Zprávy / KlimaMaledivy varují, že pro ně neplnění klimatických závazků může znamenat zkázu21.10.2021 02:19 | MALÉ
(ČTK)
Neplnění klimatických závazků ostatními zeměmi světa může pro Maledivy znamenat zkázu. Agentuře AP to řekla místní ministryně životního prostředí Aminas Šaunaová. Politička doufá, že na nadcházejícím klimatickém summitu v Glasgow země přijmou přísnější klimatické závazky. Podobné obavy o budoucnost v souvislosti se změnami klimatu vyjádřily už dříve i další ostrovní státy.
Ekologičtí aktivisté vyzvali budoucí vládu k rychlému konci uhlí i podpoře ozdravení krajiny20.10.2021 17:24 | PRAHA
(ČTK)
Klimatická koalice a Zelený kruh vyzvaly budoucí politickou reprezentaci k ukončení využívání uhlí do roku 2030, rychlému rozvoji obnovitelných zdrojů energie i ke krokům pro ozdravení krajiny. Zástupci organizací, které jsou součástí těchto platforem. Aktivisté také zdůraznili, že evropské finanční zdroje je třeba využít pro perspektivní odvětví a modernizaci ekonomiky.
EU musí být lídrem v klimatické politice, zaznívalo v Evropském parlamentu20.10.2021 14:49 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Evropská unie musí zaujmout vůdčí roli v celosvětovém boji proti změnám klimatu, zaznívalo na jednání Evropského parlamentu (EP) před klimatickou konferencí OSN s označením COP26, která začne na konci října v Glasgow. Evropský parlament v návrhu usnesení mimo jiné vyzývá EU, aby přiměla ostatní velké znečišťovatele ovzduší k přijetí konkrétních závazků na snížení emisí skleníkových plynů a k financování snah o dosažení takzvané uhlíkové neutrality v rozvojových zemích.
Putin nepoletí na klimatický summit do Glasgow, oznámil Kreml20.10.2021 14:47 | MOSKVA
(ČTK)
Ruský prezident Vladimir Putin nepoletí na klimatickou konferenci do skotského Glasgow, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Zároveň prohlásil, že otázka klimatu zůstává pro Rusko prioritou. Oznámení komplikuje naděje hostitelské Británie, že světoví lidři ve Skotsku dojednají významnou klimatickou dohodu, poznamenala agentura Reuters. Klimatický summit známý pod zkratkou COP26 začíná 31. října a potrvá do 12. listopadu.
Přes 99,9 procenta vědců se shoduje, že člověk ovlivňuje klima, uvádí studie20.10.2021 12:55 | LONDÝN/WASHINGTON
(ČTK)
Vědci se z více než 99,9 procent shodují, že člověk má vliv na změnu klimatu, uvádí studie, která byla zveřejněna v časopise Environmental Research Letters. Její autoři analyzovali téměř 90 000 odborných publikací týkajících se klimatu.
V Brně začíná Ekofilm, letos s podtitulem Adresa: Země20.10.2021 11:22 | BRNO
(ČTK)
V Brně dnes začíná v pořadí 47. ročník mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí Ekofilm, letos s podtitulem Adresa: Země. Akci si zájemci budou moci po roce opět užít naživo, loňský ročník se kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru uskutečnil především v on-line podobě. Festival tak nabídne projekce 25 soutěžních filmů i další nesoutěžní, koncert, výstavy, besedy i rodinný den.
Brazílie a Kolumbie chtějí na summitu v Glasgow jednat o Amazonii20.10.2021 11:21 | BRASÍLIA
(ČTK)
Brazílie a Kolumbie chtějí na klimatickém summitu OSN v Glasgow jednat o ochraně amazonského pralesa. Obě země ale žádají respekt ke své svrchovanosti, uvedli brazilský prezident Jair Bolsonaro a jeho kolumbijský protějšek Iván Duque. Bolsonaro je za svůj přístup k Amazonii dlouhodobě kritizován, uvedla agentura AFP.
Čína už nechce podporovat stavbu uhelných elektráren v zahraničí. Kam jinam své peníze tedy investuje?20.10.2021 05:45 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Čínský prezident Xi Jinping 21. září 2021 na valném shromáždění OSN prohlásil, že jeho země už nebude nadále podporovat výstavbu nových uhelných elektráren v zahraničí. A rovněž, že učiní potřebné kroky k tomu, aby v rozvojových zemích podpořili zelenou a nízkouhlíkovou energetiku. Co z toho pro zbytek světa plyne?
Švýcarské ledovce ustupují navzdory sněhu a chladnému létu20.10.2021 01:21 | ŽENEVA
(ČTK)
Roste globální zájem o technologie na zachytávání oxidu uhličitého. První projekt se chystá i v Česku20.10.2021 01:19 | PRAHA
(ČTK)
Roste globální zájem o technologie na zachytávání a ukládání oxidu uhličitého (CO2). Podle nejnovější zprávy mezinárodního think-tanku Global CCS Institute se celkový počet komerčních projektů ve fázi přípravy a provozu letos zvýšil o 71 na 135, tedy o 90 procent. Plně v provozu je podle ní 27 zařízení, čtyři jsou ve výstavbě a 102 v různých fázích přípravy. První pilotní projekt se chystá také v Česku.
Podíl jaderné energetiky na světové výrobě elektřiny klesá, tvrdí zpráva WNISR19.10.2021 17:43 | PRAHA
(ČTK)
Podíl jaderné energetiky na světové výrobě elektřiny klesá. Tvrdí to letošní zpráva o stavu jaderného průmyslu ve světě (World Nuclear Industry Status Report - WNISR 2021), kterou v Česku představil energetický konzultant a její vedoucí autor Mycle Schneider. On-line konferenci pořádala pražská kancelář think-thanku Heinrich-Böll-Stiftung ve spolupráci s ekologickými sdružením Calla a Hnutím Duha. Většina českých politiků podporuje stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany.
Africké ledovce zmizí do 20 let, uvedla Světová meteorologická organizace19.10.2021 12:48
(ČTK)
Gates chystá v Británii investice do technologií šetrných k přírodě19.10.2021 12:43 | LONDÝN
(ČTK)
Spoluzakladatel americké softwarové společnosti Microsoft Bill Gates se dohodl na spolupráci s britskou vládou a hodlá ve Spojeném království investovat do technologií, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Zaměří se na to, aby nové technologie byly cenově dostupnější, informovala agentura Reuters.
Dřevěný mrakodrap nově dominuje švédskému městu Skellefteaa19.10.2021 01:53 | STOCKHOLM
(ČTK)
Město Skellefteaa na severu Švédska by se dalo považovat za světovou mekku dřevostaveb, protože ze dřeva tu postavili nejen obytné budovy a školy, ale také most, parkovací dům a nově i mrakodrap. Kulturní centrum s dvacetipatrovým hotelem nazvaným příznačně Wood (Dřevo) je jednou z nejvyšších dřevostaveb světa, napsal deník The Guardian.
Elektrického Porsche Taycan se prodalo více než modelu 911 se spalovacím motorem19.10.2021 01:32 | WASHINGTON
(ČTK)
Elektromobilu Porsche Taycan se za rok do konce září prodalo poprvé více než věhlasného modelu 911 se spalovacím motorem, uvedla německá automobilka. Ta podobně jako Škoda Auto spadá do koncernu Volkswagen. Prodej sedanu Taycan, který na trhu soupeří s Modelem S americké automobilky Tesla, podle agentury Bloomberg ilustruje fakt, že přechod německého výrobce sportovních vozů na elektrický pohon akceleruje.
Američan Tunick fotografoval 300 nahých Izraelců u vysychajícího Mrtvého moře18.10.2021 17:39 | JERUZALÉM
(ČTK)
Tři sta nahých Izraelců a Izraelek zapózovalo v neděli u břehu Mrtvého moře pro instalaci, jíž chce americký fotograf Spencer Tunick připomenout ubývající vodu v této vzácné lokalitě. Tunick má za sebou podobné projekty z francouzských vinic, švýcarského ledovce nebo jihoafrické pláže. Jeho projekt v Izraeli podpořilo tamní ministerstvo cestovního ruchu, napsala agentura AP.
Na severu Chile rozkvetla poušť Atacama, stává se to jednou za zhruba šest let18.10.2021 12:44 | SANTIAGO DE CHILE
(ČTK)
Na sever Chile do pouště Atacama přilákal v těchto dnech turisty a experty z různých oborů výjimečný fenomén - nejsušší poušť světa rozkvetla. Někteří tento jev označují za "zázrak" či "záhadu", odborníci ale mají vysvětlení. Semínka rostlin této oblasti se přizpůsobila místním podmínkám a dokážou několik let "spát" v půdě, pak jim stačí i několik milimetrů srážek, aby z pouště udělala barevnou podívanou. Informoval o tom deník El País.
Princ William předal ocenění za přínos k řešení dopadů klimatických změn18.10.2021 10:59 | LONDÝN
(ČTK)
Britský princ William oznámil prvních pět laureátů ceny Earthshot za přínos k řešení dopadů klimatických změn. Je mezi nimi například Kostarika, město Milán nebo indická společnost, která se angažuje v boji proti znečištění ovzduší, informovala agentura AFP. Každý z pěti oceněných dostal milion liber (30 milionů korun) na podporu svých projektů. Slavnostního vyhlášení oceněných se zúčastnila řada celebrit.
Konference Pěšky městem představí chůzi jako nejlepší způsob dopravy na krátkou vzdálenost15.10.2021 14:21 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Mezinárodní konference Pěšky městem upozorní na skutečnost, že ve městech, kde se dobře chodí, se zpravidla i dobře žije. Pořádající organizace Pěšky městem hájí chůzi jako nejlepší způsob dopravy na krátké vzdálenosti. Příspěvky přednášejících přinesou příklady dobré praxe z českých měst i ze zahraničí
Čínský prezident podle The Times nepřijede na klimatický summit do Glasgow15.10.2021 11:57 | LONDÝN
(ČTK)
Čínský prezident Si Ťin-pching nepřijede na klimatickou konferenci do skotského Glasgow, napsal britský list The Times. O věci už byl informován britský premiér Boris Johnson, jehož země summit od 31. října do 12. listopadu pořádá. Británie chce na vrcholné schůzce získat podporu pro radikálnější plány boje proti změnám klimatu.
IMFC: Vysoké ceny energie by neměly zpomalit boj s klimatickými změnami15.10.2021 11:11 | WASHINGTON
(ČTK)
Vysoké ceny energie by neměly sloužit jako omluva pro zpomalení přechodu k čistým energetickým zdrojům v rámci boje proti klimatickým změnám. Uvedla to švédská ministryně financí Magdalena Anderssonová, která je předsedkyní Mezinárodního měnového a finančního výboru (IMFC). Ten určuje strategii Mezinárodního měnového fondu (MMF).
Hurikán v přímém přenosu. Meteorologická sonda pronikla přímo do středu ničivého živlu15.10.2021 05:40 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Rok 2021 je na bouře v Atlantiku statisticky nadprůměrně vydatný. Aktuální hurikánová a tajfunová sezóna zatím „vyprodukovala“ dvacítku bouří, které si pro svou intenzitu vysloužily vlastní pojmenování, což z letoška činí v pořadí třetí nejbouřlivější rok za posledních 88 let. Je tu ale ještě jeden rekord hodný zmínky: hurikán Sam, který na konci září udeřil na jih Spojených států amerických, se stal vůbec prvním hurikánem, do jehož nitra mohli meteorologové nahlédnout. Píše o tom Phys.org.
Francouzská vláda musí splnit své závazky na snížení emisí, rozhodl soud15.10.2021 01:27 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Francouzská vláda dostala od soudu ultimátum a musí do konce příštího roku splnit své závazky ohledně snížení emisí skleníkových plynů. Pařížský správní soud rozhodl na základě stížnosti čtyř ekologických a humanitárních organizací o tom, že kabinet musí přijmout všechny nezbytné kroky, aby předešel dalšímu poškození životního prostředí. Napsala o tom agentura Reuters.
Záchrana Země by měla mít přednost před lety do vesmíru, řekl princ William14.10.2021 14:29 | LONDÝN
(ČTK)
EU se chce více zapojit do ochrany Arktidy, komise otevře své zastoupení v Grónsku14.10.2021 02:23 | BRUSEL
(ČTK)
Lijáky v Kolumbii by mohly zhoršit globální nedostatek kávy14.10.2021 01:26 | BOGOTÁ
(ČTK)
Plyn budoucnosti. Jak daleko je Česko na cestě k jeho využití?13.10.2021 17:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Palivo, surovina a úschovna energie – to všechno může být vodík. Japonsko chce z vodíku vyrábět většinu elektřiny už za devět let, v roce 2030. V Evropě investuje do rozvoje čistých vodíkových technologií asi nejvíce Německo. Česko má prozatím na kontě svých vodíkových úspěchů vyvinutí autobusu na vodík, neveřejnou plnicí stanici v Neratovicích, vodíkovou plničku pro malá vozidla v Řeži a systém ukládání přebytků energie z fotovoltaických panelů.
Auto na vodík ujelo 1360 km na jednu nádrž. Zapsalo se tím do Guinnessovy knihy rekordů13.10.2021 15:17 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Toyota Mirai se zapsala do Guinnessovy knihy rekordů s nejdelší vzdáleností ujetou na jedno natankování elektromobilem na vodíkové palivové články. Po silnicích Jižní Kalifornie urazila 1360 km. Automobil během celého testu spotřeboval 5,65 kilogramu vodíku, jeho načerpání trvalo pět minut. Novinářům to oznámili zástupci Toyoty v tiskové zprávě.
Evropská komise navrhla opatření proti zdražování energií, zváží společný nákup plynu13.10.2021 14:05 | BRUSEL
(ČTK)
Hladina oceánů bude nevyhnutelně stoupat ještě stovky let, uvedla studie13.10.2021 10:34 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Světové hladiny oceánů budou ještě po staletí nezadržitelně stoupat a zaplaví města, ve kterých aktuálně žije až půl miliardy lidí, tvrdí vědci v nejnovější studii. Tento trend nelze zvrátit, ani pokud se lidstvu podaří udržet globální oteplení pod hranicí 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou, což je aktuální světový klimatický cíl, upozorňují vědci. O článku v časopise Environmental Research Letters informovala agentura AFP.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Klára Kocmanová: Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením a Piráti v Poslanecké sněmovně ho nepodpoří22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Česko potřebuje stabilní prostředí pro energetiku. Piráti nesouhlasí s návrhem Stanjury znovu snižovat slíbenou podporu obnovitelných zdrojůsouvisející kalendář akcí
27. listopadu 2024 (středa) 15:00 Volcanism in the Early Solar System (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 )
27. listopadu 2024 (středa) 18:00 Architektura ČSSR 58-89 (Filmy, videoprojekce a koncerty, Přednášky a diskuse, Praha 2 )
28. listopadu 2024 (čtvrtek) 09:00 - 16:00
Vzdělávání veřejné správy: Jak na zdravou krajinu na Opavsku (Konference, semináře, školení a stáže, Smolkov ) reklama |