Zprávy / KlimaNa protest kvůli polskému dolu Turów v Liberci přišlo asi 20 lidí17.6.2021 00:48 | LIBEREC
(ČTK)
Na protest v souvislosti s polským příhraničním hnědouhelným dolem Turów přišlo včera v Liberci před krajský úřad asi 20 lidí. Spolek Rodiče za Klima Liberec ho svolal v reakci na návrh mezivládní dohody ohledně dolu. Návrh smlouvy sice nezná, podmínky požadované českou stranu po Polsku přesto spolek považuje za nedostatečné. "Za nás je to málo," uvedla za organizátory mítinku Anna Kšírová.
Před utkáním Německa s Francií seskočil na hřiště ekologický aktivista16.6.2021 11:09 | MNICHOV
(ČTK)
Těsně před začátkem zápasu německých a francouzských fotbalistů na mistrovství Evropy v Mnichově přistál na hřišti ekologický aktivista na padáku opatřeném motorem. Podle agentury AP zřejmě seskočil ze střechy stadionu. Na padáku měl nápisy Greenpeace a Kick out oil (Vykopněte naftu). Výkop utkání jeho akce nezpozdila.
Mráz, jenž zničil vinice ve Francii, může být kvůli změně klimatu častější16.6.2021 02:09 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Lídři EU se s Bidenem shodli na spolupráci v otázkách klimatu15.6.2021 17:52 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská unie a Spojené státy chtějí společně přesvědčit další země, aby se přidaly k jejich cíli klimatické neutrality. Po dnešním jednání lídrů unijních institucí s americkým prezidentem Joem Bidenem to řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle šéfa Evropské rady Charlese Michela se obě strany shodly i na snaze co nejvíce urychlit očkování proti covidu-19 po celém světě.
Včera začal Týden pro klima, festival upozorňující na jeden z nejpalčivějších problémů dneška15.6.2021 17:30 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Včera začal multižánrový festival Týden pro klima 2021. Letošní ročník probíhá ve dnech 14. – 20. června v řadě měst a obcí po celé České republice i online. Cílem festivalu je upozornit veřejnost různými formami na změnu klimatu a její dopady na naši společnost. Festival se koná pod záštitou platforem Klimatická koalice a Zelený kruh.
ČR se obrátila na soud EU, aby pokutoval Polsko za pokračování těžby v Turówě15.6.2021 16:10 | BRUSEL
(ČTK)
Lídři EU budou s Bidenem jednat o klimatu či řešení obchodních sporů15.6.2021 09:48 | BRUSEL
(ČTK)
Výrazné posílení spolupráce v boji proti klimatickým změnám či snaha o řešení obchodních sporů budou patřit mezi hlavní témata dnešního summitu Evropské unie a Spojených států v Bruselu. Lídři unijních institucí budou s americkým prezidentem probírat také možné sblížení postoje EU a USA k Rusku nebo Číně.
Lotus v létě představí svůj poslední model se spalovacím motorem15.6.2021 01:11 | LONDÝN
(ČTK)
Česko odeslalo Polsku návrh mezivládní dohody o dolu Turów14.6.2021 18:59 | PRAHA
(ČTK)
Česko do Polska odeslalo návrh mezivládní dohody o hnědouhelném dolu Turów. Na twitteru to uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Smlouva obsahuje podmínky, jejichž plnění Česko po Polsku chce před i po případném stažení žaloby podané k Soudnímu dvoru EU. Ve čtvrtek začne jednání.
Švýcaři v referendu odmítli trojici ekologických zákonů14.6.2021 11:20 | BERN
(ČTK)
Švýcaři v referendu odmítli trojici návrhů z oblasti životního prostředí, včetně nového zákona o emisích oxidu uhličitého a zákazu umělých pesticidů. Naopak souhlas vyjádřili s protiteroristickým zákonem, který dává policii větší pravomoci pro nakládání s lidmi podezřelými z terorismu, a s covidovým zákonem, který dává vládě více pravomocí pro boj s pandemií, uvedla agentur Reuters.
Němečtí Zelení na sjezdu odmítli přísnější ekologická opatření14.6.2021 01:37 | BERLÍN
(ČTK)
Stranický sjezd německých Zelených odmítl radikální zvýšení cen za vypouštění oxidu uhličitého i zákaz prodeje nových aut s dieselovými motory od roku 2025 a postavil se také proti výraznému snížení maximální rychlosti na hlavních silničních tazích. Všechny tyto změny navrhovali především mladí klimatičtí aktivisté, kteří požadavky vedení strany považují za nedostatečná. Zelení až do neděle debatovali a hlasovali o programu pro zářijové parlamentní volby, po kterých by se v Německu rádi ujali vlády.
ACEA: V Evropské unii rychle roste zájem o auta na hybridní pohon14.6.2021 00:41 | PRAHA
(ČTK)
Skoro každé páté nově zaregistrované auto v Evropské unii byl v prvním čtvrtletí vůz na hybridní pohon. Meziročně se jejich prodej téměř zdvojnásobil na 469 784, uvedlo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Růst v České republice byl ještě výraznější. V prvních třech měsících roku se v zemích EU zvýšila i poptávka po elektromobilech na baterie a po plug-in hybridech.
Attenborough: G7 čelí nejdůležitějšímu rozhodnutí v otázce změny klimatu13.6.2021 14:56 | CARBIS BAY
(ČTK)
Aktivisté se protestní akcí snažili upozornit na klimatickou krizi. Demonstrant se v Brně přilepil k silnici13.6.2021 14:31 | BRNO
(ČTK)
V Ghaně zasadili pět milionů nových stromů12.6.2021 01:47 | AKKRA
(ČTK)
Tisíce lidí v Ghaně zasadily pět milionů stromů. Vládou organizovaná akce zvaná Zelená Ghana se má od nynějška konat pravidelně každý rok. Ve srovnání se začátkem 20. století, kdy měla Ghana 8,2 milionu hektarů lesů, je jich tam nyní 1,6 milionu. Nejvíce zalesněných ploch ubylo v posledních třiceti letech a smyslem akce je obnovit šest milionů hektarů lesního porostu, sdělil ministr ochrany životního prostředí Samuel Abu Jinapor.
Pro splnění klimatických cílů do roku 2030 musí ČR investice do obnovitelných zdrojů zvýšit šestkrát, ukázala studie11.6.2021 14:18 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Výzkumný tým z Fakulty elektrotechnické ČVUT představil výsledky mezinárodního projektu, jehož cílem bylo vypočítat výši potřebných investic, zmapovat jejich současný stav a připravit investiční plány pro dosažení klimaticko-energetických cílů k roku 2030. Výzkum probíhal ve spolupráci s Technickou univerzitou v Rize (Lotyšsko) a Institutem pro ochranu klimatu, energetiku a mobilitu (Německo) a informuje o něm ČVUT.
Aktivisty protestující obsazením rypadel policie podezřívá ze dvou přestupků11.6.2021 14:02 | KADAŇ
(ČTK)
Aktivisté ukončili protest proti pokračování těžby hnědého uhlí na severu Čech. Na dvě rypadla vylezlo několik lidí ve čtvrtek ráno. Z velkostroje na Dolech Bílina skupina slezla ve čtvrtek odpoledne, rypadlo na Chomutovsku opustily čtyři osoby dnes ráno. Policie je podezřívá z přestupku proti veřejnému pořádku, který spočívá v neuposlechnutí výzvy, a vniknutí do důlního díla. Severočeské doly, kterým rypadla patří, sčítají škody. Práce musely na obou strojích po dobu protestu zastavit.
Pět lidí v Polsku žaluje stát za údajně nedostatečný boj proti změně klimatu11.6.2021 01:29 | VARŠAVA
(ČTK)
Aktivisté po několika hodinách opustili rypadlo u Bíliny10.6.2021 20:52 | BÍLINA
(ČTK)
Aktivisté po několika hodinách slezli z rypadla v Dolech Bílina. Lidé protestující proti těžbě uhlí se stroj rozhodli opustit s ohledem na počasí. ČTK o tom informovala skupina Kolektiv Pod zem!, jejíž členové na rypadlo u Bíliny a v dolech Nástup Tušimice na Chomutovsku dnes brzo ráno vylezli. Policie všechny čtyři osoby zadržela. Mluvčí policie Šárka Poláčková ČTK řekla, že osoby byly zajištěny a budou převezeny na služebnu k provedení dalších úkonů. Na rypadle u Tušimic aktivisté zůstávají.
Výstava Udržitelná Praha ukáže, jak mohou stavby zlepšit klima10.6.2021 11:20 | PRAHA
(ČTK)
Desítky projektů a nápadů, které mají pražské městské části i magistrát připravené pro lepší životní prostředí ve městě, ukáže expozice ve výstavní síni Mánes. Jsou mezi nimi třeba obnova Královské obory Stromovky, obnova historických pražských sadů, založení a rozvoj lesoparku Letňany, revitalizace údolí Rokytky v Hrdlořezích nebo vodárenské osvětové centrum Hydropolis Praha.
OMV v Česku zavádí možnost klimaticky neutrálního tankování pro firmy10.6.2021 11:15 | PRAHA
(ČTK)
Rakouská společnost OMV, která v tuzemsku provozuje síť 140 čerpacích stanic, zavádí v Česku možnost klimaticky neutrálního tankování pro firmy. Nezisková iniciativa tak podle ní bude aktuálně dostupná v osmi zemích, kromě Česka jde o Rakousko a Slovinsko, kde se uskutečnil pilotní projekt a dále pak Slovensko, Německo, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.
Aktivistky obsadily rypadla na Teplicku a Chomutovsku, práce byly zastaveny Aktualizováno10.6.2021 09:28 | BÍLINA
(ČTK)
Aktivisté dnes brzy ráno obsadili dvě skrývková rypadla v uhelných dolech Bílina na Teplicku a Nástup Tušimice na Chomutovsku. V Bílině jich proti těžbě uhlí protestuje šest, v Tušimicích čtyři. Žádají rychlý a spravedlivý konec těžby uhlí. Podle jejich vyjádření, které má ČTK k dispozici, uniká každým dnem těžby příležitost zajistit lidem v uhelných regionech důstojnou budoucnost. Severočeské doly, jimž velkostroje patří, musely na obsazených strojích zastavit práce. ČTK to řekl mluvčí společnosti Lukáš Kopecký. Policie bezvýsledně vyzvala účastníky protestu, aby stroje opustili, řekla ČTK mluvčí policie Šárka Poláčková.
Lesy musí být v budoucnu pestré nejen druhově, ale i věkově, tvrdí odborník9.6.2021 16:58 | BRNO
(ČTK)
Stromy stejného stáří v dlouhých a přehledných řadách v budoucnu nahradí stromy takřka v rodinném uspořádání. Lesníci je s ohledem na klimatickou změnu budou pěstovat ve všech věkových fázích. Takto rostoucí stromy ve smíšených porostech si tolik nekonkurují, lépe rostou a jsou odolnější. Pokud kůrovcová nebo jiná kalamita postihne například dospělé jedince, mladší vedle nich přežijí, do budoucna je nahradí a nevzniknou velkoplošné holiny, uvedl Lumír Dobrovolný z brněnské Mendelovy univerzity.
Na Vavrouškovu cenu je letos nominováno přes 40 osobností9.6.2021 16:52 | PRAHA
(ČTK)
Jeden spolek a 45 osobností jsou letos nominovány na Cenu Josefa Vavrouška. Patří k nim biologové, zástupci enviromentálních organizací či učitelé. Ekologické ocenění se uděluje ve třech kategoriích - za dlouhodobý přínos, výjimečný počin a "ekozásek" roku. Slavnostní vyhlášení bude 13. července ve Valdštejnském paláci. Za pořadatelskou Nadaci Partnerství to uvedl David Kopecký.
Polsko se chystá postupně uzavřít rozsáhlý hnědouhelný komplex Belchatów9.6.2021 16:39 | VARŠAVA
(ČTK)
Polské úřady se chystají do roku 2036 uzavřít hnědouhelnou elektrárnu Belchatów, vyplývá z plánu zveřejněného Lodžským vojvodstvím. Podle agentury Reuters jde o nejvíce znečišťující elektrárnu v Evropě. Polská státní energetická společnost PGE také upřesnila, že upouští od záměru otevřít důl Zloczew, který měl do elektrárny dodávat uhlí, protože těžba v něm by podle analýz nebyla z dlouhodobého hlediska rentabilní. Informovala také o ukončení těžby v přilehlých dolech Belchatów do roku 2026 a Szczerców do roku 2038.
Zmocněnec: Před stanovením pokuty kvůli Turówu bude lhůta pro reakci Polska9.6.2021 01:47 | PRAHA
(ČTK)
Soudní dvůr EU by neměl stanovit penále pro Polsko kvůli nezastavení těžby v hnědouhelném dole Turów dříve než za několik týdnů. Polsko dostane lhůtu pro vyjádření, zároveň ho má motivovat jednat s Českem o podmínkách budoucí mezivládní dohody. Na jednání sněmovního výboru pro životní prostředí to k návrhu penále uvedl náměstek ministerstva zahraničí Martin Smolek. Smolek je zároveň vládním zmocněncem pro zastupování České republiky před soudním dvorem EU. Postup kritizovali zástupci organizace Greenpeace, vláda podle nich Polsku "podkuřuje". Návrh na penále byl k Soudnímu dvoru EU podán v pondělí.
Dosavadní klimatická opatření podle Merkelové nestačí, žijeme na dluh9.6.2021 01:40 | BERLÍN
(ČTK)
Francouzské úřady obvinily Renault z podvodu v souvislosti s emisemi Aktualizováno9.6.2021 01:28 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Protestující žádali, ať Česko nestahuje žalobu ohledně Turówa, připili si uhlím7.6.2021 17:00 | PRAHA
(ČTK)
Tři desítky demonstrantů vyrazily z Klárova k Hrzánskému paláci v Praze, kde dnes odpoledne jednala vláda. Účastnici žádali, aby Česko nestahovalo žalobu na Polsko ohledně těžby v uhelném dole Turów. Vyzvali také vládu, ať požádá Soudní dvůr Evropské unie o vyměření sankcí proti Polsku. Navzdory předběžnému opatření, které to nařizuje, Polsko odmítá těžbu v dole zastavit. Aktivisté, kteří si mimo jiné "připili" uhlím se vymezili i proti možnosti dohody mezi Českem a Polskem zahrnující finanční kompenzace. Chtějí úplné zastavení těžby. Akci pořádala organizace Greenpeace.
Amazonský prales v Brazílii zažil nejpustošivější květen v historii7.6.2021 11:38 | BRASÍLIA
(ČTK)
Amazonský prales v Brazílii zažil nejpustošivější květen v historii. Za uplynulý měsíc se zde vykácela plocha 1180 kilometrů čtverečních lesů, o 41 procent více než za loňský květen. Zrychlující se tempo kácení největšího deštného pralesa na světě snižuje věrohodnost slibů brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, že "eliminuje nelegální odlesňování v Brazílii do roku 2030", píše agentura AFP.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšíLukáš Kadula27.11.2024 Přes 57 % veřejných dobíječek v EU je ve třech zemích. Česku patří čtrnáctá příčka
související rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Klára Kocmanová: Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením a Piráti v Poslanecké sněmovně ho nepodpoří22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Česko potřebuje stabilní prostředí pro energetiku. Piráti nesouhlasí s návrhem Stanjury znovu snižovat slíbenou podporu obnovitelných zdrojůsouvisející kalendář akcí
27. listopadu 2024 (středa) 15:00 Volcanism in the Early Solar System (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 )
27. listopadu 2024 (středa) 18:00 Architektura ČSSR 58-89 (Filmy, videoprojekce a koncerty, Přednášky a diskuse, Praha 2 )
28. listopadu 2024 (čtvrtek) 09:00 - 16:00
Vzdělávání veřejné správy: Jak na zdravou krajinu na Opavsku (Konference, semináře, školení a stáže, Smolkov ) reklama |