Zprávy / KlimaExtrémně teplý únor uspíšil projevy jara v přírodě na jižní Moravě26.2.2024 18:35
(ČTK)
Extrémně teplý únor výrazně uspíšil projevy jara v jihomoravské přírodě. Sněženky už jsou vykvetlé přes dva týdny a postupně se přidávají i další květiny a jako první stromy už vykvetly rané odrůdy mandloní u Hustopečí na Břeclavsku. Už v polovině února klimatolog z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR Pavel Zahradníček na sociální síti X uvedl, že aktuální teplotní suma nad pět stupňů Celsia, která je rozhodující pro vývoj vegetace, odpovídala konci března.
Evropská komise představila úpravu kontrol polí pomocí satelitního monitorování26.2.2024 18:33 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská komise v reakci na požadavek České republiky představila úpravu metodiky kontrol systému satelitního monitorování zemědělských ploch (AMS), která by měla snížit počet kontrol u zemědělců minimálně o 50 procent, tedy zpět na úroveň roku 2022. Informovalo o tom české ministerstvo zemědělství. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) je ale třeba počet kontrol snížit ještě výrazněji.
Kvůli mrazům uhynuly v Mongolsku tuto zimu již dva miliony hospodářských zvířat26.2.2024 18:32 | Ulánbátar
(ČTK)
Časný rozkvět žakarand v Mexiku vyvolává debatu o změně klimatu26.2.2024 10:35
(ČTK)
Každé jaro se ulice hlavního města Mexika zbarví do fialova díky tisícům kvetoucích žakarand. Jejich nádherné barvy přitahují nejen oči obyvatel a turistů, ale také ptáků, včel a motýlů, kteří v nich nacházejí potravu a úkryt. Letos se však něco změnilo. Některé žakarandy začaly kvést už začátkem ledna, přestože se obvykle probouzejí na jaře, napsala agentura Reuters.
Mořský led kolem Antarktidy již třetí rok klesl na alarmující minimum26.2.2024 01:19
(ČTK)
Již třetí rok po sobě kleslo množství mořského ledu plujícího kolem Antarktidy pod dva miliony kilometrů čtverečních. List The Guardian to uvedl s odkazem na nejnovější údaje amerického Národního střediska dat o sněhu a ledu (NSIDC), podle kterého byla tato "znepokojivá" hranice v roce 2022 překročena poprvé od začátku měření v roce 1979.
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 procenty, menší je na jihu25.2.2024 01:06
(ČTK)
Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty. Nižší je na jihu Moravy, především na Znojemsku, místy také na jihu Čech. Půda není promrzlá, voda z dešťů a tání sněhu se tak mohla dostat do větších hloubek a doplňuje zásoby podzemních vod. Intersucho o tom informovalo na sociální síti X. Český hydrometeorologický ústav v úterý uvedl, že stav podzemních vod v Česku je nejlepší od roku 2015, do některých studní se po několika letech vrátila voda.
Cíle Zelené dohody v zemědělství je třeba rozložit v čase, míní ministr Výborný23.2.2024 01:26 | PRAHA
(ČTK)
Cíle unijní Zelené dohody (Green Deal) je třeba rozložit v čase tak, aby měli zemědělci víc prostoru se připravit, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) po schůzce s eurokomisařem pro životní prostředí Virginijusem Sinkevičiusem. V Praze spolu jednali také o podpoře chovu sladkovodních ryb a vyvážení snahy chránit kormorány a vlky se zájmy chovatelů, kterým tito ptáci a tyto šelmy způsobují škody, dodal.
Svazy: Lepší péče o krajinu je v zájmu farmářů, cíle ale musí být únosné22.2.2024 19:50
(ČTK)
Čeští zemědělci by byli sami proti sobě, kdyby nepodporovali lepší péči o krajinu a půdu. Unijní Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal) ale musí být nastavena tak, aby ji farmáři administrativně a technicky zvládli a aby neohrožovala udržitelnost zemědělské produkce. Shodli se na tom zástupci Agrární komory (AK), Zemědělského svazu (ZS) a Asociace soukromého zemědělství (ASZ), které ČTK oslovila. Proti politice EU dnes protestovali zemědělci v Česku i dalších evropských zemích. K hranicím se Slovenskem, Polskem a Německem nebo do ulic velkých měst v ČR podle AK vyjelo asi 3000 kusů zemědělské techniky.
PR článek
Proč myslet při výběru obalů pro e-shopy na udržitelnost?22.2.2024 14:53
MŽP: Investice do dekarbonizace do roku 2030 vyjdou v Česku na 3,5 bilionu korun22.2.2024 01:02 | PRAHA
(ČTK)
Investice do dekarbonizace, tedy snižování uhlíkové stopy tuzemského průmyslu, vyjdou do roku 2030 přibližně na 3,5 bilionu korun. Většinu peněz by měli zajistit soukromí investoři, stát proto musí pro ně rychle zajistit stabilní investiční prostředí. Na odborné debatě o vývoji energetiky v ČR to uvedl vrchní ředitel sekce ochrany klimatu ministerstva životního prostředí (MŽP) Petr Holub. Spolu s dalšími experty se shodl na tom, že dekarbonizace je nevratný proces, který nezastaví ani případné politické změny.
Slovensko potvrdilo výskyt komára přenášejícího nemoci na člověka21.2.2024 01:14 | BRATISLAVA
(ČTK)
Slovensko potvrdilo výskyt invazního druhu komára tygrovaného, který přenáší na člověka viry horečky dengue a chikungunya, žluté zimnice či ziky. Informovala o tom Slovenská akademie věd, podle které byl tento komár opakovaně zjištěn v Bratislavě.
Zemědělci budou ve čtvrtek protestovat na hranicích, provoz zastavit nechtějí21.2.2024 00:54 | PRAHA
(ČTK)
Čeští zemědělci budou ve čtvrtek protestovat na hranicích s Polskem, Slovenskem a Německem i v ulicích velkých měst. Vyjede několik set kusů zemědělské techniky, provoz ale blokovat nechtějí. Pojedou převážně po státních silnicích. Na hranicích se sedláci setkají s kolegy ze sousedních zemí. Protest pořádaný Agrární komorou a Zemědělským svazem bude součástí evropských protestů zemědělců proti politice Evropské unie. Zemědělcům vadí zejména vysoká byrokratická zátěž a množství kontrol, které podle komory vzrostly mezi lety 2022 a 2023 téměř dvojnásobně. Vadí jim také podmínky Green Dealu a bezcelní dovozy zemědělských produktů ze zahraničí. Od pondělní akce v Praze se hlavní zemědělské organizace distancovaly.
Průzkum: Konkrétní kroky ke snížení uhlíkové stopy podniklo 53 procent firem20.2.2024 19:10
(ČTK)
Víc než polovina českých firem, konkrétně 53 procent, podnikla konkrétní kroky vedoucí ke snížení uhlíkové stopy. Třetina už sestavila strategii vedoucí k dekarbonizaci nebo si začala svou uhlíkovou stopu počítat. Nižší výnosy od zavádění ekologičtějších produktů a služeb odrazují pětinu podniků. Vyplývá to z průzkumu CEO Survey, který společnost PwC uskutečnila koncem loňského roku mezi 188 řediteli českých firem.
Singapur nechá cestující zaplatit za přechod na šetrné letecké palivo20.2.2024 10:25
(ČTK)
Singapur nechá cestující leteckých společností zaplatit za přechod na šetrná paliva. Z toho důvodu chystá poplatek, jenž bude součástí ceny letenek, oznámil ministr dopravy Chee Hong Tat. Téma se zřejmě bude probírat i na aerosalonu, který v Singapuru začíná právě dnes. Na něm se představí velcí i menší výrobci, americký Boeing tam ale žádná letadla pro civilní dopravu nepředstaví. Podle zdrojů CNBC je to kvůli problémům, jimž firma v poslední době čelí. K vidění tak od Boeingu bude pouze vojenská technika.
V Praze demonstrovali zemědělci, požadovali odstoupení od Green Dealu19.2.2024 18:07 | PRAHA
(ČTK)
Část zemědělců dnes demonstrovala před ministerstvem zemědělství v Praze, protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovali magistrálu a v centru města na chvíli omezili provoz tramvají. Požadovali, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050. Protest, od kterého se distancovaly hlavní zemědělské organizace, se odpoledne přesunul na Malostranské náměstí, část zemědělců ho před tím opustila. Demonstrace poté skončila kolem 16:00. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) organizátoři akce sledují politické cíle a změny v zemědělství s nimi konzultovat nehodlá. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl na síti X, že se pořadatelé protestu netají podporou Kremlu.
Protestujícím zemědělcům vadí zejména vysoké ceny energií či byrokracie19.2.2024 10:30 | PRAHA
(ČTK)
Zemědělcům, kteří od dnešního rána v Praze protestují před budovou ministerstva zemědělství a traktory blokují jeden pruh magistrály, vadí zejména vysoké ceny energií, byrokracie či podle nich nesmyslně nastavený Green Deal, tedy unijní Zelená dohoda pro Evropu. Řekli to ČTK. Mezi protestující a novináře před ministerstvo přišel i ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). S některými účastníky demonstrace diskutoval, někteří na ministra podle zpravodaje ČTK pískali, bučeli, volali "Hanba" nebo "Demise".
Rekordní požáry v Kanadě zanechaly extrémní počet ohňů doutnajících v zemi19.2.2024 01:58
(ČTK)
I uprostřed zimy na západě Kanady přežívají desítky požárů. Pod zemí a pod sněhovou pokrývkou doutnají takzvané zombie ohně, které tvoří uhlíky po letních požárech. Po loňském rekordně ničivém létě jich v oblasti pozorují extrémní množství, na jaře přitom mohou zažehnout plnohodnotné požáry, popisuje v reportáži zpravodajská společnost BBC.
The Times: Britský úřad chce pracovat na hranici nemožného - třeba poručit dešti19.2.2024 01:20
(ČTK)
Píše se rok 2045 a většina Británie je po nejdeštivější zimě v zaznamenané historii zaplavená. K ostrovům se blíží další bouřkové mraky a nově zřízené ministerstvo počasí vydává rozkaz. Nad Atlantský oceán zamíří tisíce dronů. Některé z nich vypustí suchý led, další vysílají elektrické impulsy. V důsledku toho se na moři rozprší. Příval vody, který by jinak zaplavil severní Anglii, se místo toho uvolní nad oceánem, píše list The Times.
Lyžaři ve Francii míří stále výš - Alpe d'Huez zvažuje, kdy řekne stop18.2.2024 02:12 | ALPE D'HUEZ
(ČTK)
Dopravní zácpy, dlouhé čekání na lanovky i v restauracích. Lyžařů, kteří míří do francouzských středisek ve vyšších nadmořských výškách je stále více, protože v těch níže položených jednoduše není sníh. Někteří provozovatelé středisek, například v Alpe d'Huez, se tak začínají ptát, kde je hranice jejich vytíženosti, píše agentura AFP.
Porosty modřínu v Nízkém Jeseníku mají podle vědců alpské geny18.2.2024 01:23
(ČTK)
Porosty modřínu opadavého v Nízkém Jeseníku obsahují podle vědců výrazný podíl genetického materiálu alpského původu, což v budoucnu může ohrozit populaci této jesenické dřeviny. Nejvyšší míru alpských genetických příměsí odborníci zjistili v oblastech ležících mimo původní areál rozšíření jesenického modřínu a v běžných hospodářských lesích, sdělil Jan Řezáč z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, jehož pracovníci genetickou variabilitu modřínů rostoucích v Nízkém Jeseníku zkoumali pomocí molekulárně genetických metod.
Ostravské Eko-info centrum chystá pohádku o změně klimatu18.2.2024 00:28 | OSTRAVA
(ČTK)
Ostravská nezisková organizace Eko-info centrum (EICO) připravuje společně s ochotníky z Národního divadla Čkyně divadelní představení, které má informovat děti i dospělé o ochraně životního prostředí a změně klimatu. Projekt nazvaný Divadlo pro změnu bude obsahovat i interaktivní programy pro školy. ČTK to za organizátory řekl Pavel Pechoušek.
Odborníci: Dekarbonizovat české ocelářství podle časových cílů EU je nereálné15.2.2024 18:40
(ČTK)
České ocelářství není připravené na dekarbonizaci nejen technologicky, ale i finančně. Plány Evropské komise bude obtížné naplnit. Je třeba mít zelenou elektřinu, vodík a další zdroje, které státu chybí, shodují se odborníci, které oslovila ČTK. Ocel je přitom klíčovým materiálem pro výrobu větrných elektráren, fotovoltaiky, vlaků a podobně, uvedl předseda představenstva Ocelářské unie Daniel Urban. Ocelářství produkuje přibližně pět procent emisí skleníkových plynů v Česku.
Lední medvědi kvůli tání ledů v Arktidě hladoví, uvedla studie15.2.2024 10:34
(ČTK)
Farmáři v pondělí zablokují magistrálu v Praze, chtějí odstoupení od Green Dealu14.2.2024 22:48 | PRAHA
(ČTK)
Blokádou pražské magistrály upozorní část farmářů v pondělí 19. února na podle nich špatnou situaci českého zemědělství. Ministrovi zemědělství Marku Výbornému (KDU-ČSL) také předají dopis s požadavkem, aby česká vláda odstoupila od Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). Na tiskové konferenci v Praze to řekli předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů ČR Bohumír Dufek a bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Do Prahy by podle nich mohlo v pondělí přijet 600 až 1000 traktorů či další zemědělské techniky. Velké oborové organizace jako Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství se do tohoto protestu nezapojí.
Průmyslové svazy: Snížení emisí do roku 2040 o 90 procent je nesplnitelný cíl14.2.2024 17:41
(ČTK)
Návrh Evropské komise (EK) snížit emise do roku 2040 o 90 procent je podle zástupců energeticky náročných odvětví českého průmyslu nesplnitelný a bude snižovat konkurenceschopnost českých firem na světovém trhu. Návrh podle nich vychází z nerealistických předpokladů a opomíjí skutečnost, že v EU zatím nejsou podmínky nezbytné pro investice do zelené transformace průmyslu v jednotlivých zemích. Někteří zástupci průmyslu a podnikatelů loni na podzim upozorňovali, že konkurenceschopnost negativně ovlivní zvýšení regulované složky cen energií.
V Grónsku taje ledová pokrývka, podle studie jde o riziko pro životní prostředí14.2.2024 10:28
(ČTK)
V Grónsku se objevuje nová vegetace na značně velkých plochách, na kterých předtím roztála ledová pokrývka. Tyto proměny představují riziko v podobě zvýšených emisí skleníkových plynů a stoupání mořské hladiny, uvedl server The Guardian s odkazem na studii publikovanou v časopise Scientific Reports.
Berlín bude po aktivistech soudně vymáhat náklady na čištění Braniborské brány14.2.2024 10:26
(ČTK)
Zemědělské organizace střední a východní Evropy vyzvaly k demonstracím 22. února13.2.2024 17:49 | VARŠAVA
(ČTK)
Zemědělské organizace střední a východní Evropy vyzvaly zemědělce k protestům proti agrární politice Evropské unie, oznámila česká agrární komora, podle které se mají hromadné demonstrace konat 22. února. Zemědělci v poslední době protestují v mnoha evropských zemích kvůli nesouhlasu s unijní Zelenou dohodou pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050. Zemědělci upozorňují také na rostoucí náklady nebo na podle nich neférovou zahraniční konkurenci.
Průzkum: Ráznější kroky proti oteplování žádá skoro 90 procent světové populace13.2.2024 10:50
(ČTK)
Ve světě panuje téměř všeobecná poptávka po vystupňování boje proti klimatickým změnám. Uvádějí to autoři mezinárodního průzkumu, v němž 89 procent lidí uvedlo, že vlády v jejich zemích by měly dělat víc ve snaze zmírnit globální oteplování. Tým evropských vědců zároveň zjistil, že lidé "systematicky podceňují" ochotu svých spoluobčanů zapojit se do klimatického úsilí.
|
související Nejčtenější článkysouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy20. listopadu 2024 | Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh
Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh: Vláda doposud splnila 10 ze 75 ekologických bodů programového prohlášení. Na dotažení ji zbývá rok18. listopadu 2024 | Liberecký kraj
Liberecký kraj: Výstava na kraji představuje klimatické hrdinky z celého světasouvisející kalendář akcí
25. listopadu 2024 (pondělí) 17:30 Paleontologická přednáška Chitinozoa – měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
25. listopadu 2024 (pondělí) 18:00 Chitinozoa - měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
26. listopadu 2024 (úterý) 14:50
Vojtěch Ettler (ÚGMNZ, PřF UK), Bohdan Kříbek (ČGS), Aleš Vaněk (ČZU) (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 ) reklama |