Zprávy / KlimaPoplatky bank za zelený dluh byly loni vyšší než za fosilní7.1.2022 01:27 | NEW YORK
(ČTK)
Mělník zmapoval místa, která jsou nejvíce ohrožená změnou klimatu6.1.2022 17:43 | MĚLNÍK
(ČTK)
Mělník zmapoval místa, která jsou nejvíce ohrožená změnou klimatu. Město tak získalo podklady, podle kterých může připravit investice, jež omezí dopady klimatické změny. Získaná data a mapy využívají experti pro tvorbu takzvané Adaptační strategie pro Mělník, jsou přístupné i veřejnosti, informovala ČTK Lucie Sitarová za společnost Asitis, která strategii zpracovává.
Hubáčková: Zajistit trvalé ukládání jaderného odpadu do roku 2050 je fikce6.1.2022 01:59 | PRAHA
(ČTK)
Zajistit trvalé ukládání jaderného odpadu do roku 2050, jak požaduje Evropská komise (EK) v návrhu o zelených investicích, je pro Česko fikce. Je třeba i větší flexibilita pro možnost revize kritérií u podílu nízkouhlíkových a obnovitelných plynů. ČTK to napsala ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Komise navrhuje za určitých podmínek dočasně zařadit jadernou energetiku a zemní plyn mezi zelené investice. Plán ale mimo jiné počítá s tím, že do poloviny století budou muset mít jaderné elektrárny pro svůj odpad hlubinná úložiště.
Velké automobilky zvažují, jak zastavit Muska a jeho Teslu6.1.2022 01:19 | LOS ANGELES
(ČTK)
Velké světové automobilky zvažují, jak zastavit amerického podnikatele Elona Muska a jeho Teslu, která ovládla výrobu elektromobilů. Ve hře je budoucnost odvětví a žádný z tradičních výrobců aut se nehodlá smířit s tím, že ho Musk odsune na vedlejší kolej. Německý Volkswagen a japonská Toyota proto chystají investice až za 170 miliard dolarů (3,7 bilionu Kč), aby nezůstaly pozadu. Volkswagen přitom spoléhá i na výrobu v České republice.
Plynárenský svaz: Zařazení plynu mezi čisté zdroje je krok správným směrem6.1.2022 00:59 | PRAHA
(ČTK)
Zahrnutí zemního plynu mezi takzvané čisté zdroje považuje Český plynárenský svaz za krok správným směrem. Navrhovaná technická kritéria na podíly obnovitelných a nízkoemisních plynů jsou však ve stanovených letech ambiciózní a svaz považuje požadované podíly obnovitelných plynů například v letech 2026 nebo 2030 za nesplnitelné. ČTK to řekla výkonná ředitelka svazu Lenka Kovačovská.
Správa úložišť: Zprovoznění hlubinného úložiště je možné v horizontu desítek let5.1.2022 12:48 | PRAHA
(ČTK)
Zprovoznění hlubinného úložiště jaderného odpadu v České republice je z technického pohledu za určitých předpokladů možné v horizontu desítek let. ČTK to řekla mluvčí Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Martina Bílá. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR podle dřívějších informací vzniknout do roku 2065. Plán Evropské komise k dočasnému zařazení jádra a plynu mezi zelené investice počítá s tím, že do roku 2050 budou muset mít jaderné elektrárny pro svůj odpad hlubinná úložiště, která zatím neexistují.
Elektromobily tvořily v Norsku loni dvě třetiny prodaných aut, vede tam Tesla5.1.2022 10:55 | OSLO
(ČTK)
Elektromobily tvořily v Norsku loni téměř dvě třetiny prodaných aut, i díky daňovým úlevám se jejich prodej zvýšil o 48 procent. Na prvním místě je tam americká společnost Tesla, uvedla agentura Reuters. Norsko chce jako první země světa ukončit prodej aut se spalovacím motorem, přestat je nabízet zákazníkům hodlá od roku 2025.
Dobré zprávy? Nejtěžší organismus celého světa se zatím drží5.1.2022 06:01 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Osmitunový mamut, patnáctitunový apatosaurus anebo snad 150 tun vážící plejtvák obrovský? Souboj o titul nejtěžšího organismu na planetě Zemi má trochu nečekaného vítěze, který je, na rozdíl od mamutů a apatosaurů, stále ještě docela dost naživu. S odhadovanou váhou 6000 tun jím je „les“ Pando rostoucí na úbočí hor Wasatch na západě Spojených států amerických.
Ministr průmyslu Síkela: Investice do jaderných zdrojů nesmí Evropská komise označit za přechodné5.1.2022 01:17 | PRAHA
(ČTK)
Investice do jaderných zdrojů nesmí Evropská komise (EK) označit za přechodné, sdělil ČTK ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Nutné podle něj je, aby nebyly ani jinak diskriminovány. EK navrhuje za určitých podmínek dočasně zařadit jadernou energetiku a zemní plyn mezi zelené investice.
Ve světě funguje přes 440 jaderných reaktorů, nejvíce je jich v Evropě5.1.2022 01:11 | BRUSEL
(ČTK)
Plán Evropské komise, která chce zařadit jádro a zemní plyn na seznam zelených investic, rozpoutal v Evropě bouřlivou debatu. Energie z jádra, při jejíž produkci sice nevznikají skleníkové plyny, ale není vyřešeno dlouhodobé uskladnění vyhořelého radioaktivního paliva, stojí v centru těchto debat. Pro odpor Rakouska, Německa a několika dalších států se skupině zemí preferujících jadernou energetiku v čele s Francií nepodařilo prosadit do závěrů prosincového summitu v Bruselu, aby EK jádro na soupis zelených investic zařadila.
Litva by podle prezidenta mohla zvážit stavbu malých jaderných reaktorů5.1.2022 01:03 | VILNIUS
(ČTK)
Svaz: Vláda by se měla zaměřit na potřebu restartu rozvoje obnovitelných zdrojů5.1.2022 00:49 | PRAHA
(ČTK)
Česká vláda by se podle Svazu moderní energetiky měla vedle debaty s Evropskou komisí o podmínkách pro nové jaderné reaktory soustředit také na potřebu restartu rozvoje obnovitelných zdrojů. Klíčem pro bezpečné zvládnutí proměny ekonomiky je vyvážený mix bezuhlíkových řešení - právě v přípravě zelené energetiky však Česko během posledních deseti let zaspalo, řekl ČTK programový ředitel svazu Martin Sedlák.
Odborníci: Podmínka jaderného úložiště u návrhu komise může být pro státy budíčkem4.1.2022 16:25 | PRAHA
(ČTK)
Nutnost vybudovat do roku 2050 hlubinná úložiště pro jaderný odpad z jaderných elektráren, což má být jednou z podmínek návrhu Evropské komise k dočasnému zařazení jádra a plyn mezi zelené investice, může být podle oslovených odborníků budíčkem pro řadu států. I v Česku se úložiště nepodařilo vybudovat. Pokud bude v ČR dostatečná politická vůle, řadu komplikací plynoucích z návrhu Evropské komise lze překonat, uvedli odborníci, které oslovila ČTK.
V názoru na jadernou energii jsou obyvatelé EU rozděleni4.1.2022 11:31 | VÍDEŇ
(ČTK)
Obyvatelé zemí Evropské unie nemají jednoznačný názor na jadernou energii. Průzkum Eurobarometru z podzimu ukázal, že u dotazu týkajícího se očekávání od jaderného výzkumu, byl poměr lidí s pozitivním a negativním názorem vyrovnaný a činil 46 procent. Vliv na to však mělo hlavně jasné odmítnutí v Německu a velká skepse ve Francii. Ve většině menších zemí EU, v čele s Českou republikou, mají obyvatelé na jaderný výzkum převážně pozitivní názor. Upozornila na to rakouská agentura APA.
Evropská komise hájí kritizovaný návrh zařadit jádro a plyn mezi zelené investice4.1.2022 01:36 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská komise odmítla kritiku svého návrhu zařadit dočasně jádro a plyn mezi zelené investice. Takzvanou taxonomii odmítají odpůrci obou technologií, kvůli některým podmínkám však nabádají k opatrnosti částečně i jejich stoupenci. Činitelé komise tvrdí, že nárok na označení za udržitelnou investici budou mít jen projekty splňující velmi přísná kritéria. Plán počítá například s tím, že do roku 2050 budou muset mít jaderné elektrárny pro svůj odpad hlubinná úložiště, která zatím neexistují. Možná podpora se bude týkat pouze těch projektů, které nahradí výrobu energie či tepla z uhlí či dalších méně čistých zdrojů.
Návrh Evropské komise je za současných podmínek podle Teplárenského sdružení ČR nepoužitelným4.1.2022 01:16 | PRAHA
(ČTK)
Návrh Evropské komise (EK) zařadit za určitých podmínek energii vyrobenou z jádra a zemního plynu mezi šetrné ke klimatu je podle Teplárenského sdružení České republiky za současných podmínek zcela nepoužitelným. Požadavky jsou totiž v daných termínech zcela nerealizovatelné a dalece překračují ambice plynárenského balíčku, který EK předložila v prosinci loňského roku. ČTK to řekl ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení Martin Hájek.
Plán Evropské komise zařadit jádro a plyn mezi čisté zdroje je pro Rakousko nepřijatelný4.1.2022 01:12 | BRUSEL
(ČTK)
Plán Evropské komise zařadit za určitých podmínek jádro a zemní plyn mezi zelené investice je pro Rakousko nepřijatelný. Uvedla to rakouská ministryně pro klima a energetiku Leonore Gewesslerová, která již dříve v této věci pohrozila žalobou. Vídeň podle ní na evropské úrovni počítá s podporou Berlína a Madridu, informovala agentura APA.
Beneš: Zařazení jádra mezi čisté zdroje může v této podobě přinést ČR komplikace Aktualizováno3.1.2022 16:16 | PRAHA
(ČTK)
Návrh Evropské komise (EK) zařadit za určitých podmínek energii vyrobenou z jádra a zemního plynu mezi zdroje šetrné ke klimatu může podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše přinést komplikace z hlediska transformace české energetiky a zejména teplárenství. ČR by měla podle něj zaslat připomínky a návrhy úprav tak, aby se akt stal akceptovatelný a aby jeho podmínky byly realizovatelné. Beneš to uvedl na twitteru. Podle Hospodářské komory (HK) by vyjednané podmínky měly mimo jiné zaručit, že česká energetika v průběhu několika let neztratí konkurenceschopnost, řekl ČTK mluvčí HK Miroslav Diro. Svaz průmyslu a dopravy (SP) uvedl, že vydal k návrhu EK stanovisko, zaslal ho premiérovi Petru Fialovi (ODS) a zodpovědným ministrům.
Španělská vláda odmítá návrh Evropské komise na označení jádra a plynu za zelené technologie3.1.2022 15:00 | MADRID
(ČTK)
Španělské vládě se nelíbí návrh Evropské komise zařadit zemní plyn a jádro mezi zelené investice, podle tamního ministerstva životního prostředí by takový krok byl matoucí. Španělsko však podporuje vytvoření přechodné kategorie pro jádro a zemní plyn. Pozice vlády je v této otázce jednomyslná, napsal dnes deník El País.
Dánsko chce mít do roku 2030 vnitrostátní leteckou dopravu bez emisí3.1.2022 10:47 | KODAŇ
(ČTK)
Dánsko chce mít do roku 2030 vnitrostátní leteckou dopravu bez emisí, oznámila v novoročním projevu premiérka Mette Frederiksenová. Připustila ale zároveň, že řešení k dosažení tohoto cíle její vláda teprve musí připravit. Dánsko má v úmyslu do roku 2030 snížit celkový objem uhlíkových emisí o 70 procent ve srovnání s rokem 1990, uvedla BBC.
Salvini prosazuje referendum o návratu Itálie k jaderné energii3.1.2022 10:43 | ŘÍM
(ČTK)
Čína plánuje přestat subvencovat elektromobily3.1.2022 10:39 | PEKING
(ČTK)
Čína sníží o 30 procent subvence na automobily s alternativním pohonem, označované jako NEV (New Energy Vehicles). Oznámilo to čínské ministerstvo financí. Dodalo, že po skončení tohoto roku už tyto vozy subvencovány nebudou. Kategorie NEV zahrnuje čistě elektrické vozy, hybridní automobily a vozy s vodíkovým pohonem.
Rakousko hrozí žalobou proti plánům Bruselu zařadit jádro mezi čisté zdroje Aktualizováno3.1.2022 01:16 | VÍDEŇ
(ČTK)
Rakouská ministryně pro klima a energetiku Leonore Gewesslerová pohrozila právními kroky proti plánům Evropské komise (EK) zařadit za určitých podmínek energii vyrobenou z jádra a zemního plynu mezi šetrné ke klimatu. Německá vláda návrh klasifikovat investice do energetických projektů využívajících plyn jako takzvaně zelené přivítala, dala však najevo, že její odpor vůči stejnému přístupu k jádru trvá.
Pro snižení emisí je potřeba zrychlit rozvoj obnovitelných zdrojů. Podpora plynu je jen přechodový krok, říká Sedlák3.1.2022 01:08 | PRAHA
(ČTK)
Potřebné snižování emisí do poloviny století se podle Svazu moderní energetiky České republice nepodaří naplnit bez zrychlení rozvoje obnovitelných zdrojů a zvyšování energetické účinnosti v průmyslu nebo budovách. Obnovitelné zdroje a úspory energie jsou nejdostupnější řešení. Podporu zemního plynu, jak ji navrhuje Evropská komise, lze chápat jako přechodový krok, který mají do budoucna nahradit nízkouhlíková a bezuhlíková řešení. ČTK to řekl programový ředitel svazu Martin Sedlák.
Politici oceňují návrh Evropské komise zařadit jádro a plyn mezi zelené investice Aktualizováno2.1.2022 01:49 | PRAHA
(ČTK)
Návrh Evropské komise (EK) zařadit jádro a zemní plyn mezi čisté zdroje energie je dobrý signál, je to jeden z klíčů k energetické soběstačnosti, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na informaci, kterou dnes uveřejnil list Financial Times. Podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) možnost využít jádro a plyn po přechodné období jako náhradu uhlí umožní České republice postupně přejít na klimaticky čisté zdroje. Fiala a Hubáčková to sdělili ČTK. Návrh EK vítají i další politici včetně bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra průmyslu a obchodu v jeho vládě Karla Havlíčka (za ANO) nebo předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09). Česko k zařazení jádra a zemního plynu mezi zelené investice dlouhodobě vyzývalo.
Evropská komise navrhuje zařadit jádro a zemní plyn mezi zelené investice Aktualizováno2.1.2022 01:32 | BRUSEL/LONDÝN/PRAHA
(ČTK)
Evropská komise chce zařadit jádro a zemní plyn na seznam zelených investic. Informoval o tom list Financial Times, který má chystaný návrh k dispozici. K tomuto kroku vyzývalo dlouhodobě mimo jiné Česko. Unijní exekutiva hodlá dát investorům návod, do kterých technologií se vyplatí vložit peníze. Návrh podle deníku předpokládá, že investice do jádra budou směřovat nejméně příštích dvacet let a do zemního plynu deset let.
Hnědouhelné elektrárny investují stovky milionů do projektů na pokles emisí1.1.2022 01:15 | ÚSTÍ NAD LABEM
(ČTK)
Severočeské hnědouhelné elektrárny, které patří mezi největší provozy v republice, zůstávají podle ekologického hnutí Arnika největším zdrojem emisí skleníkových plynů a rtuti. Množství škodlivin vypouštěných do ovzduší trvale klesá. Do projektů na snížení emisí investují elektrárny stamiliony korun a některé se připravují na přechod k obnovitelným zdrojům energie. Ekologické organizace předpokládají, že s ohledem na vývoj trhu dolování a využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla skončí někdy kolem roku 2030.
Česká národní banka příští rok zveřejní zátěžové testy bank s možnými dopady klimatických změn31.12.2021 01:31 | PRAHA
(ČTK)
Italský energetický podnik Enel chce dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 204030.12.2021 12:20 | ŘÍM
(ČTK)
Greenpeace si letos připomněli svou první akci, na Aljašce před 50 lety protestovali proti jaderným pokusům30.12.2021 01:00 | AMCHITKA
(ČTK)
Historie Greenpeace, dnes nejznámější ekologické nevládní organizace, se začala psát před více než 50 lety, 15. září 1971, kdy z kanadského Vancouveru vypluli aktivisté na oprýskané bárce k ostrovu Amchitka protestovat proti jaderným pokusům u Aljašky. Chtěli překazit výbuch tím, že proniknou do zakázané zóny. To se jim sice nepodařilo, nálož explodovala v listopadu, událost však měla mediální ohlas.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00 Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00
Hotelbusem po Francii (Přednášky a diskuse, Praha 9 ) reklama |