Zprávy / KlimaWELT: Příroda se letos připravuje dříve na zimní klid9.9.2003 10:00 | PRAHA/FRANKFURT
(EcoMonitor)
Zní to možná jako paradox, ale díky horkému létu začne letos podzim pravděpodobně dříve. Neznamená to ale, že by už v říjnu musel nutně přijít první sníh. Tento brzký podzim se totiž týká pouze oblasti fenologie, tedy nauky zabývající se vztahy mezi podnebím a vývojovými fázemi rostlin. Meteorologického podzimu (1.9.-20.11.) ani astronomického podzimu (23.9.-22.12.) se tyto změny nijak netýkají.
BBC: Země je nejteplejší za posledních 2000 let3.9.2003 14:48 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Teplota na Zemi je zřejmě od osmdesátých let teplejší než kdy byla za celých 1800 let historie. S tímto tvrzením přišli dva vědci ze Spojených států a z Velké Británie. Informace o globálním klimatu se jim podařilo rekonstruovat zkoumáním hluboko uloženého ledu, rostlin a ostatních druhů záznamů. Podle nich výzkum přináší nepochybný důkaz o tom, že změny klimatu způsobuje člověk svojí činností. Odpůrci této myšlenky tvrdí, že vliv člověka je příliš malý na to, aby se jím daly vysvětlit současné změny.
Independent: Horké léto přineslo globální potravinovou krizi2.9.2003 13:07 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
České ministerstvo průmyslu: obchod životní prostředí nepoškozuje28.8.2003 14:42 | PRAHA/CANCÚN
(EkoList)
Ministři obchodu ze 146 zemí se v září sejdou v mexickém pobřežním letovisku Cancúnu. Nebude to však, alespoň oficiálně, za účelem dovolené. Komisař Evropské unie pro obchod Pascal Lamy si již dokonce postěžoval, že kvůli ambicióznímu programu jednání 5. ministerské konference Světové obchodní organizace (WTO) nejspíš nebude mít čas zaskočit si na pláž.
Portugalsko: Oblasti zničené požiarom navštívi komisár EÚ Barnier28.8.2003 14:24 | LISABON
(SITA/AFP)
Komisár Európskej únie pre regionálnu politiku Michel Barnier navštívi vo štvrtok niekoľko požiarmi zničených oblastí v Portugalsku. Pri tejto príležitosti ešte v stredu oznámil, že Európska komisia schválila poskytnutie finančnej pomoci Portugalsku vo výške 31,65 milióna eur, ktorá má byť použitá na "obnovu zničených infraštruktúr a na pokrytie nákladov spojených s krízovými opatreniami".
Podle Agrární komory v ČR chybí krmné obilí28.8.2003 11:17 | PRAHA
(ČIA)
Podle propočtů Agrární komory ČR (AK) bude díky nižší letošní úrodě na domácím trhu chybět zhruba 400 tisíc tun krmného obilí. V rozhovoru pro ČIA to uvedl tajemník AK Jan Záhorka.
EK: Pre Portugalsko navrhuje z Fondu solidarity 31,6 mil. eur27.8.2003 17:30 | BRATISLAVA
(SITA)
Na žiadosť portugalských oficiálnych miest o naliehavú pomoc v súvislosti so škodami spôsobenými obrovskými požiarmi v stredu Európska komisia (EK) navrhla poskytnúť krajine z Fondu solidarity 31,6 milióna eur. Peniaze budú použité na zabezpečenie nevyhnutných služieb ako je prechodné ubytovanie, dodávky elektrickej energie, vody a opravy základnej infraštruktúry. Škody v krajine spôsobil veľký počet požiarov, ktoré vypukli 20. júla a ktoré doteraz pripravili o život 18 ľudí. Podľa odhadov ohne zničili 270 tisíc hektárov lesných porastov a 25 tisíc poľnohospodárskej pôdy. Katastrofa spôsobila aj obrovské straty na majetku, ale aj stratu zamestnania asi 45 tisíc ľudí.
ENN: Chráněná území pod tlakem globálních změn21.8.2003 11:05 | Washington
(EcoMonitor)
Nová situace celosvětového vývoje jako jsou klimatické změny, neustálý nárůst počtu obyvatel a invaze cizích živočišných druhů vytváří nebývalý tlak na území národních parků a chráněných lokalit, které pokrývají téměř 13 % naší planety. Varování tento týden vydali vědci z World Resources Institute (WRI).
Dawn: Vlny veder mají negativní vliv na jaderné elektrárny15.8.2003 15:57 | PRAHA/BERLÍN
(EcoMonitor)
BBC: Kjótský protokol nezastaví klimatické změny, varují odborníci12.8.2003 12:17 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Zpráva nevládní organizace Institut výzkumu veřejné politiky (IPPR), tvrdí ve shodě s některými experty, že vlna veder v Británii má přímou souvislost s globálním oteplováním. I když se program Kjótského protokolu začne plnit, celosvětová produkce skleníkových plynů bude nadále vzrůstat až o 70 %, tvrdí IPPR.
Francúzsko: Jadrové elektrárne pre horúčavy znížia výkon11.8.2003 16:00 | PARÍŽ
(SITA/Reuters)
Francúzsko na pondelok zvolalo naliehavé rokovania kvôli problémom s dodávkami elektrickej energie, ktoré zapríčinilo prehriatie chladiarenských zariadení jadrových elektrární. "Situácia je veľmi vážna," uviedla ministerka priemyslu Nicole Fontainová pred stretnutím odborníkov z vládnych ministerstiev a zo štátneho energetického podniku Electricite de France.
Guardian: Vědci se obávají zrychlení globálního oteplování8.8.2003 13:04 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
SR-EÚ: Poľnohospodárske samosprávy odmietajú uprednostňovanie diaľnic6.8.2003 18:10 | BRATISLAVA
(SITA)
Rada poľnohospodárskych samospráv Slovenskej republiky (RPS) nesúhlasí s odporúčaním generálneho riaditeľa Riaditeľstva Európskej komisie (EK) pre regionálnu politiku Lluisa Rieru Figuerasa, aby Slovensko prehodnotilo priority čerpania podporných zdrojov Európskej únie (EÚ) a uprednostnilo rozvoj infraštruktúry pred poľnohospodárstvom. Píše sa to v liste, ktorý RPS adresovala komisárovi EK pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a rybolov Franzovi Fischlerovi.
BBC: Eskymáci mají strach30.7.2003 14:22 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Ledy tají a z mořských pláží se stávají rozbahněné močály. Mění se druhové složení zvířat, která zde žijí. Průvodní jevy klimatických změn znepokojují eskymáckou komunitu na severu Kanady. Říkají, že stále větší měrou nevypočitatelné počasí významně ovlivňuje jejich styl života. Musejí si zvykat na zcela nové druhy ptáků a ryb, kteří se na sever stěhují z teplejších oblastí.
ČR hrozí největší neúroda za posledních 25 let29.7.2003 08:41 | PRAHA
(ČIA)
Nejhorší neúroda za posledních 25 let hrozí podle ministra zemědělství Jaroslava Palase České republice. Údaje Českého statistického úřadu, doplněné o aktuální čísla ministerstva zemědělství o sklizni kukuřice a ostatních obilovin, naznačují, že by se letos mohlo sklidit pouze okolo šesti milionů tun. Informuje o tom dnešní Právo.
MSNBC: Vláda USA zveřejnila cíle výzkumu klimatu28.7.2003 16:02 | PRAHA/WASHINGTON
(EcoMonitor)
Bushova administrativa představila minulý týden strategii boje proti klimatickým změnám. Podle ní je třeba vypracovat celou řadu studií, než se přikročí k regulačním opatřením. Ochránci životního prostředí kritizují politiku, kterou vláda obhájila, jako velmi opatrnou a pomíjející již existující odborné výzkumy.
Zelená pre celosvetový obchod s emisiami24.7.2003 16:26 | BRATISLAVA
(SITA)
Firmy, ktorým sa nepodarilo splniť limity pre emisie skleníkových plynov, nájdu podľa návrhu Európskej komisie čoskoro východisko z tejto situácie. Desaťtisíc firiem, ktoré sú zodpovedné za polovicu emisií skleníkových plynov v Európskej únii, môže znížiť svoje záväzky prispením na projekty v oblasti životného prostredia v rozvojových alebo iných krajinách. Mechanizmy znižovania redukcií stanovil tzv. medzinárodný Kjótsky protokol. Návrh bude schvaľovať Európsky parlament a členské krajiny.
BBC: Evropská unie tlačí na Rusko kvůli Kjótskému protokolu21.7.2003 12:52 | PRAHA/BRUSEL
(EcoMonitor)
Členské státy Evropské unie (EU) znovu urgovaly ruský podpis Kjótského protokolu o snižování emisí skleníkových plynů. Při setkání ministrů EU v Itálii, komisařka pro životní prostředí Margot Wallströmová, připomněla Ruské federaci ekonomické výhody, které jí ratifikace přinese.
BBC: Globální oteplování ohrožuje unikátní život Antarktidy18.7.2003 15:48 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Postupující klimatické změny ohrožují unikátní živočišné druhy, jejichž domovem jsou nehostinné vody kolem Antarktidy. Životní formy, které se zde vyvinuly, se podobají fauně, jež obývala moře Severní Ameriky a Evropy před miliony let. Kvůli globálnímu oteplování můžou predátoři, kteří normálně loví v teplejších oblastech, kolonizovat území Antarktidy.
Příznivci skladování CO2 založili mezinárodní fórum5.7.2003 09:00 | PRAHA/BRUSEL/WASHINGTON
(EkoList)
Místopředsedkyně Evropské komise pro dopravu a energetiku Loyola de Palacio podepsala 25. června ve Washingtonu mezinárodní listinu o shromažďování a uchovávání CO2, která zakládá tzv. "Vedoucí fórum pro oddělení uhlíku". Členy Fóra je třináct zemí: Austrálie, Brazílie, Itálie, Indie, Japonsko, Kanada, Kolumbie, Mexiko, Norsko, Čína, Rusko, Velká Británie a USA. Cílem Fóra je podporovat výzkum technologií pro oddělení uhlíku a "očistit" tak fosilní paliva tím, že shromáždí CO2 u zdroje a uskladní ho na tisíce let hluboko pod zemí.
The Guardian: Šest stupňů ke katastrofě4.7.2003 15:23 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Před dvě stě padesáti miliony let málem skončil život na naší planetě. Jenže to, co se stalo kdysi dávno, by pro dnešní svět mělo být velkým varováním. Vědci zjistili, že celý proces nastartovalo oteplení zeměkoule o pouhých šest stupňů. Kdyby se prehistorická zkušenost měla opakovat, nebyla by to pouze tragédie, ale katastrofa, píše o knize Michaela Bentona When Life nearly Died (Když život málem zanikl) komentátor Guardianu George Monbiot.
Independent: Zpráva meteorologů - počasí se zbláznilo3.7.2003 15:10 | ŽENEVA
(EcoMonitor)
Světová meteorologická organizace (WMO) vydala včera večer zprávu týkající se extrémního počasí, která by se dala shrnout do jednoduchého sdělení - počasí se zbláznilo. Přestože WMO vydává zásadně pouze výroční zprávy, které shrnují statistiky za celé uplynulé období, letošní obzvlášť horký červen ji donutil reagovat a upozornit na nebezpečí, které vyplývají z klimatických změn.
Wallströmová: Vyrábějme vodík z obnovitelných zdrojů2.7.2003 13:03 | PRAHA/BRUSEL
(EkoList)
Na nedávné bruselské konferenci o vodíku vystoupila členka Evropské komise pro životní prostředí Margot Wallströmová. Ve své přednášce varovala před možnými následky globálních klimatických změn a hovořila o perspektivách a výhodách vodíku a palivových článků. Podle komisařky představuje vodík velkou šanci pro ekologicky udržitelnou energetiku a dopravu.
BBC: Vědci chtějí počítat mouchy rozpláclé o předek auta1.7.2003 12:20 | LONDÝN/PRAHA
(EcoMonitor)
Ochránci životního prostředí chtějí využít motoristů k měření stavů létajícího hmyzu. Myšlenka využít automobilů vypadá na první pohled jako vtip, vědci ale věří, že jim pomůže potvrdit jejich předpoklady o klesajícím počtu létajícího hmyzu. Odborníci z Královské společnosti pro ochranu ptactva (RSPB) jsou přesvědčení, že úbytek vrabců polních a strnadů lučních souvisí se snižujícím se výskytem včel, slunéček, motýlů a ostatních druhů hmyzu.
BBC: Ruský prezident prosazuje Kjótský protokol5.6.2003 14:38 | MOSKVA
(EcoMonitor)
V předvečer Světového dne životního prostředí se představitelé ruské vlády spolu s ekologickými organizacemi sešli nad varovnými hodnotami znečištění v Rusku a dohodli se na radikální změně přístupu. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že bude požadovat zásadní změnu zákonů, které se týkají ochrany životního prostředí.
Unie bude více jezdit na zelená paliva20.5.2003 10:40 | PRAHA/BRUSEL
(EkoList)
V Evropské unii brzy vstoupí v platnost zákon, který propaguje využívání "zelených" pohonných hmot, minulý týden jej podepsal předseda Evropského parlamentu Pat Cox. Tato nová legislativa, schválená v dubnu Radou ministrů, má za cíl postupně zavádět od letošního roku do roku 2010 biopaliva vyrobená ze zemědělských, lesnických produktů a produktů z organického odpadu. Členské státy musí normu zavést do svého národního práva do konce roku 2004.
První autobus na vodík se předvedl v Madridu13.5.2003 15:29 | PRAHA/BRUSEL
(EkoList)
Při příležitosti světové konference Mezinárodní unie veřejné dopravy byl v Madridu minulý týden předveden první autobus na vodík. Autobus je součástí projektu CUTE, který spolufinancuje Evropská unie, odstartoval v listopadu 2001 a jeho cílem je vyvinout veřejný autobusový systém na vodíkové palivové články.
BBC: Británie chystá velké snížení skleníkových emisí9.5.2003 15:31 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Vláda Velké Británie oznámila, že výrazně sníží produkci skleníkových plynů, které mají na svědomí klimatické změny. Ministryně životního prostředí Margaret Beckett předpokládá omezení až o 60 % do roku 2050.
BBC: Británie bojuje s CO29.4.2003 17:00 | PRAHA
(EcoMonitor)
Průmyslová výroba ve Velké Británii musí omezit produkci CO2 až na třetinu. Nařízení se týká zejména těžkého
průmyslu, jako je ocelářství, který má největší problémy se znečišťováním ovzduší. Vláda Spojeného království do budoucna
plánuje více jak dvojnásobné snížení produkce emisí, než jaký je mezinárodní standard.
BBC: Je slunce příčinou globálního oteplování? Vědci se neshodují8.4.2003 13:00 | PRAHA/DUBLIN
(EcoMonitor)
|
související Nejčtenější článkysouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy20. listopadu 2024 | Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh
Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh: Vláda doposud splnila 10 ze 75 ekologických bodů programového prohlášení. Na dotažení ji zbývá rok18. listopadu 2024 | Liberecký kraj
Liberecký kraj: Výstava na kraji představuje klimatické hrdinky z celého světasouvisející kalendář akcí
23. listopadu 2024 (sobota) - 23. ledna 2025 (čtvrtek) Vánoční cesta kolem světa na zámku Loučeň & Příběh vánočního stromečku (Výstavy a veletrhy, Zámek Loučeň )
23. listopadu 2024 (sobota) 08:30 - 16:00 Zooškola pro děti na téma Cesta do Afriky (Dílny a workshopy, Přednášky a diskuse, Tábory, výlety a pobytové akce, Praha 7 )
23. listopadu 2024 (sobota) 10:00 - 12:00
Tvoření adventních věnců. Workshop v Zahradnictví Ďáblice (Dílny a workshopy, ) reklama |