ZprávyBBC: Monsanto zaplatí za uplácení24.1.2005 12:20 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Americká agrochemická společnost Monsanto musí zaplatit pokutu 1,5 milionu dolarů za úplatek nabídnutý indonéskému úředníkovi. Společnost Monsanto přiznala, že jeden z jejích zaměstnanců přede dvěma lety zaplatil jednomu z vyšších představitelů státní správy.
BBC: Podzemí ve městech se neubrání přírodním katastrofám21.1.2005 12:09 | PRAHA/KOBE
(EcoMonitor)
Přírodní katastrofy mohou ohrozit rozrůstání městských aglomerací, především těch staveb, které jsou umístěné pod povrchem země, říkají odborníci OSN. Podle nich stavební společnosti počítají s tím, že své stavby zanoří hluboko pod povrch zemský, bez jakékoli znalosti možného nebezpečí a s neuskutečnitelnými plány na snížení dopadů přírodních katastrof.
MPO chce vytvořit sedm velkých průmyslových zón20.1.2005 15:58 | PRAHA
(ČIA)
Návrh na vybudování až sedmi velkých průmyslových zón předloží do poloviny letošního roku vládě ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Náklady na jejich přípravu chce MPO hradit z privatizačních výnosů. Na dnešní tiskové konferenci agentury CzechInvest to uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Václav Petříček.
Independent: Nový model klimatu bude předpovídat i překvapující události, očekávají vědci20.1.2005 10:52 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
V posledních dvaceti letech předpovídají vědci na celém světě nadcházející globální oteplování pomocí počítačů, na nichž běží složité matematické modely. Britští vědci nyní vyvinuli dosud největší matematický model, který by měl dokonce varovat i před „překvapeními“, tedy před náhlými, potenciálně katastrofickými skokovými klimatickými změnami, které dosud nebyly předpovídány, napsal deník Independent.
ČEZ je největším výrobcem elektřiny ve střední Evropě19.1.2005 12:19 | PRAHA
(ČIA)
Největším výrobcem elektřiny v nových členských zemích Evropské unie je česká společnost ČEZ. V roce 2003 utržila 2,663 miliardy eur. Druhá v pořadí je společnost Magyar Villamos Müvek (MVM) s obratem 1,563 miliardy eur a třetí jsou Slovenské elektrárny s 1,141 miliardy eur. Vyplývá to ze studie společnosti Central European Capital, kterou ČIA poskytla Petra Doležalová z České kapitálové informační agentury (ČEKIA).
Komise: Nizozemí ignoruje některé naše směrnice19.1.2005 11:56 | PRAHA/BRUSEL
(EkoList)
Evropská komise žaluje Nizozemí kvůli třem případům, v nichž nezapojilo ekologické zákony do své legislativy včas nebo tak učinilo neadekvátním způsobem. Jedná se o průmyslové emise, obalový odpad a ochranu čistoty vod.
Independent: Británie nabízí zeleným řidičům dotace19.1.2005 11:35 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Motoristé ve Velké Británii, kteří si vyberou při nákupu osobního automobilu z poslední generace „zelených vozů“, budou moci počítat se státní podporou až do výše 1000 liber. Projekt je součástí vládního boje proti automobilům produkujícím velké množství škodlivých plynů, na který bylo vyčleněno 24 milionů liber.
ČEZ se zajímá o privatizaci další rumunské energetiky18.1.2005 15:33 | PRAHA
(ČIA)
Zájem o účast v chystané privatizaci rumunské regionální distribuční společnosti Electrica Muntenia Sud má společnost ČEZ. "Určitě se s nabídkou seznámíme. Máme zájem o tuto oblast," sdělil ČIA tiskový mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Dalšími zájemci budou podle odhadu rumunských médií italský Enel a německý E.ON.
BBC: Cunami připravila většinu rybářů o živobytí18.1.2005 12:30 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Podle zprávy OSN čelí rybáři ve většině zemí, které postihla minulý měsíc vlna cunami, obrovským problémům a většina z nich se nebude mít jak uživit. V některých regionech byly při zemětřesení zničeny tři čtvrtiny všech rybářských lodí.
Nová dopravní politika: železnice, dálnice, jezy, D-O-L17.1.2005 18:05 | PRAHA
(EkoList)
Již třetí dopravní politiku od rozbití Československa bude mít Česká republika. Návrh, který Ministerstvo dopravy nedávno zveřejnilo na svých internetových stránkách, čeká ještě strategická EIA, tedy posouzení vlivů této politiky na životní prostředí, a meziresortní připomínkové řízení. V červnu 2005 by se návrhem měla zabývat vláda.
Reuters: Evropská unie doporučuje daňově zvýhodnit auta s čistším dieselovým pohonem17.1.2005 12:00 | PRAHA/BRUSEL
(EcoMonitor)
Ve snaze snížit znečištění ovzduší hodlá Evropská komise podpořit státy unie, aby daňově zvýhodňovaly občany, kteří si koupí auto s čistším dieselovým pohonem, oznámil minulý čtvrtek Guenter Verheugen, vysoký evropský úředník pro průmysl.
MSNBC: Rozrůstání měst je příčinou vymírání14.1.2005 13:58 | PRAHA/WASHINGTON
(EcoMonitor)
Reuters: Nejhorší australské požáry za posledních 20 let pod kontrolou13.1.2005 12:50 | PRAHA/ADELAIDE
(EkoList)
Ve středu dostali hasiči pod kontrolu nejničivější požár v Austrálii za posledních 20 let při němž zemřelo devět lidí. S požárem bojovali od pondělí. Informuje o tom agentura Reuters.
Priority Lucemburska v předsednickém křesle Rady EU13.1.2005 11:46 | PRAHA/BRUSEL
(EkoList)
Počátkem ledna se Lucembursko ujalo předsednictví Rady EU, už po jedenácté od založení Unie. Role předsednictví se rozvíjí a nyní má větší váhu než na začátku díky dodatkům ke smlouvám i díky přistoupení dalších zemí. Lucembursko hodlá zajistit postup v integraci dalších členů, Bulharska a Rumunska.
Guardian: Británie se chce soudit s EU o vyšší emise13.1.2005 11:29 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Evropskému systému obchodování s emisemi (ETS), prvnímu ekonomickému nástroji na snižování objemu skleníkových plynů, hrozí, že se stane mrtvě narozeným dítětem kvůli zvažované žalobě ze strany Velké Británie, Německa a dalších států, napsal britský Guardian.
Druhý blok JETE se po opravě chlazení vrací k plnému výkonu12.1.2005 16:13 | TEMELÍN/PRAHA
(ČIA)
Na stoprocentní výkon se dnes okolo 15:00 hodiny vrátil druhý blok Jaderné elektrárny Temelín (JETE). Dodávky elektřiny do sítě druhý blok obnovoval postupně od 8:00 hodiny. Blok museli pracovníci elektrárny odpojit 11. ledna po poledni, neboť zjistili poruchu v systému chlazení generátoru. ČIA to sdělil tiskový mluvčí JETE Milan Nebesář.
Respekt: Ministerstvo zdravotnictví vrací do hry testování kosmetiky na zvířatech12.1.2005 12:53 | PRAHA
(EcoMonitor)
Před necelým rokem bylo v České republice zakázáno testování kosmetických přípravků na zvířatech. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) se však domnívá, že přísná ochrana zvířat znevýhodňuje české výrobce kosmetiky na mezinárodním trhu. Novela zákona o zdraví lidu proto v nenápadné vsuvce vrací pokusy na zvířatech znovu do hry, píše Jan Kovalík v časopise Respekt ve svém článku nazvaném Skvělé rtěnky pro krysy.
Guardian: Výlov tresek pokračuje přes obavy ochránců přírody11.1.2005 12:14 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Britští rybáři 22. prosince slavili. Jejich výsadní loviště tresek, která čelila uzavření, zůstala otevřená. Evropská komise odložila plány na ukončení lovu tresek v Severním moři, na západě od Skotska a v Irském moři. Odklad, odsouzený ochránci přírody, byl vydán po dlouhých vyjednáváních v Bruselu mezi ministry zemí EU, do jejichž kompetence spadá rybolov.
Tržby v energetice byly v listopadu meziročně o 5 procent vyšší11.1.2005 11:36 | PRAHA
(ČIA)
Tržby společností v oblasti výroby a rozvodu elektřiny, tepla, plynu a vody se v listopadu 2004 meziročně zvýšily o pět procent. Ve stálých cenách se tržby zvýšily o 1,7 procenta. Objem produkce energetických společností narostl o 2,3 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
Druhý blok JETE zítra obnoví dodávky elektřiny do sítě10.1.2005 14:48 | TEMELÍN/PRAHA
(ČIA)
Dodávky elektřiny do rozvodné sítě obnoví zítra v ranních hodinách druhý blok Jaderné elektrárny Temelín (JETE). Výkon generátoru bude nejprve dosahovat 38 procent, během několika hodin se zvýší na 100 procent. ČIA to dnes sdělil tiskový mluvčí JETE Milan Nebesář.
Washington Post: Větrné turbíny přinášejí netopýrům smrt10.1.2005 13:07 | PRAHA/WASHINGTON
(EcoMonitor)
Doktorandka Marylandské univerzity Jessica Kernsová při studiu dopadů větrných turbín na životní prostředí v horách Backbone v Západní Virginii objevila nedaleko větrné farmy v Merysdale stovky mrtvých těl netopýrů s potlučenými křídly a zkrvavenými hlavami. Podle vědeckého týmu jde o nejvyšší počet zvířat uhynulých v souvislosti s větrnými turbínami na celém světě.
Energie podle ČSÚ za posledních pět let zdražily o 37 procent10.1.2005 11:43 | PRAHA
(ČIA)
Celkem o 37 procent vzrostly za posledních pět let průměrné ceny energií. Zemní plyn je oproti prosinci roku 1999 o 66 procent dražší, elektřina o 39,5 procenta, topný propan-butan o 35,5 procenta a centralizované dodávky tepla o 19,9 procenta dražší. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), které ČIA poskytla pracovnice této instituce Jana Bondyová.
Česká republika pro sebe žádá druhé nejvyšší měrné emise oxidu uhličitého8.1.2005 14:15 | PRAHA
(EkoList)
Prvního ledna začal fungovat systém obchodování s emisními povolenkami, který by měl snížit celkový objem skleníkových plynů produkovaných na evropském kontinentu a jednotlivým zemím pomoci dostát závazků Kjótského protokolu. Česká republika je jednou ze čtyř zemí Evropské unie, která nebyla schopná dodat včas svůj návrh, takže české podniky si na obchodování s ovzduším musejí ještě počkat.
Omluva: v původní verzi článku jsme uvedli chybně počet emisních povolenek pro Estonsko a současně psali, že ČR pro sebe žádá nejvyšší měrné emise. Skutečnost je taková, že pro sebe žádá druhé největší měrné emise (v přepočtu na obyvatele, nejvyšší žádá právě Estonsko). Výrazně se liší i data pro Řecko a drobnější chyby byly i u některých dalších států. Data v tabulce i grafu jsou již opravena. Vodní elektrárny ČEZ si loni prohlédlo 66 tisíc návštěvníků7.1.2005 16:47 | PRAHA
(ČIA)
Rostoucí zájem turistů o prohlídku vodních elektráren zaznamenala loni elektrárenská společnost ČEZ. Čtyři vodní elektrárny celkem navštívilo 66 414 lidí, což je o 37 procent více než v roce 2003. Zájem se soustředí zejména na přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně, kterou vidělo téměř 42 tisíc návštěvníků. ČIA to dnes sdělil tiskový mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Výroba elektřiny za 11 měsíců loňského roku přesáhla 76 mld.kWh7.1.2005 13:15 | PRAHA
(ČIA)
Celkem 76,44 miliardy kWh elektrické energie vyrobily české elektrárny za prvních jedenáct měsíců roku 2004. Po odečtení vlastní spotřeby elektráren produkce činí 70,61 miliardy kWh, což je meziročně o 1,65 procenta více. Vyplývá to z dnes zveřejněných statistik Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
BBC: Litva končí s jadernou energií7.1.2005 12:39 | PRAHA/LITVA
(EcoMonitor)
Litva odpojila jeden z reaktorů v jediné jaderné elektrárně, k čemuž se zavázala ve vstupní dohodě s Evropskou unií. Blok jedna v elektrárně Ignalina, postavené v sovětské éře nedaleko hlavního města Vilniusu, přestal vyrábět energii v posledních hodinách roku 2004.
Američané si nepřejí těžbu ropy na Aljašce6.1.2005 17:05 | NEW YORK
(EkoList)
Průzkum veřejného mínění provedený společností Zogby International ukázal, že většina Američanů odmítá těžbu ropy v Arktické národní rezervaci na Aljašce. Jakékoli vrty na Aljašce odmítlo 55 % dotázaných, pro povolení těžařským společnostem se vyjádřilo 39 %. Přesto Kongres zřejmě navrhne zrušit ochranu přírodní rezervace.
ČEZ se dohodl s OKD na cenách černého uhlí pro letošní rok6.1.2005 16:43 | PRAHA
(ČIA)
Kompromisní návrh společnosti OKD o cenách dodávek černého uhlí v tomto roce dnes přijalo představenstvo firmy ČEZ. OKD zásobuje palivem tepelnou elektrárnu Dětmarovice a teplárnu Energetika Vítkovice, které jsou součástí skupiny ČEZ. Smlouvu mají ČEZ a OKD podepsat v příštím týdnu. ČIA to dnes sdělil tiskový mluvčí ČEZ Ladislav Kříž a potvrdil mediální zástupce OKD Jiří Hrabovský.
TerraDaily: Tádžikistánu hrozí ekologická katastrofa6.1.2005 11:22 | PRAHA/DUŠANBE
(EcoMonitor)
Tádžikistán, bývalá součást Sovětského svazu, je na pokraji ekologické katastrofy. Po Stalinově impériu, které zde kdysi těžilo uran pro konstrukci své první jaderné bomby, v zemi zůstaly miliony tun nukleárního odpadu. Kontaminovaná půda je vystavena povětrnostním vlivům a jaderný odpad je rozptýlen desítky, ne-li stovky kilometrů okolo, řekl agentuře AFP Saulius Smalys, environmentální poradce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).
IIR pořádá konferenci o obchodování s emisními povolenkami6.1.2005 11:12 | PRAHA
(ČIA)
Odbornou konferenci o obchodování s emisemi oxidu uhličitého pořádá ve dnech 8. a 9. března Institute for International Research (IIR). Na konferenci naváže 10. března seminář na téma "Jak povolenky spravovat, registrovat a obchodovat." Obě akce se konají v pražském Hotelu Diplomat. Poplatek za účast na konferenci je 23 995 korun, za seminář 12 995 korun. Vyplývá to z informací IIR.
|
Nejčtenější článkykomentáře nejnovější nejčtenějšírady a návodyZpestřete si Vánoce pozorováním ptáků. Přes svátky probíhá soutěž Živá zahrada20.12.2024 | Petr Stýblo
tiskové zprávy24. prosince 2024 | Společnost pro zvířata
Společnost pro zvířata: „Zábavní“ pyrotechnika je nebezpečná a škodlivá pro lidi, zvířata, životní prostředí a bezpečnost21. prosince 2024 | Zelení - Strana zelených
Zelení - Strana zelených: Klimaticko-energetický plán: Zpoždění plánů nás bude stát víc, než jen čas.kalendář akcí
28. prosince 2024 (sobota) 10:00 Víkendová komentovaná krmení a setkání (Dílny a workshopy, Exkurze a vycházky, Přednášky a diskuse, Praha 7 )
28. prosince 2024 (sobota) 14:00 - 15:30 Za krásami Toulcova dvora (Exkurze a vycházky, Praha 10 )
29. prosince 2024 (neděle) 10:00
Víkendová komentovaná krmení a setkání (Dílny a workshopy, Exkurze a vycházky, Přednášky a diskuse, Praha 7 ) reklama |