Zprávy
 Japonsko během poslední tříměsíční velrybářské výpravy v severozápadním Pacifiku ulovilo a zabilo 177 plejtváků. Podle agentury AFP o tom dnes informovala japonská vláda. Japonsko tvrdí, že jeho velrybářský program existuje čistě pro vědecké účely. Na zářijovém zasedání Mezinárodní velrybářské komise (IWC) v Brazílii chce ale prosadit svůj návrh, aby byl znovu povolen komerční lov některých druhů kytovců. 
 Kromě skleněných ploch, do kterých ptáci narážejí, představují další nebezpečí pro volně žijící ptáky sloupy vysokého napětí. Ročně se na nich zraní nebo uhynou tisíce ptáků, nejčastěji káně lesní, poštolky, krkavcovití pěvci, čápi bílí. K zabezpečení několika takových sloupů došlo nedávno i v Zoo Ostrava.

22.8.2018 00:18 | HAMBURK
( ČTK)
 Chovatelé hospodářských zvířat a producenti mléka v severní Evropě platí stále vyšší ceny za slámu, kterou používají v krmivu i jako stelivo pro dobytek. Může za to horké a suché počasí, které v celém regionu snižuje úrodu. Růst nákladů dál zvyšuje tlak na zemědělce, kteří již tak čelí jednomu s nejobtížnějších letních období v historii. Mnozí museli pro dobytek nakoupit více sena, protože tráva, na které se jejich stáda obvykla pasou, nevyrostla. Někteří odhadují, že jim náklady u relativně malých stád vzrostou o další tisíce eur, což jim za celý rok způsobí ztrátu. 
 Další dva supi mrchožraví byli předminulý týden převezeni z pražské zoo do bulharských hor. Obě letošní mláďata, z nichž jedno se vylíhlo v Zoo Zlín, nyní stráví přibližně tři týdny na umělém skalním hnízdě a poté budou vypuštěna do přírody, aby posílila volně žijící populaci tohoto ohroženého druhu. Informuje o tom Zoologická zahrada hl. m. Prahy. 
 Malajsijské úřady pátrají po průmyslovém zařízení obsahujícím nebezpečný radioaktivní materiál, které se ztratilo při přepravě 10. srpna. Informoval o tom včera zpravodajský server BBC News s odvoláním na místní policii. 
22.8.2018 00:09 | BRNO
( ČTK)
 Česká inspekce životního prostředí uložila pokutu 200.000 korun podnikateli, který v Rajhradě na Brněnsku zpracovával štěrk ze železničního svršku. Zajišťoval odbourávání organického znečištění, odpad ale předal k dalšímu využití s nadlimitním obsahem škodlivin. Novinářům to minulý týden oznámila Jana Jandová z inspekce. 
22.8.2018 00:08 | Ž. BROD
( ČTK)
 Sanace bývalého Exathermu v Železném Brodě na Jablonecku je hotová. Budovy podniku, kde se léta vyráběly teploměry, dělníci zbourali a areál kontaminovaný rtutí vyčistili. Výsledky měření obsahu rtuti v půdě nepřesáhly limitní hodnoty, takže lze pokračovat v úpravě tohoto prostoru. V budoucnu by měl sloužit jako rekreační zóna, řekl v pondělí starosta František Lufinka (Za rozvoj města). Demolice a vyčištění areálu stálo 8,5 milionu korun, velkou část získala radnice z Operačního programu Životní prostředí. 
22.8.2018 00:07 | JABLONEC N.N.
( ČTK)
 Škody za deset milionů korun zůstaly po nočním požáru na překladišti odpadů v Horní Proseči v Jablonci nad Nisou. Začala tam hořet hala s uskladněnými plasty i komunálním odpadem. Oheň se podařilo lokalizovat zhruba půl hodiny před půlnocí, před osmou hodinou ranní dalšího dne byl oheň zcela zlikvidován. Příčiny požáru zatím hasiči neznají na místo nastoupili vyšetřovatelé hasičů i kriminalisté. Řekl to řídicí důstojník jabloneckých hasičů David Patrman. 
 Že neprodané ovoce a zelenina v supermarketech obvykle přijde vniveč, asi nikoho nepřekvapí. I když šťastnou náhodou skončí v kompostu a ne směsném odpadu, pořád jsou ztělesněným promrháním energie vynaložené na jejich vypěstování. Ne každá zmarněná zelenina či ovoce má přitom stejně negativní dopad. Píše o tom server Science Nordic. 
 Pokuta ve výši 250 milionů dolarů a dalších 39 milionů jako odškodné pro poškozeného. Takový je verdikt kalifornského soudu, respektive poroty, která se tři dny radila o rozsudku. Žalovaná strana, společnost Monsanto, se hodlá odvolat. Trvá na tom, že glyfosát v jejich herbicidech rozhodně rakovinu nezpůsobuje. O podrobnostech píše NYTimes.com.

21.8.2018 00:30 | PRAHA
( ČTK)
 Dobrovolníci hnutí Greenpeace ČR dnes dopoledne u supermarketu poblíž pražského náměstí Republiky demonstrativně rozbalili plastové obaly s potravinami. Obsah přemístili do látkových tašek a plasty odnesli zpět do supermarketu. Na akci upozornili i transparentem "Chceme kupovat jídlo, ne zbytečné plasty!" Protestovali tak proti nadměrnému používání obalů tohoto typu v obchodech. 
21.8.2018 00:25 | HRADEC KRÁLOVÉ
( ČTK)
 Útěk lva a dvou tygrů v soukromém Bioparku Štít u obce Klamoš na Královéhradecku 16. července nebyl trestným činem a policie vyšetřování případu odložila. Dnes to řekl mluvčí policie Jan Čížkovský. Policie případ vyšetřovala jako podezření z obecného ohrožení. Zvířata tehdy uspali veterináři, nikdo nebyl zraněn. 
 V zoologické zahradě v Norimberku včera utratili nejstarší gorilu, která v Evropě žila. Fritz se narodil v roce 1963 v Kamerunu a uspat se jej ošetřovatelé rozhodli právě kvůli vysokému věku a s ním spojenou slabostí, informovala agentura DPA. V 80. letech minulého století žil gorilí samec dva roky také v zoo ve Dvoře Králové nad Labem. 
 Obyvatelé sídlišť třídí odpad méně než lidé žijící v lokalitách se zástavbou rodinných domů. Vyplývá to z kontrol v Hlučíně na Opavsku. Podle vedení města za to může anonymita sídlišť. Včera to řekla mluvčí města Ivana Gračková. 
21.8.2018 00:18 | PRAHA
( ČTK)
 Park Zahrádky v Praze 9 by měl být hotov do konce letošního roku. V parku za 50 milionů korun vznikne také dětské hřiště inspirované milovickým areálem Mirakulum. Vyjde na pět milionů korun a u říčky Rokytky ho vybuduje firma TR Antoš, kterou rada městské části vybrala v červenci. Sdělila to mluvčí radnice Marie Kurková. 
 V Etiopii zahájila v neděli činnost elektrárna, jejíž turbíny pohání spalovaný odpad. Jde o první takovou elektrárnu na africkém kontinentě. Vyprodukovat by měla 25 megawattů energie denně, napsal včera zpravodajský server BBC. 
21.8.2018 00:12 | PRAHA
( ČTK)
 Plánované zastřešení Spořilovské ulice v Praze 4 kvůli snížení hluku a zplodin z automobilové dopravy nemusí být posuzováno podle zákona o hodnocení vlivů na životní prostředí (EIA). Rozhodl o tom pražský magistrát. Výstavba by mohla začít v letech 2020 až 2021 a potrvá čtyři roky. Vyjde na 3,3 miliardy, které by měla zaplatit Praha. Spořilovská ulice spolu s Jižní spojkou nahrazuje nedokončený Pražský okruh mezi D1 a D11 označovaný jako úsek 511. Do oblasti to přivádí nákladní dopravu, proti které dlouhodobě bojují místní obyvatelé. 
 Do obnovy krajiny tak, aby zadržovala více vody, šlo v posledních čtyřech letech 2,6 miliardy korun. Mokřady, tůně, rašeliniště či meandrující potoky mají zásadní význam pro mikroklima i v době sucha. Zjistili to pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny, kteří v těchto dnech vyráží do terénu a kontrolují již podpořené projekty. Informovali o tom včera v tiskové zprávě. 
 S dobře míněnými radami a doporučeními je jeden velký problém: ne vždy fungují za všech okolností. A právě s tím se nyní potýkají oficiální výživová doporučení amerického Ministerstva zemědělství, které nyní podrobili kanadští badatelé rozboru. Pokud bychom všichni jedli tak, jak svým obyvatelům doporučuje americká vláda, jedna planeta by nás neuživila. Píše o tom ScienceAlert. 
20.8.2018 00:45 | PRAHA
( ČTK)
 Několik desítek aktivistů ve škraboškách a kostýmech slepic ze spolku Obraz - Obránci zvířat se dnes snažilo při jízdě v naplněných tramvajích přiblížit Pražanům život slepic v klecových chovech. Plánují dorazit k sídlu prodejní skupiny COOP, která se podle nich zatím nezavázala k omezení odběru vajec z klecových chovů. Podle mluvčího skupiny Lukáše Němčíka byla ale některá z družstev COOP první v republice, která na prodej vajec pouze z bezklecových chovů přešla. Záleží však podle něj na konkrétním družstvu. Producentům vajec se aktivita nelíbí, berou ji za nátlakovou akci. 
20.8.2018 00:40 | BRNO
( ČTK)
 Povodí Moravy eviduje k dnešku na sledovaných tocích sucho na 78 měřicích stanicích ze 196. V Moravě je ve Strážnici na Hodonínsku pouze 12 procent průměrného srpnového průtoku. Vysoké teploty trvající od dubna a dlouhodobý deficit srážek způsobuje další problémy, kterými jsou úhyny ryb, klesající hladina vodních nádrží, vysychání slepých ramen, pokles hladiny podzemních vod a zákazy odběrů povrchových vod, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

20.8.2018 00:35 | HEGGOVE
( ČTK)
 Jógéš měl sotva čas uvědomit si, jaké nebezpečí mu hrozí. Tohoto zaměstnance kávové plantáže na jihu Indie ušlapal divoký slon, kterého znervóznily výbuchy petard, jejichž cílem bylo ho zaplašit, napsala agentura AFP. "Všechno se stalo tak rychle. Slon se náhle vynořil z křovin, ušlapal ho a zmizel," popisuje mladší bratr Giríš onen osudný den z loňského prosince. 
20.8.2018 00:30 | RIJÁD
( ČTK)
 Saúdskoarabský státní investiční fond PIF jedná o investici do firmy Lucid Motors, výrobce elektrických aut, který má ambice stát se konkurentem společnosti Tesla. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Reuters. Ředitel Tesly Elon Musk přitom nedávno uvedl, že saúdský fond by mu mohl pomoci financovat stažení akcií Tesly z burzy v objemu zhruba 72 miliardy USD (1,6 bilionu Kč). 
20.8.2018 00:23 | PRAHA
( ČTK)
 Pražané si mohou v sadech vlastněných městem natrhat čerstvé ovoce. Nyní dozrávají hrušky, jablka a švestky například v sadech na Klíčově ve Vysočanech, Na Krutci ve Vokovicích nebo Nad Kalvárií v Motole. Sdělil to mluvčí magistrátu Vít Hofman. Ořechy ještě nejsou zralé, nejvíce ořešáků roste v Sedlci, dodal. 
20.8.2018 00:20 | TŘEBOŇ
( ČTK)
 Jihočeští rybáři musejí v horkých dnech používat provzdušňovací techniku, která zajišťuje rybám v rybnících kyslík. Úhyn ryb zatím nezaznamenali. Někteří rybáři aerační technikou nasazují jen místy, protože zařízení vodu v rybnících ohřeje a ryba se pak nemá kde ochladit. Minulý týden to řekli zástupci Rybářství Třeboň, Rybářství Nové Hrady a firmy Blatenská ryba. 
20.8.2018 00:12 | BRNO
( ČTK)
 V brněnské zoologické zahradě v sobotu uhynul lední medvěd Umca. Dlouhodobě měl problémy se zuby, v pátek prodělal komplikovanou akutní operaci, život mu ale nezachránila. Novinářům to v sobotu oznámil mluvčí zoo Michal Vaňáč. 
 Jedovatá mamba černá uštkla v sobotu chovatele na okraji Dolních Břežan u Prahy. Záchranáři ho ve vážném stavu převezli do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí, uvedl server Novinky.cz.
19.8.2018 01:11 | PRAHA
( ČTK)
 Plasty třídí pravidelně více 88 procent domácností, papír třídí 86 procent a sklo 84 procent. Naopak bioodpad a oleje třídí vždy nebo téměř vždy zhruba polovina lidí. Proti roku 2016 se Češi výrazně polepšili v selekci baterií a akumulátorů, dále elektrozařízení či nápojových kartonů. Vyplývá to z průzkumu neziskové organizace Ecobat, jež v Česku zajišťuje zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií.

 Obliba jízdního kola je u nás na stejné úrovni jako v Německu, oproti našim sousedům ale chybí především podmínky pro cyklistiku ve městech. Informuje o tom Asociace měst pro cyklisty .

18.8.2018 02:11 | VRCHLABÍ
( ČTK)
 Letos 21. srpna uplyne 50 let od chvíle, kdy se u přírodní rezervace na hřebenu Rýchor v Krkonoších usadila okupační sovětská jednotka. Měla za úkol zajistit rádiové spojení mezi jižní a severní stranou Krkonoš. Tím začala 12 měsíců trvající devastace vzácné přírodní lokality známé jako Dvorský les, jinak také Rýchorský prales, proslulá pokroucenými kmeny buků. Půl století staré události poznamenaly nejen podobu Rýchorského pralesa, ale i osudy některých pracovníků Krkonošského národního parku (KRNAP) založeného v roce 1963, zjistila ČTK od zástupců parku. 
|
27.5.2025 | Martina Skohoutilová
26.5.2025 | Zdeňka Vítková
2. června 2025 | Asociace národních parků ČR
3. června 2025 (úterý) 14:00 - 17:30
Den dětí
(Festivaly a slavnosti, Praha 15 )
|