Zprávy / KlimaLesní požáry v Kalifornii zničily i více než 2000 let staré sekvoje23.8.2020 20:38 | SAN FRANCISCO
(ČTK)
V americké Kalifornii bojuje s téměř šesti stovkami lesních požárů přes 14 000 hasičů, plameny zničily už téměř 400 000 hektarů porostu, včetně vzácných sekvojí ve státním parku Big Basin. Vyžádaly si také už nejméně šest obětí a přes čtyři desítky zraněných. Boj s ohnivým živlem ztěžuje silný vítr, uvedl server BBC. Americký prezident Donald Trump označil požáry v Kalifornii za velkou katastrofu, vyhlásil stav nouze a uvolnil federální pomoc.
V Grónsku loni roztálo rekordní množství ledu23.8.2020 10:33 | LONDÝN
(ČTK)
Grónsko loni přišlo o rekordní množství své ledové pokrývky, ukazuje studie. Roztálo 532 gigatun ledu (532 miliard tun), zhruba 66 tun na každého obyvatele planety. Uvádí to studie, kterou otiskl odborný časopis Nature Communications Earth & Environment. Jde o 15 procent větší objem než při předchozím rekordu z roku 2012.
Lesní požáry v Kalifornii se rychle šíří kvůli suchu a horku. Naměřili až 54,4 stupně Celsia, nejvíce za 100 let Aktualizováno21.8.2020 22:00 | SAN FRANCISCO
(ČTK)
Nejméně pět obětí a přes 30 zraněných už si vyžádaly rozsáhlé lesní požáry v americké státě Kalifornia. Evakuovány byly už tisíce lidí. S ohněm, který zničil na 175 budov, bojuje přes 10 000 hasičů. Místní úřady ale žádají o pomoc, protože hasiči jsou vyčerpaní a nestačí jim ani vybavení. Práci jim ztěžuje měnící se vítr, plameny se rychle šíří také kvůli suchu a horkému počasí. Dým a popílek z požárů znečistil ovzduší i v San Francisku, uvedla agentura AP. Plocha zachvácená plameny se za poslední den zdvojnásobila, celkem už shořely za uplynulý týden více 3000 čtverečních kilometrů porostu.
Thunbergová vyzvala Merkelovou k důraznějšímu boji za klima20.8.2020 16:15 | BERLÍN
(ČTK)
Německá kancléřka Angela Merkelová musí spolu s dalšími světovými politiky přistupovat ke klimatické krizi jako k jakékoli jiné krizi. Při dnešním jednání v Berlíně k tomu kancléřku vyzvala švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová. Její belgická kolegyně Adélaïde Charlierová na tiskové konferenci dodala, že Merkelová přislíbila být statečnější. Kancléřka tiskové prohlášení ke schůzce s aktivistkami neplánuje.
Sucho v Německu trvá, se zaléváním stromů pomáhají obyvatelé19.8.2020 11:55 | BERLÍN
(ČTK)
Zatímco vlnu veder, která poslední dva týdny svírala Německo, na mnoha místech vystřídal déšť, země stále čelí dalšímu suchému roku. Uvádí to Helmholtzovo středisko pro výzkum životního prostředí (UFZ) v Lipsku. Aktuální nasycenost půdy do hloubky 25 centimetrů sice na nedostatek vláhy úplně neukazuje, měření do 1,8 metru pod povrch už však vykazují dramatičtější čísla. Podle přehledu UFZ trpí suchem především Sasko hraničící s Českem a také spolkové země Braniborsko, Berlín či Severní Porýní-Vestfálsko.
V Německu rychle tají ledovce, z pěti zůstanou jen čtyři18.8.2020 15:06 | BERLÍN
(ČTK)
Grónské ledovce se již neobnoví, tvrdí nová studie17.8.2020 11:42 | NUUK
(ČTK)
Ledový příkrov v Grónsku se možná ztenčil natolik, že jeho ztrátu již nepůjde zastavit, i kdyby se světu podařilo výrazně snížit emise způsobující globální oteplování. To je podle agentury Reuters závěr nové studie publikované tento týden časopisem Nature Communications Earth & Environment. Podle autorů výzkumu, který se zaměřil na stav 234 ledovců v Arktidě v časovém rozmezí 34 let, nespadne za rok dostatečně sněhu na to, aby se vyrovnala ztráta ledové masy při odtávání v letních měsících.
Vědci chtějí pomocí satelitu změřit, kolik metanu produkují krávy16.8.2020 13:05 | WELLINGTON
(ČTK)
Jedním ze zdrojů skleníkových plynů, které se podílejí na globálním oteplování planety, jsou i stáda dobytka, která ročně vypouštějí do atmosféry miliony tun metanu. Přesnější představu o tom, kolik metanu z trávicího traktu krav uniká, chtějí vědci získat pomocí satelitu, který má na oběžnou dráhu vyrazit v roce 2022. Testovacím územím bude Nový Zéland, napsal britský list The Times.
Plány na nové doly uhlí v Indii vzbuzují nepříjemné otázky. Uhlí je nekvalitní a některá místa chráněná14.8.2020 16:13 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Indický premiér Narenda Modi je poněkud rozporuplnou postavou. Když letos na začátku července slavnostně v distriktu Rewa otevíral největší solární farmu v celé Asii (o výkonu 750 MW), pochvalně zmínil, že její zařízení vyšlo o 14 % levněji než výstavba uhelné elektrárny. Už na začátku srpna se ale zasadil o to, aby Indie otevřela 40 nových ploch pro těžbu uhlí. A to včetně těch, na kterých se nachází přírodní rezervace. Pořád mu prý ale jde o budoucnost a soběstačnost jeho země. Píše o tom Guardian.
Svaz kritizuje ministerstvo, že nevypíše výzvy pro moderní energetiku14.8.2020 01:59 | PRAHA
(ČTK)
Svaz moderní energetiky (SME) kritizuje ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), že proti původním plánům nevypíše nové výzvy pro podporu akumulace energie, elektromobility a obnovitelných zdrojů. SME uvedl, že zastavení podpory zbrzdí nové investice oživující ekonomiku po pandemii covid-19. MPO tento týden sdělilo, že část peněz z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), konkrétně 6,4 miliardy korun, byla převedena do OP Zaměstnanost, který je nyní prioritní.
V Praze se během jara vytřídilo rekordní množství kovových odpadů13.8.2020 11:55 | PRAHA
(ČTK)
Klimatická prospěšnost větrných elektráren stojících na rašeliništích je pochybná12.8.2020 18:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Větrné elektrárny se nyní podílí na pětině produkce britské elektřiny a tvoří nadpoloviční podíl z tamních obnovitelných zdrojů energie. Ty, které jsou vystavěny na souši, momentálně patří i k cenově nejdostupnějším zdrojům energie. Mají ovšem své funkční limity. Schopnost efektivně bojovat proti klimatickým změnám a snižovat emise skleníkových plynů pak navíc pozbývají ty, které byly zbudovány na rašeliništích. A těch zrovna není málo. V Británii i v celé Evropě. Píše o tom Conversation.
Poslední nedotčený kanadský šelfový ledovec se rozpadl8.8.2020 16:10 | OTTAWA
(ČTK)
V italských Alpách evakuovali na 70 lidí kvůli tajícímu ledovci6.8.2020 13:50 | ŘÍM
(ČTK)
V italské části alpského údolí Val Ferret evakuovali preventivně asi sedm desítek lidí, včetně 50 turistů, a uzavřeli místní silnici kvůli riziku utržení části ledovce Planpincieux. Informuje o tom agentura ANSA. Evakuaci nařídil starosta obce Courmayeur po středeční schůzce s odborníky, kteří tento tající ledovec na italské straně nejvyššího evropského masivu Mont Blanc dlouhodobě sledují. Podobné opatření přijali v této lokalitě už loni v září.
O problematiku změny klimatu se zajímá polovina Čechů5.8.2020 16:30 | PRAHA
(ČTK)
O problematiku změn klimatu se v Česku zajímá 53 procent lidí, z toho sedm procent velmi. Podle 86 procent respondentů dochází v posledních 100 letech na Zemi ke změně klimatu. Na 89 procent lidí míní, že ke změně přispívá lidská činnost, 64 procent z nich je o tom zcela přesvědčeno. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Dvacet jedna českých nápadů, jak připravit domy, města a krajinu na změnu klimatu4.8.2020 13:55 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ukázat, co funguje. To je myšlenka soutěže Adapterra Awards, která představuje nejlepší nápady, jak se ve městech i v krajině připravit na nestálé a měnící se klimatické podmínky. Ty se u nás projevují nejčastěji suchem, vedry nebo přívalovými dešti a povodněmi. Lidé mohou ode dneška hlasovat pro nejlepší nápady, mezi které patří ozeleňování budov, ochlazování městských ulic, navracení vody do krajiny nebo šetrné zemědělské hospodaření.
Aktivisté protestovali na Hradě, správa část areálu uzavřela31.7.2020 01:35 | PRAHA
(ČTK)
Zhruba 50 aktivistů se ve čtvrtek večer sešlo na Pražském hradě, aby poukázali na liknavost a nečinnost vlády při řešení klimatické krize a jejích dopadů na Českou republiku. Takzvaný klimatický piknik, který pořádá hnutí Extinction Rebellion, měli původně v plánu uskutečnit na prvním nádvoří Hradu, policie ale velkou část areálu uzavřela. Aktivisté akci nakonec přesunuli na druhé nádvoří.
Francie oznámila, že zakáže vyhřívání zahrádek u kaváren28.7.2020 20:59 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Francouzská vláda oznámila přijetí nových ekologických opatření. Je mezi nimi například zákaz vyhřívání zahrádek u kaváren a barů, uvedla dnes britská BBC. Využívání venkovních teplometů nebo klimatizace kritizovala zejména nová ministryně životního prostředí Barbara Pompiliová. Jak nicméně dodala, opatření začne platit až po letošní zimě, protože je potřeba dát restauracím čas, aby se vzpamatovaly z koronavirové krize, která je tvrdě zasáhla.
Sucho nás na chvíli přestalo trápit. Kromě severozápadu Čech28.7.2020 17:09 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Na Moravě pršelo v posledních týdnech výrazně více než v Čechách a tento trend má podle předpovědi počasí pokračovat. V souvislosti s nerovnoměrným rozložením srážek vystupuje z mapy České republiky nejvýrazněji region severozápadních Čech, kde začíná narůstat sucho. Informuje o tom portál Intersucho.
Portugalsko sužují vysoké teploty, platí varování před požáry28.7.2020 11:56 | LISABON/ATÉNY
(ČTK)
Portugalsko vydalo pro celou zemi varování kvůli vysokému riziku lesních požárů v souvislosti s vysokými teplotami, které meteorologové v těchto dnech očekávají. Požár, s nímž bojovalo o víkendu v centru země přes 800 hasičů, se už podařilo dostat pod kontrolu, informovala místní média. S lesními požáry se potýká také Řecko, kde od neděle do pondělního večera hořely lesy na 63 místech. Většinu z těchto požárů se podařilo dostat pod kontrolu už v počátečním stádiu, uvedla dnes agentura AMNA.
Sociální distanc činí hromadnou dopravu méně ekologickou než osobní automobily28.7.2020 08:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zdá se, že praxe držet si od ostatních lidí odstup v rámci sociálního distancování, bude ještě nějakou dobu v trendu. Minimálně ve světě tomu tak je. A začíná to komplikovat celkovou pozitivní bilanci hromadné dopravy. Po ekonomické i ekologické stránce. Píše o tom Conversation.
Energie není zdaleka jen elektřina. Rozvoj čisté dopravy a vytápění však zaostává27.7.2020 02:18 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Na jedné straně optimistické zprávy o tom, že se k výrobě elektřiny ve světě stále s méně využívá uhlí. Na straně druhé pak prosté nepochopení toho, že elektřina je jen jednou z forem civilizací vyžadované energie. A že v některých sektorech lidského počínání to se zaváděním čisté elektřiny z obnovitelných zdrojů a dekarbonizací zdaleka tak jednoduché není. Píše o tom Conversation.
Na Malostranském náměstí se sešly stovky ekologických aktivistů Video27.7.2020 02:07 | PRAHA
(ČTK)
Stovky lidí se v neděli na pražském Malostranském náměstí sešly na demonstraci ekologických sdružení. Zorganizovaly ji téměř tři desítky spolků zabývajících se ekologickými, environmentálními a klimatickými tématy ať už na globální, celostátní nebo lokální úrovni. Podle organizátorů jsou dosavadní kroky vlády v otázkách ochrany a ozdravení české krajiny a řešení klimatické krize nedostatečné, řečníci vyzvali stát k razantnějšímu přístupu. Poté se účastníci vydali pochodem přes Karlův most k ministerstvu zemědělství. Akce se obešla bez incidentů.
Buštěhradští vědci vyvíjí bytové větrací jednotky s řízením teploty vzduchu24.7.2020 11:13 | BUŠTĚHRAD
(ČTK)
Vědci z buštěhradského Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT vyvíjejí bytové větrací jednotky, které jsou jedinečné tím, že mají možnost řídit teplotu přiváděného vzduchu. Oproti jiným jednotkám, které pracují s takzvanou rekuperací, mají tedy rozšířené funkce, řekl Daniel Adamovský z UCEEB.
Nejhorší povodně byly podle vědců na přelomu tisíciletí, přibyly letní23.7.2020 08:49 | PRAHA
(ČTK)
Za posledních 500 let nastalo v Evropě devět období zvýšené povodňové aktivity. Poslední, mezi lety 1990 - 2016, bylo nejhorší. Během něj přibylo také letních povodní. Na zkoumání událostí na evropských tocích i teplotních podmínek se podíleli i čeští vědci. Historický přehled zveřejnil prestižní vědecký časopis Nature. Na výzkumu spolupracovalo 42 vědců z 18 zemí. Za Česko na ní pracovali výzkumníci z Akademie věd ČR (AV), Masarykovy univerzity (MU) v Brně a Českého hydrometeorologického ústavu.
Greta Thunbergová: Politici v EU podceňují klimatickou krizi22.7.2020 03:32 | BRUSEL
(ČTK)
Evropští politici si stále nepřiznávají rozměr klimatické krize a jejich dohoda o finanční pomoci ekonomikám zasažených pandemií covidu-19 není z hlediska řešení klimatického problému dostatečná. V reakci na summit Evropské unie to řekla sedmnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová.
Apple chce do roku 2030 dosáhnout úplné klimatické neutrality22.7.2020 02:18 | CUPERTINO
(ČTK)
Americký technologický gigant Apple hodlá do roku 2030 dosáhnout úplné klimatické neutrality, tedy zajistit, aby na ovzduší neměly celkově negativní dopad nejen jeho vlastní podnikatelské aktivity, ale ani jeho dodavatelský řetězec a výrobky. Informovala o tom firma, která vyrábí například chytré telefony iPhone či osobní počítače Mac.
Greta Thunbergová získala portugalskou cenu, milion eur daruje21.7.2020 13:57 | STOCKHOLM
(ČTK)
Aktivisté chtějí podat klimatickou žalobu na českou vládu20.7.2020 13:29 | PRAHA
(ČTK)
Členové spolku Klimatická žaloba ČR chtějí žalovat českou vládu, neboť podle nich nečiní dost v boji s klimatickou krizí. V případě úspěchu by měl podle nich soud přimět státní orgány k větší aktivitě. Zástupci spolku, který čítá 84 členů z řad vědců, právníků, zemědělců i studentů, plánují podat žalobu na podzim k Městskému soudu v Praze. Inspirovali se žalobami v zahraničí. Spolek, který vznikl loni, to uvedl v dnešní tiskové zprávě. Vyjádření ministerstva životního prostředí ČTK shání.
Thunbergová vyzvala evropské lídry k řešení klimatické změny16.7.2020 16:17 | BRUSEL
(ČTK)
Sedmnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová vyzvala evropské představitele k urychleným krokům proti změně klimatu. Lidé u moci podle ní prakticky "vzdali" možnost, že příštím generacím přenechají přijatelnou budoucnost. Otevřený dopis podepsaly tisíce lidí, včetně vědců, ekonomů, herců a dalších aktivistů.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšíVeronika Murzynová14.1.2025 Přebytečná elektřina by mohla pomoci spotřebitelům. Kvůli absenci legislativy ji Česko nesmyslně maří
související rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy13. ledna 2025 | MŽP ČR
MŽP ČR: Ministr Hladík navštívil Liberecko. Debatoval se starosty a ve sklárně Crystalex se zúčastnil představení projektu na modernizaci provozu financovaného i z dotací MŽP10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzitysouvisející kalendář akcí
15. ledna 2025 (středa) 19:00 Paradoxy památkové péče III. (Přednášky a diskuse, Praha 2 )
16. ledna 2025 (čtvrtek) 10:00 Archihrátky: Malé kroky pro lepší města (Dílny a workshopy, Praha 2 )
16. ledna 2025 (čtvrtek) 14:00
Archihrátky: Malé kroky pro lepší města (Dílny a workshopy, Praha 2 ) reklama |