Zprávy / EnergetikaEuroposlanci volají po přeshraničních opatřeních při odklonu od ruských energií11.11.2022 01:35 | BRUSEL
(ČTK)
Evropský parlament je připraven zahájit vyjednávání s členskými zeměmi EU o pravidlech, kterými se budou řídit strategie odklonu od ruských fosilních paliv zapracované do národních plánů obnovy po koronavirové krizi. Europoslanci mimo jiné požadují, aby nejméně 35 procent prostředků poskytnutých na snížení energetické závislosti putovalo na přeshraniční projekty. Návrh s tímto a dalšími požadavky včera Evropský parlament schválil poměrem 471 hlasů ku 90.
Počet lobbistů hájících zájmy průmyslu na konferenci o klimatu stoupl o čtvrtinu10.11.2022 17:22 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
(ČTK)
Na konferenci OSN o změnách klimatu COP27 v egyptském Šarm aš-Šajchu je letos oproti minulému ročníku o 25 procent více lobbistů, kteří hájí zájmy ropného a plynárenského průmyslu. Celkem 600 lobbistů počtem převyšuje zástupce všech zemí a komunit, na které má klimatická krize největší dopad, informoval list The Guardian.
Unijní audit: Podpora EU uhelným regionům moc nepomohla klimatické transformaci10.11.2022 11:38
(ČTK)
Miliardy eur, které EU poskytla v letech 2014 až 2020 uhelným regionům v několika zemích včetně České republiky na tvorbu pracovních míst či transformaci energetiky, nebyly velkým přínosem pro klimatickou transformaci. Uvádí se to ve zprávě Evropského účetního dvora (EÚD). Ten v této souvislosti také varoval před podobně omezeným dopadem v případě nového Fondu pro spravedlivou transformaci (JTF).
Španělská elektrárenská společnost Iberdrola vloží do tří let do transformace energetiky 47 miliard eur10.11.2022 11:34 | MADRID
(ČTK)
Španělská elektrárenská společnost Iberdrola plánuje v letech 2023 až 2025 investovat 47 miliard eur (1,1 bilionu Kč) do svých elektrických sítí, výroby energie z obnovitelných zdrojů, péče o zákazníky a podporu zaměstnanosti. Firma to oznámila na svém webu. Iberdrola počítá s dalším růstem zisku a usiluje o to, aby zůstala jedním z globálních lídrů v oblasti obnovitelných zdrojů.
Úspory energií v domácnostech podpoří Modernizační fond 54 miliardami korun10.11.2022 01:57 | PRAHA
(ČTK)
Nový program Modernizačního fondu HOUSEnerg má podpořit opatření pro úspory energií v rodinných a bytových domech v Česku, k dispozici bude zhruba 54 miliard korun. Schválení programu oznámil po jednání vlády vicepremiér a pověřený ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Změnu už v říjnu podle ministerstva životního prostředí (MŽP) schválila Evropská investiční banka a peníze pro nový program jsou tak z evropské úrovně zajištěny.
FT: Síkela vyzval Brusel k rychlejšímu řešení energetické krize10.11.2022 01:01 | PRAHA
(ČTK)
Evropská komise (EK) postupuje při řešení energetické krize příliš pomalu, řekl v rozhovoru s listem Financial Times (FT) český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Varoval přitom, že nedostatečné kroky by v příštím roce mohly vést ke zhoršení energetické krize a způsobit hospodářskou újmu, která by podkopala veřejnou podporu Ukrajině. Pochválil nicméně dosavadní opatření ke snížení poptávky po plynu a k rozvoji energetické infrastruktury.
Čína vyjádřila ochotu přispívat do klimatického fondu na pomoc chudým zemím9.11.2022 15:50 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
(ČTK)
EU se shodla na přísnějším omezení emisí z dopravy, budov či zemědělství9.11.2022 11:16 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská unie by měla do roku 2030 snížit emise z pěti odvětví dosud nezahrnutých do systému emisních povolenek o 40 procent proti hodnotám z roku 2005. Shodli se na tom v úterý večer zástupci českého předsednictví Rady EU a Evropského parlamentu, kteří dojednali podobu nařízení stanovujícího závazky jednotlivých zemí na omezování emisí ze silniční dopravy, vytápění budov, zemědělství, malých průmyslových provozů a nakládání s odpady. Dohodu musí ještě formálně stvrdit členské státy i europoslanci.
Horní Rakousy kritizují plán ČR instalovat v Temelíně malý modulární reaktor9.11.2022 01:00
(ČTK)
Horní Rakousy kritizují plány České republiky na instalaci malého modulárního reaktoru (SMR) v Temelíně a v dalších lokalitách. Podle hornorakouského ministra životního prostředí Stefana Kainedera (Zelení) plány zvyšují nebezpečí pro tuto spolkovou zemi. Expert na bezpečnost Raphael Zimmerl na společné tiskové konferenci s regionálním politikem upozornil na to, že tento typ elektráren je málo vyzkoušený.
Firmy: Pro zemědělské podniky je nereálné zavést rychlé úspory energií9.11.2022 00:47 | PRAHA
(ČTK)
Zemědělské podniky nemají příliš velký prostor pro rychlé úspory energií, protože hlavně v živočišné výrobě nelze omezit topení v budovách nebo chlazení hospodářských zvířat. Šetření by v takovém případě vedlo ke zhoršení životních podmínek zvířat a kvality potravin, sdělili ČTK zástupci firem. Podle ankety Agrární komory ČR firmám stoupají náklady na energie meziročně až o stovky procent.
Síkela jednal s eurokomisaři o energetice a dalších tématech předsednictví9.11.2022 00:44 | BRUSEL
(ČTK)
Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se včera v Bruselu setkal s vybranými členy Evropské komise, aby s nimi probral zejména plány v energetice a další témata pro zbytek českého předsednictví v Radě Evropské unie. Klíčovým bodem byla příprava další sady unijních opatření proti vysokým cenám energií, kterou by členské země mohly schválit 24. listopadu.
EU chce splnit své klimatické cíle navzdory válce na Ukrajině, řekl Fiala8.11.2022 19:01 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
(ČTK)
Evropská unie je navzdory válce na Ukrajině dál odhodlaná bojovat proti klimatickým změnám, i když konflikt dočasně způsobil větší spotřebu fosilních paliv a negativně ovlivnil snahy snižovat emise. Během vystoupení na klimatické konferenci OSN (COP27) v Egyptě to dnes řekl český premiér Petr Fiala. Vyústění energetické krize ale podle něj může být i pozitivní, protože se zmenší závislost Evropy na ruském plynu a fosilních palivech obecně.
Účinný boj s klimatickými změnami není možný bez míru, řekl Zelenskyj na COP278.11.2022 18:57 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
(ČTK)
Účinný boj s klimatickými změnami není možný bez míru, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu proneseném přes video k účastníkům konference OSN o změnách klimatu COP27 v Egyptě. Válka na Ukrajině vedená Ruskem odvedla podle něj svět od ochrany klimatu, ale tématu je potřeba se urychleně a vážně věnovat. Zelenského projev živě vysílala agentura Reuters.
Energetická krize nás musí pohnout ke změně ohledně klimatu, řekla šéfka Evropské komise8.11.2022 18:55 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
(ČTK)
Energetická krize, kterou Evropa zažívá po ruské invazi na Ukrajinu, musí být v boji proti změnám klimatu cestou k systémové změně ohledně zdrojů energie. Na klimatické konferenci OSN to řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ve svém projevu také naléhala, aby bohaté státy poskytly pomoc chudším zemím, které se s dopady klimatických změn těžce potýkají.
Malé ostrovní státy žádají, aby ropné společnosti platily klimatickou daň8.11.2022 14:29 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
(ČTK)
Malé ostrovní státy žádají, aby ropné společnosti platily ze svých zisků klimatickou daň, a podílely se tak na sanování škod způsobených emisemi a jimi vyvolaným globálním oteplováním. Při dnešním projevu na klimatickém summitu COP27 v Egyptě to jejich jménem řekl Gaston Browne, premiér karibského ostrovního státu Antigua a Barbuda.
Evropská komise podle auditu výrazně nadsadila výdaje na boj proti změně klimatu8.11.2022 14:17 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská komise nahlásila, že z rozpočtu Evropské unie na roky 2014 až 2020 putovalo na podporu ekologických cílů 276 miliard eur (6,7 bilionu Kč), ve skutečnosti ale byly klimatické výdaje spíše okolo 200 miliard. S takovýmto závěrem přišel Evropský účetní dvůr (ECA), který zkritizoval způsob, jakým unijní exekutiva evidovala výdaje na boj proti změně klimatu. Většina problémů údajně přetrvává i v současném rozpočtovém období. Zástupce komise nicméně hovořil o výrazném zlepšení postupů.
Prezident Kazachstánu nařídil zvětšit přepravu ropy trasou obcházející Rusko8.11.2022 14:14 | ASTANA
(ČTK)
Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev nařídil zvýšit objemy ropy přepravované přes přístavy Aktau a Kuryk u Kaspického moře na 20 milionů tun ročně, uvedl na svém webu ruský list Kommersant s odvoláním na komuniké prezidentské kanceláře. Trasa vedoucí přes Kaspické moře obchází Rusko, zdůraznil deník.
Studie: Rozvojové země potřebují kvůli klimatu dva triliony dolarů ročně8.11.2022 11:15 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
(ČTK)
Chudší země v rozvojovém světě potřebují do roku 2030 každoročně investice ve výši kolem dvou trilionů dolarů (48,5 bilionu korun), aby dokázaly efektivně snižovat emise skleníkových plynů a vyrovnat se s důsledky klimatických změn. K těmto číslům došli ekonomové ve své zprávě vypracované pro klimatický summit OSN, napsal list The Guardian.
V Egyptě pokračuje konference o klimatu COP27, vystoupí premiér Fiala8.11.2022 11:08 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
(ČTK)
Přechod od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům je podle Scholze nezbytný8.11.2022 11:00 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
(ČTK)
Konzultanti: Účty za energie jsou v EU navzdory masivní vládní pomoci rekordní8.11.2022 00:39 | HELSINKY
(ČTK)
Evropské domácnosti platí za elektřinu a zemní plyn rekordní částky, přestože vlády na ochranu spotřebitelů před energetickou krizí vynakládají miliardy eur. S odvoláním na údaje konzultační společnosti VaasaETT o tom informovala agentura Bloomberg. Průměrná maloobchodní cena plynu v EU a Británii činila v říjnu téměř 18 eurocentů (4,40 Kč) za kilowatthodinu, což je meziročně dvojnásobek. Náklady domácností na elektřinu stouply o 67 procent na 36 eurocentů (8,80 Kč) za kilowatthodinu.
MF odmítlo návrh, který by z mimořádné daně vyloučil bioplynové stanice8.11.2022 00:10 | PRAHA
(ČTK)
Ministerstvo financí dalo negativní stanovisko k pozměňovacímu návrhu poslanců TOP 09 k dani z mimořádných zisků, který by ze zdanění vyloučil například zemědělské podniky provozující bioplynové stanice. Na jednání sněmovního zemědělského výboru na to upozornil místopředseda výboru Jaroslav Faltýnek (ANO). Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR už dříve uvedly, že zákon může vést ke zdanění zemědělských podniků, jejichž hlavní činnost není výroba energie.
Přechod od plynu na uhlí je krátkozraký, urychlí ničení planety, řekla Čaputová7.11.2022 18:54 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
(ČTK)
Belgie dá Mosambiku 2,5 milionu eur na škody způsobené změnou klimatu7.11.2022 18:19 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
(ČTK)
Macron vyzval k přechodu ekonomik od uhlí k čistším zdrojům7.11.2022 18:18 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
(ČTK)
Vicepremiér: Polsko nezavře uhelné doly, dokud nebude mít jadernou elektrárnu7.11.2022 14:28 | VARŠAVA
(ČTK)
Svět je na cestě do klimatického pekla, řekl na úvod COP27 Guterres Aktualizováno7.11.2022 14:25 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
(ČTK)
Lidstvo musí tváří v tvář globálnímu oteplování a jeho zrychlujícím se dopadům začít spolupracovat, nebo zahyne. Zástupcům zemí, kteří se sešli na klimatické konferenci COP27 v Egyptě, to řekl generální tajemník OSN António Guterres, podle kterého se svět řítí do klimatického pekla. Informovala o tom agentura AP.
Fiala: ČR přistoupí k závazku snížit emise metanu nejméně o 30 procent7.11.2022 01:59 | PRAHA
(ČTK)
Česko se chystá na nynější klimatické konferenci přistoupit ke globálnímu závazku snížit do roku 2030 nejméně o 30 procent emise metanu v porovnání s rokem 2020. Tímto krokem chce česká strana vyjádřit svoji podporu celosvětovému úsilí omezit emise tohoto plynu, řekl premiér Petr Fiala (ODS) před odletem na klimatickou konferenci OSN v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch. Informoval také, že se pokusí tuto příležitost i ke dvoustranným jednáním nejen s politiky, ale i s reprezentanty důležitých firem. Premiér se účastní konference také jako představitel země předsedající v Radě EU.
Meteorologové: Oteplování planety i stoupání hladin oceánů citelně zrychluje7.11.2022 01:22 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
(ČTK)
Oteplování planety i stoupání hladin oceánů zrychluje, posledních osm let bylo nejteplejších v historii záznamů a odtávání ledovců už nic nezastaví. Ve své zprávě, zveřejněné u příležitosti zahájení klimatické konference OSN (COP27) v Egyptě, to uvedla Světová meteorologická organizace (WMO). Její šéf Petteri Taalas varoval, že udržet oteplování pod hranicí 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovou érou už se nejspíš nepodaří a katastrofální důsledky změn klimatu budou stále citelnější.
V Egyptě začala klimatická konference COP27, tentokrát ve stínu energetické krize7.11.2022 01:04 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
(ČTK)
V egyptském letovisku Šarm aš-Šajch v neděli začala světová klimatická konference (COP27), během které budou zástupci 195 států a vlád společně s odborníky a zástupci nevládních organizací mluvit o dalším postupu v boji proti globálnímu oteplování. Na jednání, která budou trvat dva týdny, letos vrhá stín válka na Ukrajině a s ní související energetická krize, která dodržování závazků na snižování emisí ohrožuje.
|
související Nejčtenější článkysouvisející komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy21. prosince 2024 | Zelení - Strana zelených
Zelení - Strana zelených: Klimaticko-energetický plán: Zpoždění plánů nás bude stát víc, než jen čas.18. prosince 2024 | Úřad Vlády ČR
Úřad Vlády ČR: Vláda schválila nový energetický a klimatický plán či program podpory strategických investic do roku 2034související kalendář akcí
27. prosince 2024 (pátek) 10:00 Povánoční zoo (Dílny a workshopy, Exkurze a vycházky, Přednášky a diskuse, Praha 7 )
28. prosince 2024 (sobota) 10:00 Víkendová komentovaná krmení a setkání (Dílny a workshopy, Exkurze a vycházky, Přednášky a diskuse, Praha 7 )
28. prosince 2024 (sobota) 14:00 - 15:30
Za krásami Toulcova dvora (Exkurze a vycházky, Praha 10 ) reklama |