznalostí.
Draghi: Ukrajinská krize Itálii možná donutí vrátit se k uhelným elektrárnám28.2.2022 01:30 | ŘÍM
(ČTK)
Itálie se možná bude muset vrátit k uhelným elektrárnám, aby pokryla poptávku po energiích v případě zastavení dodávek z Ruska. Podle agentury ANSA to v pátek v italském parlamentu v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu a jejích dopadech na italskou ekonomiku řekl premiér Mario Draghi. Itálie se stejně jako další evropské země také už řadu měsíců potýká s výrazným růstem cen energií. Draghi ale zdůraznil, že nezpochybňuje nutnost přejít v dlouhodobém horizontu na obnovitelné zdroje.
Lidé z Kolovče odmítli v referendu elektrárny na okraji městyse28.2.2022 00:56 | KOLOVEČ
(ČTK)
Obyvatelé Kolovče na Domažlicku v referendu rozhodli, že nechtějí, aby na okraji městyse vyrostly dvě větrné elektrárny. Plebiscitu se zúčastnilo 383 hlasujících z celkového počtu 811 voličů, což bylo 47,23 procenta voličů. Proti bylo 243 lidí, vyplývá z výsledků referenda, které městys zveřejnil na svých webových stránkách.
Karlovarský kraj chce ušetřit energie s pomocí EPC projektů26.2.2022 01:39 | KARLOVY VARY
(ČTK)
Karlovarský kraj chce zmapovat energetickou náročnost svých budov a budov příspěvkových organizací a vybrat ty, u kterých by bylo možné využít takzvaných EPC projektů (Energy Performance Contracting). Při nich se investice do energetických úspor splácejí právě z prostředků uspořených na výdajích na energie. V první fázi by mohlo jít o 15 až 30 objektů, řekl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).
Analytici: Zelená dohoda v současné podobě kvůli krizi na Ukrajině skončila24.2.2022 16:31 | PRAHA
(ČTK)
Zelená dohoda pro Evropu neboli Green Deal v současné podobě podle analytiků kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu skončila. Dekarbonizace bude sice pokračovat, ale na mnohem racionálnějším a pragmatičtějším půdorysu. Vyplývá to z vyjádření analytiků na dotaz ČTK. Důraz bude podle nich mnohem více směřovat na větší soběstačnost Evropské unie v energetice. Nejlepší cesta k nahrazení ruských zdrojů je podle některých odborníků prostřednictvím obnovitelných zdrojů energie.
Počet lesních požárů do roku 2050 pravděpodobně stoupne o třetinu, varovala OSN24.2.2022 02:03 | NEW YORK
(ČTK)
Extrémní lesní požáry, které v posledních letech zasáhly Kalifornii, Austrálii nebo Sibiř, budou stále častější. Do roku 2050 jejich počet zřejmě stoupne zhruba o třetinu a do konce tohoto století se zvýší přibližně o 50 procent. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila OSN.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00 Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00
Hotelbusem po Francii (Přednášky a diskuse, Praha 9 ) reklama |