Zprávy
22.5.2020 00:28 | CHVALETICE
( ČTK)
 Emise rtuti z elektrárny Chvaletice vzrostly podle ekologické organizace Greenpeace v roce 2019 ve srovnání s rokem předchozím na více než čtyřnásobek. Odkazuje na nové měření, které poskytla společnost Sev.En EC provozující elektrárnu úředníkům Olomouckého kraje. Ekologičtí aktivisté také říkají, že údaje o loňských emisích elektrárna nezveřejnila v roční zprávě o plnění emisních limitů ani nevysvětlila tak velký nárůst znečištění. Elektrárna uvádí, že měření bylo krátkodobé a meziroční srovnávání výsledků je zavádějící. 
22.5.2020 00:25 | MÍŠOV
( ČTK)
 Atraktivním okolím Padrťských rybníků v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy provádí nová naučná stezka. Na 13 kilometrech ukáže turistům jedno z nejkrásnějších bezlesí v Brdech, popíše zaniklé brdské obce i jedinečnou přírodu. Naučná stezka je jednou z tras, kterou propaguje ve své nové iniciativě Pojďte s námi do přírody ministerstvo životního prostředí a Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK). Iniciativa nabízí tipy na výlety po zajímavých místech v ČR, zejména v CHKO, sdělila ve středu Karolína Šůlová z AOPK. 
 Na projekty sanace a rekultivace po bývalé hornické a hutnické činnosti by měly být letos vypsány veřejné zakázky v hodnotě zhruba 600 milionů korun. Vyplývá to z dokumentu, který vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Příští pondělí o něm bude informována vláda. 
22.5.2020 00:20 | PRAHA
( ČTK)
 Hlavní město podpoří 174 projektů na zlepšování životního prostředí. Žadatelé o dotace si letos rozdělí 45 milionů korun. Peníze půjdou mimo jiné na veřejnou zeleň, ekologickou výchovu a vzdělávání nebo projekty týkající se adaptace na klimatickou změnu. Rozhodli o tom pražští zastupitelé na svém jednání, které se protáhlo ze črtvrtka 21. května do pátečních ranních hodin. Na magistrát dorazilo od 173 žadatelů 293 žádostí v celkové výši zhruba 106 milionů korun. 
22.5.2020 00:18 | BERNARTICE
( ČTK)
 Na území národní přírodní památky Hadce u Želivky se letos opět pase stádo ovcí, a pomáhá tak návratu ohrožených rostlin. Cílem projektu vlašimských ochránců přírody je udržet v této oblasti podmínky pro kriticky ohroženou bylinu kuřičku hadcovou, informoval včera Ondřej Pašek z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Vlašim. 
22.5.2020 00:14 | KLADNO
( ČTK)
 Kladno upravilo plán sečí, aby travnaté plochy při teplém počasí tolik nevysychaly. První letošní sekání trávy nechalo město udělat později než v předchozích letech, část trávníků zůstává neposečená, zpomaluje se tak odpařování a odtok vody. Včera o tom v tiskové zprávě informovala mluvčí radnice Lucie Steinerová. 
22.5.2020 00:12 | PRAHA
( ČTK)
 Po více než dvouměsíční pauze kvůli koronaviru se 25. května otevře pro veřejnost 14 zpřístupněných jeskyní provozovaných Správou jeskyní ČR (SJ ČR). Návštěvníci budou moci na prohlídku pouze s ochranou dýchacích cest, u vstupu v pokladnách bude připravena dezinfekce. Novinkou je možnost koupit si předem elektronickou vstupenku. Ve středu o tom v tiskové zprávě informoval mluvčí SJ ČR Pavel Gejdoš. Vzhledem k nutnosti dodržet rozestupy a užším prostorům v některých jeskyních bude v řadě z nich počet lidí v prohlídce omezen, dodal. 
22.5.2020 00:08 | DVŮR KRÁLOVÉ N.L.
( ČTK)
 ZOO Dvůr Králové nad Labem čeká kvůli uzavření v době koronavirové epidemie ztrátu výnosů na úrovni 23 milionů korun. Zahrada kvůli tomu odložila některé opravy, zrušila plánované zvýšení platů zaměstnanců a nebude tvořit rezervní fond na opravy pro rok 2021. V pondělí 25. května zoo otevře všechny své expozice a vrátí se k normálnímu provozu. Vstupné placené na pokladnách bude vyšší než loni. Novinářům to včera řekli představitelé zoo. 
 Ministerstvo zemědělství navrhuje jako jedno z opatření proti suchu vybudovat 31 nových přehrad. O která místa jde? Server Mapy.cz všechny uvažované lokality zanesl do své mapy. 
 Jihoafrický Krugerův národní park, keňská Ol Pejeta a řada dalších chráněných území v Africe nyní v praxi testují novou metodu boje proti pytlákům. S ochranou zvířat tu nyní rangerům pomáhají smečky cvičených psů. Výsledky jsou velmi slibné. Píše o tom National Geographic. 
21.5.2020 00:30 | BRUSEL
( ČTK)
 Evropská komise (EK) plánuje výrazně snížit používání chemických pesticidů a hnojiv v evropském zemědělství, které by v následujícím desetiletí mělo omezit svůj negativní vliv na klimatické změny. Počítá s tím zemědělská strategie, kterou včera EK zveřejnila a v jejímž rámci se má do roku 2030 používat jen polovina současného objemu prostředků proti škůdcům. Až čtvrtina zemědělské půdy má v té době patřit organickému farmaření, což vítají ekologické organizace, ale kritizují někteří zemědělci. 
 Sucho v České republice je viditelné z vesmíru. Vědci totiž situaci monitorují prostřednictvím satelitů Evropské vesmírné agentury. Z nich získaná data za poslední měsíc ukazují, že v ČR je zřejmě nejnižší vlhkost půdy za posledních šest let. V některých oblastech je rozdíl oproti průměru až 30 procent. Nejhorší je situace na Olomoucku a Ústecku. Informovala o tom Evropská vesmírné agentura (ESA). Satelitní data mohou využívat i zemědělci k pojištění a ochraně proti škodám způsobených suchem. 
21.5.2020 00:24 | JAKARTA
( ČTK)
 Mrtvolu tygra sumaterského našli ochránci přírody na indonéském ostrově Sumatra. Tato kriticky ohrožená šelma se zřejmě stala obětí pytláků, informovala agentura AFP s odvoláním na místní úřady. 
21.5.2020 00:22 | PRAHA
( ČTK)
 Bez aktivního přístupu může Česko přijít o evropské peníze na podporu nových obnovitelných zdrojů energie (OZE). Na dnešní on-line tiskové konferenci se na tom shodli zástupci oborových asociací - Svazu moderní energetiky, Solární asociace a Aliance pro energetickou soběstačnost (AliES). Uvedli, že právě podpora OZE, renovace budov nebo čisté mobility jsou hlavní body návrhu evropského "zeleného plánu" pro oživení ekonomiky po pandemii koronaviru. Evropská unie uvažuje o impulzu pro rozvoj zejména solárních a větrných elektráren ve výši téměř jednoho bilionu korun, podotkli. 
 V pátek 5. června bude v Prunéřově na Chomutovsku jednat takzvaná uhelná komise, která má řešit útlum těžby uhlí, ale také celkový budoucí energetický mix ČR. Na dotaz novinářů to včera sdělila mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová. Plénum komise se naposledy sešlo v polovině ledna, další plánovaná jednání byla kvůli epidemii covidu-19 odložena. V omezené formě fungovaly pouze pracovní skupiny komise. Energetická skupina ČEZ v červnu odstaví starší z prunéřovských uhelných elektráren - Prunéřov I o výkonu 440 megawattů (MW). 
21.5.2020 00:17 | ŠPINDLERŮV MLÝN
( ČTK)
 Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) včera v lokalitě Přední Planina nad Špindlerovým Mlýnem otevřela naučnou stezku o jelenech. Jeleni jsou největšími zvířaty žijícími v Krkonoších. Stezka ve výšce 1198 metrů nad mořem má být novým turistickým cílem, který bude lidi lákat i do méně navštěvovaných míst nejvyšších českých hor. Včera to řekl mluvčí KRNAPu Radek Drahný. 
21.5.2020 00:14 | BRNO
( ČTK)
 Brno chce prozkoumat podzemní zásoby pitné vody, které jsou desítky metrů pod povrchem města. Takzvaná artéská voda by mohla sloužit pro zásobování obyvatel v případě dlouhotrvajícího sucha, řekl včera novinářům primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Město nechá vypracovat studii, která prozkoumá současné vrty a navrhne nové. Stát bude 6,6 milionu. Jihomoravský kraj se dlouhodobě potýká se suchem. Sucho ale trápí v podstatě celou republiku. 
21.5.2020 00:12 | POČÁTKY
( ČTK)
 Město Počátky na Pelhřimovsku dostaly od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 108.000 korun kvůli kůrovci. Podle inspektorů město nezajistilo včasné zpracování nebo asanaci 216 krychlových metrů napadeného smrkového dříví. V tiskové zprávě o tom včera informovala mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. Město se proti rozhodnutí neodvolalo. Lesy města Počátky se hájí tím, že na zpracování neměly dostatečnou kapacitu. 
 V předchozích týdnech se k pandemii prostřednictvím médií vyjádřil téměř každý. Prostor ale dosud nedostali luňáci červení, dravci v krajině Velké Británie stále dost vzácní. Co nám sdělují? Třeba to, že naše pojetí ochrany přírody neroste vždy z úplně solidních základů a utlumení ekonomiky v důsledku pandemie jim zrovna neprospělo. Píše o tom Conversation. 
20.5.2020 00:30 | HOLŠTEJN
( ČTK)
 Vedení Holštejna na Blanensku nesouhlasí s hájením lokality v katastru obce pro možnou výstavbu přehrady, protože stavba by poškodila jeskynní systém v Moravském krasu. Účast zástupce obce na projednání návrhu vedení nepovažuje za souhlas s tímto návrhem, stojí v otevřeném dopise, který vedení obce zaslalo ministerstvu zemědělství. Mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý uvedl, že zástupce obce na jednání nebyl proti. 
20.5.2020 00:27 | DUBŇANY
( ČTK)
 Na 12 polních mokřadech na jižní Moravě zaznamenali ornitologové zahnízdění kriticky ohroženého vodouše rudonohého. V České republice hnízdí podle odhadů jen 25 až 40 párů. V tiskové zprávě to v pondělí uvedl předseda Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické Jan Sychra. 
20.5.2020 00:25 | PEKING
( ČTK)
 Čínská provincie Chu-nan jako první v zemi nabídla lidem, kteří chovají exotická zvířata na maso, že jim vyplatí odškodné, pokud dobrovolně ukončí svou činnost. Právě z čínského tržiště, kde se prodávala divoce žijící a exotická zvířata, se podle názoru řady expertů rozšířil do světa nový typ koronaviru. Informoval o tom včera deník The Guardian. 
 Český báňský úřad zamítl námitky obcí a Jihomoravského kraje proti stanovení dobývacího prostoru v případě těžby štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku. Včera to řekl mluvčí úřadu Bohuslav Machek. Podle něj úřad potvrdil pouze stanovení dobývacího prostoru, neznamená to povolení těžby. Usiluje o ni firma České štěrkopísky, která nyní může podat žádost o těžbu. Úřad o ní bude rozhodovat v novém řízení. Proti těžbě bojují okolní obce i kraj kvůli obavám ze znečištění blízkého zdroje pitné vody pro 100.000 obyvatel na Hodonínsku. Obce se budou bránit u soudu, řekli jejich zástupci. 
20.5.2020 00:18 | ALBRECHTICE
( ČTK)
 Státní Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) má výhrady k uvažované stavbě přehrady na Moravské Sázavě u obce Albrechtice. Částečně se totiž překrývá s tamní evropsky významnou lokalitou, řekl ředitel regionálního pracoviště agentury pro Východní Čechy Josef Rusňák. K návrhu se AOPK odmítavě vyjadřovala již v minulosti. 
20.5.2020 00:15 | ŽĎÁR NAD SÁZAVOU
( ČTK)
 Na stráni pod žďárskou Zelenou horou se budou po téměř 200 letech znovu pást ovce. Městu a ochráncům přírody by měly pomoci s obnovou barokní krajiny kolem této památky UNESCO. Do letošního srpna budou ovce spásat trávu na svahu blízko Konventního rybníka a hřbitova, kde půdu poškozuje eroze. Pokud se pastva osvědčí, bude příští rok pokračovat, řekl dnes novinářům žďárský starosta Martin Mrkos (Žďár-živé město). 
20.5.2020 00:12 | ŘÍM
( ČTK)
 Obyvatelé větších italských měst dostanou v rámci boje proti dalšímu šíření koronaviru finanční příspěvek na nákup nového kola, skútru či koloběžky. Vláda tak chce lidi motivovat, aby méně používali prostředky hromadné dopravy, kde se mohou snadno nakazit, a zároveň tak přispět ke zlepšení kvality ovzduší, napsal server local.it. 
 Na řece Temži se letos kvůli pandemii nemoci covid-19 neuskuteční tradiční sčítání labutí. Bude to přitom teprve podruhé od roku 1186, kdy královský pověřenec se svými pomocníky nevyjede na lodích na tuto řeku, aby zjistil početní stav těchto vodních ptáků, informovala britská média. 
 Každá země má své specifické environmentální téma. A stejně jako se Češi nemohou pořád domluvit, zda je kůrovec na Šumavě příčinou, nebo důsledkem problémů, v Austrálii nemají pořád jasno, jak dalece byla jejich příroda v historii ovlivněna domorodými obyvateli, Aboridžinci. Může se to zdát jako podružné téma pro debaty etnografů a ekologů, ale dopady má zásadní. Rozhoduje totiž o směřování ochrany přírody celého kontinentu. Píše o tom Phys.org. 
19.5.2020 00:32 | BRNO
( ČTK)
 Deště, které minulý týden zasáhly téměř celou republiku, výrazně dosytily půdu do hloubky 40 centimetrů a sucho v této vrstvě už panuje pouze v Karlovarském a Ústeckém kraji a v Jeseníkách. V hlubší vrstvě zůstává často velmi intenzivní sucho prakticky v celé republice. Při zprůměrování sucha na celý půdní profil do jednoho metru panují tři nejhorší stupně sucha na 15 procentech území. O týden dřív to bylo téměř čtyřikrát více, vyplývá ze včera aktualizované mapy na portálu InterSucho. 
19.5.2020 00:28 | PRAHA
( ČTK)
 Novelu vodního zákona, která má umožnit přijímat přísnější opatření proti suchu, pravděpodobně čekají ve Sněmovně změny. Schválení bez úprav nedoporučil žádný sněmovní výbor, který se předlohou zabýval. Zákon má mimo jiné umožnit vznik ústřední a krajských komisí, které by v době sucha mohly například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. 
|
2.7.2026 | Česká společnost ornitologická
|