Zprávy / KlimaMělník připravuje strategii pro změnu klimatu, finální podoba má být v lednu29.12.2021 13:28 | MĚLNÍK
(ČTK)
Mělník připravuje strategii pro změnu klimatu, její finální podoba má být v lednu. Dokument má městu pomoci připravit se na vlny veder a sucho. Část návrhu minulý týden projednali odborníci, zastupitelé a veřejnost. Mezi prioritami Mělníka je efektivní nakládání s vodními zdroji, cesta k energetické soběstačnosti a postupné zlepšování komunikace témat ochrany životního prostředí s veřejností, uvedla mluvčí mělnické radnice Barbora Walterová.
Bývalý šéf Agrární komory: Zavedení Zelené dohody neprospěje životnímu prostředí ani zdraví lidí28.12.2021 14:57 | PRAHA
(ČTK)
Zavedení Zelené dohody pro Evropu (Green Deal) v navrhované podobě neprospěje životnímu prostředí, sníží úrodnost půdy a obyvatelstvo vystaví nebezpečí kvůli špatné kvalitě a nedostatku potravin. Na Mezinárodní konferenci Asociace samostatných odborů to řekl bývalý předseda Agrární komory a člen jejího představenstva Zdeněk Jandejsek. Evropské zemědělské cíle například předpokládají, že do roku 2030 sníží každý z evropských států spotřebu přípravků na ochranu rostlin o 50 procent a minerálních hnojiv o 20 procent.
Nadace Ivana Dejmala pomohla k obnově rašelinišť a mokřadů v Libereckém kraji28.12.2021 13:37 | LIBEREC
(ČTK)
Nadace Ivana Dejmala podpořila letos záchranu rašelinišť a mokřadů v Libereckém kraji, ale také obnovu lesů. Na projekty zaměřené na ochranu přírody rozdělila letos nadace 2,7 milionu korun. Díky podpoře dárců mohla nadace rozdělit zhruba o 800.000 korun víc než loni. Peníze putovaly na ochranářské, výzkumné i publikační projekty, které se věnují nejen oblasti Jizerských hor, uvedl v tiskové zprávě ředitel nadace Ondřej Petrovský.
Brabec: K úspěchům MŽP letos patřily Nová zelená úsporám a Modernizační fond28.12.2021 01:19 | PRAHA
(ČTK)
Jako úspěch ministerstva životního prostředí v letošním roce označil bývalý šéf úřadu Richard Brabec (ANO) spuštění Modernizačního fondu, další etapy Nové zelené úsporám či přípravu Operačního programu Životní prostředí. Brabec to řekl v rozhovoru s ČTK. Naopak ho mrzí, že se zatím nepodařilo dokončit policejní vyšetřování ekologické havárie na Bečvě a dlouhá příprava protierozní vyhlášky. Vyhláška je platná od července. Jde o třetí verzi, první byla předložena už v roce 2017.
Zelenou dohodu Zeman kritizuje už déle, nová vláda v ní vidí příležitost27.12.2021 11:56 | PRAHA
(ČTK)
Česko by se mělo vyvázat z evropské Zelené dohody, řekl Zeman27.12.2021 01:12 | PRAHA
(ČTK)
Česko by se podle prezidenta Miloše Zemana mělo vyvázat ze Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). Zeman ji ve svém vánočním poselství zařadil mezi trojici nebezpečí, kvůli kterým letošek nebyl dobrým rokem. Dohoda je podle něj výsledkem toho, že se z ekologie stalo náboženství. Považuje ji za hlavní příčinu růstu cen energií v Česku.
Evropská komise chce splácet fond obnovy novými emisními povolenkami či uhlíkovým clem23.12.2021 00:39 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská komise (EK) chce od členských zemí Evropské unie získat část příjmů z nově zaváděných ekologických poplatků, aby splatila společnou půjčku financující mimořádný fond pokrizové obnovy ekonomik. Unijní exekutiva navrhla, aby do společného rozpočtu putovaly nové zdroje z chystaného prodeje emisních povolenek pro silniční dopravu a vytápění budov, stejně jako z takzvaného uhlíkového cla. Řada unijních států má ale například k rozšiřování emisního trhu zásadní výhrady a obává se zdražování energií.
Soud EU: Vítkovice Steel nemají nárok na bezplatné povolenky za tekutý kov23.12.2021 00:26 | LUCEMBURK
(ČTK)
Ostravská hutní společnost Vítkovice Steel nemá nárok na bezplatné emisní povolenky za téměř 400 milionů Kč související s produkcí tekutého železa, o které se soudí s českými úřady. Rozhodl o tom soudní dvůr Evropské unie. Firma podle verdiktu soudu nevyráběla tekutý kov, a tudíž nemá nárok na finanční úlevy, které jsou spojené s jeho produkcí.
Brabec: Rychlé uzavření dohody o Turówu je možné, Polsko má zájem jednat22.12.2021 14:52 | PRAHA
(ČTK)
Rychlé uzavření dohody o polském hnědouhelném dolu Turów je možné. Polská strana nedávno vyslala signály, že má zájem dále jednat o kompromisu. V rozhovoru s ČTK to řekl bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Míní, že pokud Poláci nezmění názor, dohodu mohou zástupci nové vlády uzavřít během následujících týdnů. Připravovaná dohoda má řešit fungování dolu Turów u česko-polské hranice, jeho dopady na české obce a kompenzaci škod.
Bez investicí jsou Bidenovy klimatické cíle nesplnitelné, tvrdí analytici22.12.2021 10:45
(ČTK)
Pokud se prezidentu Joeu Bidenovi nepodaří prosadit v Kongresu investice v rámci boje s klimatickými změnami, jež jsou součástí jeho obřího investičního balíku, nebudou USA schopné dosáhnout prezidentem stanoveného cíle a snížit emise skleníkových plynů alespoň o 50 procent do roku 2030. Podle televize CNN k takovému závěru došlo ve svých studiích několik nezávislých analytických institutů. Bidenův investiční plán narazil o víkendu na zásadní překážku, když jej odmítl podpořit klíčový demokratický senátor.
Exministr Brabec: Ukončení vytápění budov plynem do roku 2040 je nereálné22.12.2021 01:07 | PRAHA
(ČTK)
Bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) míní, že postupné ukončení vytápění budov plynem do roku 2040, jak minulý týden navrhla Evropská komise, nebude reálné. K budoucímu energetickému mixu Česka uvedl, že v horizontu roku 2040 ho bude "rozhodně" z více než poloviny tvořit jádro a možná až třicetiprocentní podíl obnovitelných zdrojů.
Artéské vody pod Brnem se mohou stát nouzovou zásobárnou pitné vody21.12.2021 14:39 | BRNO
(ČTK)
Artéské vody pod Brnem by v budoucnu v případě sucha mohly posloužit jako nouzová zásobárna pitné vody pro obyvatele města. Kvůli klimatickým změnám si město dalo zpracovat hydrogeologickou studii, která posuzuje kvalitu vrtů a také to, zda jsou vhodné pro systém nouzového zásobování. Z 18 zkoumaných vrtů bylo pět vyřazeno, protože nesplňovaly podmínky, uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) v tiskové zprávě.
Vytápění plynem v budovách zřejmě nahradí elektřina a dálkové teplo, uvádí Teplárenské sdružení ČR21.12.2021 12:13 | PRAHA
(ČTK)
Vytápění plynem v budovách zřejmě v Česku nahradí podle Teplárenského sdružení České republiky elektřina, především tepelná čerpadla, a dálkové teplo. Biometan může v podmínkách ČR nahradit nejvýš deset procent spotřeby plynu, řekl ČTK ředitel výkonného pracoviště sdružení Martin Hájek. Evropská komise (EK) chce do roku 2040 postupně ukončit vytápění budov plynem a dalšími fosilními palivy. Přísnější ekologická pravidla mají platit i pro výstavbu nových budov, které navíc nebudou moci od roku 2030 produkovat žádné emise. Od roku 2027 pak lidé přijdou o nárok na podporu vytápění plynovými kotli.
Část zemí EU kritizuje zpoplatnění emisí ze silniční dopravy a vytápění budov21.12.2021 11:26 | BRUSEL
(ČTK)
Plán na zahrnutí silniční dopravy a vytápění budov do systému emisních povolenek rozděluje země Evropské unie. Ministři životního prostředí v Bruselu prezentovali postoje členských států k balíčku klimatických návrhů Evropské komise a právě záměr zpoplatnit emise ze zmíněných odvětví vyvolalo patrně největší pochybnosti. Podpořila jej část zemí západní a severní Evropy včetně Německa či Rakouska, výrazné výhrady dali naopak najevo zástupci států východního křídla EU včetně nové české ministryně Anny Hubáčkové.
Pěstování vína v jeho starověké domovině v Gruzii ohrožuje změna klimatu21.12.2021 02:12 | TBILISI
(ČTK)
Hrozny na vinici Solomona Nersezašviliho byly téměř zralé, když koncem srpna udeřilo silné krupobití. Ledové koule za půl hodiny zničily většinu úrody a měsíce tvrdé práce. Podobné bouře přitom už dlouho sužují gruzínský region Kachetii v podhůří Kavkazu, který mnozí považují za rodiště vína. Réva k výrobě vína se tu pěstovala už před zhruba 8000 lety. Rostoucí četnost a intenzita bouří - což je problém spojovaný se změnami klimatu - ovšem vyvolává debatu o budoucnosti pěstování vinné révy v Gruzii, napsal Thomson Reuters Foundation.
Ministerstvo zemědělství dočasně vede bývalý ministr Marian Jurečka20.12.2021 16:21 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Kandidát na ministra zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) měl před časem pozitivní test na nemoc Covid-19 a je stále ještě v izolaci, která mu neumožnila osobní účast na jmenování ministrů v Lánech, ani následné přebrání agendy. Vedením ministerstva zemědělství byl proto dočasně pověřen Marian Jurečka, který se dnes ráno oficiálně poprvé dostavil do úřadu a rovnou začal řešit ty nejpalčivější úkoly. Jmenování Nekuly ministrem proběhne v lednu, informovalo ministerstvo zeměděství ve své tiskové zprávě.
Zeman: Energetická krize je způsobena primárně Zelenou dohodou pro Evropu20.12.2021 02:00 | PRAHA
(ČTK)
Energetická krize je podle prezidenta Miloše Zemana primárně způsobena Zelenou dohodou pro Evropu (tzv. Green Deal). Česko by se z ní mělo vyvázat, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Vláda k tomu ale podle něj nemá politickou odvahu, stejně jako například ke zrušení daňových výjimek, na které Zeman, jak řekl, naléhá každý rok při schvalování rozpočtu.
IEA: Globální výroba elektřiny z uhlí letos zřejmě dosáhne rekordního maxima20.12.2021 01:56
(ČTK)
Hubáčková chce na MŽP řešit obnovitelné zdroje, pitnou vodu či Bečvu20.12.2021 01:49 | PRAHA
(ČTK)
Nová ministryně pro životní prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) se chce ve funkci zaměřit na otázky spojené s klimatickou změnou, ochranu pitné vody, zavádění obnovitelných zdrojů energie a omezení uhlí, evropský Green Deal či dořešení havárie na Bečvě. Řekla to novinářům poté, co ji do úřadu uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Dodala, že chce navázat užší spolupráci s ministerstvy zemědělství, průmyslu a obchodu či dopravy.
Podle nového premiéra je zákaz aut se spalovacími motory nepřijatelný. Chce podporu jaderné energetiky19.12.2021 12:04 | PRAHA
(ČTK)
Návrh Evropské komise na zákaz výroby a prodeje automobilů se spalovacími motory po roce 2035 je pro vládu nepřijatelný. V rozhovoru v CNN Prima News to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Jádro podle něj musí být mezi podporovanými zdroji energie, nutností je podle něj dostavět další bloky jaderných elektráren, jinak nebude mít Česko dost energie v rozumných cenách.
Šéfka Evropské komise blahopřála Fialovi, chce spolupracovat na zeleném oživení18.12.2021 01:45 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Vinné révě mohou pomoci čelit suchým obdobím půdní houby, zjistili vědci18.12.2021 01:30 | BRNO
(ČTK)
Vinné révě mohou pomoci půdní houby čelit nedostatku vody v suchých obdobích klimatické změny. Zjistili to vědci z Mendelea - ústavu genetiky Zahradnické fakulty MENDELU ve výzkumu, na němž spolupracovali s vědci ze Španělska a Uruguaye. Tyto houby se vyskytují v půdě zcela přirozeně a lze je do vinohradů v potřebném množství dodat. Výrazně přispívají ke zmírnění vodního stresu a navíc dodávají rostlině minerální látky z půdy, jako je fosfor nebo stopové prvky.
Lídři EU se neshodli na podpoře jádra, podle Babiše ji šéfka Evropské komise slíbila17.12.2021 11:45 | BRUSEL
(ČTK)
Bez dohody skončila v noci na dnešek několikahodinová debata o jaderné energii a emisních povolenkách, kterou vedli lídři zemí Evropské unie na bruselském summitu. Novinářům to řekl český premiér Andrej Babiš. Skupina států včetně Česka navrhla prosadit do závěrů jednání, aby Evropská komise jádro zařadila na seznam zelených investic. Tradičně k atomu kritické Rakousko spolu s Německem a Lucemburskem se však postavilo proti. Prezidenti a premiéři se neshodli ani v pohledu na regulaci trhu s emisními povolenkami, kterou požadovalo zejména Polsko a Česko.
Lídři EU se přou o podporu jádra, Česko a další země stojí proti Rakousku17.12.2021 01:15 | BRUSEL
(ČTK)
Otázka zařazení jádra mezi klimaticky šetrné zdroje energie rozděluje prezidenty a premiéry zemí Evropské unie na summitu v Bruselu. Skupina států včetně Česka navrhla podle diplomatického zdroje ČTK prosadit do závěrů jednání, aby Evropská komise jádro zařadila na seznam zelených investic. Rakouský kancléř Karl Nehammer podporovaný několika dalšími zeměmi se však postavil proti a shoda zatím není. Lídři jsou rozděleni i v pohledu na regulaci trhu s emisními povolenkami, kterou požaduje zejména Polsko a Česko. Debata se proto přesunula k dalším tématům a k energiím by se měla vrátit později.
Toyota plánuje rozsáhlé investice do automobilů s plně elektrickým pohonem17.12.2021 00:47 | TOKIO
(ČTK)
Největší japonská automobilka Toyota Motor plánuje do roku 2030 investovat čtyři biliony jenů (téměř 800 miliard Kč) do rozšíření nabídky automobilů s čistě elektrickým pohonem. Svůj roční prodej elektromobilů hodlá v tomto období zvýšit na 3,5 milionu, oznámil podle agentury Reuters šéf podniku Akio Tojoda.
Krajina jako nepřítel, který nám bere vodu. Ministerstvo zemědělství čelí kritice za technický pohled na přírodu16.12.2021 19:44 | OLOMOUC
(Ekolist.cz)
Analýza, která doporučila postavit u obce Skalička víceúčelovou nádrž, sklízí silnou kritiku odborníků. Opominula totiž zásadní poznatky o stabilitě podloží a vodním režimu. Zatímco se ministerstvo zemědělství a Povodí Moravy musí vypořádat s připomínkami, zůstává trochu na okraji otázka, zda by nádrž Skalička měla sloužit jako nástroj proti suchu. To je totiž argument, kterým ministerstvo stavbu přehrady na Bečvě obhajuje. Samu protipovodňovou ochranu, která je stále hlavním účelem stavby, by zajistil totiž jen suchý poldr, který je již schválený vládou.
Téměř tři čtvrtiny Poláků podle průzkumu podporují výstavbu jaderných elektráren16.12.2021 17:31 | VARŠAVA
(ČTK)
Téměř tři čtvrtiny Poláků podporují výstavbu jaderných elektráren v zemi. Ukázaly to výsledky průzkumu, které zveřejnilo polské ministerstvo klimatu a životního prostředí. Polsko nyní vyrábí většinu elektřiny z uhlí a jadernou energetiku považuje za cestu ke snížení emisí. Země má v úmyslu zahájit provoz své první jaderné elektrárny v roce 2033, uvedla agentura PAP.
Vědci Masarykovy univerzity opět odjeli do Antarktidy, zaměří se na změny trvale zmrzlé půdy16.12.2021 17:27 | BRNO
(ČTK)
Vědci z Masarykovy univerzity dnes ráno vyrazili na další výpravu do Antarktidy. Plánují zkoumat dlouhodobé změny tamní půdy a vliv polárních podmínek na lidské tělo ve stresu. Kromě toho budou pokračovat v monitorování klimatu a sledování ekosystémů. Brněnské zástupce v šestnáctičlenné výpravě doplní také odborníci z Leedsu a Univerzity Karlovy v Praze. V polárních podmínkách budou také testovat nové bundy a zpevňovací dlaždice. Expedice se vrátí v březnu, informovala univerzita.
Bezemisnost budov je technicky možná, otázkou je, kolik bude stát, shodují se developeři16.12.2021 11:06 | PRAHA
(ČTK)
Bezemisnost staveb, ke které svými kroky a rozhodnutími míří Evropská unie, je technicky možná. Otázkou však je, kolik peněz tato přeměna bude stát. Shodla se na tom většina zástupců developerských společností, které oslovila ČTK. Evropská komise představila další soubor návrhů, který má vést ke klimatické neutralitě. Přísnější ekologická pravidla mají platit mimo i pro výstavbu nových budov, které navíc nebudou moci od roku 2030 produkovat žádné emise.
Bioplyn může nahradit zemní plyn ve čtvrtině domácností, uvedlo České sdružení pro biomasu16.12.2021 10:48 | PRAHA
(ČTK)
Bioplyn může nahradit zemní plyn ve čtvrtině domácností a rovněž o čtvrtinu zvýšit podíl organické hmoty v půdě. V reakci na návrh Evropské komise to uvedlo České sdružení pro biomasu (CZ Biom). Evropská komise (EK) chce do roku 2040 postupně ukončit vytápění budov plynem a dalšími fosilními palivy. Přísnější ekologická pravidla mají platit i pro výstavbu nových budov, které navíc nebudou moci od roku 2030 produkovat žádné emise. Od roku 2027 pak lidé přijdou o nárok na podporu vytápění plynovými kotli.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00 Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00
Hotelbusem po Francii (Přednášky a diskuse, Praha 9 ) reklama |