ZprávyAl Džazíra: Hořící lesy Amazonie ničí planetu víc, než se myslelo, míní vědci2.8.2004 10:38 | PRAHA/BRASILIA
(EcoMonitor)
Podle některých vědců byl objem skleníkových plynů, které vznikly kvůli rozsáhlému vypalování lesů v Amazonii, silně podhodnocen. Na konferenci o odlesnění prohlásili minulý týden odborníci z brazilského Národního institutu výzkumu Amazonie, že v roce 2003 dosáhly emise z hořících pralesů celkové hmotnosti 400 milionů tun CO2.
BBC: Mohou se zvířata kulturně rozvíjet?30.7.2004 13:11 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Stejně jako lidé i mnoho zvířat se musí každý den rozhodnout - co budou jíst a s kým např. zplodí potomka. Sledují při tom, jak se chovají příslušníci jejich druhu. Učení se pozorováním je ale podle časopisu Science něčím mnohem důležitějším než jen dobrou myšlenkou. Mohl by to být klíč ke způsobu přeměny druhů.
Igelitové tašky už nemusí být to, co bývaly29.7.2004 16:53 | PRAHA
(EkoList)
Emise skleníkových plynů ve staré EU po dvou letech mírně klesly29.7.2004 13:59 | PRAHA/KODAŇ
(EkoList)
Emise skleníkových plynů po dvou letech růstu mírně klesly, čímž se podařil malý krok blíže k cíli: osmiprocentnímu snížení emisí v příštích osmi letech. Jak dokazují odhady Evropské agentury pro životní prostředí, emise v původních 15 zemích EU se mezi roky 2001 a 2002 snížily o 0,5 %. Důvody poklesu jsou teplejší počasí v těchto letech, což znamenalo méně topení fosilními palivy v domácnostech a úřadech, ale také nižší ekonomický růst v průmyslu a posun od uhlí k plynu.
Scotsman: Skleníkové plyny z dopravy na vzestupu29.7.2004 09:59 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Reuters: Archa chce shromáždit DNA vymírajících druhů28.7.2004 10:36 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Vědci na celém světě závodí s přírodou o vymírající druhy živočichů a rostlin. Rozhodli se sestavit genetickou banku všech ohrožených druhů z celého světa. Vědci chtějí shromáždit tisíce vzorků DNA zvířat a rostlin, které by v blízké budoucnosti mohly vyhynout následkem klimatických změn a ničení přirozených míst jejich výskytu.
Není autovrakoviště jako autobazar27.7.2004 17:51 | PRAHA
(EkoList, ČTK)
Při loňských kontrolách vrakovišť zaznamenali inspektoři České inspekce
životního prostředí
vážné prohřešky. Při letošních opětovných kontrolách
bylo zahájeno 15 řízení a uloženo 8 pokut a nařízena nápravná opatření,
která byla z větší části splněna. Velkou vlnu kontrol chystají
inspektoři v druhé půli roku, kdy budou vydány nové prováděcí předpisy k
zákonu o odpadech, které zpřísňují podmínky pro vrakoviště.
Las Vegas Sun: Podle vědců znečištěné ovzduší přispívá k suchu27.7.2004 12:18 | PRAHA/LAS VEGAS
(EcoMonitor)
Podle šestiletého výzkumu, který provedli vědci z nevadského Institutu pro výzkum pouště, může znečištěné ovzduší z uhelných elektráren zhoršovat sucho v regionu. Polutanty ve vzduchu, které lze vystopovat k uhelným elektrárnám na západě Spojených států, snižují obsah vody ve sněhu Skalistých hor možná o více než 25 procent, říká Randy Borys, ředitel Laboratoře Storm Peak v Coloradu.
New Scientist: Zonální větry a chladné vody asi mohou za ztroskotávání velryb26.7.2004 15:15 | PRAHA/SYDNEY
(EkoList)
Ztroskotání velryb už není takovým tajemstvím - přinejmenším na plážích jihovýchodní Austrálie. Analýza dat sbíraných více než 80 let odhalila, že každých 10 až 12 let se na pobřeží v této oblasti objeví nepřiměřený počet kytovců. Zdá se, že ztroskotávání způsobuje klimatický fenomén zvaný zonální západní větry.
MSNBC: Nová odpočívadla pro kamiony budou méně znečišťovat ovzduší26.7.2004 11:11 | COLUMBIA, S.C.
(EcoMonitor)
Tři jižní americké státy poskytnou řidičům kamionů na dálničních odpočívadlech speciální stání. Budou to místa, na kterých dopravci budou moci vypnout motory svých aut, ale přitom jim stále bude fungovat elektřina, klimatizace a dokonce i připojení k internetu. Představitelé států doufají, že se tím sníží znečišťování ovzduší, ke kterému přispívaly zbytečně nastartované spalovací motory nákladních automobilů.
Vesmír: Neolit skončil, zapomeňte!23.7.2004 16:58 | PRAHA
(EcoMonitor)
Česká rafinérská zahájila v Kralupech výrobu odsířené nafty23.7.2004 16:31 | KRALUPY NAD VLTAVOU/PRAHA
(ČIA)
Výrobu nafty, která splní ekologické normy Evropské unie platné od roku 2005 i od roku 2009, zahájila rafinérie České rafinérské v Kralupech nad Vltavou. Vyrobená nafta bude obsahovat maximálně deset miligramů síry na kilogram paliva. Informoval o tom tiskový mluvčí České rafinérské Aleš Soukup.
BBC: Ochránci se obávají návratu komerčního lovu velryb22.7.2004 10:06 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Odpůrci lovu velryb se obávají návratu komerčního lovu kytovců, který zřejmě v několika dalších letech nastane. Ochránci přírody se na výročním setkání Mezinárodní velrybářské komise (IWC) shodli, že moratorium z roku 1986 zřejmě nebude možné nadále prodlužovat. Podle nich budou v blízké budoucnosti přijata nová pravidla regulace lovu velryb, která nemusí být tak přísná jako ta stávající.
Martin Bursík s Petrem Štěpánkem chtějí vést Stranu zelených21.7.2004 17:49 | PRAHA
(EkoList)
Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík vstoupil na konci června do Strany zelených (SZ). Nyní společně s předsedou pražské krajské organizace SZ Petrem Štěpánkem v prohlášení oslovili členy strany - Štěpánek chce kandidovat na předsedu, Bursík do předsednictva SZ. Bursík by také rád vedl kandidátku SZ v příštích volbách do Poslanecké sněmovny.
Hlasování ve Sněmovně: Aarhuská smlouva21.7.2004 13:50 | PRAHA
(EkoList)
Poslanecká sněmovna vyslovila 7. dubna souhlas s ratifikací Aarhuské úmluvy. Česká republika podepsala "Úmluvu o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí" již v roce 1998 a bezmála šest let trvalo sladění českého právního systému s jejími požadavky.
BBC: Evropa podporuje léčiva z geneticky modifikovaných rostlin21.7.2004 10:22 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Evropští vědci zahájili projekt výroby léků z geneticky modifikovaných zemědělských plodin. Společnost nazvaná Pharma-Plant chce produkovat vakcíny a léčiva na nejzávažnější choroby, které lidstvo trápí, včetně prostředků proti šíření viru HIV, vztekliny a tuberkulózy. Evropská unie na projekt přidělila 12 milionů euro a doufá, že klinické zkoušky nových léčiv proběhnou již v roce 2009.
Praha podporuje výstavbu oceanária na Letné20.7.2004 15:59 | PRAHA
(ČIA)
Memorandum o spolupráci mezi hlavním městem a společností Underwater World Oceanarium (UWO) při vybudování oceanária v části bývalého pomníku J. V. Stalina na Letné dnes schválila Praha. Dokument deklaruje zájem obou stran na rychlé realizaci plánovaného projektu. První Oceanárium ve střední Evropě vznikne na 60 tisících metrech čtverečních a investora přijde na 20 milionů amerických dolarů (500 milionů korun). Prahu projekt nebude stát žádné výdaje. ČIA dnes o tom informoval radní Pavel Klega.
Lodě EU budou vypouštět méně síry do ovzduší20.7.2004 11:23 | PRAHA/BRUSEL
(EkoList)
Evropská unie udělala důležitý krok na cestě ke snížení množství emisí oxidu siřičitého z lodí. SO2 je vzdušná zplodina, která způsobuje zdravotní problémy a okyseluje jezerní a lesní ekosystémy. Lodě se staly největším zdrojem SO2 v Unii, protože námořní sektor zůstal, co se týče ekologického chování pozadu za průmyslem na pevnině. Rada pro životní prostředí nyní dosáhla politické dohody a souhlasila s návrhem Komise na snížení emisí SO2 z lodí o více než 500 000 tun každý rok od roku 2007.
Swissinfo: Švýcarské řeky se vracejí do svých koryt20.7.2004 10:04 | PRAHA/CURYCH
(EcoMonitor)
Evropský výzkum hledá alternativy k pokusům na zvířatech19.7.2004 14:45 | PRAHA/BRUSEL
(EkoList)
V přítomnosti belgického prince Laurenta, předsedy Nadace prince Laurenta pro péči o zvířata, představil nedávno komisař pro výzkum Philippe Busquin dva nové výzkumné projekty. Jde o projekty ReProTect a A-Cute-Tox, financované z 6. rámcového programu pro výzkum a vývoj (2002-2006). Nové možnosti, jak nahradit pokusy na zvířatech, umožnil posun v biomedicínském výzkumu, jiné způsoby léčby a nové léky. Diskuse však probíhá i v politické rovině, zejména o navrhované směrnici EU s požadavky na testování kosmetiky a o nové chemické politice Unie.
BBC: Oxid uhličitý v oceánech může poškodit podmořský život19.7.2004 10:26 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Podle vědců absorbovalo moře skoro 50 % oxidu uhličitého, který lidstvo vypustilo do atmosféry během posledních 200 let. V důsledku toho úroveň skleníkových plynů v atmosféře vůbec není tak vysoká, jak by mohla být. Silné koncentrace oxidu uhličitého v oceánu mění jeho chemické složení a ztěžují některým mořským živočichům tvorbu krunýře či skořápky. Výzkum byl publikován tento týden v časopise Science.
První blok JETE opět běží na plný výkon19.7.2004 09:37 | TEMELÍN
(ČIA)
Na stoprocentní výkon se v noci na dnešek vrátil první blok Jaderné elektrárny Temelín (JETE). Od 17. dubna zde probíhala tříměsíční odstávka spojená s výměnou jedné čtvrtiny palivových článků a údržbou zařízení. První blok obnovil dodávky elektřiny do sítě 14. července. ČIA o tom informoval tiskový mluvčí JETE Milan Nebesář.
Scotsman: Nový zákon nedovolí dětem nakupovat domácí zvířata16.7.2004 10:50 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Domácí mazlíčci a hospodářská zvířata budou pod zvláštní ochranou, vláda chce podniknout opatření proti surovému zacházení. Nový návrh zákona, který byl oznámen tento týden a modernizuje sto let staré zákony, také ochraňuje cirkusová zvířata a zastavuje prodej rybiček jako výher z poutí.
Respekt: Šťastný život na Šťastném kopci15.7.2004 09:14 | PRAHA
(EcoMonitor)
První blok JETE obnovil dodávky elektřiny14.7.2004 16:41 | TEMELÍN
(ČIA)
Dodávky elektřiny do rozvodné sítě dnes v 15:28 hodin obnovil první blok Jaderné elektrárny Temelín (JETE). Výkon reaktoru nyní dosahuje 39 procent kapacity, výkon turbogenerátoru činí 270 megawattů. "Do konce tohoto týdne bude provozní personál postupně provádět na výkonových úrovních 50, 75 a 80 procent předepsané testy reaktoru a dalších zařízení bloku," sdělil ČIA tiskový mluvčí JETE Milan Nebesář.
Ochrana přírody: Ptačí oblasti versus rozvoj dopravní sítě14.7.2004 09:12 | PRAHA
(EcoMonitor)
Některé plánované projekty dopravních cest citelně zasahují do ptačích oblastí, které byly vymezeny v rámci evropské soustavy Natura 2000. Těchto chráněných území bylo navrženo 41, což znamená necelých 9 % území státu.
Business Day: Rozvojové země chtějí využívat obnovitelné zdroje energie více než bohaté státy13.7.2004 10:47 | PRAHA/JOHANESBURG
(EcoMonitor)
Vláda Jihoafrické republiky se snaží o široké využití obnovitelných zdrojů energie, ale snaha dosáhnout zároveň cílů mezinárodních dohod jí háže klacky pod nohy. Stát má stejně jako mnoho rozvojových zemí k dispozici bohaté přírodní zdroje energie, jenže stále bojuje s tím, jak zprostředkovat cenově přijatelnou energii všem svým občanům.
CNN: Korály v Rudém moři u izraelských břehů téměř zmizely12.7.2004 09:19 | EILAT, Izrael
(EcoMonitor)
V době rozkvětu byly korály podél izraelského pobřeží Rudého moře v oblasti Eilatu lákavým místem pro potápěče. Ty přitahoval jeden z neatraktivnějších a biologicky nejrozmanitějších útesů na světě. Dnes ale korály stojí před zánikem. Kvůli lukrativním rybím farmám, které se rozrostly ve vodách tohoto regionu, mizí i a pestré průsvitné ryby.
Hlasování ve Sněmovně: Elektronické odpady musí likvidovat výrobci9.7.2004 18:33 | PRAHA
(EkoList)
V souladu se směrnicemi Evropské unie musí Česká republika zajistit výběr odpadů z elektrických a elektronických zařízení ve výši 4 kilogramů na jednoho obyvatel a rok. Ve většině států EU již podobné nařízení vstoupilo v platnost nebo musí být přijato nejpozději do 13. srpna 2004. Česká republika spolu s některými dalšími novými členy Unie si však vyjednala dvouletý odklad plnění.
NYT: Zelené zákony z Evropy tlačí na USA9.7.2004 10:24 | PRAHA/WASHINGTON
(EcoMonitor)
Matky, které před dvěma lety kojily ve Spojených státech své děti, nenapadlo, že by mateřské mléko mohlo obsahovat jakékoli škodlivé látky. Potom Agentura ochrany životního prostředí (EPA) vyjednala s chemickým průmyslem dohodu o vyřazení nejhorších chemikálií používaných v běžnějších výrobcích, jako jsou například bromidové samozhášecí přísady.
|
Nejčtenější článkykomentáře nejnovější nejčtenějšírady a návodyZpestřete si Vánoce pozorováním ptáků. Přes svátky probíhá soutěž Živá zahrada20.12.2024 | Petr Stýblo
Co dát do krmítka a jak přikrmovat ptáky, abychom jim neuškodili10.12.2024 | Česká společnost ornitologická
tiskové zprávy24. prosince 2024 | Společnost pro zvířata
Společnost pro zvířata: „Zábavní“ pyrotechnika je nebezpečná a škodlivá pro lidi, zvířata, životní prostředí a bezpečnost21. prosince 2024 | Zelení - Strana zelených
Zelení - Strana zelených: Klimaticko-energetický plán: Zpoždění plánů nás bude stát víc, než jen čas.kalendář akcí
27. prosince 2024 (pátek) 10:00 Povánoční zoo (Dílny a workshopy, Exkurze a vycházky, Přednášky a diskuse, Praha 7 )
28. prosince 2024 (sobota) 10:00 Víkendová komentovaná krmení a setkání (Dílny a workshopy, Exkurze a vycházky, Přednášky a diskuse, Praha 7 )
28. prosince 2024 (sobota) 14:00 - 15:30
Za krásami Toulcova dvora (Exkurze a vycházky, Praha 10 ) reklama |