Zprávy / KlimaLG investuje v Michiganu 1,7 miliard USD na rozšíření závodu výroby baterií24.3.2022 11:10 | LANSING (USA)
(ČTK)
Jihokorejský výrobce baterií pro elektromobily LG Energy Solution v americkém státě Michigan investuje 1,7 miliardy dolarů (38,1 miliardy Kč) do rozšíření svého závodu. Do roku 2025 zde přibude 1200 pracovních míst, oznámila firma. Společnost zvažuje zřídit další závody na jihovýchodě USA, v Polsku a Číně, napsala agentura AP s odvoláním na dokument, v němž firma žádá místní správu o subvence.
EU chystá povinné plnění plynových zásobníků a společné nákupy plynu23.3.2022 17:21 | BRUSEL
(ČTK)
Země Evropské unie by měly před nadcházející zimou povinně naplnit čtyři pětiny kapacity svých plynových zásobníků a mohou sáhnout ke společným nákupům plynu. V reakci na nový růst cen energií způsobený ruskou invazí na Ukrajinu to dnes navrhla Evropská komise. Unijní exekutiva však nevyslyšela volání zejména jihoevropských zemí, aby výrazněji zasáhla do trhu s energiemi nebo zastropovala jejich ceny.
Festival Jeden svět promítne více než deset filmů s tématem životního prostředí23.3.2022 09:25 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Kvůli nízkým srážkám a vysokému tlaku v Benátkách vysychá část kanálů23.3.2022 09:21 | BENÁTKY
(ČTK)
Benátky v posledních týdnech zaznamenávají velmi nízkou úroveň hladiny moře, což vede k vysychání jejích známých kanálů. Mohou za to nízké srážky a vysoký tlak, který má vliv na nízký příliv, informoval deník Corriere della Sera. Nízká úroveň vody v kanálech sice může pomoci historickým budovám, ve městě ale způsobuje dopravní problémy. Velké sucho tuto zimu zaznamenal celý sever Itálie.
Summit EU se chystá podpořit společné nákupy plynu a konec závislosti na Rusku Aktualizováno22.3.2022 19:29 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská unie začne v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu urychleně pracovat na naplnění plynových zásobníků, aby měla odpovídající zásoby na příští zimu. Sedmadvacítka také ve snaze omezit další růst cen přichystá společné nákupy zemního plynu či vodíku. Podle návrhu závěrů summitu se na tom ve čtvrtek v Bruselu chystají shodnout prezidenti a premiéři členských zemí, kteří rovněž chtějí potvrdit plán co nejrychlejšího odbourání závislosti na ruském plynu, ropě a uhlí. Konkrétní časový horizont však patrně nestanoví.
Člověk v tísni spustil jeden z nejkomplexnějších webů o změně klimatu v Česku22.3.2022 11:17 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Na stránkách klima.clovekvtisni.cz spustil Člověk v tísni webové stránky, kde popularizační formou přibližuje důvody, projevy i možná řešení změny klimatu ve světě i v Česku. Informuje o tom organizace Člověk v tísni.
Větrné elektrárny v ČR vyrobily v lednu a únoru rekordní množství elektřiny22.3.2022 01:00 | PRAHA
(ČTK)
Rekordní množství elektřiny vyrobily české větrné elektrárny během prvních dvou měsíců letošního roku. V lednu to bylo 87 639 megawatthodin (MWh), v únoru 106 050 MWh. Celkem 340 českých větrných elektráren bylo schopno po oba měsíce vyrábět dostatek elektřiny, jejíž objem odpovídá spotřebě domácností v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, uvedla Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) a Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE).
Výroba elektrických aut v Česku stoupla o polovinu na 14 824 vozů22.3.2022 00:43 | PRAHA
(ČTK)
Výroba elektrických osobních aut v Česku za první dva měsíce letošního roku meziročně stoupla o 56 procent na 14 824 elektromobilů a plug-in hybridů. Jejich podíl na celkové produkci se proti loňsku zvýšil o 4,1 procentního bodu na 8,7 procenta. Vyplývá to z aktuálních údajů Sdružení automobilového průmyslu.
OSN prověřuje, zda by měl být Velký bariérový útes zařazen mezi ohrožené památky21.3.2022 17:42 | CANBERRA
(ČTK)
Tým expertů OSN zahájil inspekci Velkého bariérového útesu, který by Výbor pro světové dědictví UNESCO mohl zařadit mezi ohrožené přírodní památky. Odborníci mají během své návštěvy posoudit, zda australská vláda dělá dost pro ochranu útesu před různými nebezpečími, včetně změn klimatu, píše agentura AFP.
Teploty v Antarktidě i Arktidě byly v poslední době 30 i 40 stupňů nad normálem21.3.2022 01:53 | LONDÝN
(ČTK)
Oblasti u jižního i severního pólu v posledních dnech zažily teploty až o desítky stupňů Celsia nad průměry pro danou roční dobu, k překvapení řady odborníků, informují na konci týdne americká média. Podle agentury AP v pátek údaje z meteorologických stanic na Antarktidě rozmetaly předchozí maxima a pohybovaly se až o 40 stupňů Celsia nad běžnými hodnotami z minulosti. Podobné informace předtím přicházely i z Arktidy, přičemž na obou stranách planety se teploty blížily bodu tání.
Belgie kvůli válce prodlouží o deset let provoz dvou jaderných reaktorů21.3.2022 01:32 | BRUSEL
(ČTK)
Belgická vláda se po týdnech diskuzí rozhodla prodloužit provoz svých dvou nejmladších jaderných elektráren o deset let oproti původnímu plánu, podle nějž je měla vyřadit z provozu po roce 2025. Země se původně chtěla při přechodu na obnovitelné zdroje energie spoléhat na zemní plyn, tento postoj však přehodnotila po ruském útoku na Ukrajinu a zahájení celoevropské snahy o zmírnění závislosti na plynu z Ruska.
Hodina Země zhasne příští sobotu světla po celém světě19.3.2022 07:13 | BRNO
(Ekolist.cz)
Zemědělce trápí sucho, mrazy i vítr, někde už řadu týdnů nepršelo18.3.2022 12:26 | BRNO
(ČTK)
Počasí posledních týdnů trápí zemědělce. Sešla se totiž kombinace faktorů, z nichž ani jeden neprospívá kondici ozimů a nedává dobrou perspektivu jařinám, které zemědělci začínají sít v teplejších oblastech. Únor a březen jsou srážkově velice slabé, někde už řadu týdnů s výjimkou úterý nepršelo. Půda je do 40 centimetrů hloubky vyschlá téměř v celé republice. K tomu se přidává dlouhé období s nočními, místy i silnějšími mrazy, a také s větrem, což napomáhá vysušování půdy a oslabuje ozimy, vyplývá z hlášení sedláků na webu Intersucho. Aby se nepříznivá situace zlepšila, muselo by začít pršet a přestat mrznout.
Stát uspěl v prvním sporu s provozovateli elektráren kvůli odpadu z panelů17.3.2022 11:57 | PRAHA
(ČTK)
Česká republika nebude hradit provozovatelům fotovoltaických elektráren škodu, která jim vznikla v souvislosti s likvidací elektroodpadu ze solárních panelů. Nejvyšší soud (NS) vyhověl dovolání ministerstva životního prostředí, změnil rozhodnutí pražských soudů a zamítl žalobu společnosti Vysočina Wind, která požadovala zhruba 1,6 milionu korun plus úroky. Jde o první rozhodnutí NS v řadě podobných sporů. Vychází z verdiktu Soudního dvora EU. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce.
Evropská komise schválila Česku režim odškodnění energeticky náročných firem16.3.2022 15:02 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská komise (EK) dnes České republice schválila režim částečného odškodnění energeticky náročných podniků za vyšší ceny elektřiny v objemu 1,4 miliardy eur (34,6 miliardy Kč). Komise uvedla, že opatření je v souladu s pravidly EU pro poskytování státní podpory. Jde o odškodnění za vyšší ceny elektřiny, které firmám vznikly v důsledku nepřímých nákladů na emise v rámci systému EU pro obchodování s emisemi.
Australská ministryně uspěla s odvoláním, nemusí chránit děti před CO216.3.2022 01:32 | CANBERRA
(ČTK)
Česko zaostává za EU v zavádění elektrobusů, loni začaly jezdit jen dva16.3.2022 00:43 | PRAHA
(ČTK)
Česká republika zaostává za ostatními zeměmi Evropské unie v rychlosti zavádění elektrobusů či autobusů na alternativní pohon do veřejné dopravy. Podíl autobusů na takzvané čistý pohon, tedy na elektřinu nebo alternativní palivo jako plyn, byl mezi loni registrovanými autobusy 7,65 procenta a Česku tak mezi zeměmi EU patří osmnácté místo. Informovalo o tom Centrum dopravního výzkumu (CDV).
Státy EU se shodly na zavedení takzvaného uhlíkového cla15.3.2022 18:50 | BRUSEL
(ČTK)
Státy Evropské unie se shodly na podmínkách zavedení takzvaného uhlíkového cla, kterým chce sedmadvacítka zpoplatnit dovoz některých produktů, jejichž výroba zatěžuje životní prostředí. Poplatek se má vztahovat na dovoz železa, oceli, hliníku, elektřiny, hnojiv a cementárenských produktů. Schválili to dnes unijní ministři financí. Členské země musejí nyní dohodnout podrobnosti systému s europoslanci.
Šéf ČEZ Beneš: Může se stát, že uhelné elektrárny budou v provozu déle15.3.2022 14:49 | PRAHA
(ČTK)
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš míní, že se v současné situaci může stát, že uhelné elektrárny zůstanou v provozu déle než firma dosud plánovala. Je podle něj také možné, že tyto zdroje budou muset po nějakou dobu vyrábět o něco více, než s čím počítaly plány na jejich postupné odstavení. ČEZ bude na tyto scénáře připraven, řekl Beneš na tiskové konferenci. Současná vláda v programovém prohlášení uvedla, že chce dokončit odklon od uhlí do roku 2033.
Emise CO2 se v Německu loni zvýšily a země neplní ani závazek pro rok 202015.3.2022 14:48 | BERLÍN
(ČTK)
Německo v roce 2021 vypustilo o 4,5 procenta více oxidu uhličitého (CO2) než v předloňském roce. Nepříznivá bilance znamená, že země ani loni nesplnila svůj závazek snížit do roku 2020 emise tohoto skleníkového plynu ve srovnání s rokem 1990 o 40 procent. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil Spolkový úřad pro životní prostředí (UBA). Zatímco v roce 2020 Německo emisní plán díky výraznému hospodářskému útlumu vyvolaném pandemií nemoci covid-19 splnilo, postupné oživování ekonomiky v loňském roce situaci opět změnilo.
Lamborghini na trh svůj první plně elektrický model uvede na konci desetiletí15.3.2022 10:51 | MILÁN
(ČTK)
Italský výrobce sportovních vozů Lamborghini plánuje uvést na trh svůj první plně elektrický model na konci tohoto desetiletí. Řekl to šéf automobilky Stephan Winkelmann. Podle agentury Reuters to poukazuje na obezřetný přístup Lamborghini, jež spadá do skupiny Volkswagen, k přechodu na elektrický pohon. Winkelmann loni uvedl, že první plně elektrický model značky se objeví ve druhé polovině desetiletí.
Dopady ruské invaze ovlivní výzkumy biodiverzity, na nichž se podílí AV ČR15.3.2022 01:52 | PRAHA
(ČTK)
Důsledky ruské invaze na Ukrajinu mají dopad na některé aktuální projekty výzkumu biodiverzity v Africe, na Ukrajině i v Rumunsku, na kterých se podílejí vědci z Akademie věd ČR (AV). ČTK to na dotaz sdělili zástupci Ústavu biologie obratlovců AV (ÚBO) a Botanického ústavu AV. ÚBO pracoval na výzkumu v Africe s ruskými vědci. Přerušil ho poté, co AV zmrazila smlouvy o spolupráci s institucemi z Ruska a Běloruska. Vědci z Botanického ústavu s ukrajinskými kolegy studují biodiverzitu i lišejníky, například v Karpatech. Ústavy také nabídly pomoc vědcům a vědkyním z Ukrajiny.
Prodej aut na hybridní pohon za leden a únor stoupl o polovinu na 418514.3.2022 15:52
(ČTK)
Ruská ropa a zemní plyn z nás činí spoluplátce války na Ukrajině14.3.2022 09:42 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Válka o Ukrajinu neskončila a zatím to na smír jen kousek od našich hranic nevypadá. Dílem proto, že se na Rusko uvalené sankce míjí svým účinkem. Evropa je totiž na importu fosilních paliv ekonomicky závislá. A ráda by se z této závislosti vymanila cestou obnovitelných zdrojů. Nad nimiž ovšem drží kontrolu další autoritářský režim.
Ničení amazonského pralesa v Brazílii na začátku roku zrychlilo14.3.2022 01:20 | BRASÍLIA
(ČTK)
Rozsah ničení amazonského pralesa se na začátku letošního roku zvětšil. Podle údajů brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE) v lednu a v únoru prales přišel o zhruba 630 kilometrů čtverečních své plochy, což je přibližně třikrát více než před rokem. Vývoj velice znepokojuje ekology, kteří upozorňují, že kvůli dešťům se odlesňování na začátku roku drží spíše na nízkých hodnotách, uvedla agentura EFE.
Novostavby ve Vídni nebudou moct topit plynem13.3.2022 04:27 | VÍDEŇ
(Ekolist.cz)
Vídeňská radnice schválila nové energetické územní plány pro pět městských částí včetně historického centra. Novostavby zde už nebudou moci využívat plyn pro vytápění ani ohřev vody. Podobná pravidla už platí v osmi dalších obvodech. Jedná se o další krok v dlouhodobé strategii rakouské metropole s cílem dosáhnout do roku 2040 uhlíkové neutrality.
Lídři EU chtějí skoncovat s ruskými fosilními palivy, zřejmě to ale potrvá roky11.3.2022 17:42 | VERSAILLES
(ČTK)
Lídři členských zemí Evropské unie se na summitu ve Versailles vyslovili pro postupné ukončení závislosti na plynu, ropě i uhlí z Ruska, které aktuálně tvoří velkou část unijní spotřeby. Docílit toho chtějí kombinací nových zdrojů dodávek, ale i urychlením odklonu od fosilních paliv a dalšími kroky. Evropská komise navrhuje ukončit odběry z Ruska do roku 2027, summit deklaroval, že se tak má stát "co nejdříve".
Studie ukáže, zda lze na Karvinsku uskutečnit projekt Eden se skleníky simulujícími různé klimatické podmínky Aktualizováno11.3.2022 14:25 | KARVINÁ
(ČTK)
Během půl roku vznikne studie proveditelnosti, která ukáže, zda lze na Karvinsku uskutečnit projekt Eden Silesia za asi tři miliardy korun. Jde o velkokapacitní skleníky simulující různé klimatické podmínky, které budou fungovat jako vzdělávací a vědeckovýzkumný park a zároveň turistická atrakce. Pokud se Eden začne stavět, hotov by měl být do roku 2027. Novinářům to v Karviné řekli zástupci britského Eden Projectu International, Moravskoslezského kraje a Slezské univerzity, která bude nositelem projektu.
Účastníkům vědeckých výprav do Antarktidy se kontinent mění před očima11.3.2022 01:28 | BRNO
(ČTK)
Antarktida zažívá v posledních letech nadprůměrně teplé počasí, potvrzují letošní pozorování vědců z Masarykovy univerzity. Ti se nedávno se vrátili z polární stanice na Ostrově Jamese Rosse. Právě v okolí stanice lze dobře pozorovat současné procesy spojené s klimatickou změnou i odhadovat budoucí dopady.
Copernicus hlásí neobvykle silné požáry v Jižní Americe10.3.2022 14:32 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Služba pro monitorování atmosféry Copernicus uvádí, že v centrálních oblastech Jižní Ameriky byla v období ledna až března 2022 zaznamenána mimořádně vysoká intenzita požárů, přičemž v některých regionech a provinciích Paraguaye a severní Argentiny byly zaznamenány rekordně vysoké emise oxidů uhlíku na dané roční období.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00 Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00
Hotelbusem po Francii (Přednášky a diskuse, Praha 9 ) reklama |