Zprávy / KlimaNeexistuje scénář, podle něhož by elektřina v Evropě zásadně zlevňovala, míní expert31.8.2021 01:10 | PRAHA
(ČTK)
Neexistuje prakticky scénář, podle kterého by elektřina v Evropě v příštích letech zásadně zlevňovala. ČTK to v reakci na rekordní ceny emisních povolenek na trhu řekl hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň. Cena emisních povolenek v Evropské unii včera poprvé překročila 60 eur (přes 1500 Kč) za tunu. Systém obchodování s povolenkami je hlavním nástrojem EU k omezování emisí skleníkových plynů a byl zprovozněn v roce 2005. Za poslední rok se cena povolenek zhruba zdvojnásobila. Přispěly k tomu ambicióznější cíle pro snižování emisí a rekordní ceny plynu.
Brazílie od poloviny 80. let přišla o půl milionu kilometrů čtverečních lesů30.8.2021 13:47 | BRASÍLIA
(ČTK)
Brazílie od poloviny 80. let do roku 2020 přišla o zhruba půl milionu kilometrů čtverečních lesů, což je přibližně rozloha Francie. Uvedla to ekologická platforma MapBiomas, která vede na toto téma výzkum. Za tento stav podle ní mohou hlavně požáry a lidské aktivity. Podíl lesů na celkové rozloze Brazílie, na jejímž území se nachází vzácný amazonský prales, tak klesl pod 50 procent.
Plán na dělbu evropských peněz nezohlednil vyšší klimatické cíle, míní ekologické organizace Aktualizováno30.8.2021 13:44 | PRAHA
(ČTK)
Nezisková organizace Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) a Hnutí Duha kritizují Dohodu o partnerství, podle níž má být pro Česko rozděleno 550 miliard korun z evropských fondů přes operační programy pro období 2021 - 2027. Dokument je zastaralý a nezohledňuje vyšší evropské cíle ohledně snižování emisí, sdělily dnes ČTK. Podle hlavního ekonoma investiční skupiny Natland Petra Bartoně není nastavení programů ideální, některá tvrzení organizací však označil za zavádějící. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) sdělilo, že návrh vznikl ve spolupráci zodpovědných resortů a dalších organizací.
Cena emisních povolenek v EU vystoupila na rekordních více než 60 eur za tunu30.8.2021 10:57 | BRUSEL
(ČTK)
Na adaptace měst proti klimatických změnám nejsou peníze, uvádí CDP30.8.2021 05:11 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Města se na klimatické změny adaptují velmi pozvolna, pokud vůbec. Na realizace jim chybí potřebné finance, ale také konkrétní výsledky, kterými by se dalo pochlubit a motivovat k další akci. Ve své bilanční studii to potvrzuje CDP Worldwide, nadnárodní neziskovka, specializující se na konzultační environmentální management měst a velkých společností.
Úbytek mořského ledu může ohrožovat samice a mláďata mrožů28.8.2021 05:11 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Mořský led, který mizí v důsledku globální změny klimatu, může brzy představovat problém pro samice a mláďata mrožů. Pro svůj růst ho potřebují řasy, které jsou součástí potravního řetězce těchto ploutvonožců. Zjistila to studie vědců z University of Maryland, kterou zveřejnil žurnál PlosOne.
Více zeleně a volného veřejného prostoru, méně dopravy. Vídeň vytvoří první superblok27.8.2021 13:31 | VÍDEŇ
(Ekolist.cz)
Klaus na zahájení Živitelky kritizoval ekologické cíle Evropské unie26.8.2021 14:10 | ČESKÉ BUDĚJOVICE
(ČTK)
Exprezident Václav Klaus kritizoval na úvod 47. ročníku agrosalonu Země živitelky ekologické cíle EU formulované v takzvané zelené dohodě pro Evropu, kterou představila Evropská komise. Klaus se v důsledku naplňování přísných cílů na ochranu klimatu obává zdražování. Další politici oceňovali české zemědělství. Premiér Andrej Babiš (ANO) na agrosalon dorazil se zpožděním a na slavnostním zahájení nevystoupil. Letos nepřijel prezident Miloš Zeman, který hostí německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.
V Brasílii demonstrují tisíce indiánů proti zákonu, jež je připraví o území26.8.2021 10:36 | BRASÍLIA
(ČTK)
Tisíce indiánů protestují tento týden v brazilské metropoli proti několika vládním návrhům zákonů, které omezí jejich práva a připraví je o značná území, která se tak otevřou těžařským firmám a dalšímu odlesňování amazonského pralesa. Návrhy vlády prezidenta Jaira Bolsonara projednává parlament a v těchto dnech se jimi zabývá i nejvyšší soud, informovala agentura AFP.
Při demonstracích za ochranu klimatu v Londýně zatkla policie přes 90 lidí25.8.2021 10:32 | LONDÝN
(ČTK)
V Bolívii rozsáhlé požáry zničily na 600 000 hektarů lesa25.8.2021 01:40 | SUCRE
(ČTK)
Rusko do vývoje elektromobility investuje do roku 2030 591 miliardy rublů25.8.2021 00:21 | MOSKVA
(ČTK)
Ruská vláda investuje do roku 2030 do rozvoje elektromobility 591 miliard rublů (173,9 miliardy Kč). Informovala o tom agentura Bloomberg. Do konce desetiletí má podíl elektromobilů činit deset procent z celkové produkce vyrobených aut v zemi, která se jinak řadí k největším světovým producentům ropy a zemního plynu.
Na Ostravsku se začínají ve velkém objevovat kobylky kuželohlavé. I kvůli změně klimatu24.8.2021 16:57 | OSTRAVA
(ČTK)
Na Ostravsku se začíná ve velkém objevovat teplomilný rovnokřídlý hmyz. Biologové Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (OU) v pětiletém výzkumu prokázali rozsáhlou expanzi kobylky kuželohlavé, která se v Česku znovuobjevila po zhruba 50 letech v roce 2006 na jižní Moravě a během 15 let stala na řadě míst běžným druhem. Jde podle nich i o důsledek globálního oteplování, sdělila mluvčí OU Lucie Fremrová.
Škoda Auto přestane kvůli emisním limitům vyrábět model Fabia Combi24.8.2021 16:53 | MLADÁ BOLESLAV
(ČTK)
Automobilka Škoda Auto přestane vyrábět model Fabia ve variantě kombi. Důvodem jsou přísné emisní limity, kvůli kterým musí vyrábět více elektromobilů. Firma to oznámila v dopise zaměstnancům, který má ČTK k dispozici. Kdy se přestane Fabia Combi vyrábět, není zřejmé. Další podrobnosti ČTK zjišťuje.
Vědci: Změny klimatu způsobí v západní Evropě i více extrémních srážek24.8.2021 11:14 | BERLÍN
(ČTK)
Změny klimatu činí až devětkrát pravděpodobnějšími extrémní srážky podobné těm, které v červenci vedly k záplavám v Německu, Belgii, Nizozemsku a Lucembursku. Ve studii, která se zaměřila na souvislost mezi změnami klimatu a záplavami, to uvedl mezinárodní tým klimatologů. Studie rovněž zjistila, že srážky v regionu jsou nyní o tři až 19 procent vydatnější v důsledku oteplování způsobeného člověkem. Studii zveřejnila klimatologická skupina World Weather Attribution a Evropská klimatická nadace (ECF).
Vstup do norského ministerstva energetiky načas zablokoval protest aktivistů24.8.2021 10:20 | OSLO
(ČTK)
Člověk v tísni: Nedostatkem vody jsou na Blízkém východě ohroženy miliony lidí23.8.2021 15:47 | IRBÍL
(ČTK)
V některých oblastech Blízkého východu mizí voda. Příkladem může být severoíránské Urmijské jezero, v němž od 90. let ubyla už polovina vody. Jak informovala stanice CNN, region sužují dlouhodobá sucha a vysoké teploty. Na problém upozornily také humanitární organizace působící v Sýrii a v Iráku, kde přístup k vodě, potravinám a elektřině ztrácí na 12 milionů lidí.
Švédský podnik začal vyrábět ocel bez fosilních paliv, jako první na světě23.8.2021 00:53 | STOCKHOLM
(ČTK)
Švédská společnost SSAB zahájila testovací výrobu ocele bez použití fosilních paliv a začala ji dodávat svému prvnímu zákazníkovi, kterým je skupina Volvo Group. Firma v prohlášení uvedla, že výrobu ocele bez fosilních paliv zahájila jako první na světě a spuštění výroby je důležitým krokem na cestě k produkci železa a ocele zcela bez fosilních paliv. Dalším cílem je rozšířit tuto technologii pro široké využití v průmyslu, což by se mohlo stát již v roce 2026, napsal zpravodajský server CNBC.
Firmy dostanou z plánu obnovy miliardu na elektrické a vodíkové vozy23.8.2021 00:34 | PRAHA
(ČTK)
Na konci letošního roku budou podnikatelé moci žádat o dotace z Národního plánu obnovy v úhrnné výši 990 milionů korun na nákup elektrických a vodíkových vozů. Dotace je určená pro pořízení osobních i nákladních aut, minibusů, motocyklů a čtyřkolek i e-cargo kol. Na webináři to uvedli zástupci poradenské společnosti Naviga4.
Celosvětový úbytek opylovačů: co za ním stojí a jaké následky pro lidstvo může mít?21.8.2021 03:11 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Mizející přirozené prostředí a intenzivní používání pesticidů jsou nejčastějšími příčinami celosvětového úbytku opylovačů. Pro lidstvo může tento jev brzy představovat zásadní ohrožení v zajištění potravy. Došel k tomu panel expertů svolaných na University of Cambridge, jehož výsledky zveřejnil žurnál a href="https://www.nature.com/articles/s41559-021-01534-9">Nature Ecology & Evolution.
V Chebu začal druhý ročník Klimajízdy, zaměří se na budoucnost severozápadu Čech21.8.2021 01:16 | CHEB
(ČTK)
Debatou o spravedlivé transformaci na Chebsku začal v Chebu druhý ročník takzvané Klimajízdy. Několikadenní akce se zaměří na téma budoucnosti severozápadu Čech po ukončení těžby uhlí. Třicet účastníků z hnutí Limity jsme my vyrazí na kolech z Chebu do Ústí nad Labem, zastaví se v několika městech, kde jsou v plánu besedy pro veřejnost za přítomnosti starostů. řekl mluvčí Klimajízdy Andrej Lizoň.
Na budoucnost severozápadu Čech ukončení těžby uhlí se zaměří Klimajízda 202120.8.2021 15:16
(ČTK)
Na téma budoucnosti severozápadu Čech po ukončení těžby uhlí se zaměří druhý ročník tzv. Klimajízdy. Na třicet účastníků vyrazí na kolech z Chebu do Ústí nad Labem. Po cestě se uskuteční besedy pro veřejnost věnované spravedlivé transformaci uhelných regionů. ČTK to řekla za pořadatele Veronika Dombrovská z hnutí Limity jsme my.
Daimler do vývoje elektrických aut investuje přes 40 miliard eur20.8.2021 15:05 | STUTTGART
(ČTK)
O problematiku změny klimatu se zajímá polovina veřejnosti v Česku19.8.2021 15:14 | PRAHA
(ČTK)
O problematiku změny klimatu se zajímá 52 procent lidí v Česku, z toho osm procent výrazně. Loni zájem vyjádřilo 53 procent respondentů. Na 84 procent, meziročně o dvě procenta méně, dotázaných míní, že v posledních 100 letech na Zemi dochází ke změně klimatu. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Senát doporučil stanovovat podporu obnovitelných zdrojů nařízením vlády19.8.2021 01:08 | PRAHA
(ČTK)
O přiměřenosti podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů by mohla rozhodovat svým nařízením vláda. Takzvané vnitřní výnosové procento (IRR), zjednodušeně výnosnost investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory, by se mohlo pohybovat od 8,4 procenta do 10,6 procenta. Senát tak dnes navrhl upravit vládní novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Nyní ji dostane zpět k posouzení Sněmovna. Stejné řešení již dříve ve Sněmovně podpořil tamní hospodářský výbor, ale při schvalování novely tento návrh neprošel. Nastavení podpory by mělo státu ušetřit peníze na podpoře obnovitelných zdrojů.
Požáry u Jeruzaléma se podařilo zvládnout, s hašením pomáhali Palestinci19.8.2021 00:14 | JERUZALÉM
(ČTK)
Produkce elektřiny ze slunce v EU byla v červnu a červenci rekordní18.8.2021 16:11 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Dodávky elektřiny vyrobené ze slunce vzrostly v Evropské unii v červnu a v červenci na rekordní maximum a na celkové výrobě elektřiny se solární elektrárny podílely deseti procenty. Stále však zaostávají za dodávkami elektřiny z uhelných elektráren. Vyplývá to ze zprávy nezávislého klimatického institutu Ember.
Vláda USA poprvé vyhlásila nedostatek vody v řece Colorado, zavádí omezení18.8.2021 11:32 | WASHINGTON
(ČTK)
Americké federální ministerstvo vnitra v pondělí poprvé vyhlásilo pro řeku Colorado stav nedostatku vody a spustilo tím plán omezování spotřeby. Krok reaguje na dlouhodobé sucho za americkém západě a na setrvalý pokles hladin dvou velkých vodních nádrží: jezer Mead a Powell. Americká média podotýkají, že vodu z řeky Colorado využívá na 40 milionů obyvatel Spojených států.
Elektrárny Chvaletice a Opatovice zatím nezískaly výjimku z emisních limitů18.8.2021 11:30 | CHVALETICE/OPATOVICE NAD LABEM
(ČTK)
Obě velké uhelné elektrárny v Pardubickém kraji ve Chvaleticích a Opatovicích nad Labem zatím nezískaly pravomocnou výjimku z nových emisních limitů. Ty nabyly účinnosti dnes a jsou přísnější než předchozí. Elektrárny žádaly o přechodnou úlevu při vypouštění rtuti a oxidů dusíku do ovzduší, proti vydané výjimce se však buď odvolaly ekologické organizace, nebo úřad dosud nerozhodl.
Voda se musí točit, její recyklace sníží poptávku po nových zdrojích, navrhuje WWDR18.8.2021 05:37 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Globální spotřeba vody se za posledních 100 let zvýšila o šestinásobek, a v současnosti narůstá tempem 1 % ročně. Že to lze vcelku intuitivně i logicky odvodit z růstu světové populace, se tak nějak nabízí. Čeho se ale naopak nedostává, jsou řešení situací, které z takového dlouhodobě neudržitelného nárůstu spotřeby plynou.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00 Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00
Hotelbusem po Francii (Přednášky a diskuse, Praha 9 ) reklama |