Zprávy / KlimaPrioritami MŽP pro rok 2020 jsou plasty, uhelná komise či fond27.12.2019 00:22
(ČTK)
Prioritami ministerstva životního prostředí (MŽP) pro rok 2020 jsou mimo jiné zákaz jednorázových plastů, dokončení práce uhelné komise či příprava modernizačního fondu. Úřad chce také pokračovat v dotačních programech z evropských a národních zdrojů, důležité je pro něj také projednání nové odpadové legislativy či novely vodního zákona v Parlamentu. Na dotaz novinářů to uvedlo tiskové oddělení ministerstva.
Premiér požáry sužované Austrálie odmítl snížit těžbu uhlí27.12.2019 00:13 | SYDNEY
(ČTK)
Australský premiér Scott Morrison v pondělí odmítl výzvy k omezení těžby uhlí v Austrálii, která je největším exportérem této suroviny na světě. Země se v současné době potýká s rozsáhlými lesními požáry, které si vyžádaly už deset lidských obětí, a australská vláda čelí kritice kvůli své neochotě reagovat na klimatické změny. Morrison ale jakoukoli spojitost mezi nynějšími ničivými požáry a klimatickými změnami rezolutně popírá.
Ředitel Českého hydrometeorologického ústavu: Někde se začíná sucho teprve projevovat26.12.2019 00:58
(ČTK)
Situace ohledně sucha v Česku se letos zlepšila, vyhráno však není. Zásadní je, aby v následujících měsících spadlo dost srážek, u hlubokých podzemních vod se navíc sucho začíná teprve projevovat. V rozhovoru s novináři ke 100. výročí založení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) to řekl jeho ředitel Mark Rieder.
Islandští studenti měří úbytky ohrožených ledovců26.12.2019 00:40 | VIK
(ČTK)
Letecká přeprava se udržitelnou jen tak nestane. Moc se o to ani nesnaží23.12.2019 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Může se stát letecká přeprava osob udržitelnou? Článek uveřejněný v žurnálu The Ecologist o tom směle pochybuje, protože stávající opatření přijatá leteckými společnostmi nejsou schopny kompenzovat vytvářenou zátěž na životní prostředí a v byznyse funguje řada zavedených rušivých činností, které snahu o ozelenění létání znesnadňují.
Spolková rada schválila kompromisní změny v klimatickém balíčku23.12.2019 00:17 | BERLÍN
(ČTK)
Environmentální stopa astmatiků: inhalátory jsou nečekaným zdrojem velkého množství skleníkových plynů20.12.2019 14:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Krátí se vám dech? Nic si z toho nedělejte. Astmatiků je v ČR půl milionu, 5 milionů v Británii a 28 milionů v USA. Bez inhalátoru v kapse prostě nemůže fungovat spousta lidí. A právě jejich množství pohnulo badatele z Cambridge k úvaze, jak velká je asi uhlíková stopa astmatiků a jejich inhalátorů. Píše o tom BBC.
Státy EU se chystají zavádět klimatický plán Evropské komise20.12.2019 00:30 | BRUSEL
(ČTK)
Státy Evropské unie čeká příští rok schvalování prvních zásadních norem souvisejících s přechodem k ekologicky udržitelnému hospodářství. Ministři životního prostředí se včera v Bruselu shodli na tom, že klimatický plán Evropské komise může být velkým přínosem, je však potřeba omezit jeho možné dopady na některé regiony. Novinářům to po jednání sdělilo několik členů vlád unijních zemí.
KRNAP peníze navíc od MŽP přes příslib nedostane, vybral rezervy20.12.2019 00:28 | VRCHLABÍ
(ČTK)
Krkonošský národní park (KRNAP) letos desítky milionů korun navíc od ministerstva životního prostředí přes původní příslib nedostane. Peníze park potřeboval na pokrytí výpadku příjmů kvůli propadu cen dřeva. Na udržení chodu parku musel KRNAP použít rezervy z minulých let, vyplynulo z vyjádření ministerstva na dotaz novinářů. Kvůli pádu cen dřeva, který je vyvolaný mimořádně velkými kůrovcovými těžbami v celé ČR, přišel letos KRNAP o desítky milionů korun.
Ekologové: Priority MŽP v plánu investic jsou často dané z minulosti20.12.2019 00:22 | PRAHA
(ČTK)
Priority ministerstva životního prostředí v pondělí zveřejněném Národním investičním plánu (NIP) podle Greenpeace ČR často vycházejí z evropských pravidel a jsou dané z minulosti. Hnutí Duha by chtělo provázat dotace s motivací pro omezování znečištění. Podle Soni Jonášové, ředitelky Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN), je pozitivní, že plán aktivně řeší i nakládání s odpady, k cílům by ale ocenila více analytických podkladů. Ekologové to ve středu uvedli na dotaz novinářů.
Spolkový sněm schválil upravený klimatický balíček20.12.2019 00:11 | BERLÍN
(ČTK)
Tuna oxidu uhličitého (CO2) vyprodukovaná v oblastech dopravy a bydlení bude v Německu od 1. ledna 2021 stát 25 eur (637 Kč). Litr nafty v důsledku toho zdraží přibližně o sedm centů (1,80 Kč). Návrh, který je součástí takzvaného klimatického balíčku, včera schválil Spolkový sněm. Dnes tak učiní i Spolková rada.
Ekodaň z dovozu? Politický, ekonomický a legislativní oříšek, který trápí EU19.12.2019 11:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pomoc evropskému těžkému průmyslu, zalepení děr v evropské emisní bilanci, šíření příkladů dobré praxe do světa. Uhlíková environmetální daň uvalená na dovoz ze zemí mimo eurozónu se jeví jako slibné opatření, které má ale jeden podstatný háček. Zbytku světa přijde nespravedlivé. Píše o tom Reuters.com.
Jak těžké je dostat do pražských ulic 34 nových stromů? Víc než byste čekali19.12.2019 10:01 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Evropský parlament požaduje omezení pesticidů v zájmu ochrany včel19.12.2019 00:30 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Na jihovýchodě Austrálie vyhlásili kvůli požárům výjimečný stav Video19.12.2019 00:23 | CANBERRA
(ČTK)
Stát Nový Jižní Wales na jihovýchodě Austrálie dnes vyhlásil sedmidenní výjimečný stav kvůli rozsáhlým požárům. Hasiči tam bojují se stem ohnisek a v mnoha případech oheň nemají pod kontrolou. Tři ohniska jsou u hlavního města státu Sydney, které je zahaleno kouřem. Situaci komplikuje vítr a také velmi vysoké teploty, jež na některých místech dosahují 45 stupňů Celsia, napsala agentura Reuters. Úterní rekord průměrné teploty byl ve středu překonán o jeden stupeň a dosáhl podle meteorologické služby 41,9 stupně Celsia.
NP Šumava vypsal tendr na práce v lesích za 294 milionů Kč19.12.2019 00:20
(ČTK)
Národní park (NP) Šumava vypsal výběrové řízení na práce v lesích pro roky 2020 až 2022. Potřebuje zajistit práce v částech, kde se smí zasahovat proti kůrovci. Hodnota zakázky je 294,3 milionu Kč bez DPH. Minitendry potrvají od března 2020 do září 2022, nabídky lze podávat do 21. ledna příštího roku. Firmy, které se do tohoto data přihlásí, pak bude správa parku vybírat do jednotlivých malých výběrových řízení. Včera tořekl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
Thunbergová dorazila po měsících na cestách do Stockholmu18.12.2019 00:27
(ČTK)
Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová dorazila po několika měsících na cestách domů. Na twitteru včera zveřejnila fotografii ze Stockholmu, na níž je zachycena se dvěma psy. "Doma," zní stručný popisek k fotce. Kdy přesně Thunbergová do švédské metropole dorazila, není jasné. V sobotu zveřejnila na twitteru fotografii z vlaku, kterým projížděla Německem.
Ministři EU jednali o zemědělských financích na příštích sedm let18.12.2019 00:14 | BRUSEL
(ČTK)
O budoucích parametrech společné zemědělské politiky jednali v pondělí v Bruselu ministři zemědělství států Evropské unie s novým eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským. Debata se mimo jiné točila okolo unijních financí pro zemědělce v příštím sedmiletém období, na jejichž výši i způsob rozdělování mají členské země rozdílné názory.
Do ochranných pásů se bude moci sít lnička, schválila vláda17.12.2019 00:35 | PRAHA
(ČTK)
Do ochranných pásů, na které se můžou brát dotace, protože se počítají mezi ekologické zemědělské postupy, budou zemědělci moci od příštího roku nově sít lničku. Návrh ministerstva zemědělství včera schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Dříve ji stát mezi plodiny vhodné pro ochranný pás nepovažoval a zemědělci za její pěstování v ochranných pásech peníze nedostávali.
Dodatečná opatření proti emisím za 22 miliard vláda schválila17.12.2019 00:28 | PRAHA
(ČTK)
Aktualizovaný Národní program snižování emisí ČR, který obsahuje šest nových prioritních opatření vedoucích ke snížení emisí k roku 2030, vláda včera schválila. Informoval o tom na webu tiskový odbor vlády. Patří mezi ně dodatečné snížení emisí k roku 2030 ve veřejné energetice a výrobě tepla a v silniční dopravě, obměna zdrojů tepla v lokálním vytápění domácností nebo podpora pastevního chovu. Náklady činí zhruba 22 miliard korun.
Evropská komise podpoří nákup 36 elektrických vlaků na jižní Moravě17.12.2019 00:13
(ČTK)
Evropská komise (EK) schválila podporu 223 milionů eur (téměř 5,7 miliardy Kč) na nákup vlaků pro rychlostní železnici na jižní Moravě. Za dotaci z fondu soudržnosti pořídí kraj 36 elektrických souprav o celkové kapacitě přes 10.000 míst. Komise o tom včera informovala v tiskové zprávě. Náměstek jihomoravského hejtmana Roman Hanák (ČSSD) řekl, že schválení je důležitá informace. S penězi lze počítat, a projekt už tak podle něj nemůže nikdo zhatit.
Klimatická konference v Madridu nic nevyřešila, míní ekologové16.12.2019 00:35 | PRAHA
(ČTK)
Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu přinesla plytké závěry a z pohledu ochrany klimatu skončila fiaskem. Uvedli to ekologové, které včera oslovili novináři. Důležitý podle nich bude summit ve skotském Glasgowě, který se koná příští rok. Konference skončila bez shody o základních problémech, přestože se jednání neplánovaně protáhlo téměř o dva dny. Nepodařilo se překonat zejména rozpory kolem trhu s emisními povolenkami.
Petříček: EU sama klima nevyřeší, může ale dát příklad ostatním16.12.2019 00:27 | PRAHA
(ČTK)
Evropská unie sama klimatickou změnu nevyřeší, může ale ostatním ukázat, že zelená budoucnost neznamená chudou budoucnost. Zároveň by ale měla unie zajistit, aby se kvůli novým ekologickým pravidlům evropský průmysl nestěhoval jinam, kde bude nadále znečišťovat. V rozhovoru s novináři to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle něj by měla ekologie hrát roli i v zahraniční politice, například při výběru rozvojových projektů.
Madridská konference skončila bez výsledku, diskuse byla odložena16.12.2019 00:26 | MADRID
(ČTK)
Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu včera skončila bez shody o základních problémech, přestože jednání se neplánovaně protáhlo o téměř dva dny. Napsala to agentura DPA. Nepodařilo se překonat zejména rozpory okolo trhu s emisními povolenkami, debata byla odložena na příští rok. Zklamání vyjádřil generální tajemník OSN i mezinárodní ekologické organizace.
Německá vláda se dohodla se zeměmi na klimatickém balíčku16.12.2019 00:24
(ČTK)
Zástupci německé vlády se v noci na dnešek domluvili s představiteli spolkových zemí na zvýšení ceny tuny CO2 v chystaném národním systému emisních povolenek v oblastech dopravy a bydlení z dosud plánovaných deseti eur (255 korun) na 25 eur k 1. lednu 2021. Informovala o tom agentura DPA. Obě strany se na upraveném balíčku opatření proti klimatickým změnám dohodly po dlouhých jednáních. V pátek tak může opatření schválit Spolková rada, kterou tvoří zástupci 16 spolkových zemí. Spolkový sněm balíček na ochranu klimatu schválil už v listopadu.
Thunbergová chtěla politiky postavit ke zdi, pak výrok zmírnila16.12.2019 00:22
(ČTK)
Švédská aktivistka Greta Thunbergová se omluvila za svůj výrok o potřebě postavit světové politiky ke zdi za průtahy madridské konference o klimatu. Na twitteru zmírnila svou brutální výzvu s odkazem na nepřesnost překladu. V Madridu se delegáti téměř 200 zemí stále přeli o text závěrečných dokumentů, přestože konference měla původně skončit v pátek, nakonec skončila včera bez shody.
Podle Obamy jsou u klimatu ostrovní země morálním apelem pro svět16.12.2019 00:20
(ČTK)
Viktoriiny vodopády z mapy nemizí13.12.2019 12:45 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dokládat negativní vliv klimatických změn a ničivé sucho tím, že světu ukážete půlku snímku Viktoriiných vodopádů, respektive tu polovinu, která je v momentálním nedeštivém období vyschlá pravidelně pokaždé, není úplně dobrá ukázka férové práce žurnalistů. Je to podobné, jako demonstrovat zhoubný vliv globálního ochlazení a příchodu nové doby ledové do Čech lednovými fotkami ze Sněžky.
Summit EU se shodl na klimatické neutralitě, Polsko má výjimku13.12.2019 00:28 | BRUSEL
(ČTK)
Lídři 26 zemí Evropské unie se dnes nad ránem po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Výjimku ze závazku si vyjednalo Polsko, o jehož pozici bude jednat summit v červnu příštího roku. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Závěry obsahují zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko.
Babiš: Je černé na bílém, že bez jádra ČR neutralitu nezvládne13.12.2019 00:27 | BRUSEL
(ČTK)
Česká republika se dnes mohla přihlásit k ambici Evropské unie dosáhnout do roku 2050 uhlíkovou neutralitu, protože se do závěrů zasedání Evropské rady podařilo prosadit zmínku o jaderné energii. Uvedl to český premiér Andrej Babiš, podle něhož jednání pro ČR dopadla velice dobře. Společné prohlášení lídrů EU ale neobsahuje slova o podpoře jádra, pouze formulaci, že některé členské země řadí tento zdroj do svých "energetických mixů". Předseda vlády si kromě toho pochvaloval i celkovou atmosféru na prvním summitu unie, který coby nový šéf Evropské rady vede bývalý belgický premiér Charles Michel.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšíVeronika Murzynová14.1.2025 Přebytečná elektřina by mohla pomoci spotřebitelům. Kvůli absenci legislativy ji Česko nesmyslně maří
související rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy13. ledna 2025 | MŽP ČR
MŽP ČR: Ministr Hladík navštívil Liberecko. Debatoval se starosty a ve sklárně Crystalex se zúčastnil představení projektu na modernizaci provozu financovaného i z dotací MŽP10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzitysouvisející kalendář akcí
15. ledna 2025 (středa) 16:00 Zvířecí záchranáři (Přednášky a diskuse, Praha 6 )
15. ledna 2025 (středa) 17:00 Na kole a autostopem do Asie a zpět (Přednášky a diskuse, Praha 6 )
15. ledna 2025 (středa) 19:00
Paradoxy památkové péče III. (Přednášky a diskuse, Praha 2 ) reklama |