Zprávy / KlimaKlimatická změna zřejmě negativně dopadne na pěstování kávy30.1.2022 01:45
(ČTK)
Klimatická změna v příštích letech pravděpodobně výrazně ztíží pěstování kávy arabica. Vyplývá to z nové studie publikované v odborném časopise Plos One, o které informoval server CNN. Výzkum upozorňuje, že pěstování kávy komplikují převážně vyšší teploty a s nimi spojené problémy. Důsledkem mohou být vyšší ceny kávy nebo pěstování jiných odrůd této plodiny.
Kvůli sněhové bouři z počátku týdne na řecké farmě uhynuly tisíce ryb29.1.2022 01:15 | ATÉNY
(ČTK)
Sněhová bouře Elpis, která tento týden paralyzovala část Řecka, způsobila i úhyn desítek tisíc ryb na farmě na severozápadě země. Ryby nepřežily nízké teploty, které se přiblížily nule. Informovala o tom agentura Reuters.
Ekologické organizace: Nevyužitý potenciál obnovitelných zdrojů energie v ČR je obrovský28.1.2022 16:08 | PRAHA
(ČTK)
Nevyužitý potenciál obnovitelných zdrojů energie je v České republice podle ekologických aktivistů obrovský. Tvrdí, že je tím dán i jejich malý podíl na celkové výrobě elektřiny. Nejvíce elektřiny v Česku se loni v listopadu i prosinci vyrábělo z hnědého uhlí. Ekologické organizace zároveň kritizují současný návrh ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), který podle nich podporuje obnovitelné zdroje pouze minimálně. Vyplývá to z jejich vyjádření. Ministerstvo na dotaz ČTK nereagovalo.
Greenpeace videem kritizujícím ČEZ podle soudu neporušila zákon28.1.2022 11:26 | PRAHA
(ČTK)
Organizace Greenpeace neporušila zákon zveřejněním videa, které kritizovalo energetickou společnost ČEZ. Ve sporu ČEZ s Greenpeace tak pravomocně rozhodl Vrchní soud v Praze. Greenpeace o tom ČTK informovala v tiskové zprávě. Podle Greenpeace soud rozhodl, že video je parodií a vztahuje se na něj výjimka z autorských práv. ČEZ se v žalobě domáhal omluvy a zákazu šíření videa. Mluvčí společnosti Ladislav Kříž ČTK řekl, že ČEZ pravděpodobně podá dovolání k Nejvyššímu soudu.
Povodí Moravy: Průtoky v řekách klesají, málo je i sněhu28.1.2022 11:24 | BRNO
(ČTK)
Zásoby vody ve sněhové pokrývce v povodí Moravy jsou podle vodohospodářů nízké, sněhová pokrývka nedosahuje ani poloviny průměrných hodnot. Nízké jsou kvůli nedostatku srážek i průtoky v řekách, informoval mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Snížené průtoky v řekách eviduje i brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), a to už několikátý měsíc po sobě.
Jednání o Turówu lze podle Fialy dovést k dohodě v řádu několika týdnů28.1.2022 01:21 | PRAHA
(ČTK)
Česko-polská jednání o těžbě v polském hnědouhelném dole Turów lze podle premiéra Petra Fialy dovést k dohodě v řádu několika týdnů. Chce kompromis přijatelný pro Českou republiku, Polsko i Liberecký kraj. V pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu předseda vlády uvedl, že je v kontaktu se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým.
Do konce století kvůli suchu výrazně klesne světová produkce lanýžů28.1.2022 01:18 | PRAHA
(ČTK)
Do konce tohoto století výrazně klesne celosvětová produkce lanýžů, protože světové oblasti pro jejich pěstování budou vysychat až o polovinu rychleji než zbytek světa a zároveň budou často zasaženy vlnami veder. Podle mezinárodní studie, kterou publikoval tým vedený vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, klesne produkce podle konzervativních odhadů o 15 procent a cena se může zvýšit více než o třetinu, uvedl hlavní autor studie Tomáš Čejka.
Připravované investice ve Vysokém Mýtě zohlední změny klimatu27.1.2022 16:59 | VYSOKÉ MÝTO
(ČTK)
Skupina badatelů žádá univerzální zákaz výzkumu metody, která by ochladila globální klima27.1.2022 16:05 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Umělé zatmívání Slunce? Můžete oprávněně namítnout, že tuhle sci-fi myšlenku už zúročili scénáristé seriálu Simpsonovi, takže ji těžko považovat za původní nápad. Nicméně potenciál, jaký teoreticky představuje, nenechává vědce spát. A přibližně šedesátka z nich nyní otevřeným dopisem důsledně varuje své kolegy, vlády i politiky před tím, aby se o něco takového v budoucnu pokoušeli. Píše o tom ScienceAlert.
Elektřina se v listopadu i prosinci nejvíce vyráběla z hnědého uhlí27.1.2022 14:31
(ČTK)
Nejvíce elektřiny v Česku se loni v listopadu i prosinci vyrábělo z hnědého uhlí. V prosinci 2021 činil podíl hnědého uhlí na celkové výrobě elektřiny 41,2 procenta a v listopadu 38,8 procenta. Na druhém místě byly jaderné elektrárny, které se na celkové výrobě elektřiny v tuzemsku podílely v prosinci z 33,9 procenta a v listopadu z 35,5 procenta. S odkazem na interaktivní modul oborového webu oEnergetice.cz to ČTK řekl mediální zástupce energetické skupiny Sev.en Energy Petr Dušek. Zdroje Sev.en Energy vyrobily v prosinci dohromady 14,6 procenta české elektřiny.
Růst ryb zpomalují vysoké teploty a chemikálie obsažené v plastech27.1.2022 11:27
(ČTK)
Vědci ze Sydneyské univerzity zjistili, že ryby vystavené vysokým teplotám a chemikálii, kterou obsahují plasty, rostou pomaleji. Z jejich nové studie vyplývá, že kombinace globálního oteplování a znečištění plasty může mít zničující dopady na úbytek mořských živočichů, napsal list The Guardian.
Fiala: Dohodu o Turówu s Polskem zatím není možné podepsat27.1.2022 11:15 | PRAHA
(ČTK)
Jednání s Polskem o těžbě v tamním hnědouhelném dole Turów nejsou ukončena a zatím není možné podepsat dohodu. Dvěma hlavními problémy zůstávají výše finančních kompenzací a délka soudního dohledu. Jednání budou pokračovat pravděpodobně i mezi premiéry obou zemí, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministerský předseda Petr Fiala (ODS).
Smlouva o Turówu podle Greenpeace neochrání životní prostředí27.1.2022 10:58 | PRAHA
(ČTK)
Uzavření smlouvy mezi Českem a Polskem o náhradách za škody způsobené těžbou v polském hnědouhelném dole Turów neochrání podle organizace Greenpeace životní prostředí a zásoby vody na české straně hranice. Návrh dohody včera předložila kabinetu ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Šest aktivistů před zahájením zasedání ministrů protestovalo proti případným ústupkům vůči Varšavě před budovou úřadu vlády v Praze. Pokud by vláda schválila slabou dohodu výměnou za peníze, bude si organizace podle mluvčího Lukáše Hrábka stěžovat u Evropské komise.
ČR už nemá k dispozici více lesní biomasy, než zpracovává, zjistili odborníci27.1.2022 01:26 | BRNO
(ČTK)
Česko v současnosti zpracovává pro výrobu energie a tepla maximální možné množství lesní biomasy. Větší množství už by ohrožovalo trvale udržitelné hospodaření v lesích. Aby tak Česko mohlo naplnit jeden z principů Green Dealu, tedy přechodu k nízkouhlíkové ekonomice, musí hledat zdroje biomasy jinde než v lese. Podle odborníků z Mendelovy univerzity v Brně by mohlo být klíčem lepší nakládání s odpady na pilách, v papírnách či ve stavebnictví, uvedl mluvčí univerzity Filip Vrána.
Evropská komise nechystá velké změny v zelené klasifikaci jádra a plynu, řekla komisařka26.1.2022 14:28 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská komise (EK) nebude přes námitky řady států výrazněji měnit návrh klasifikace energetických zdrojů, který dočasně označuje jádro a plyn za takzvané zelené investice. V rozhovoru s listem Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) to řekla eurokomisařka pro finanční trhy Mairead McGuinnessová. Exekutiva Evropské unie se v těchto dnech zabývá připomínkami k návrhu, který zásadně odmítá Německo či Rakousko, úpravy však požaduje i část dalších zemí včetně České republiky.
Podíl energie z obnovitelných zdrojů v EU roste, Česko zaostává Aktualizováno26.1.2022 11:41 | BRUSEL
(ČTK)
Podíl energie z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě elektřiny v Evropské unii se v roce 2020 zvýšil na 37 procent z 34 procent v roce 2019. V dnešní zprávě o tom informoval statistický úřad Eurostat. Největší podíl energie z obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny v rámci EU vykázalo Rakousko, zatímco Česká republika patřila mezi pět zemí s nejnižším podílem.
GM chce do roku 2025 vyrábět v Severní Americe přes milion elektromobilů ročně26.1.2022 11:23 | DETROIT
(ČTK)
Největší americká automobilka General Motors (GM) chce do roku 2025 vyrábět v Severní Americe přes milion elektromobilů ročně. Tento týden oznámila, že do elektromobility ve státě Michigan investuje sedm miliard dolarů (152 miliard Kč). Tato investice zahrnuje i budování nového závodu na výrobu bateriových článků s korejským partnerem LG Energy Solution (LGES). Na tiskové konferenci o tom informovala šéfka automobilky Mary Barraová. Konstatovala, že GM hodlá "učinit ze svého domovského státu epicentrum průmyslu elektrických aut".
Soudní dvůr EU rozhodl v kauze Vysočina Wind, částečně zrušil směrnici26.1.2022 02:19
(ČTK)
Soudní dvůr EU částečně zrušil směrnici o odpadních elektrických a elektronických zařízeních, a to v rozsahu, v němž tato směrnice ukládá výrobcům fotovoltaických panelů povinnost financovat náklady spojené s nakládáním s odpadem z těchto panelů, pokud byly uvedeny na trh před vstupem směrnice v platnost. Verdikt souvisí s žalobou společnosti Vysočina Wind proti České republice, oznámil soud.
Lidé mohou od dneška nominovat do ankety projekty adaptace na změnu klimatu25.1.2022 14:50 | PRAHA
(ČTK)
Projekty, které pomáhají městu, budovám i krajině s adaptací na změnu klimatu mohou od dneška lidé nominovat do ankety Adapterra Awards. Zástupci Nadace Partnerství zahájili čtvrtý ročník soutěže. Projekty lze on-line přihlásit do konce března. Odborná porota pak vybere nejlepší projekty, které postoupí do finále a hlasovat pro ně bude i veřejnost. Výsledky pořadatelé vyhlásí v listopadu.
MŽP: Dohoda o Turówu by poskytla širší možnost kontroly než evropské právo25.1.2022 12:00 | PRAHA
(ČTK)
Připravovaná mezivládní dohoda o Turówu podle ministerstva životního prostředí (MŽP) zaručuje ochranu životního prostředí v příhraničí a poskytuje širší možnosti kontroly než současná evropská legislativa. ČTK to za úřad sdělil Ondřej Charvát v reakci na pondělní vyjádření platformy Společně pro vodu. Podle ní chystaná podzemní stěna nezabrání úbytku vody z českého území a uzavření dohody v nynějším znění by bylo v rozporu s českými i evropskými zákony, které neumožňují vyslovit souhlas se škodami na životním prostředí a vlastním území.
Iniciativa: Dohoda o Turówu odporuje zákonu, podzemní stěna úbytku vody nezabrání24.1.2022 14:46
(ČTK)
Dosavadní znění česko-polské dohody o hnědouhelném dole Turów je v rozporu s českými i unijními zákony. V tiskové zprávě to tvrdí platforma Společně pro vodu, která sdružuje zástupce ekologických organizací, právní experty či sousedské spolky. Chystaná podzemní stěna úbytku podzemní vody z českého území podle iniciativy nezabrání.
Volkswagen oznámil, že splnil loňský cíl pro emise u nových vozů v EU24.1.2022 14:41
(ČTK)
Průměrné emise oxidu uhličitého u nových osobních automobilů z koncernu Volkswagen v Evropské unii v loňském roce činily 118,5 gramu na kilometr, a nacházely se tak zhruba dvě procenta pod stanoveným cílem. Na základě předběžných údajů to oznámila sama firma, jejíž součástí je mimo jiné i mladoboleslavská automobilka Škoda Auto.
ČHMÚ Brno: Průtoky byly čtvrtý měsíc po sobě podprůměrné24.1.2022 01:07 | BRNO
(ČTK)
Prosincové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 68 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly čtvrtý měsíc po sobě, v listopadu byly na 55 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Eliška Baráková a Jáchym Brzezina.
BBC: Kam se z pláží Mauricia ztrácí ulity a lastury?23.1.2022 11:43
(ČTK)
Když jsem jako dítě jezdívala na rodinnou dovolenou na Mauricius, na plážích bývaly hromady mušlí. Když se ale nyní na toto souostroví vracím, abych zde zaznamenala dopady klimatické změny, pásy měkkého písku omývaného Indickým oceánem zejí prázdnotou. Nashromáždit stejnou sbírku různých ulit a lastur, jakou míval můj otec zamlada, je teď nemožné, napsala reportérka zpravodajského webu BBC.
Česko trvá na zaplacení 50 milionů eur za škody způsobené těžbou v Turówě, Polsko nabízí 40 milionů22.1.2022 17:57 | PRAHA
(ČTK)
Česko podle návrhu smlouvy pro polskou stranu sporu trvá na náhradě 50 milionů eur za škody způsobené těžbou v hnědouhelném dole Turów u českých hranic. Polsko nabídlo 40 milionů eur. Návrh předloží ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) pro informaci ve středu vládě. Spor s polskou stranou trvá také v požadavku na desetiletou délku soudního dohledu, řekla dnes Hubáčková ČTK. Podle aktualizovaného návrhu, který došel do Prahy, by polská strana souhlasila s dvouletým dohledem Soudního dvora EU. Hubáčková chce nechat český návrh posoudit kabinetem. Z diskuse vlády má vyplynout, zda má česko-polské jednání pokračovat mezi ministryněmi obou zemí, nebo se přesune na úroveň premiérů.
Prazdroj a Microsoft zahájily na chmelnicích na Žatecku monitoring rostlin22.1.2022 00:50 | ŽATEC
(ČTK)
Plzeňský Prazdroj a Microsoft zahájily na šesti českých chmelnicích projekt, který pomůže pěstitelům včas reagovat na výkyvy počasí. S 30 experty ze světa instalovali na farmách senzory, které budou až do sklizně v září 2022 zaznamenávat stav půdy a mikroklima v okolí rostlin. Poté vyvinou software k efektivnímu zavlažování chmelnic na Žatecku, kde je na řadě míst nedostatek vody. ČTK to řekl Ivan Tučník z Prazdroje, šéf projektu PRO CHMEL, jehož cílem je zachovat kvalitu i množství tuzemského chmele.
Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením21.1.2022 11:32 | CHICAGO
(ČTK)
Vědci ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.
Na vodohospodářská opatření půjde 130 miliard Kč, schválila vláda21.1.2022 01:16 | PRAHA
(ČTK)
Na prevenci a ochranu před povodněmi v ohrožených oblastech v povodích Dunaje, Odry a Labe půjde do roku 2027 přes 62 miliard korun. V totožných oblastech má jít 68 miliard na čistírny odpadních vod, kanalizace, revitalizaci řek a potoků či zmírnění dopadů sucha. Návrhy ministerstev zemědělství a životního prostředí vláda schválila.
MŽP: Česká strana analyzuje polské návrhy na úpravu smlouvy o Turówu Aktualizováno20.1.2022 01:51 | PRAHA
(ČTK)
Zástupci české delegace analyzují polské návrhy na úpravu smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów. ČTK to dnes za ministerstvo životního prostředí sdělil Ondřej Charvát. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) uvedla večer na twitteru, že polské ministryni klimatu a životního prostředí Anně Moskwové oznámila, že česká strana návrh smlouvy zkoumá. Moskwová ráno v polském rozhlasu uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU. Polská ministryně soudí, že je konec sporu na dohled.
Čína zůstává stále stejně závislá na fosilních palivech20.1.2022 01:00 | PEKING
(ČTK)
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00 Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00
Hotelbusem po Francii (Přednášky a diskuse, Praha 9 ) reklama |