Zprávy / KlimaNěmecko vyškrtlo ze statistik nejvyšší naměřenou teplotu. Stanice se mohla přehřívat21.12.2020 11:28 | BERLÍN
(ČTK)
Zvyšující se hladina moří ohrožuje malé ostrovy. Tedy kromě těch, které nemizí, ale naopak rostou20.12.2020 07:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jedním z rizik klimatické změny je tání ledovců, kvůli němuž se zvýší hladina moří, které pohltí malé a nízké ostrovy a ostrůvky. Zdá se, že se to nemusí stát všem takovým ostrovům. Vědci dokonce přišli s překvapivým zjištěním – některé ostrovy mohou svou plochu zvětšovat. O studii zveřejněné v žurnálu Geophysical Research Letters informuje ScienceAlert.
Státy EU podpořily přísnější emisní limity, čeká je pře s Evropským parlamentem18.12.2020 11:48 | BRUSEL
(ČTK)
Ministři životního prostředí zemí Evropské unie se shodli na podrobnostech takzvaného klimatického zákona, který EU zavazuje mimo jiné k výraznějším omezením emisí skleníkových plynů než dosud plánovala. O konečné podobě normy počítající s redukcí zplodin do roku 2030 nejméně o 55 procent proti hodnotám z roku 1990 začnou státy od příštího roku vyjednávat s Evropským parlamentem. Europoslanci se přitom netají, že by chtěli limity ještě přísnější.
Škoda Auto letos nesplní emisní limity EU, i kvůli koronaviru18.12.2020 11:34 | M. BOLESLAV
(ČTK)
Škoda Auto letos nesplní emisní limity, které po automobilkách požaduje Evropská unie. Důvodem je mimo jiné pandemie koronaviru, kvůli které se zpozdilo uvedení ekologických elektromobilů na trh, řekl ČTK vedoucí komunikace podniku Tomáš Kotera. Informaci přinesl portál Seznam Zprávy.
Evropská komise dala částečně za pravdu Česku ve sporu o polský důl Turów Aktualizováno17.12.2020 18:10 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská komise dnes dala částečně za pravdu Česku ve sporu s Polskem o prodloužení a rozšíření těžby v hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Exekutiva Evropské unie dospěla k závěru, že Polsko nesprávně posuzuje vliv dolu na životní prostředí a nedostatečně informovalo o svých záměrech sousední státy. Podle Deníku N české ministerstvo životního prostředí již ve středu kvůli sporu, který se nepodařilo vyřešit dohodou, pohrozilo Polsku žalobou.
Pandemie v Evropě významně snížila emise, v letectví o polovinu17.12.2020 13:14 | LONDÝN
(ČTK)
Pandemie koronaviru, která letos zasáhla celý svět a způsobila obrovské ztráty na životech i ekonomické škody, má prokazatelně i jeden pozitivní efekt - snížení obsahu znečišťujících látek v ovzduší. V evropských zemích nyní pokles emisí způsobený opatřeními proti koronaviru přesně propočítali vědci ze služby Copernicus, podle nichž mezi únorem a červencem klesly emise oxidů dusíku a oxidu uhličitého ze spalování fosilních paliv o více než deset procent. Emise z letecké dopravy se snížily dokonce o polovinu.
Německo počítá v roce 2030 s 65 procenty obnovitelné energie17.12.2020 13:08 | BERLÍN
(ČTK)
Německo chce do roku 2030 pokrývat nejméně 65 procent své spotřeby elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Počítá s tím novela zákona o obnovitelných zdrojích, kterou dnes schválil Spolkový sněm. Odsouhlasený vládní předpis počítá výhledově také s ukončením podpory elektrárnám využívajícím obnovitelné zdroje, konkrétní termín ale nezmiňuje.
Pardubický kraj nechce řešit výjimku pro elektrárnu Opatovice17.12.2020 02:04 | PARDUBICE
(ČTK)
Pardubický kraj se chce kvůli možné systémové podjatosti nechat vyloučit z rozhodování o výjimce z emisních limitů, o niž požádala Elektrárna Opatovice. Podobně postupoval v minulosti u žádosti o obdobnou výjimku pro elektrárnu Chvaletice. Rozhodování o ní nakonec ministerstvo životního prostředí delegovalo na krajský úřad v Olomouci.
Vědci z Brna míří do Antarktidy, podmínkou je negativní test16.12.2020 11:48 | BRNO
(ČTK)
Konflikt mezi zemědělci a pastevci v Čadu má 24 obětí16.12.2020 11:36 | NDJAMENA
(ČTK)
V Čadu se v posledních dnech zhoršil konflikt mezi místními kočovnými pastevci a zemědělci, jimž zvířata údajně ničí pole. Při zatím poslední vlně sporů o půdu zemřelo 24 lidí. Policie oběma stranám zabavila zbraně, informovala stanice VOA Afrique.
Umělé ostrovy, podmořská potrubí. Lidské stavby v oceánech pokrývají už plochu 32 000 kilometrů čtverečních16.12.2020 05:49 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Oceány a moře pokrývají 71 % zemského povrchu, a proto se na první pohled svou rozlohou zdají nepostižitelné změnami. Pobřeží ale netvoří pevnou hranici dvou rozdílných světů a lidská civilizace stále výrazněji do vodního prostředí expanduje. Fyzický otisk budovaných staveb nyní zabírá plochu 32 000 kilometrů čtverečních. Píše o tom Mongabay.
Na severu Čech se zkouší experimentální použití biouhlu16.12.2020 01:32 | STRUPČICE
(ČTK)
Studentky České zemědělské univerzity vysadily na podzim stromky do půdy po rekultivacích obohacené o biouhel. Materiál má pomoci snížit uvolňování oxidu uhličitého do ovzduší, zvýšit kvalitu půdy a pomoci zadržet vodu v krajině. Vědecký experiment, který má význam biouhlu potvrdit, se realizuje u Strupčic na Chomutovsku na rekultivovaném území Vršanské uhelné.
Piráti neprosadili sněmovní jednání o termínu konce uhlí Aktualizováno15.12.2020 15:14 | PRAHA
(ČTK)
Opoziční Piráti neprosadili sněmovní diskusi o doporučení Uhelné komise ukončit využívání uhlí v ČR pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. Předsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová dnes navrhovala, aby dolní komora debatovala o doporučení komise v pátek. Sněmovna to ale v rámci změn programu schůze zamítla.
Vláda navrhne začlenit do ústavy Francie boj proti změnám klimatu15.12.2020 11:12 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Francouzská vláda navrhne začlenit do prvního článku ústavy zmínku o boji proti klimatickým změnám. Oznámil to prezident Emmanuel Macron. Aby se stala součástí ústavy, budou muset změnu následovně schválit parlament a Francouzi v referendu, uvádí agentura Reuters. Změna ústavy byla oznámena při jednání se sněmem vylosovaných občanů, jež připravují návrhy na ochranu životního prostředí.
Rusko vyšetřuje záhadný úhyn stovek tuleňů v Kaspickém moři15.12.2020 01:27 | MOSKVA
(ČTK)
Kaspické moře vyplavilo dalších 23 mrtvých tuleňů. Za poslední týden se na jeho březích objevilo takřka 300 mrtvých zvířat, která patří mezi ohrožené druhy. Ruské úřady už dříve oznámily, že masový úhyn vzácných ploutvonožců vyšetřují. Proč v poslední době hromadně tuleni kaspičtí umírají, zatím není jasné.
Studie: Přechod k elektromobilům pomůže ukončit ropnou éru. Díky Číně14.12.2020 11:47 | ŠANGHAJ
(ČTK)
Agresivní přechod k elektromobilům vedený Čínou sníží do roku 2030 globální poptávku po ropě o 70 procent a pomůže ukončit éru těžby a využívání ropy. Předpovídá to studie, kterou zveřejnil výzkumný institut Carbon Tracker. Čína by podle institutu díky rostoucí konkurenceschopnosti automobilů na alternativní pohon mohla do deseti let snížit roční náklady na dovoz ropy o více než 80 miliard dolarů (1,8 bilionu Kč).
Šéf OSN apeloval na politiky, aby vyhlásili stav klimatické nouze14.12.2020 02:14 | LONDÝN
(ČTK)
Generální tajemník OSN António Guterres apeloval na světové lídry, aby ve svých zemích vyhlásili stav klimatické nouze a pomohli tak urychlit kroky, které by zabránily katastrofálním důsledkům globálního oteplování. Na virtuálním klimatickém summitu, který pořádá Británie, vystoupil mimo jiné čínský prezident Si Ťin-pching, který ohlásil závazek snížit do roku 2030 emise oxidu uhličitého v poměru k HDP o 65 procent oproti roku 2005. Zvolený americký prezident Joe Biden na twitteru potvrdil, že USA se po jeho nástupu do Bílého domu v lednu opět připojí k pařížské dohodě o klimatu.
Modrozelený Petřín připomene pět let od podpisu klimatické Pařížské dohody11.12.2020 15:56 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Brazílie chce, aby jí ostatní státy platily za snížení emisí11.12.2020 15:55 | BRASÍLIA
(ČTK)
Brazilský ministr životního prostředí Ricardo Salles požaduje, aby rozvinuté státy Brazílii ročně vyplácely miliardy dolarů za to, že bude chránit svoji přírodu a slíbí, že do roku 2060 dosáhne uhlíkové neutrality. Oznámení ministra, které přichází krátce před klíčovým klimatickým summitem pořádaným tento víkend OSN, Británií a Francií se ale mnoha vlivným environmentálním skupinám nelíbí, informuje deník Financial Times.
Emise se letos i kvůli koronaviru sníží zřejmě o sedm procent, uvádí studie11.12.2020 11:38 | BERLÍN
(ČTK)
Emise oxidu uhličitého se letos sníží o zhruba sedm procent. Odhaduje to studie mezinárodní skupiny vědců Global Carbon Project, která každoročně vydává bilanci emisí. K letošnímu poklesu podle vědců výrazně přispěla také opatření proti šíření koronaviru. Vědci proto očekávají, že letošní pokles bude jen dočasný, píše dnes agentura AP. V průměru je na světě do atmosféry vypuštěna každou sekundu jedna tuna oxidu uhličitého.
Summit EU podpořil přísnější emisní závazky k roku 2030 Aktualizováno11.12.2020 11:34 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská unie zpřísní své klimatické závazky k roku 2030. Shodli se na tom dnes po celonočním jednání v Bruselu prezidenti a premiéři členských zemí, kteří podpořili omezení celkových emisí skleníkových plynů EU o nejméně 55 procent proti roku 1990. Konečná verze závěrů summitu vyšla vstříc některým požadavkům zemí východního křídla unie včetně Česka, které chtěly záruky, že přechod k čistým energiím nezatíží neúnosně jejich ekonomiky. Podle premiéra Andreje Babiše je výsledný kompromis pro Česko úspěchem.
Rakousko v EU vetovalo dotace na výrobu vodíku z jaderné energie11.12.2020 08:04 | VÍDEŇ
(ČTK)
Splnění vyššího emisního cíle přinese v Česku podle svazů 900 miliard korun investic10.12.2020 16:53 | PRAHA
(ČTK)
Splnění vyššího celoevropského emisního cíle renovacemi budov a rozvojem obnovitelných zdrojů energie přinese v Česku přes 900 miliard korun nových investic zejména pro malé a střední firmy a nejméně 80 000 pracovních míst. K jejich vyvolání bude potřeba zhruba 300 miliard korun veřejné podpory, kterou stát může zajistit z dostupných evropských programů. Na on-line tiskové konferenci to uvedli zástupci Komory obnovitelných zdrojů energie a aliance Šance pro budovy.
Česko považuje polskou reakci ohledně Turówa za nedostatečnou10.12.2020 11:30 | PRAHA
(ČTK)
Polská reakce na české požadavky ohledně případného pokračování těžby v hnědouhelném dole Turów, které by mohly vést k mimosoudnímu řešení problémů, je podle ministerstev životního prostředí a ministerstva zahraničí a Libereckého kraje nedostatečná a nelze ji akceptovat. ČTK o tom informovalo ministerstvo životního prostředí. Česko očekává do konce roku vyjádření Evropské komise k podnětu, které podalo v září, a na základě něj a dosavadního jednání vláda následně rozhodne o dalším postupu.
Výlet za nabíječkou pro elektromobil se britskému páru protáhl na 9 hodin10.12.2020 08:52 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ve Velké Británii se momentálně nachází 11 600 veřejně přístupných dobíječek elektromobilů. Narazíte na ně podél parkovišť, v krytých stáních supermarketů, před restauracemi a obchody. To ale neznamená, že zrovna vy si v nich svůj vůz pohodlně dobijete. Na kuriózní situaci z praxe upozorňuje Guardian.
Svaz průmyslu se obává navýšení evropského klimatického cíle9.12.2020 13:44 | PRAHA
(ČTK)
Svaz průmyslu a dopravy (SP ČR) se obává navýšení evropského klimatického cíle, o kterém by ve čtvrtek a pátek měla rozhodovat Evropská rada. Konkrétně jde o zpřísnění cíle pro snížení emisí oxidu uhličitého na 55 či více procent v roce 2030 proti roku 1990. Zvýšení klimatických ambicí přinese nejen příležitosti, ale také větší rizika a náklady pro řadu odvětví, uvedl svaz.
Studie: Pro splnění cílů EU potřebuje ČR soláry na brownfieldech9.12.2020 13:39 | PRAHA
(ČTK)
Pro splnění evropských klimatických cílů potřebuje Česko vybudovat zejména dostatek větších obnovitelných zdrojů. Nejdostupnějším řešením jsou pozemní fotovoltaické elektrárny budované na brownfieldech, výsypkách nebo plochách bývalých dolů. Vyplývá to z aktualizované studie poradenské společnosti Deloitte, která byla zpracovaná pro Svaz moderní energetiky. Autoři ji představili na dnešní on-line tiskové konferenci.
Řízené zaplavování zdecimovaných mokřadů by pomohlo klimatu i biodiverzitě9.12.2020 12:54 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pohled na povodně, záplavy a velkou vodu je z pochopitelných důvodů silně negativní. Nemusí tomu tak být vždy. Řízené zaplavování vybraného území může oživit mokřady, podpořit biodiverzitu a zpomalit klimatickou změnu. Píše o tom Conversation.
Dánsko v roce 2050 přestane těžit ropu v Severním moři9.12.2020 00:50 | KODAŇ
(ČTK)
Vykazované emise aut kvůli změně měření stouply až o čtyři procenta8.12.2020 17:49 | PRAHA
(ČTK)
Vykazované průměrné množství emisí osobních aut na českých silnicích za poslední dva roky stouplo o jedno až čtyři procenta. Důvodem je přechod na novou přesnější metodiku měření spotřeby aut WLTP. Automobilkám se tak vzdálilo plnění emisních limitů EU. Zatímco rozmezí emisí pro benzínové motorizace se "papírově" posunulo o jeden gram na 126 až 142 gramů CO2/km, razantnější vývoj lze sledovat u naftových aut, kde byl růst o čtyři procenta na 113 až 128 gramů CO2/km. Vyplvá to z analýzy poradenské firmy EY.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Klára Kocmanová: Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením a Piráti v Poslanecké sněmovně ho nepodpoří22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Česko potřebuje stabilní prostředí pro energetiku. Piráti nesouhlasí s návrhem Stanjury znovu snižovat slíbenou podporu obnovitelných zdrojůsouvisející kalendář akcí
27. listopadu 2024 (středa) 15:00 Volcanism in the Early Solar System (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 )
27. listopadu 2024 (středa) 18:00 Architektura ČSSR 58-89 (Filmy, videoprojekce a koncerty, Přednášky a diskuse, Praha 2 )
28. listopadu 2024 (čtvrtek) 09:00 - 16:00
Vzdělávání veřejné správy: Jak na zdravou krajinu na Opavsku (Konference, semináře, školení a stáže, Smolkov ) reklama |